Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: City Tycoon – postav fungující město

City Tycoon - balení

Ještě před týdnem zde stála holá louka. Kvetly na ní kopretiny, motýli poletovali kolem a na všechno dohlížel strakapoud z blízkého smrku. Jenže pak se ozval hluk apokalypsy a na příjezdové cestě se objevil jakýsi lidský vynález. Stroj celou louku okradl o její voňavý povrch a odhalil hnědou mazlavou hlínu ukrytou pod ní. Zvířátka musela technice ustoupit, prý tu vyroste lidské město, plné hluku, lidí a nebezpečí. Odstěhovaly se tedy raději za kopec, kde jim bude lépe. Jen z dálky pozorovaly, jak na jejich bývalém domově rostou železobetonové konstrukce. Město dosáhlo už i sem.

Stavba města je oblíbeným námětem počítačových her. V raných dobách bylo jejím zástupcem Sim City, dnes najdete různých „tycoonů“ spousty. A právě tohle slovo – tycoon – s počítačovými hrami sdílí také desková hra od společnosti Rebel.PL, která se jmenuje City Tycoon. Jejím autory jsou Hubert Bartos a Lukasz S. Kowal, kteří si na pomoc s ilustracemi přivolali Jakuba Babczynskiho.

Hru u nás v současné době bohužel nelze v obchodech sehnat, ale věříme, že se to časem zlepší, protože takovýchto stavěcích her není nikdy dost. Tedy v případě, že je jejich hraní zábavné a zajímavé. Jak si v této kategorii stojí City Tycoon? Uvidíme.

City Tycoon - připravená hra

City Tycoon se nachází v krabici čtvercových rozměrů, která není nijak extra velká – prostě tak akorát, aby se do ní vešlo všechno potřebné. A že toho je opravdu hodně. Na začátku budete totiž zavaleni hromadami vycvakávacích archů, ze kterých získáte budovy k postavení města, ale také spousty kulatých žetonů peněz a hráčských symbolů.

Vlastně je tak trochu paradoxní, že kromě těchto všech kartonových součástí ke hře potřebujete už jen dvě další součástky. Jednou z nich je malá bodovací deska, na které si všichni soupeři budou sledovat svoje skóre vítězných bodů a také pořadí hráčů, ve kterém se budou v kolech pouštět do stavění. Druhou pak jsou dřevěné kostičky tří barev, představující tři zdroje ve hře – červená je elektřina, modrá je vodní nádrž a žlutá zastupuje obecně zboží.

Do rukou dostanete také několik brožurek s pravidly v různých jazycích – samozřejmě polsky, německy a především anglicky. Bohužel český návod budete hledat marně, stejně jako nějaký překlad na internetu. Ke hře tedy je momentálně nezbytný alespoň jeden z výše uvedených jazyků, ale pouze pro naučení. K samotné partii žádné jazykové znalosti potřeba nejsou, protože všechny situace jsou jasné a na kartičkách najdete pouze přehledné ikonky.

City Tycoon - rozehraná hra

Příprava hry je poměrně jednoduchá. Z trojice barev dřevěných kostiček vytvoříte hromádky, stejně jako z podle zadní strany rozdělených dílků města – ty mají čtyři etapy označené římskými číslicemi od I do IV a odpovídají kolům hry. Kromě nich vzniknou ještě další čtyři hromádky – červená s elektrárnou, modrá s vodními nádržemi, a pak ještě dvě s jezerní hladinou a luční trávou. Dvě posledně jmenované budou dotvářet městskou krajinu a trochu ji zvelebovat.

Jednotliví hráči si kromě počátečních financí rozeberou mezi sebe také mrňavá kolečka, která slouží k označení jejich pozemků ve městě. Zatím však žádné nevlastní. Jediné čtyři na začátku totiž představují startovní kartičky (snadno odlišitelné písmenkem S na zadní straně), od kterých se odpíchnete. Najdete zde jednu elektrárnu a jedno vodní dílo. Každý z těchto dílků dostane do začátku tolik kostiček odpovídající barvy (červená a modrá), kolik se účastní partie hráčů.

Soupeři si umístí jedno svoje kolečko na počítadlo bodů na nulu a druhé tak, aby označovalo náhodně rozlosované pořadí hráčů pro první kolo. A teď už konečně můžeme přistoupit k samotnému budování města, které se skládá ze čtyř let, tedy čtveřice kol, za něž na předtím holé louce vyroste spousta nejrůznějších budov.

City Tycoon - rozehraná hra

Kartičky budov mají různé barvy a také ikonky podle svého typu. V levém dolním rohu najdete cenu, kterou stojí jejich postavení, dole pak benefity, které získáte za jejich zásobení v pozdější fázi kola. Elektrárny a nádrže jsou trochu jiné – jejich postavení sice stojí peníze, ale spodní řádek udává, kolik kostiček na ně položíte vždy na začátku každého roku. To označuje, kolik bude energie a vody pro zásobení oblastí města, potažmo pro odměny hráčů za jejich zásobení.

