Naším světem je malinkatý ostrov. Za dobu, co tu žiju, se zde vystřídalo už několik ras. Všechny civilizace sem přijdou silné, hrdé a plné odhodlání se zde zasídlit a přežít. Jenže u břehů kotví neustále nějaké lodě a každá z ras má jen omezené síly. A tak netrvá dlouho, než se z mocné civilizace stane postupně vymírající a ustrašená skupinka přeživších.
Naším světem je malinkatý ostrov. Proč o něj tedy mají všichni takový zájem? Nevím. Možná někde venku zuří děsivá válka, která rasy donutila hledat klidný domov. Tady ho ale nenajdou. Všichni zde zahynou bez naděje na budoucnost..
Přesně taková je filosofie světa, který nám představuje autor Philip Keyaertes ve svojí rodinné hře Small World. Ten se těší opravdu obrovské celosvětové oblibě a bylo tedy jen otázkou času, než se dostala hra také k nám na stůl. Je to zásluhou jejího vydavatele, společnosti Days of Wonder, které tímto děkujeme za zaslání recenzního kusu. Small World poprvé vyšel v roce 2009.
Krásné ilustrace, které vás uvítají už na víku krabice, jsou dílem Miguela Coimbry, který vyzdobil třeba i 7 divů světa (recenze). Ale ty pravé barvičky a překvapení vás čeká až uvnitř. Pod brožurami s pravidly v několika jazycích, mezi nimiž bohužel chybí čeština, najdete ve dvou vrstvách složené oboustranné herní plány. Nahoře je menší z nich složený napůl, na kterém se utkají dva nebo tři hráči. V případě, že budete soupeřit ve více účastnících, sáhnete pak po větší čtvercové desce. Jednotlivé strany a verze se od sebe výrazně odlišují a jsou odlišeny jasnou číslovkou v pravém horním rohu.
Pod plány najdete klasické přihrádky čekající na žetony. Ale kde jsou? Zapomněli jsme na ně a při nadšení z herních plánů jsme archy s nimi umístili stranou, takže se vraťme zpět k nim. Žetonů je po vycvakání opravdu velká hromada a to teď mluvíme jen o těch malých čtvercových, které představují rasy. Právě s nimi se pojí první zajímavost Small Worldu. Tyto hromádky totiž podle typů vyskládáte do pořadače, který je přenosný a bude vám asistovat i přímo u hry.
Jenže v zajetí archů jsou ještě velké desky ras – pro každý druh jedna – a také kulaté žetony vlastností, které se s obyvateli zmixují v prakticky nekonečně variabilní zábavu. Kromě toho všeho najdete mezi žetony také vítězné body, které hráči získávají, ale občas jím musí také platit a několik dalších speciálních žetonů a hromádek vylepšení pro jednotlivé lokality – jako například hory a pevnosti.
Ale ještě zpět k českému jazyku. Ano, pravidla v této verzi nenajdete, ale oficiální distributor hry, společnost ADC Blackfire ke hře pravidla dodává. Případně jsou k dispozici ke stažení na serveru Zatrolené hry.
Small World se prezentuje jako jednoduchá hra pro všechny a tomu odpovídají také opravdu jednoduchá pravidla. Na začátku partie na stůl položíte herní plán vybraný podle počtu zúčastněných hráčů a na něj rozmístíte žetony hor a také ztraceného kmene. Pro jednoduchost jsou lokality na začátku obsazené ztraceným kmenem, označeny malou ikonou. Příprava plánu končí položením korunky na jedničku na počítadle tahů.
Vedle herního plánu položíte zásobník s žetony ras a všechny další menší kartonové komponenty do rozdělených hromádek. Speciální zacházení dostanou pouze velké kartičky národů a jejich vlastností, které zamícháte a položíte do hromádek. Z nich sejmete prvních pět a rozložíte je jako nabídku. Do výřezu v kartě rasy zapadne krásně horní žeton z hromádky vlastností. Tím získáte kombinaci civilizace a její schopnosti – například lesní trpaslíci, podzemní kostlivci nebo bohatí trollové.
Hráči do začátku dostanou pouze pět žetonů vítězných bodů s hodnotou jedna, se kterými si musí vystačit pro nákup prvního národa. Ten si vyberou v pořadí, které si vylosovali nebo které určí podle špičatosti uší, jak napovídají pravidla.
Ve chvíli, kdy si vyberete národ i s jeho dodatečnou vlastností, vezmete si ze zásobníku tolik žetonů toho národa, kolik je součet velkých čísel na kartičce národa a vlastnosti. Obvykle se toto číslo bude pohybovat kolem deseti. Nemůžete si však vzít více, než je k dispozici. Počet žetonů odpovídá síle národa, takže rasy se silnějšími vlastnostmi mají méně členů a podobně.
První kolo je specifické tím, že kromě výběru národa vás čekají ještě další činnosti. V následujících tazích už si budete moci vybrat vždy pouze jednu z nich, jak si dále povíme. Nyní tedy můžete se získanými žetony dobývat území, což je hlavní zábava, která vás ve Small Worldu čeká. Protože nová rasa vstupuje na mapu, musíte začínat z některého pobřeží.
