Na nějakém ostrově v Pacifiku se prý nachází bájný poklad v podobě čtyř posvátných předmětů. Ty mají nevyčíslitelnou hodnotu, ale pouze všechny dohromady. V menším počtu jsou pouze bezcennými tretkami.
Ostrov prý vybudovali bájní atlantiďané. A právě v tom je háček. Jakmile na ostrov vstoupí lidská noha, začne se potápět. No a protože jste jedním z historiků, kterým se dostalo té cti, můžete se tam vydat a pokusit se předměty zachránit. O mapu se samozřejmě vedly těžké spory a mnozí zločinci by ji rádi získali, ale naštěstí se britskému ministerstvu zahraničí podařilo získat pergamen a uschovat jej v bezpečí. Staňte se jedním z výsadkářů vyslaných na ostrov a zachraňte světové bohatství před zapomněním a zkázou!
Za vším tím hledáním stojí objevitel mapy, Matt Leacock, který právě na toto téma vytvořil novou rodinnou deskovou hru Forbidden Island. Jméno autora vám bude nejspíš povědomé, protože stojí za obrovským kooperativním hitem s názvem Pandemic (recenze), který se usídlil v mnoha domácnostech a dočkal se dokonce rozšíření Nové hrozby (recenze).
I tentokrát se Matt pustil do kooperativních vod a rozhodl se upravit svůj herní systém z globálního léčení nemocí na mrňavý potápějící se ostrov. Pro spolupráci si vybral tentokrát tým společnosti Gamewright, která je známá především svými karetními hrami, jako jsou Spící královny nebo Zeus na útěku. Ilustracemi hru doprovodil C. B. Canga. Do češtiny se hra pak dostává zásluhou firmy ADC Blackfire, která ji přináší v kompletním českém znění do obchodů. Autorem překladu je Petr Šmerák.
Hra jde ruku v ruce se současným trendem plechových krabiček, takže je poměrně jisté, že si vaši pozornost v oblíbeném obchodě získá. Prolisy na horním víku, pěkná snová ilustrace a český název Zakázaný ostrov dohromady fungují jako magnet. Brzy jeho magii podlehnete, přinesete ho domů a zvednete víko s majákem, abyste začali objevovat skrytá tajemství hry.
A věřte nám, že je co zkoumat. Krabička má pěkné uspořádání, takže v jedné hromádce najdete balíček osmapadesáti karet tří pozadí – karty záplavy, pokladů a dobrodruhů. V druhé přihrádce se ukrývají kartonové kartičky, které mají na jedné straně barevnou a veselou ilustraci, na druhé stejnou, jen šedivou a smutnou. Obě strany zobrazují stejné místo, jednou nad a jednou pod vodou.
V krabici se pak schovává ještě několik dalších dílků – kartonová destička pro sledování míry potopy, na kterou nasadíte červený pojízdný ukazatel. Tím budete v průběhu hry zvyšovat hladinu a také časový tlak, který působí na vaše hrdiny. Nyní nám zbývají už pouze figurky, kterými budete po ostrově chodit a kromě nich především opravdové poklady, jež máte za úkol zachránit. Ty najdete v krásně provedených miniaturách – kámen země, socha větru, krystal ohně a kalich moří.
Příprava hry je poměrně jednoduchá a rychlá. Nejdříve si připravíte mapu ostrova tak, že náhodně rozložíte čtvercové kartičky ostrovních lokalit do čtverce o rozměrech 4 x 4. Pak ještě ke každé straně přidáte do jejího středu dva další dílky, takže získáte tvar kříže. Každý z hráčů si náhodně vylosuje jedno povolání, které mu určí startovní místo, barvu figurky a především speciální schopnosti. Vedle herního plánu připravíte balíček pokladů a hráči z něj dostane do začátku každý dvě karty.
Ukazatel potopy nastavíte podle obtížnosti, kterou chcete hrát – čím výše, tím hůře. A protože jste se již na ostrově vylodili, tak ten se začal pomalu potápět – ze zamíchaného balíčku záplavy s modrým pozadím otočíte šest karet se jmény míst na ostrově. Postupně tyto místa najdete na mapě a otočíte jejich dílky zaplavenou stranou nahoru. Zde už začaly záplavy působit. Vedle herního plánu položíte poklady, abyste po nich mohli toužebně pokukovat, a partie může začít.
Nezapomínejte, že se jedná o kooperativní hru, takže všechny informace jsou zde veřejné. Vaše karty tedy necháváte vyložené před sebou, aby je i ostatní hráči viděli a je důležité neustále diskutovat o dalším postupu. Hráči mají každý karty, které lze v této hře použít k vyzvednutí pokladu. Každý z pokladů lze najít na dvou místech na plánu, ale musíte nejdříve mít čtyři karty s jeho obrázkem v ruce. To není snadné, protože u sebe můžete mít současně maximálně pět karet.
Každý tah hráče sestává ze tří akcí a dvou dobírání karet a týká se vždy jedné figurky. Připomínáme však ještě jednou, že rozhodnutí by měla být společná a omezení tahu na jednoho hráče zde zdaleka neplatí. Akční body lze využít ke čtyřem různým činnostem: pohybu, předání karet, zpevnění břehu a vyzvednutí pokladu.