Hráči si však na začátku každého kola nejdříve musí rozebrat budovy tak, aby jich měl každý šest. To by se dalo udělat jednoduchým způsobem – rozdat každému šest kartiček, což také uděláte, ale hráči si z těchto šesti nechají pouze jednu stavbu. Ostatních pět pošlou svému protivníkovi po ruce. Rozdělování karet tedy probíhá takzvaným draftem. Po šesti výměnách kartiček se konečně výběr ustálí a hráči mohou začít plánovat.

V tazích se střídají a v každém z nich musí použít jednu kartičku. Kromě postavení ji ale mohou také prodat do banku nebo ji vyměnit za možnost přistavět do města další elektrárnu nebo vodní zásobárnu. Jak elektrárny, tak i ostatní budovy, která hráč postaví, si označí žetonem ve svojí barvě. Výhody této budovy nemůže využívat nikdo jiný.

City Tycoon - rozehraná hra

Při stavbě budovy tedy hráč zaplatí požadovanou částku do banku a položí kartičku tak, aby navazovala na některou další část města. Pokud v levém sloupečku najdete nějaké zelené nebo modré čtverečky, vyžaduje stavba ve svém okolí nějakou trávu nebo vodu. Nezapomeňte si na budovu položit svůj žeton, aby byl její majitel na první pohled jasný. V případě, že se jedná o elektrárnu nebo vodárnu, položíte na ni odpovídající počet barevných kostiček. Ve stavbě a prodeji kartiček se hráči střídají, dokud jim nedojdou. Proběhne tedy celkem šest stavěcích fází.

Nyní je na řadě druhá část kola, která je důležitá pro zisk peněz a vítězných bodů. Hráči totiž za pomoci kostiček z elektráren, vodních děl nebo prostřednictvím zboží zásobují jednotlivé budovy a oblasti a získávají za to nakreslené odměny. Každou oblast může zásobovat pouze hráč, který ji vlastní a může si vybrat pouze jednu z nabízených možností.

Cesta, kterou se na místo dostanou kostičky elektřiny nebo vody, je velice důležitá. Pokud totiž přepravujete energii přes soupeřova políčka, musíte mu za to zaplatit dva dolary. Zde je zřejmá důležitost pokládání dílků – pokud se vám protivníka podaří uzavřít, máte v podstatě jistý neustálý příjem z jeho kapsy. Jakmile dovezete na dílek dostatek energie a vody, můžete si okamžitě vzít odměnu – peníze z banku, vítězné body nebo zboží.

City Tycoon - budovy

Fáze končí ve chvíli, kdy už hráči využili všechny kostičky z elektráren, nebo pokud už nemají jaké budovy zásobovat. V takovou chvíli končí jedno kolo a začíná druhé – doplní se zásoby energie do elektráren, upraví se pořadí hráčů (nejchudší hráč začíná) a načne se nová hromádka s dílky označenými římskou číslicí o jedna vyšší, než jste použili v tomto kole.

Po skončení čtvrtého kola partie končí. Hráči získají body pouze za nashromážděnou hotovost a ten s nejvyšším bodovým ziskem na počítadle se stává vítězem celé partie a nejlepším stavitelem metropole.

City Tycoon je pěknou hrou o pokládání dílků k sobě. Jenže na rozdíl od jednodušších strategií, kde nemusíte tolik přemýšlet nad jejich pozicí, zde z každého umístění plyne hned několika dalších věcí. Musíte si hlídat, abyste dokázali danou lokalitu zásobit (tedy měli dostatek volných zdrojů) a zároveň toto místo musí být co nejlépe přístupné přes vaše části města, aby vás transport nestál příliš peněz a vyplatil se vám. Některé budovy navíc dávají hráčům bonusy, pokud stojí vedle nějakých jiných staveb. Město se navíc kromě budov rozrůstá také o travnaté plochy a vodní plochy, přes které nelze transportovat žádné zásoby do cílových lokalit.

City Tycoon - rozehraná hra

Kostiček se zásobami je neustálý nedostatek, proto můžete stavět elektrárny, které jsou k dispozici všem soupeřům stejné. Každá kartička však má dvě strany – jednu s větším příjmem ale jednorázovou (na začátku příštího tahu se neobnoví) nebo druhou s menším, který však bude k dispozici ve všech následujících kolech.

Ještě větší problém ale je s žetony peněz. Jako při správné stavbě města, i zde potřebujete finance neustále, a není příliš způsobů, jak je získat. Můžete buď prodávat cenné dílky ve stavěcí fází, nebo získat příjem později v zásobovací části partie. Jenže pro zásobování často potřebujete finance, abyste mohli vůbec energii a vodu na místo přes soupeřovy lokace převést.