Pro dobytí regionu na něj musíte položit dva žetony v případě, že už není obsazené. Pokud chcete dobýt lokaci, kde už se nějaké jednotky nachází, musíte sem položit o žeton více za každou přítomnou jednotku. Pokud tedy místo brání dva čarodějové, k jeho úspěšnému dobytí musíte na plochu položit rovnou čtyři jednotky. Jednotku musíte přidat také za horské prostředí nebo nějakou obrannou pevnost, která pomáhá bránícím jednotkám v jejich boji.
Tak postupujete, dokud máte v ruce nějaké jednotky. Dobývat samozřejmě smíte vždy pouze území, která sousedí s některým z vašich dříve obsazených míst. Pokud vám na konci tahu zbudou nějaké žetony v ruce, které by normálně nestačili k dobytí dalšího území, můžete se pokusit o jeho dobytí s pomocí kostky posil. Oznámíte místo, na které útočíte, a hodíte kostkou, která vám může přidat až tři jednotky navíc k vaší síle.
Na konci svého tahu vás čekají ještě dvě poslední povinnosti, jedna strategická a jedna velmi příjemná. Všechny žetony jednotek položené na stole můžete nyní přeskupit podle svého uvážení, abyste se dokázali ubránit nájezdům soupeřících ras. V každém obsazeném místě musíte nechat alespoň jeden žeton, horní limit pak není omezen. V ruce vám ale žádný žeton nesmí zbýt, všechny je třeba rozmístit na plán. Za tu příjemnou povinnost pak považujeme sečtení všech regionů, které ovládáte. Za každý z nich získáte jeden vítězný bod, za nějž si vezmete žeton ze společné zásoby a přiblížíte se tak vítězství.
Samozřejmě dobývání s jednou rasou pokračuje dál, jak se hráči střídají. Na začátku každého svého tahu posbíráte všechny své vyložené jednotky a využijete je znovu k dobývání nových regionů. Pokud dobudete někomu jeho území, tak poražený obránce musí odevzdat jeden žeton vojska představující ztráty zpět do banku a jeho rasa o tohoto muže bude slabší. A jak budete slábnout, začne se blížit situace, kdy budete chtít vyměnit svoji současnou rasu za jinou.
Tuto výměnu můžete provést místo svého celého tahu. Vyhlásíte takzvaný úpadek pro svoji současnou civilizaci a otočíte její kartičku zadní stranou nahoru. Současně je třeba upravit také žetony na herním plánu – na každém vámi ovládaném území zůstane pouze jeden žeton z vaší rasy, opět otočený zadní stranou nahoru, aby bylo jasné, že se jedná rasu v úpadku. Tyto regiony vám stále budou přinášet zisk, dokud nebudou obsazeny jinou civilizací.
Nyní zbývá si už pouze zvolit z nabídky pěti nových civilizací jednu, která vám vyhovuje. Bezplatně si však můžete vzít pouze tu horní. Pokud budete chtít některou z dalších, musíte na každou přeskočenou zaplatit jeden žeton vítězného bodu, který dostane s touto rasou ten hráč, který si ji vezme. Musíte si tedy velice dobře rozmyslet, kterou chcete.
Všechny rasy se odlišují svými dovednostmi a schopnostmi tak, že hraní za každou z nich vyžaduje jinou taktiku. Je tedy třeba opravdu dobře vybírat. Na začátku každého kola první hráč posune počitadlo kol. Jakmile korunka doputuje na poslední z možných pozic, začíná poslední kolo. Na jeho konci si hráči sečtou svoje vítězné body a ten s nejvyšším bodovým ziskem se stává vítězem partie.
Small World je vynikající jednoduchou hrou, která zabaví každého. Hráči se v jejím průběhu vystřídají v čele hned několika civilizací. To je právě její největší výhodou, protože v partii se neustále mění situace a i armády jednotlivých hráčů.
Hra kromě výměny ras přináší obrovskou variabilitu i mezi jednotlivými partiemi, protože kombinace ras a jejich dovedností budou téměř vždy jiné. A tomu budete muset přizpůsobovat také svoje volby při rozhodování, kterou rasu si vzít pod svá ochranná křídla příště.
Nejdůležitější na celé hře je dokázat správně odhadnout chvíli, kdy poslat svoje poddané do úpadku a vzlétnout k výšinám s novými svěřenci. Právě tím způsobem můžete ovládnout nejvíce území ve světě Small Worldu.
Ačkoliv je hra v podstatě o krvavém konfliktu mezi civilizacemi, je překvapivě vhodná pro všechny hráče. Děti starší deseti let si budou užívat její jednoduchost stejně, jako starší hráči. Všemu napomáhá úžasné zpracování od Miguela Coimbry, ze kterého vám na začátku bude padat brada. Souboje ve Small Worldu totiž chytí a nepustí, jsou rychlé a vlna vlivu jednotlivých hráčů se neustále přelévá.
