Jak už vyplynulo z předchozích článků Ke stažení s tématem Ticket to Ride nebo Hej! To je moje ryba!, pokud má hra dostatečný počet fanoušků, určitě se dočká originálních variací a nápadů, které obohatí základní hru. Vzhledem k popularitě Agricoly (na serveru BoardGameGeek ji hodnotilo celkem 15352 lidí) je zřejmé, že tato hra se dočkala mnoha zajímavých neoficiálních rozšíření. Dnes se podíváme na zoubek těm nezajímavějším z nich.
Komplexnost původní Agricoly nabádá k rezervovanému přístupu k jakýmkoliv změnám, protože ty by mohly narušit její precizní vyváženost. Ovšem naštěstí kvalitě hry odpovídá i poctivost, s jakou přistupují někteří amatérštví tvůrci ke svým nápadům. Vybrali jsme proto jen takové rozšíření, které opravdu svým pojetím dávají Agricole nový rozměr nebo zjednodušují některé její aspekty.
V minulých letech navíc byla touha po rozšíření farmářského simulátoru větší, nyní ji zdárně ukojilo koňské rozšíření (recenze Agricola: Sedláci z blat), které hře dodává nový rozměr a opravdu se autorovi celé hry Uwe Rosenbergovi skvěle vydařilo. Přesto si některé z amatérských přídavků zaslouží pozornost a to nejen nápadem, ale i opravdu krásným zpracováním. Ale už dost řečí, jdeme farmařit!
1) Rodinné žetony – Fine Art Family Markers (není třeba znalost angličtiny)
Začínáme jednoduchými grafickými elementy, kterými si můžete trochu zosobnit svůj kousek Agricoly. To se pochopitelně týká především vašich žetonů rodinných příslušníků. V tomto konkrétním případě pak můžete na svoje žetony nalepit krásné dobové portréty, kde je každý jiný. Jsou vyvedeny v rozdílných barvách, aby ladily s pozadím samotných dřevěných komponent a především jsou připravené jako oboustranné polepky, takže z dětí otočením žetonu uděláte dospělého, zatímco dospělý může v průběhu času třeba stárnout nebo si prostě můžete vybrat ze dvou vzhledů ten, který je vám sympatičtější.
Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/42332/fine-art-reversible-family-marker-stickers
2) Rodinné portréty – YA Family Portrait Sticker Sheet (není třeba znalost angličtiny)
Jak je zřejmé z nadpisu i druhý bod se zabývá žetony rodinných příslušníků. Tentokrát se však nejedná o středověké portréty, ale o obrázky, které využívají grafický styl Agricoly a hodí se tedy lépe do celkového ladění hry. Ovšem nevyužívají obrázky dětí, které zjednodušují přehled nad průběhem hry.
Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/54848/ya-family-portrait-sticker-sheet
3) Carthaginionovo kolo pro sledování skóre (Carthaginians score-o-matic wheel) (popisy kola jsou v angličtině)
Velmi originální způsob, jak sledovat svoje průběžné bodové výsledky nabízí Karim Chakroun. Jedná se o vychytávku, kterou pravděpodobně jednou uvidíte a už ji budete navěky chtít, nevydržíte to a vyrobíte si ji.
A je ještě více pravděpodobné, že jakmile ji jednou použijete, už nebudete chtít své skóre v Agricole vyhodnocovat jinak.
Jedná se o kruh sestavený ze soustředných papírových kružnic. Úkolem každé jednotlivé z nich je znázorňovat počet jedné agricolovské suroviny. Na pohled to vypadá opravdu luxusně a jedná se jednoznačně o nejzajímavější rozšíření, které přímo nezasahuje do hratelnosti Agricoly.
Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/37542/carthaginians-score-o-matic-wheel
4) Town of Agricola (Město Agricola) (pravidla v angličtině)
Opravdu poctivé rozšíření nabízí město Agricola, které dodá k již tak rozsáhlé hrací ploše nový plán, reprezentující cestu do města a pochopitelně také samotné náměstíčko. Grafika odpovídá dokonale stylu hry a na první pohled vypadá jako by jejím autorem byl opravdu Klemenz Franz.
Autorem neoficiální varianty je však ve skutečnosti Dan Wilkin. Do hry přidává tři akční políčka na zmiňovaném plánu, všechny shodně pojmenovaná Go to Town (Jít do města).
Samotná příprava hry se liší v několika zásadních věcech. Ve hře je třeba používat mince libovolného druhu (v původní Agricole nejsou) a také jednu šestistrannou kostku, která ovšem slouží pouze pro vybavení města.
Na začátku hry totiž do městské knihovny položí hráči sedm náhodně nalosovaných malých vylepšení a sedm povolání. Obchodník dostane do zásoby žetony zvířat a, materiálu a jídla v závislosti na hodu kostkou pro každou surovinu zvlášť. Do začátku dostane každý pět korun.
V rámci hry pak mohou hráči jít do města a nakoupit nebo prodat některou ze surovin či zvířat za ceny dané v tabulce. Čím víc surovin má prodejce v zásobě, tím budou k nákupu levnější a nevyplatí se je prodávat. Za karty vylepšení a povolání se platí výrazně větší částky (5-8 mincí a v případě malého vybavení musíte odevzdat jednu jinou kartičku malého vybavení).
V pravidlech jsou uvedeny také další varianty, jako zisk bodů za zbylé mince, omezení transakcí ve městě nebo prodlouženou dobu cesty do města – jeden tah na cestu člena rodiny a teprve druhý na transakce ve městě.
