Je známo, že kočky mají rády ryby v jakékoliv podobě. Jenže jakmile jim před čumáčkem zamáváte kouskem ryby nebo kolečkem suši, pak se najednou neznají. Hltají jeden kousek za druhým, dokud jim zbývají jakékoliv síly. Přejídání není jen specialitou lidí.
A hráči se budou moci vžít do role mlsných kočičích jazýčků, které touží po dalších a dalších soustech. Jenže největším uměním je vědět, kdy mám dost. Takovou schopnost v nás hráčích vyzkouší autor Kuraki Mura, který vytvořil novou deskovou hru Mici Maki. Ozdobenou ilustracemi Wee Yee Chong ji vydala firma IELLO a poté si našla cestu do českého jazyka a pod křídla firmy Albi.
Malá bíla krabička s výklopným magnetickým víkem a laškovnými kočičkami uvnitř ukrývá aršíky s patnácti žetony přežírání a jedním ukazatelem směru hry. Hlavní jsou ale karty. Šest jich je znovu s červeným pozadím a označuje přežírání. Právě obě tyto sady přejídání hráči položí stranou. Nejvíce je pochopitelně jídla, které přichází v různých podobách a číselných hodnotách. Ty spolu s akčními kartami hráči zamíchají do jednoho balíčku a rozdají každému účastníkovi pět karet, zatímco zbytek položí do středu stolu a někam do nitra přidají kartu přežrání.
Na tahu má hráč vždy na výběr ze čtyř možných akcí. Tou první je servírování jídla, což znamená vyložení karty na talíř, tedy společný odkládací balíček. Nová karta se musí shodovat číslicí s tou, která je v tuto chvíli nahoře. Na této hromádce se pomalu hromadí karta za kartou až do momentu, kdy se některý ze soupeřů v roli kočky rozhodne najíst. To znamená, že sečte hodnoty všech vyložených jídel a právě tolik karet si musí hráč dobrat ze společného dobíracího balíčku. Snězené karty pak odhodí do koše, tedy na odhazovací balíček.
V rámci dobírání se může hráči do ruky dostat také jedna z akčních karet, které lze použít v rámci třetí akční možnosti. Tyto činnosti umožňují manipulovat s jídlem na talíři, ale také měnit směr partie nebo vybrat následujícího hráče.
Poslední možnost je taktická. Vyložením dvou karet stejného jídla se kočka vzdá možnosti jíst a místo toho může současný talíř vysypat do koše. Na talíř pak položí jednu ze svých nově zahraných karet a druhou odhodí. Všichni hráči se cpou jídlem a to pokračuje až do okamžiku, kdy se někomu z nich podaří vytáhnout náhodně přimíchanou kartu přežírání. Tím končí kolo a hráč na znamení svého neúspěchu dostane jeden žeton přežírání. Následuje další kolo a partie končí až ve chvíli, kdy někdo nastřádá třetí žeton přežírání. Vítězem je ten, kdo se přežíral nejméně.
Mici Maki je karetní hra, která vypadá na první pohled možná trochu hloupě. Její náplní je bláznivá snaha vyhnout se dobrání karet, protože tím hrozí přecpání. Současně ale v posledním kole je remíza v počtu žetonů přežírání rozhodována právě počtem karet v ruce, takže je právě množství velmi důležité.
Průběh je poměrně napínavý, protože nikdy nemůžete tušit, kdy se karta přežírání může objevit. Současně je to znamení, že hra je naprosto závislá na náhodě. Hráči sice mohou riskovat více nebo méně, ale pokud někdo má smůlu, tak mu prostě ta karta přistane, ať dělá, co chce. To s sebou přináší už zmiňované napětí a nejistotu, ale také rozladění.
Hra je to tedy v důsledku nenáročná a zaměřená na rodinné hraní. Jenže minimální počet tří hráčů určitě nestačí k pořádné zábavě. Mnohem lepší to je alespoň v pěti, kde jídlo neustále přibývá a zase mizí, jak hráči používají svoje karty. Často je ale možné, že hráč nemá žádnou vhodnou kartu na zahrání a proto se musí najíst! Doba potřebná k dohrání odpovídá zaměření i publiku a bude se pohybovat kolem deseti až patnácti minut. Popisy jednotlivých fází v pravidlech nejsou zcela zřejmé na první přečtení, ale po zahrání je všechno naprosto jasné.
Mici Maki má kočičí téma, což s sebou přináší úspěch u některých hráčů a rodin. I samotné téma a zpracování je parádní, jenže hratelnost samotná s nimi nedokáže udržet tempo. Mici Maki není špatná hra, jen nikdy nebude tou nejlepší a nejoblíbenější. Je to prostě taková bláznivá rodinná zábava pro milovníky chlupatého předení.
+ téma a zpracování
+ zajímavý mechanismus štěstí
+ akční karty
+ pobaví nenáročné hráče
- náhoda
- vyžaduje více hráčů
- ne úplně dobře vysvětlená pravidla