Nejdůležitější samozřejmě je záchrana dílků před potopením, tedy jejich otočení zpět. Právě na tuto činnost budete akční body využívat často, protože hned, jakmile se dopohybujete svojí figurkou, čeká vás dobírání karet. Nejdříve získáte dvě karty pokladů s obrázky, které budete používat k vyzvednutí pokladů. Mezi kartami jsou zamíchané také speciální karty, které lze použít mimo tah, ale také události způsobující vzestup vody. Jak tedy dobíráte, přibývají nejen karty v ruce, ale také se zvyšuje hladina.
Pak na chvíli převezmete roli nenasytné vody a způsobíte další postup záplavy – otočíte totiž tolik karet z balíčku záplavy, kolik ukazuje hladina vody. Na začátku hry to tedy budou dvě karty každé kolo, ale s každou kartou voda stoupá to bude víc a víc. Oba odpovídající dílky otočíte na jejich zaplavenou stranu.
Událost voda stoupá, ale kromě zvýšení ukazatele hladiny o čárku také způsobí, že všechny využité karty záplavy vezmete a zamíchané je přidáte zpět navrch balíčku záplav. Tím způsobí, že vám některá jména lokalit přijdou znovu. A pokud takový dílek do té doby nestihnete otočit zpět na nezaplavenou stranu, tak o toto místo na ostrově už zcela přijdete.
Naštěstí potřebné dílky pro vyzvednutí pokladu jsou na plánu hned ve dvou exemplářích, takže nevadí, když o jeden přijdete. Mnohem horší situace nastane, pokud se vám zatopí Plošina hlupců, což je jediné místo, kde může na ostrově přistát vrtulník. V takovém případě hra končí a vy jste zůstali uvězněni na ostrově.
Hráči si mohou v průběhu partie předávat mezi sebou karty, pokud stojí na stejném políčku. Navíc každý z nich má nějaké speciální schopnosti, takže třeba pilot se může za jednu akci přesunout v tahu na libovolný dílek, navigátor může posouvat figurkami ostatních hráčů a průzkumník může zpevňovat úhlopříčně. A pokud chcete uspět, je těchto dovedností třeba využívat.
Zakázaný ostrov je Pandemic v rodinném kabátě. A to není překvapivě špatně, ačkoliv většina herního systému je hodně podobná. Všechno se to hraje ještě hladčeji a především za mnohem kratší dobu, než u virového hitu z předloňského roku.
Všechno je elegantní také díky jednoduché obsluze – nemusíte nikam rozmisťovat kostičky a stačí pouze otáčet dílky ostrova. Ale zase přijdete o to elegantní a krásné šíření nákazy z města do města, které dělalo z Pandemicu fascinující podívanou.
A i přesto, že se jedná o rodinnou zábavu, je třeba pořádně spolupracovat. Hra není nijak jednoduchá a přitom je obtížnost nastavená tak akorát. Hodně bude záležet na tom, jak se vám podaří na začátku rozlosovat dílky ostrova – pokud třeba budete mít plošinu pro helikoptéru někde na okraji, bude se vám mnohem hůře ochraňovat.
Zakázaný ostrov nabízí hned několik úrovní obtížnosti, takže pokud vám začátek na nižších hladinách připadá jednoduchý, stačí pouze zvýšit počáteční úroveň. To znamená, že si budete dříve dobírat více karet záplav a hladina bude stoupat a stoupat…
Z kooperativního systému hry v kombinaci s rodinnou povahou Zakázaného ostrova vyvstává jeden logický zádrhel. Pokud budou hrát rodiče s dětmi, budou mít velkou tendenci je vést a radit jim. Pro celý zážitek z útěku z ostrova je velmi důležité, aby hráči spolupracovali. A u dětí je tato podmínka o to důležitější, že jim to zároveň tříbí jejich uvažování. Pokud děti už hru umí, je dobré je nechat hrát i samotné a nad hrou třeba pouze dohlížet.
Tento vůdcovský problém se vyskytuje pak nejen při rodinném hraní, ale i při dalších stylech. Dominantnější osobnosti prostě chtějí všechnu kontrolu strhnout na svoji stranu a zábava z hry pak zmizí. Právě proto je řešení buď si najít správné spoluhráče, nebo se dohodnout na pravomocech ve hře – například jeden hráč je zodpovědný za karty, druhý za pohyb a podobně.
Jenže Zakázaný ostrov to všechno dohání zpracováním. Začne to už kovovou krabičkou, ale i povedenými ilustracemi a všechno dokončují krásné figurky pokladů. Celá rozložená hra působí příjemným a zajímavým dojmem, takže se nejen dobře hraje, ale pěkně se na ni i kouká.
Dohromady tedy je Zakázaný ostrov opravdu pěknou hrou. Pokud vás Pandemic třeba nelákal svým tématem nebo vás odradil náročností, pak je Zakázaný ostrov tím správným kooperativním vstupním můstkem. Užijete si u něj spoustu skvělé a jednoduché zábavy, a přitom partie netrvá nijak dlouho. Jen se musíte umět vyrovnávat s porážkami, protože ty určitě přijdou. Před vodou není úniku. Ale ty poklady za to stojí, co myslíte?
Více o hře.
+ kovová krabička
+ figurky pokladů
+ jednodušší a rychlejší než Pandemic
+ rychlá příprava, snadnější manipulace a průběh hry
+ nastavitelná obtížnost
+ hodně postav s různými schopnostmi
- v podstatě stejné jako Pandemic (pro někoho může být i plus)
- náhodné rozlosování kartiček hodně ovlivňuje obtížnost partie