Bez pořádného metru není možné postavit vůbec nic. Je to takový nejlepší kamarád každého kutila i stavitele. Jeho čárky a čísla jsou tím, co vede vaši ruku, ať už vytváříte kuchyni, pokládáte podlahu nebo vrtáte obyčejnou poličku. Je to prostě všechno otázkou milimetrů.
Tak těsné to naštěstí nebude ve hře Make n Break Architect, protože tam se úspěch měří na vteřiny. A to přesto, že v hlavní roli opravdu budou skládací metry. Pro ty se jako hlavní nástroj rozhodli autoři Jean-Claude Pellin, Dennis Kirps a Christian Kruchten. Hra pod značkou Ravensburgeru, s ilustracemi IlluVision vznikla poměrně nedávno – v roce 2016. Do češtiny se zatím přes místní zastoupení nekvalifikovala.
Novinka ze stavěcí řady pokračuje ve stejném formátu krabic, jako minulé hry Make n Break. Tentokrát na hráče ale kromě klasických komponent přesýpacích hodin, bodovacích žetonů různých hodnot i balíčku karet zadání, čeká jedno překvapení. Jsou jím čtyři plastové metry, jejichž jednotlivé části mají postupně různé barvy.
Hráči si právě tyto metry po jednom rozdělí a do středu položí hromádku bodovacích žetonů. Stejně tak na společně dostupné místo je třeba umístit karty zadání. Předtím si ale hráči musí vybrat obtížnost (zelená a oranžová) a tím i stranu karet. Každý si před sebou zcela roztáhne svůj barevný metr.
Od té chvíle už je ale čeká pouze stavební soupeření. Vždy nejdříve jeden z hráčů odhalí kartu se zadáním a ve stejnou chvíli se začnou všichni hráči snažit o sestavení siluety nějakého obrazce. Mohou za tím cílem libovolně ohýbat metr na všech devíti jeho spojích, různě jej překlápět a skrývat jeho části za jiné. Tím vším nakonec dosáhnou stejného vzhledu, jako je vyobrazený na kartě, někdy dokonce i s pozicemi některých barevných částí.
Jakmile někdo má pocit, že úkol splnil, vykřikne na znamení libovolné vítězné slovo a otočí přesýpací hodiny. Ty odměří čas všem ostatním. Pouze do dopadu posledního zrnka písku v hodinách mají čas hráči na dokončení celého výtvoru. Každý, komu se to podaří, dostane počet bodů odpovídající obtížnosti karty (natištěna v rohu) a nejrychlejší hráč navíc bonusový jeden bod.
Hráči si opět musí rozbalit svoje pravítko do startovní pozice a partie pokračuje dalším kolem. Tak se to všechno skládání stále střídá a hráči střádají body až do momentu, kdy jeden z nich získá cílový počet. Ten je v pravidlech doporučen na tucet bodů, ale podle požadované délky partie si jej hráči sami mohou libovolně navyšovat nebo snižovat.
Make n Break: Architect neudělá ostudu svojí rodině her. To můžeme určitě prozradit už teď. Stavění z pravítek je pocitově velmi nové a je to příjemná změna proti neustálému skládání dřevěných dílků na sebe. Tentokrát se totiž po hráčích chtějí nejen šikovné prsty, ale především opravdu výborná představivost. Právě ta při různém překládání metru vynikne nejvíce.
Jednotlivá kola jsou opravdu rychlá a napínavá. Na hráče je vyvíjen tlak, protože pouze prvním místem se odliší a mohou soupeřům uniknout. Všichni dostatečně rychlí totiž základní počet bodů za dokončení získají také a to bez rozdílu v pořadí. Pouze ten nejrychlejší dostane jeden bodík navíc.
Některé úkoly jsou opravdu obtížné a dají hráčům opravdu zabrat. A bodové hodnoty jednotlivých úkolů opravdu odpovídají nárokům kladeným na hráče. Často je třeba některé části pravítek schovávat za jiné a tady hraje důležitou roli i rotace pravítka, protože pozice barevných dílů jsou zrcadlově otočené.
No a to se projeví hlavně v dojmu různých počtů hráčů. Především ve dvou je zážitek hodně rozdílný, protože tady jde pouze a jen o tento zmíněný rozdíl. To je jediný moment, kde se láme chleba. Ve dvou totiž obvykle oba dokončí úkoly v podobných časech. Ve dvou tak sice skládání samo o sobě je pořád super, ale ten celkový počet ze soupeření je slabší.
K času partie jsme se už vyjádřili dříve, ale určitě toto zjištění není špatné zopakovat. Hráči mají svoje úkoly obvykle rychle hotové a při dodržení bodových cílů vše dokončí během nějakých dvaceti až třiceti minut. Zadání je ale dostatek (160 na osmdesáti kartách), a proto není problém bodový cíl ještě navýšit.
Samozřejmě největším nebezpečím, které v této hře vidíme, je šance zlomení nebo jiného poškození metrů. Děti je v zápalu boje různě ohýbají a mohou nechtěně přelomit nebo vytrhnout jeden ze spojů. Proto je třeba dobře zvážit, jestli mají děti cit nebo je lepší si ponechat tuto zábavu až o rok či dva později. Těch osm let je sice z hlediska dovedností a prostorové představivost zcela odpovídající, ale právě to možné poškození je trochu proti.
Make n Break: Architect je parádní stavební hra, která všem konstruktérům vůbec nic nedaruje. Skládání pravítek je samo o sobě ale velmi originální a zajímavé, takže hráče i pobaví a zaujme. Make n Break: Architect je tedy fajn zábavou pro všechny milovníky stavění, tentokrát trochu jinak.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Dennis Kirps, Christian Kruchten, Jean-Claude Pellin |
Vydavatel | Ravensburger |
Rok vydání | 2016 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 8 and up |
Kategorie | Real-time |
Mechanismy | Pattern Building |
Rodina | Game: Make 'n' Break |
Více o hře.
+ napínavá všechna kola
+ pořádně obtížné úkoly
+ originalita
+ dostatek zadání
+ nastavitelná herní doba
- děti mohou metry poškodit
- ve dvou slabší celkový dojem