Cestičky po kolejích brázdí různé druhy lokomotiv. Některé tlačí páry, jiné pohání elektřina, nafta nebo třeba i speciální plyn. Ale všechny jsou mezi sebou velké kamarádky, protože spolu většinou chodily do školy, když byly malé. Není to však jen tak obyčejná škola, v téhle škole pro lokomotivy se učí malé lokomotivky všechny důležité věci, které budou potřebovat, až budou velké.
Taková malá lokomotivka má totiž zákaz od rodičů jezdit po kolejích. Nejenže to je nebezpečné, protože tudy jezdí i další velké lokomotivy, ale navíc mají malé lokomotivy kolečka příliš blízko u sebe. Musí tedy při výukových jízdách na uzavřené dráze používat takzvaná pomocná kolečka, která si na svoje malá nasadí.
Ve škole se pak učí, na který signál mohou jet a na který musí zastavit. Potřebují také nazpaměť znát všechny stanice, které budou ve službě navštěvovat. Většinou jsou všechny lokomotivy stejně chytré, protože jsou vyrobeny z podobných součástek. Jenže jednou se ve výrobní hale stalo, že někomu upadnul do motoru kus plechu, který způsobil, že naše lokomotiva byla chytřejší. Všechny ve třídě překonávala ve výpočtech rychlostí a dokázala vyjmenovat dokonce slovenské stanice pozpátku. Taková to byla šikovná lokomotiva.
A právě proto po vystudování dostala to nejvyšší ocenění možné – bude rozvážet zvířátka mezi zoologickými zahradami a také taková, která mají být vypuštěná do volné přírody. A protože jsou lokomotivy kamarádské, jedna vám právě zaklepala na okno a chce se spřátelit. A co víc! Chce si dokonce zahrát hru!
Polská společnost Alexander má zajímavé nápady na dětské hry. Mohli jsme se o tom přesvědčit ve zvukovém Pexesu pro uši (recenze) nebo v korálkovém Navlékej, nečekej (recenze). Samozřejmě se jedná o hry určené především pro děti a počítá se maximálně, že s nimi budou u stolu sedět dospělí.
A když už jsme zmínili výrobce Alexander, pak je zřejmé, že stejně jako u ostatních her v češtině, i tentokrát je pod lokalizací hry podepsaná pražská společnost Pexi. Za pomoci Moudré sovy pro nás vybrali znovu zajímavou zábavu, která děti něčemu i naučí. A to je právě to poslání dětských her, kterých by se měli držet všichni výrobci. Bohužel třeba společnost Trefl stále sází na pouhé házení kostou a hýbání figurkami, ať je to Toy Story – V přátelství je síla (recenze) nebo Medvídek Pú: Super den (recenze).
Formát krabice je opět stejný a i na víku na nás pomrkává Moudrá sova ve společnosti jednoduchých kreseb. Obal si na nic nehraje a jasně dává najevo, že se jedná o jednoduchou hru pro děti.
Uvnitř nalezneme obrovskou hromadu kartonových komponent různých velikostí. Je na první pohled jasné, že nejdůležitější jsou lokomotivy a jejich tři vagónky. A protože se jedná o hru pro čtyři soupeře, najdete v otvoru krabice hned čtyři lokomotivy v různých barvách a k nim ke každé trojici vozíků, které za ně zapřáhnete.
Všechno funguje na dnes oblíbeném a moderním puzzle systému – vagónky zapojíte za lokomotivu právě tak, jak se za sebe skládají v realitě. Jediný rozdíl pak je, že nejmenší vagón pro čtyři náklady musí být přímo za lokomotivou, pak následují ty větší.
V krabici samozřejmě kromě samotného vláčku musíte najít také náklad, který budete převážet. A jak jsme si pověděli už na začátku, chytré lokomotivy převáží hlavně zvířátka a jejich potravu. Kromě toho se určitě ve vagóncích najde místo i na některé další krabice, které zrovna potřebuje poslat nějaký človíček. Náklady jsou tedy různých tvarů a rozměrů.
Vedle nich se tísní ještě bílá šestistěnná kostka. Na jejích stranách jsou různé obrázky, jejichž význam si povíme za chvilku při hře samotné. Sestavu doplňuje návod ke hře na jeden list čtvercového rozměru (s obrázkovými příklady) a také přesýpací hodiny, které od této firmy známe třeba z her Osada (recenze) nebo Mistr Slova Deluxe (recenze).
Na začátku partie si každý z hráčů vybere jednu barvu, za kterou chce závodit. Podle toho si vezme lokomotivu a stejně barevné vagónky. Nyní je do sebe zapojí tak, aby na začátku byla lokomotiva, za ní vagón s číslem čtyři, pak pět a na konci šestka.
