Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Money Bags – peníze za domácí práce

Domácí práce nemá spousta lidí ráda, ale jsou nutným zlem, které nás čeká, ať bydlíme v bytě, domě nebo ve stanu. Jen v hotelu to za nás udělají jiní, ale těm za to platíme. A tak vás to poprvé napadne: co kdyby někdo platil za domácí práce i vám?

No v reálném životě není příliš reálné, že by rodiče dětem platili za vynesení odpadkového koše, ale proč by to nemohlo fungovat v deskové hře? Zvlášť takové, která má za úkol děti naučit anglicky a zároveň i prospěšnosti uklízení obecně.

Právě všechny tyto podmínky splňuje další hra z distribuce Jitky Netušilové a jejího obchodu Anglictina-hry.cz. Podobně jako v minule recenzované hře What’s Rubbish se i tentokrát zaměříme na výchovu dětí.

Tentokrát hra nepochází ani z dílny úspěšných Orchard Toys, z jejichž stáje zmíníme třeba vynikající líbivou hru Post the Most (recenze) ani od autorů z Gibsons Games, od nichž u nás můžete koupit závodní Hare and Tortoise (recenze) nebo 221B Baker Street: The Master Detective Game (recenze). Money Bags jsou od firmy Learning Resources, od nichž jsme měli v redakci již například Cooking Up Sentences (recenze).

Podobně jako tato kuchařská legrácka, i Money Bags jsou ve výrazněji podélné krabici, než je obvykle zvykem. Na výšku je tenká jak Špagetka a uvnitř se nachází jen několik součástek, se kterými si užijete všechnu plánovanou zábavu.

Nejdříve z krabice vytáhnete silný kartonový hrací plán, kterému vévodí velký znak libry. Z toho je zřejmé, že je tato hra původem z Britských ostrovů. V horním záhybu se ukrývá kolotoč, na kterém si budete točit tahy v jednotlivých kolech. Z toho se zdá, že ve hře nenajdeme žádnou kostku, ale opak je pravdou. Jednu bílou tam ukrytou naleznete.

K tomu navíc objevíme figurky čtyř menších dětí, které postavíme do stojánku. Jsou to hlavní hrdinové Money Bags, kteří budou všechny ty domácí práce vykonávat za vás. Nesmíme zapomenout ani na vložený papírek s českými pravidly, která vás rychle zasvětí do toho, jak se Money Bags hrají.

A jak vypadá vlastně ta odměna, kterou dostanou? Jsou to opravdové mince s nejrůznějšími hodnotami. Začínáme na jedné a dvou pencích a nejvyšší hodnota představuje jednu libru. Jedná se o zajímavé setkání s cizími mincemi a třeba zjištění, že třeba dvoupence je větší než většina ostatních hodnot.

Všechny mince připravíte mimo hrací plán na jednu velkou hromadu. Na hracím plánu najdeme v levém dolním rohu bank, kam patří od každé mince jeden kus (s výjimkou celé libry, která slouží pro výplaty pouze pro samotnou partii). Dohromady tedy v banku leží 88 pencí v šesti druzích mincí (1+2+5+10+20+50).

Hráči si vyberou figurku, která je jim nejsympatičtější a postaví ji na startovní políčko. Zajímavostí je, že všechny postavičky dětí se tak nějak zvláštně zubí. Pro někoho to může být roztomilé, někomu se to líbit nemusí. Přesvědčte se sami na některé z okolních fotografií.

Hráči se pak střídají v tazích. Na jeho začátku vždy hodí kostkou, která určí, jak daleko jejich figurka doputuje. Tím ale hráčův tah zdaleka nekončí. Teď musí ještě roztočit ručičku na malé ruletce se šesti výsečemi. Její pozice po dotočení určí, jak si hráč vybere svoji odměnu za domácí práci.

Už samotné políčko říká, co za úkol hráče čeká, ať už se jedná o vynesení odpadků, procházku se psem nebo vysávání. Za všechno ale dostane poctivě zaplaceno. Jen si to musí sám dokázat správně vybrat z banku. Ruleta mu pak určí, které mince na výběr hotovosti nemůže použít – ať už se jedná o dvoupenci, pětipenci, desetipenci nebo dvaceti penci. Poslední dvě možnosti umožní hráči buď vybrat odměnu bez omezení, nebo o ně přijít a přidat je do banku!

Ten si vybere ten šťastnější z hráčů, který se na okamžik vyhne domácím pracem a místo toho vstoupí na políčko se znakem libry.

Hra končí ve chvíli, kdy některý ze soupeřů dorazí do cíle. V takovém případě si všichni sečtou svoje nasbírané penízky a ten nejpilnější pomáhač v domácích úkolech dostane metál vítěze a nejlepšího pomocníka.

Desková hra Money Bags přináší do chození po plánu podle kostky jednu novinku – operace s penězi. A protože je určena speciálně pro děti, ty se jejím prostřednictvím naučí počítat peníze, rozměňovat je za pomoci různých hodnot a navíc je naučí i anglickým slovíčkům pro nejrůznější domácí práce. Výukový efekt hry tedy rozhodně nelze zapřít.

Horší už to bohužel je s jejím zábavným vlivem. Samotná partie představuje pouze chození po plánu, točení na ruletě a výběr peněz. Hráči nemají žádnou šanci ovlivnit výsledek vlastními silami a navíc obvykle vyhraje ten, komu se podaří vstoupit na pole s librou a vybrat bank. Tím se může u ostatních soupeřů dostavit frustrace z nezasloužené prohry.

Nijak hru v zábavnosti nezachraňuje ani jinak pěkné provedení. Mince jsou na první pohled rozeznatelné a hrací plán je originální. Točící ruleta už je standardní výbavou podobných britských her a nemůže nás tedy nijak překvapit.

Money Bags jsou tedy spíše výukový nástroj než desková hra. Je to škoda, stačilo do hry přidat ještě jeden či dva nápady, které by její průběh ozvláštnili. Takto ji můžete využít jako skvělou pomůcku pro naučení operací s penězmi. Ani nevadí, že nejsou české, ale britské, naopak děti svými neobvyklými tvary zaujmou. Jiné využití hry, třeba ve večerním rodinném čase však zůstává sporné.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15 % za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Autor(Uncredited)
VydavatelLearning Resources
Rok vydání0
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk7 and up
KategorieChildren's Game, Educational, Math
MechanismyRoll / Spin and Move

Více o hře.

Recenze: Money Bags – peníze za domácí práce
Klady:

+ naučí operace s penězmi
+ pěkné mince
+ originální provedení hracího plánu
+ naučí anglické pojmy pro domácí práce
+ česká pravidla
Zápory:

- k vítězství vede souhra náhod
- chybí výzva a napětí
- jen o chození z bodu A do bodu B
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Massive Darkness – návrat bezejmenné hrozby