Ve hvězdách nastal chaos. Nikdo neví co se děje, ale hvězdy se začaly ztrácet. Právě dnes zasedá galaktická rada, aby záležitost patřičně prošetřila. Jenže jednání mělo začít už před deseti minutami a všichni novináři, včetně nás z DHC, stojí stále před zavřenými dveřmi vstupu do jednací síně.
Konečně k nám přišel jeden ze zástupců. Doslýcháme se, že předseda galaktické rady je nezvěstný! Jeho loď byla naposledy viděna na oběžné dráze Proximy Centauri, odkud se vydala na Zemi. Ale tam nedorazila. Chaos začíná nabírat na obrátkách, lidé se po sobě zmateně koukají a v jejich očích se začíná pomalu objevovat strach. Mizení bezejmenných planet je jedna věc, ale lodí?
Svět zachvátila panika. Na cestách se ztratily desítky lodí a nikdo nechce cestovat. Lidstvo se vrací pomalu zpět do předvesmírné éry. Alespoň do té doby, než naši vědci vyzkoumají, co se s vesmírem děje. Snad do té doby nezmizí celá naše planeta. Tento Fluxx, jak jej nazvali, pohltil už tisíce lidí…
Fluxx (recenze) je fenoménem karetního světa. Můžete ho milovat, můžete ho nesnášet, ale málokomu bude lhostejný. Tedy s výjimkou těch hráčů, kteří o něm vůbec neslyšeli. A to my chceme dnes napravit, protože se řadíme do skupinky jeho fanoušků.
A právě proto nám nedávno zaťukal na dveře kurýr a my obdrželi balíček, ve kterém byli hvězdy. Možná se jednalo o ty zmizelé ze začátku příběhu. Ale každopádně to je hra s názvem Star Fluxx, kterou nám poslali autoři z amerického Looney Labs. Za tvorbou několikáté hry z řady stojí stále jeden a ten samý muž – Andrew Looney. Kromě těchto karet přinesl světu také pyramidky Treehouse (recenze) nebo dětský Aquarius (recenze).
Star Fluxx má kolem sebe klasickou karetní krabičku (tentokrát černá barvy s hvězdičkami) s víkem a dvěma oddělenými přihrádkami. Celkem na vás uvnitř čeká hromada (přesně stovka) karet a jedny skládací pravidla.
Teď si nejdříve krátce povíme o typech karet, které na vás mohou z krabičky vyskočit. Základem jsou karty pravidel. Fluxx jako takový má variabilní pravidla omezená pouze danou hrou a záměry hráčů. Je to také jeden z důvodů, proč ho někteří zatracují. Přesto v balení dostanete takzvanou BASIC RULES kartičku a také META RULE. K nim patří ještě hromádka se žlutým okrajem, které pravidla mění v průběhu partie a také hromádka cílů (GOAL), které vám skokem přenesou z nejistoty na stupně vítězů.
Jednorázový účel mají takzvané akční karty s modrým okrajem. Nejdůležitější pro celou partii jsou však karty zelené a černé, vtipně a šikovně pojmenované jako keeper (pašák) a creeper (strašák). Zatímco první se budete snažit získat kvůli vítězství, druhé vám budou ve výhře bránit.
A tím se dostáváme k přípravě. Ta je opravdu extrémně jednoduchá – stačí položit do středu stolu kartu základních pravidel, zamíchat celý balíček a postavit jej hned vedle ní. Hráči si nyní doberou tři karty do ruky, se kterými začnou svoji pouť za vítězstvím. A my je budeme doprovázet.
Kartička se základními pravidly říká – lízni jednu, zahraj jednu. To je jediné, co hráči mají na začátku na výběr. Nejdříve si doberou náhodně jednu kartu z balíčku, pak ji zahrají a to hned několika způsoby. Mohou si před sebe vyložit do sestavy některého ze zelených keeperů. Ti jim budou pouze ležet na stole a dávat šanci na vítězství.
Tedy alespoň tomu tak bylo u základního Fluxxu, jenže Star Fluxx přináší do hry speciální schopnosti. Někteří keepeři tak mají navíc ještě nějaký způsob, jak mohou ovlivnit průběh celé partie ve prospěch svého majitele.
Další možností je zahrání akční karty, která obvykle ovlivní partii jako takovou v danou chvíli. Například Sonické kladivo (Sonic Sledgehammer) připraví všechny hráče (včetně vás) o jednoho keepera,. Beam Us Up! zase připomene transportní paprsek oblíbeného Star Treku, který všechny vyložené postavy keeperů vrátí do ruky jejich majitelů.
Nejdůležitější pro celý vývoj jsou však karty pravidel, tedy new rules a goal karty. První mění pravidla stanovená na začátku partie – například přináší možnost dobrat si na začátku více karet, povinnost odehrát několik karet a samozřejmě i další, jako třeba limit pro počet karet v ruce.