City Tycoon nabízí poměrně komplexní strategický zážitek při zachování jednoduchého herního systému a snadných pravidel. Naučíte se je bez problému na jedno přečtení a trošku bloudit budete pouze v některých ikonkách. Jakmile se je však jednou naučíte, uvidíte, že jsou opravdu logické a celou hru výrazně usnadňují.

City Tycoon - budovy

Variabilita jednotlivých partií je opravdu výtečná a to především pro nižší počet hráčů, kdy zdaleka nevyužijete všechny městské dílky – pro každé ze čtyř kol vám více než polovina ještě zbude. Tím máte naprostou jistotu, že se partie nebude nikdy opakovat. O další variabilitu se samozřejmě starají sami hráči stavbou města, ale vzhledem k draftu se může stát, že třeba ve čtyřech hráčích můžete mít stejnou sestavu dílků jako v minulé hře. Ale pouze jako důsledek vlastních rozhodnutí.

Jediná výtka je spojená s náhodou a počátečním rozdělením kartiček. Protože v nabídce nejsou vždy zastoupeny kartičky rovnoměrně, může mít některý z hráčů štěstí na dílek na začátku draftu, který si nechá. Ostatní pak může díky tomuto štěstí ve stavění předběhnout. Většinou ale existuje cesta prostřednictvím stavění, jak se s touto nespravedlností vypořádat a vyrovnat.

Nejlepší je partie ve dvou hráčích, kdy nedochází k velkému zdržování mezi hráčskými tahy. Ve větším počtu se průtahy prodlužují a v pozdějších kolech, kdy jsou možnosti opravdu široké, mají někteří hráči tendenci přemýšlet opravdu dlouho. A to může být někomu nepříjemné. Naštěstí můžete obvykle promýšlet svoji vlastní strategii a čekání vám tak docela uteče.

City Tycoon - žetony peněz

Grafické zpracování celé hry je pěkné a všechno přispívá k přehlednosti. Na první pohled vidíte na kartičce jasně, co požaduje a poskytuje. Jediné, co občas lze přehlédnout, jsou požadavky na sousední dílky louky a vody, které jsou schované v levém sloupečku.

City Tycoon je překvapivě jednoduchou a zároveň povedenou hrou, kterou bychom se nebáli vzdáleně přirovnat k Vysokému napětí. Jen aukci zde nahrazuje draftové rozdávání dílků (posílání nechtěných dále) a zásobování lokalit je trochu variabilnější a složitější. Ve hře se musíte potýkat s neustálým nedostatkem financí a opravdu pečlivě vybírat ze spousty možností, které se vám nabízí. Pokud tedy máte rádi mírně pokročilé strategické hry a nevadí vám cizojazyčná pravidla, pak můžete City Tycoon představit svým spoluhráčům.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHubert Bartos, Łukasz S. Kowal
IlustraceJakub Babczyński, Jarek Nocoń, Wojciech Rojek, Hans-Georg Schneider
VydavatelPegasus Spiele, Rebel Sp. z o.o.
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 5
Herní doba120
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(17 voters)
KategorieCity Building, Economic, Transportation
MechanismyConnections, Open Drafting, Ownership, Pattern Building, Pick-up and Deliver, Tile Placement
RodinaTheme: City

Více o hře.

Recenze: City Tycoon – postav fungující město
City Tycoon je po Drakovi dalším překvapením z Polska, které u nás je zatím úplně neznámé. Tentokrát však nabízí hra stavbu města až pro pět hráčů a s ní také spoustu strategických rozhodnutí. V kole si nejdříve doberete předáváním kartiček budovy, z nichž vznikne fungující město. Na konci každého kola však je potřeba zásobit lokace zbožím, elektřinou a vodou. Za přesouvání kostiček přes cizí části města platíte, ale pokud se vám je podaří doručit, dostanete zaslouženou odměnu. Ve čtyřech kolech se prostřídá hromada různých a zajímavých budov, každá z nich nabízí jiné odměny. Je tedy pouze na vás, které využijete, postavíte a zásobíte. Ve hře se potýkáte s neustálým nedostatkem financí. Nakonec nerozhoduje nahrabaný majetek, ale dosažená prestiž v podobě vítězných bodů. V případě partie více hráčů může dojít ke zpomalení tahů a také snížení variability, protože se využije většina dílků pro každé kolo. Přesto je City Tycoon zábavnou strategickou hrou, která by si zasloužila větší zájem.
Klady:

+ téma stavění a zásobování je populární a zábavné
+ variabilita staveb v každém kole
+ výběr kartiček draftem
+ hráči si musí připravovat cestu pro zásobení dílků
+ zajímavé ilustrace
+ neustálý nedostatek financí
Zápory:

- ve více hráčích se partie zpomaluje
- nelze koupit v ČR
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Jishaku – síla magnetů