Společnými silami hráči rozdělí náklady podle druhu a rozloží je doprostřed stolu tak, aby na ně každý z nich mohl snadno dosáhnout. Pak už zbývá jen nezapomenout na časomíru a na kostku, kterou využijí v každém kole.
V soupeření se hráči střídají tak, že každý vždy hodí kostkou a vykoná to, co mu výsledek hodu umožní. Samozřejmě, že všichni bez rozdílu si budou přát, aby mohli nakládat svůj vagón a tím se vydat na svjoi závěrečnou vítěznou cestu. Ale protože se zásilky nacházejí hned v několika různých stanicích, mohou je mezitím potkat i některé nepříjemnosti.
Protože jsou jejich lokomotivky ještě nezkušené, může se jim stát, že najedou do zatáčky příliš rychle a některý z balíčků vypadne z nákladového prostoru. Je to škoda, ale co se dá dělat. Uvolnilo se místo, takže do něj musí být naloženo něco jiného (nebo klidně stejný druh nákladu).
Na poklidné projíždce mohou hráče také přepadnout banditi, kteří je oloupí o obsah celého jednoho vagonu! Naštěstí se jim nepodaří jej odpojit, ale jen vyberou zásilky v něm, které se dají nahradit. I v případě takového lva nebo opice, protože zlodějům utečou a počkají na hráče na další zastávce.
Hráči mohou mít štěstí a nakládat dokonce hned dva balíčky v jednom kole, ale většinou to bude pouze jeden. Naopak se jim ale může stát, že budou muset na své soupeře jen koukat, protože se zdrželi někde na cestě a tohle kolo prostě nic nenaloží.
Nejdůležitější na celém nakládání ale je, aby se všechny zásilky do vagónů vešly. Protože dohromady očekávají objednatelé přesný počet od každého zboží. Celkem je to patnáct zásilek, například lvy, opice a papoušky musíte mít po dvou. Oproti tomu menší krabice, které slouží k vyplnění místa, jsou obvykle jen po jednom kuse od každého druhu. Koneckonců jste přepravci zvířátek a ne bot nebo globusů.
Jakmile hráč některý z vagónů dokončí, zavře jej na zámek a žádná zatáčka ani zloději už mu jej neohrozí. K tomu slouží červený žeton, který položí na horní část vagónu na znamení, že je plně naložený.
Vítězem se stává ten, komu se jako prvnímu podaří naložit všechny tři vozy a vyrazit na cestu do cíle. Hra v tu chvíli končí a ostatní soupeři mají možnost dohrát souboj o druhé a třetí místo.
Přestože průběh hry Chytrá lokomotiva v pozadí řídí rozhodnutí kostky, to nejdůležitější těžiště celé hry je úplně jinde. V rovnání balíčků do vagónů. Právě zde musí malí hráči velice pečlivě promýšlet každý svůj tah, protože v některých vozech není místo na dvě klece. A přitom klecí je hodně a žádný z balíčků lze položit jen jedním správným způsobem a hráči ho nesmí natáčet.
Na obrázku vagónků jsou nakresleny černé obrysy, které nesmí pokládané balíčky překročit. Ale hráči si to nesmí vyzkoušet, mohou si pouze představovat, jestli se tam následující náklad vejde. A jakmile jej tam jednou položí, už to rozhodnutí nelze vzít zpět.
Samozřejmě je možné, že strojvedoucí zastaví stroj a přeskládá jednotlivé balíčky úplně jinak. Ale stojí ho to čas a hráč tak jedno kolo nesmí hrát. Navíc na přeskládání existuje časový limit, který odpovídá jednomu přesypání hodin. To je poměrně velké zdržení zvlášť, když vám do cesty tyhle nechtěné pauzy přijdou občas i vinou kostky.
Moc se nám v redakci líbí také grafické zpracování lokomotiv a všech nákladů. Není až příliš pohádkové a přitom si zachovává tu hravost, která se u dětské hry očekává. Chválíme také tloušťku kartonových komponent, které by měly vydržet i hrubší zacházení od malých dětí, pro které je hra určena.
Chytrá lokomotiva je pro nás na poli dětských her velice příjemným překvapením. Nenabízí samozřejmě žádné hluboké myšlenky ani propracované principy, ani není vítěz určený primárně schopnostmi. A přesto je zábava ji hrát. Neurazí ani rodiče, kteří si ji se svým potomkem zahrají. A navíc vytrénuje prostorové vnímání a odhad.
Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15 % za dětský pohled.
+ povedené zpracování
+ trénuje u dětí prostorovou představivost
+ vláček jako puzzle
+ skládání má pevná pravidla
- velký vliv náhody