Small World je pohádkou o tom, jak jednoduchý koncept dokáže dobít celý svět. Na začátku se sice můžete potýkat s problémem, jak se naučit všechny ty rasy a jejich schopnosti. Naštěstí všechny kartičky obsahují jasné a jednoduché symboly, z nichž lze vše snadno pochopit, jakmile hře rozumíte. Důležité je mít přehled, co za rasy se ještě může ukrývat v dobíracím balíčku, protože všechny už odehrané národy jsou viditelně rozložené kolem stolu. Podle toho můžete upravovat svoji strategii.
Rozhodnutí, jestli volba nové civilizace stojí za obětování několika vítězných bodů, je občas velice obtížné a musíte se řídit spíše instinktem. A cit doporučujeme využívat i při hře samotné, protože pokud se někdo bude snažit Small World hrát pouze logickým uvažováním a plánováním, ztratíte s ním cenné desítky minut, kdy jste se mohli bavit. Takže pozor na přemýšlivé soupeře!
Herní plány jsou čtyři, pro každý počet hráčů jiný. Díky tomu je partie vynikající ve všech počtech hráčů, ačkoliv pokaždé trochu jiná. Ve duelu dvou hráčů si oba vybudují svoji základnu, odkud vyráží na loupežná přepadení, ve více se pak postupně hra více směřuje k opravdu nemilosrdnému likvidování všeho, co stojí v cestě.
Na herní desce ovšem existuje ještě spousta taktických možností, kterých lze nenápadně využívat, jako opevněné hory nebo podzemní tunely. Každý detail může vést ke změně převahy. A jakmile hráč jednou ztratí setrvačnost se svojí civilizací, je pak často pozdě, aby znovu zdárně nastartoval motor s jinou.
Systém obsazování políček je naprosto výborný. Hráči nejdříve dobývají, ale pak ještě mohou svoje jednotky přeskupit tak, aby udržely obranné linie před náporem soupeřových sil. Celkově je tedy ve Small Worldu ukryto strategie mnohem více, než je na první pohled zřejmé.
Vlastně celý výsledek partie závisí čistě na schopnostech a rozhodnutích hráčů. Náhoda zde má pouze mrňavé místečko ve chvíli, kdy dobýváte poslední území ve svém tahu. Jinak všechna rozhodnutí jsou pevně svázaná taktikou. Pokud by vám ale i toto vyvážení vhodné pro začátečníky vadilo, není nic jednoduššího, než použití kostky prostě zakázat.
Hráči až do konce nemají jistotu vítězství ani posledního místa. Vítězné body jsou tajné a vzhledem k neustálému přelévání převahy těžko můžete sledovat, kdo kolik vítězných bodů získal.
Philippe Keyaerts vytvořil cenného následovníka svojí hry Vinci, která vytvořila základ pro tuto hru. Small World se dočkal velkého množství rozšíření a v loňském roce dokonce velkého bratříčka, který se jmenuje Small World Underground a odehrává se pod zemí.
Samozřejmě zde můžeme najít drobné nedostatky. Hlavní z nich je přehlednost, která v případě barevných žetonů ras trochu vázne. Při počítání bodů tak občas přehlédnete nějakou svoji příšerku, a pokud nemáte férové spoluhráče, oberete se o nějaký ten bodík. Stejně tak může být obtížné míchání neforemných dílků, doporučujeme je tedy spíše losovat z pytlíku.
Poslední výtka padá na jinak luxusní zásobník pro rasy. Všechno je krásné a uspořádané, když si žetony leží jen tak uvnitř. Jenže ve chvíli, kdy je začnete vytahovat, začne marný boj. Malé přihrádky jsou totiž tak přesné, že když vám jeden z dílků uklouzne a spadne na dno, je velice obtížné jej dostat pryč. A hledání žetonů ras také není bez popisků zrovna rychlé a ideální. Doporučujeme polepit pořadač popisky, abyste je rychleji našli. A přejeme vám šťastnou ruku při jejich výlovu.
Desková hra Small World je prostě perfektní koupí pro všechny hráče. Partie jsou svižné, neustále se v nich mění pořadí a do konce není jasný vítěz. Small World má všechny ingredience, které z dobré hry dělají tu výbornou a neměl by chybět v žádné sbírce fanouška deskových her, protože její pravidla vysvětlíte během několika málo minut. A svým vzhledem a hratelností zaujme v podstatě každého.
Více o hře.
+ kombinace rasy a dovednosti dělá ze hry opravdu variabilní
+ jednoduchá pravidla
+ do konce partie neznáte vítěze
+ hrajete v partii za několik ras
+ posílání ras do úpadku
+ krásné ilustrace
+ výborné ve všech počtech hráčů
+ příjemná herní doba
+ spousta taktik, téměř žádná náhoda
- občas složitější manipulace s pořadačem
- žetony se občas na plánu ztratí = složitější počítání příjmu
Smallworld je moje oblíbená desková hra, kterou často hrajeme s přáteli. Když jsem zjistil, že existuje i „virtuální“ elektronická verze této hry pro android, měl jsem z toho velkou radost. Na tabletu se dá skvěle hrát jak proti počítači, tak s více lidma na střídačku.
http://www.androidtip.cz/hra-small-world-2-je-vernym-prevedenim-oblibene-strategicke-deskove-hry-na-android/