Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Včelky – sběr pylu pro ty nejmenší

V úlu je velké pozdvižení, stejně jako každé ráno, když vyjde sluníčko. Dělnice si sotva protřou oči a už je královna žene z postele svým mocným bzukotem. Z dětského oddělení se ozývá rozčilené pobzukávání malých včelek, které ten hluk probudil. Maminky se je snaží utěšit, dávají jim medové dudlíky a šimrají je tykadly.

Dělnice už jsou nastoupené na startovní plošině. Zvenku sem prosvítají ranní šimravé paprsky sluníčka a z nedaleké louky sem doléhá šustění trávy a kytiček. Když se včelky nadechnou, cítí vůni květin a jejich nesesbíraného pylu. Tu vůni mají na ránu nejraději.

„Pozor,“ nastoupí před ně velící včelka. „Dnes nás čeká sběr v sektoru Z42. Hlídky nám odsud hlásí výskyt několika čmeláků, tak si dávejte dobrý pozor. Na stromě dokonce jeden z nich spatřil kosa, ale byl to Trdlo, takže bych se nedivila, kdyby viděl jen nějaký stín. Dnes jsou naší prioritou pampelišky, kapitán Tam vám teď rozdá značkovače, kterými označíte sebrané květiny. Přeji dobrý lov!“

Buďme rádi, že jsme se mohli alespoň na chvilku zúčastnit každodenního ranního rituálu včelek. Ty se takto denně připravují na sběr pylu, aby jejich úl vzkvétal a uživili všechny své narozené mláďata. Ačkoliv to z lidského pohledu vypadá chaoticky, včelky mají ve sběru velice dobře promyšlený systém. A dnes se staneme jeho součástí i my.

Pomůže nám v tom desková hra od společnosti Efko, která se jmenuje jednoduše Včelky a jedná se o dětskou hru. Ilustracemi ji oživila kreslířka Lenka Procházková, kterou jsme mohli vidět podepsanou nejen pod další hrou Efka Skřítci (recenze), ale také pod jejím vlastním pěkným Omalovánkovým pexesem (recenze).

Ve žluté krabici, která vypadá jako od medu a zdobí ji obrázky včelek, najdete jen pár dílků. Ale ještě než odložíme víko, ještě se podíváme na logo, kterým společnost Efko označuje svoje hry. U Včelek se zde píše „Baby“, což znamená hru pro ty nejmenší.

Uvnitř balení najdeme pěkný malovaný herní plán a malinký list s československými pravidly. V přihrádce se pak ukrývají ti menší bráškové – šestistěnná kostka a plastové dílky. Postavičky včelek si budete muset pouze představit, protože ve hře najdete klasické plastové figurky z Člověče. K nim však patří ještě korálové kroužky, které představují nasbíraný pyl.

Na začátku partie se hráči rozdělí do týmu včelek. Každý si vybere jednu barvu a v ní dostane hned tři bzukalky. Ty postaví na stejnobarevná políčka poblíž svého úlu. Na druhé straně hracího plánu na louce je další trojice políček ve stejné barvě. Sem patří barevné kroužky, pro které se včelky přes kvetoucí pláň vydají.

Hrací plán je celý složený z šestiúhelníků. Když některé z dětí přijde na řadu, hodí kostkou a může pohnout jednou svojí včelkou. Pohyb je závislý na tom, co hráči padne. Může se vždy posunout pouze na takové políčko, které odpovídá hozenému číslu, případně jeho barvě. Naštěstí má ve většině tahů na výběr hned ze tří postaviček, takže se obvykle posunuje kupředu, pokud nemá zrovna velkou smůlu.

Jakmile některá z včelek dorazí na protější stranu, sebere z políčka stejnobarevný korálek s pylem a pověsí si ho kolem krku. Nyní ji čeká cesta zpět až domů do úlu. První ze soupeřů, který takto přenese všechny tři korálky, se stává vítězem hry.

Zmatené chození v kruzích podle výsledku kostky by bylo prostě příliš náhodné. Naštěstí celou dobu máte ve hře hned tři včelky, takže se můžete neustále rozhodovat, kterou se vám zrovna vyplatí pohnout. Bez této možnosti bychom si na náhodnost stěžovali mnohem víc.

