Pamatujete na dobu, kdy jsme společně zachraňovali zemi pohádek? Říši dvanácti království, které potřebovaly nutně pomoci s terorem temných sil. Jenže je to tu zase. Tentokrát se ale lordi temnoty spojili, aby bojovali proti svému nevyhnutelnému osudu. Dobro prý vždy zvítězí. Jenže i tohle pravidlo může být změněno!
Temnota se blíží v nové krabici 12 Realms: Ancestors Legacy, která přináší rozšíření naší oblíbené kooperativní pohádkové hry. Autorem tohoto nového rozšíření je opět Ignazio Corrao, který rád rozvíjí myšlenku své základní hry. Novinka vyšla v produkci společnosti Mage Company už v roce 2015. Autory ilustrací jsou Michael Andresakis a Jerome Jacinto.
Krabice rozhodně svými rozměry vzbudí očekávání, zatímco ilustrace na víku je pocitově spíš neutrální. Ale obsah opravdu žádného milovníka hraní nezklame. Jsou tu desky království, řada žetonů, karet a také hromada figurek. Tentokrát už je nebudeme muset lepit, ale přijdou kompletně připravené pro partii.
Na začátku si ale zavzpomínáme, jak se vlastně takové 12 Realms hraje? Hráči si vyberou hrdiny a dostanou několik království, které je třeba zachránit. Všichni bojovníci za dobro budou využívat v boji s temnými silami svých talentů, které jsou představovány žetony pro více využití, v každém kole znovu. Mohou se tedy pohybovat v rámci království nebo cestovat do jiné říše. Jakmile tam dorazí, mohou využít svoje talenty a porazit s jejich pomocí některého z nepřátel. Na ten se mohou připravit i nákupem předmětů ve městě. Proti tomu všemu snažení stojí žetony invaze, které se posunují kupředu s přibývajícími hrozbami a nepřáteli na území království (náhodně určeno kostkou). Ke konci partie vstoupí sám jeden z temných lordů na mapu a k jeho poražení hráči potřebují vlastnit cenné artefakty. Pokud se jim to podaří, mohou slavit společné vítězství. Ovšem na to celé mají pouze omezené množství času symbolizované stupnicí zla daného království.
To všechno samozřejmě zůstane zachováno. A díky tomu je hra stále zaměřena převážně na rodiny s dětmi, kterým toto kooperativní pohádkové téma je asi nejbližší z podobných, alespoň mírně komplikovanějších, her.
Autor si pro všechny přichystal hned zástup nových hrdinů, konkrétně rovnou deset a to samozřejmě včetně figurek. Každá nová postava má svoji vlastní speciální dovednost, které dále přidávají na variabilitě. I tak jsou si postavy poměrně podobné a to přesto, že každá má vždy trochu jinou sadu talentů. Obvyklé jsou tři body pohybu, zbytek se pak už výrazně odlišuje. Hráči tedy potřebují tým pokrývající dostatečnou variabilitu talentů, aby mohli uspět.
Jako nové dovednosti pro postavy je připravena možnost rychlejšího cestování mezi královstvími, možnost jednou využít talenty dvakrát za kolo nebo posunout žetony hrozby o krok zpět. Ve hře je také dvojpostava Sněžný vlk a princ Ivan. Ty nemají žádnou dovednost navíc, ale hráč je dostane pod kontrolu oba! To je vcelku zajímavý prvek a dělá rovnou z této dvojice nežádanější hrdiny.
Současně je zajímavým prvkem také fakt, že destičky hrdinů jsou oboustranné a pokaždé nabízí trochu jiné složení talentů. Ovšem jak dostali nové schopnosti bojovníci dobra, dostanou posily i záporáci a to do řad temných lordů i samotných nájezdníků. Je tu celkem více než stovka jejich žetonů se symboly talentů potřebných k jejich poražení. Ti nejsilnější navíc mají k dispozici nové schopnosti jedu nebo přinucením k zahození žetonu.
Hlavním přídavkem a tahákem by ale měly být takzvané zápletky (plot). Jedná se o samostatné příběhy s vlastními dodatkovými pravidly, pro které krabice obsahuje řadu nových prvků. Jsou tu karty ninjů, figurka i karty pyramidy, dílky létajících koberců či dílky veverek a jejich hnízd. Dohromady jich je sedm a to pro vyšší počty účastníků. Rozsahy jsou jasně stanovené, ale hráči se jim mohou vyhnout volbou více hrdinů pod svoji kontrolu.
Bohužel ne všechny jsou úplně zábavné. Třeba honba za veverkami místo boje se závěrečným bossem není prostě úplně ono. Naopak zajímavé jsou varianty Pantheon nebo Pyramidy, které do hry přináší i svoje vlastní karty a miniatury. Přináší s sebou nové výzvy, ale i možnosti, současně ale zůstávají věrné klasickému průběhu.
Celkově nový přídavek zápletek hodnotíme pozitivně. Nové příběhy rozhodně vylepšují především znovuhratelnost, která může být trochu ošidná při použití základní krabice.
Zpracování se posunulo o další kus dopředu. Ilustrace jsou o kapku hezčí a to především na kartách. Samozřejmě vše závisí také na volbě postav a hrdinové vypadají opravdu pěkně. Potěší i miniatury, které hře přispívají k celkovému dojmu. A není si třeba nic namlouvat, při hraní s dětmi je samozřejmě vzhled velmi důležitý.
Ancestors Legacy je rozšíření, které nikam neposouvá náročnost hry a tedy se stále drží zavedeného vzorce. Nové prvky a obohacení se nijak negativně nepodepisují na herní době. Zápletky vyžadují vždy vyšší počet účastníků, což je mírně omezující. Krabice ale kromě navýšení variability nepřináší zase tolik novinek, kolik by velikost krabice naznačovala. Nové světy, nepřátelé i hrdinové ale určitě potěší fanoušky. 12 Realms: Ancestors Legacy tak je dobrým přídavkem, který fanoušci hry ocení, ale těžko změní názor ostatních, jimž se pohádková dětská zábava nezamlouvala.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Alexander Argyropoulos, Ignazio Corrao |
Ilustrace | Michael Andresakis, Jerome Jacinto |
Vydavatel | MAGE Company, Spiele-Offensive.de |
Rok vydání | 2015 |
Počet hráčů | 1 - 6 |
Herní doba | 60 |
Minimální věk | 8 and up |
Kategorie | Adventure, Expansion for Base-game, Fantasy, Miniatures |
Mechanismy | Area Movement, Cooperative Game, Hand Management, Player Elimination, Team-Based Game, Variable Player Powers |
Rozšíření | 12 Realms: Bedtime Story Companions Pack, 12 Realms |
Rodina | Crowdfunding: Kickstarter, Crowdfunding: Spieleschmiede, Game: 12 Realms |
Více o hře.
+ významné zvýšení variability
+ průběh hry zůstává zachován (a nedošlo k zesložitění)
+ zápletky
+ zajímavé postavy
- stále velmi jednoduché a dětské
- ne všechny zápletky jsou dobré