Rozšíření je rozhodně zajímavým přídavkem do světa Agricoly a obohacuje partii o nový faktor. Jelikož se jedná už o čtvrtou verzi této varianty je poměrně vyvážená a nenarušuje běh celé hry. Jedinou nevýhodou je, že k jejímu plnému využití potřebujete vyšší počet žetonů surovin (nebo využití žetonů násobení), protože některé ze společné zásoby budou ležet ve městě. Rozhodně však stojí za vyzkoušení.
Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/36541/town-of-agricola-variant
5) Agricola Holiday Card (popisek na kartě v angličtině, lze snadno přeložit a využívat)
Uživatel Scott Everts si dali práci sehnat oficiální cestou kartičku, kterou rozesílala firma Lookout Games svým fanouškům na Vánoce. Jedná se o kartu akce růstu rodiny bez potřeby mít pro tento růst místo. Využívá se pravděpodobně jako další akce možná v každém kole a je umístěná vedle hracího plánu, ovšem tuto skutečnost pouze odvozujeme, nikde není uvedena.
Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/50528/agricola-2009-holiday-playing-card-pdf-ver
6) Amerigricola (pravidla i tabulky v angličtině, 2 stránky textu, lze snadno přeložit)
Pokud vám ve hře Agricola chybí troška té náhody a štěstíčka, pak právě teď přišla vaše chvíle. Amerigricola naráží už svým názvem na americký typ her, které se vyznačují právě využíváním náhodných elementů a kostek, zatímco Agricola tak jak ji známe, je absolutním zástupcem evropské školy.
Toto rozšíření mělo být původně uveřejněno v časopise The Lieutenant, který však byl zrušen dříve, než k tomu došlo. Autorem rozšíření je člověk z firmy Lookout Games, která má vydání Agricoly na svědomí. Konkrétně je jejím tvůrcem pan Hanno Girke.
„Během rané fáze vývoje byl dojem z hraní Agricoly zcela jiný. Bohužel jednoho dne začal Uwe testovat hru s dívkami a během několika minut byly ze hry odstraněny některé základní pravidla a především kostka. Podařilo se mi získat několik těchto náčrtů a nyní mohu s pýchou představit pravidla pro fázi sklizně v takové podobě, jak mohly být v opravdové Agricole,“ píše Hanno Girke ve fóru na BoardGameGeek, kterým uvedl dokument, o němž se dnes bavíme.
Americká Agricola do hry přináší náhodný element, který naši zemědělci velmi dobře znají – vlivy počasí, nájezdy nemocí, dravých zvířat i zlodějů a dokonce i narození nečekaně velkého vrhu. Prostě vše, co si dokážete představit, že by mohlo obyčejného farmáře potkat. V pravidlech však naleznete i vtípky a pomrkávání na fanoušky amerických válečných her typu „všechna obrněná vozidla a pluhy se pohybují poloviční rychlostí kvůli neustálému dešti a záplavám“.
Na každou událost se háže vždy na začátku sklizně dvěmi šestistrannými kostkami. Nejdříve se jedná o vlivy počasí a další vážné události, které ovlivňují všechny další tabulky pozitivními či zápornými bonusy. Mohou vás potkat brzké mrazíky (-3) nebo vlny horkých veder (-1).
V závislosti na nahozených bonusech z prvních dvou tabulek pak upravíte počet svých zvířat, přičemž na každý druh (s koňmi není počítáno) se hází zvlášť. Můžete klidně přijít o všechny ovce, ale také se vám jejich počet může zdvojnásobit, ale podobně to je i s ostatními zvířaty (divoká prasata a krávy), které pouze potkávají jiné nepříjemnosti a nemoci (alfa samec, tuberkulóza).
Zajímavá je varianta s hozenou šestkou, kdy máte vratké ploty, a zvířata vám mohou utéct, pokud na některé z nich hodíte jedničku. Všechny výsledky pak jsou ještě ovlivněny povoláními, která hráči vlastní.
Samozřejmě toto rozšíření je přijímáno jak s nadšenými, tak se zápornými reakcemi v závislosti na přístupu hráčů k samotné Agricole. Je jasné, že hra jako taková je původně navržena právě tak, aby výsledek závisel pouze na činech farmářů, ale některé uvolněnější partie určitě může zajímavým způsobem zpestřit i náhoda.
Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/35472/introducing-dice-to-agricola
7) Resource Token Stickers (není třeba znalost angličtiny)
Pro detailisty jsou k nalezení i polepky jednotlivých surovin a to ve verzi, která ladí krásně s grafikou a symboly ve hře. Dokonce si můžete vytisknout i speciální žetonky, které slouží jako násobící, tedy jeden odpovídá třem kusům dané suroviny.
Odkaz ke stažení jednoduchých polepek: http://www.boardgamegeek.com/filepage/34399/agricola-resource-stickers
Odkaz ke stažení polepek 3x: http://www.boardgamegeek.com/filepage/35719/error/expired/agricola-3x-resource-stickers
Odkaz ke stažení jiné grafiky: http://www.boardgamegeek.com/filepage/33757/custom-stickers-for-resource-tokens
Tím se dostáváme k závěru dnešního článku, ovšem to neznamená, že jsme s Agricolou v našem seriálu ke stažení skončili. Naopak, jak už název článku napovídá, bude tu i část druhá. V té se podíváme na solitérní verzi, ovocné stromy a některé další rozsáhlejší varianty, které si zaslouží dostatek prostoru. Věříme, že pro dnešek jsme vám poskytli dostatek informací k přemýšlení a že se budete těšit na pokračování za dva týdny.