Právě toto rozhodování je základním stavebním kamenem hry. Náhoda pak už vám nepřipadá zdaleka tak zlá a krutá, protože vždy můžete volit alespoň to „nejmenší“ zlo. To naučí nejen děti uvažovat o možnostech a rozhodovat se, ale také je bude bavit. Cesta včelek tak není nijak extrémně zdlouhavá, jak by se při prvním pohledu na hrací plán mohlo zdát.

Čísla na hracím plánu mají rozličné barvy. Jejich základní smysl je dobrý a úctyhodný – přiblížit hru i dětem, které ještě čísla neumí. Ty se mohou snadno orientovat podle barev a zároveň se naučí i významy čísel, které zde reprezentují vždy pouze směry.

Právě díky této úpravě se mohou opravdu hry zúčastnit už děti kolem čtvrtého roku věku. A to tvoří největší výhodu a zbraň Včelek. Najdete jen málo kvalitních her pro toto publikum, které vyžadují od hráčů i nějakou myšlenkovou aktivitu. Přitom její hraní neurazí ani dospělého.

Je ovšem škoda, že třeba ještě tyto barvy nemají v nějaké pokročilejší variantě určitý význam. Hra by mohla být ještě větší legrací, pokud by si hráči mohli volit z doplňkových možností ke každé partii. Tak by se jim ohrála později. Naštěstí dětem opakování stejné zábavy nevadí tolik jako dospělým.

Přitom jednu variantu pravidla uvádí, ale doporučujeme ji až trošku starším hráčům. Do hry totiž přijde vyhazování, což může značně znepříjemnit průběh partie. A některým malým dětem by mohl hru zbytečně zošklivit.

Protože je hrací plán šestiúhelník, je hra určena pouze pro tři hráče. To je poměrně zásadní nedostatek, protože často se setkáte se situacemi, kdy byste potřebovali do hry zapojit více hráčů. V současné podobě hry však taková možnost není, ačkoliv by určitě nebylo nijak složité natisknout na druhou stranu plánu verzi pro čtyři. Tento plán by zároveň také lépe sloužil pro hru ve dvou, protože hráči se kříží spravedlivěji než v současném šestiúhelníku.

Herní doba není nijak dlouhá a to přesto, že musí včelky urazit cestu napříč hracím plánem rovnou dvakrát. Jednou pro kroužek a podruhé zpět s ním do úlu. Ale pokud využijete vyhazovací pravidlo, může se souboj trochu více protáhnout. Přesto není příliš reálné, že by herní doba překročila půl hodinky, tedy čas, který může trvat zahrání i takového Člověče nezlob se. A protože je pravděpodobnost spravedlivá, v podstatě nezáleží na skutečném rozložení čísel na plánu.

Ještě se chvilku zastavíme nad zpracováním. Samotné téma včelek a úlu je pro děti jistě velice lákavé a všechny potěší. Velice se jim bude líbit okraj hracího plánu, který je zdobený legračními a pěknými ilustracemi. O to více zamrzí, že u takovéto dětské hry nenajdeme ve hře včelky v podobě postaviček. Místo toho hra obsahuje obyčejné figurky. A to zamrzí.

Přesto Včelky příjemně překvapují na území zábavnosti. Oproti pouze chodícím Skřítkům nabízí mnohem lepší zážitek. Ačkoliv využívají opět pouze hodu kostkou a pohybu podle výsledku, přináší do hry pěkný vliv rozhodování. A to je u dětské hry určitě příjemné překvapení. Pokud se vám tedy líbí vizuální stránka, pak vám tuto hru pro vaše menší děti můžeme určitě doporučit.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 25 % za dětský pohled.

Recenze: Včelky – sběr pylu pro ty nejmenší
Klady:

+ hezká grafika
+ pohyb podle kostek
+ věnečky jako med
Zápory:

- chybí další herní principy
- pro dospělé příliš náhodné
- jen obyčejné figurky
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Swordfish – na lovu mečounů