To goal karty, tedy karty cílů, představují jediný způsob, jak partii vyhrát. Pokud splníte podmínky na této kartě, jste okamžitě vítězem, ani nemusíte být na tahu. Obvykle se na ní nachází kombinace nějakých dvou keeperů, které stačí mít vyložené před sebou. Nesmíte však zároveň vlastnit žádného strašáka (creepera), které musíte vyložit na stůl před sebe ve chvíli, kdy vám přijdou a nelze se tomu vyhnout.
Jelikož karty cílů lze měnit, vykládat nové a staré zahazovat na odkládací hromádku, můžete si svoje vítězství pečlivě připravit. Tedy pokud vám taktiku soupeř nezhatí dříve některou z mnoha různých možností. Partie tedy končí až ve chvíli, kdy se někomu podaří splnit aktuální úkol.
Souboje tak mohou snadno trvat třeba dvě minuty nebo se duel protáhne i na patnáct minut. Závisí pouze na náhodě a také na hře jednotlivých soupeřů. Náhoda ve Star Fluxxu hraje zásadní roli, stejně jako v ostatních fluxxových hrách.
Právě tato náhoda je zároveň kouzlem a zároveň bičem pro všechny fanoušky karetních her, kteří tuto hru zkusili. Na jedné straně některým z nich vadí naprostá náhodnost, nejistota a absence výraznější kontroly nad výsledkem hry. Tato výtka samozřejmě zůstává aktuální i u Star Fluxxu.
Jenže právě ta nejistota jeho fanoušky baví. Neustále se musíte potýkat s měnícími se podmínkami. Jedno kolo máte za úkol shánět Mezigalaktickou příručku cestovatele a počítač v rámci úkolu 42, druhé už je to hvězdná loď a hvězdy podle cíle Ke hvězdám (To the Stars!). Čím více hráčů, tím větší chaos hra rozpoutává.
Star Fluxx pak přináší hned dvě novinky. První z nich je mnohem větší důraz na schopnosti keeperů, které hráčům umožňují věci jinak neproveditelné. Například pokud máte laserovou pistoli před sebou, můžete každé kolo vyřadit ze hry jednoho keepera vyloženého před soupeři. A díky tomu si často připadáte, že máte nad hrou konečně trochu kontroly, a můžete dokonce vytvářet nějaká komba a hra má v těchto fázích skvělou atmosféru.
Druhou zajímavou vlastností Star Fluxxu jsou takzvané surprise karty, tedy karty překvapení. Ty je totiž možné hrát úplně kdykoliv, dokonce i když nejste na tahu! Právě proto mají na sobě dvě sekce textu – jedna platí pro zahrání v rámci vašeho tahu, druhá pak pro chvíli, kdy ji hrajete jako překvapení soupeřům.
A co takové karty překvapení dělají? Kartička That’s Mine (to je moje) vám umožní vzít si k sobě právě soupeřem vyloženého keepera. A v podstatě to samé je i ve vašem tahu, ale můžete si vybrat libovolného. Přesto je zajímavější první z funkcí, kterou můžete soupeři zabránit ve vítězství! Představte si situaci – protivník má všechno připravené, vyložený cíl a potutelně se usmívá. Vykládá keepera, který mu zajišťuje vítězství. Ale vy mu s úsměvem kartu vyfouknete a dáte si ji před sebe.
Zvýšené množství textu samozřejmě také trošku zvyšuje náročnost hry oproti základnímu Fluxxu. Musíte mít přehled o svých vyložených kartách a o tom, co vlastně každé kolo dělají. Navíc do hry vstupují ještě takzvaní mozkožrouti (Brain Parasites), kteří jsou creepery parazitujícími na žijících bytostech.
Star Fluxx je povedeným pokračováním klasického Fluxxu. Najdete v něm spoustu vtipných odkazů na oblíbené seriály nebo filmy a dokonce v ní účinkuje i Doktor! Zážitek prohlubují nové schopnosti karet, ale zároveň trochu zpomalí a prodlouží partii. Ale zábava je s Fluxxem stále stejná a to je to nejdůležitější.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Andrew Looney |
Ilustrace | Derek Ring |
Vydavatel | Looney Labs, Black Monk |
Rok vydání | 2011 |
Počet hráčů | 2 - 6 |
Herní doba | 40 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | Extensive use of text - massive conversion needed to be playable (10 voters) |
Kategorie | Card Game, Science Fiction |
Mechanismy | Hand Management, Set Collection |
Rozšíření | Fluxx Dice, Fluxx Promo Cards, Solo Fluxx |
Rodina | Digital Implementations: Board Game Arena, Game: Fluxx |
Alternativní názvy | Gwiezdny Fluxx |
Více o hře.
+ cena
+ variabilní herní zážitek
+ vtipné nápady
+ odkazy na filmy a seriály
+ vhodné pro jakýkoliv počet hráčů
+ vlastnosti keeperů dávají alespoň drobný pocit kontroly nad hrou
- nepřináší příliš nového
- ve hře je hodně náhody
- množstvím textu se zpomaluje hra