Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: City Alarm – policajti a zloději LEGO

City Alarm - balení

Policie dostala zprávu, že se chystá velké loupežné přepadení na několika místech. Zásahovka má připravený vrtulník na nejvyšší věži města, speciální jednotky čekají na pokyn. Město v klidu žije klasických životem, lidé chodí do pizzerie na oběd, vybírají v bance peníze a od majáku sledují proplouvající lodě.

Zloději netuší, že o nich policie ví. Některý z nich se asi neopatrně prořekl před nesprávným člověkem. Ale i přesto mají šanci a nic není rozhodnuté. Město je velké a zločinci jsou čtyři. Stačí aby utekl jen jeden z nich a všichni se po opuštění vězení budou moci těšit z nastřádaného lupu.

Zabránit jim v tom ale nebude moci policie, ale hráči deskové hry City Alarm od společnosti LEGO. City Alarm patří do řady nových deskových her pro jaro 2012, spolu s již recenzovaným Mini-Taurem (recenze). I City Alarm pochází z hlavy rovnou čtyř autorů: Cephase Howarda, Nicolase Assenbrunnera,
Bastiaana Brederodeho a nově také Jespera C. Nielsena, který přinesl do LEGO her nejspíš nový svěží vítr.

City Alarm - připravená hra

Skutečnost, že se jedná o LEGO hru znamená, že místo klasické přípravy vás čeká nejdříve sestavení celého herního plánu. Město se rozkládá na jedné zelené desce, která je v jednom z rohů ohraničena modrým dílkem označujícím přístav a moře. U něj stojí maják. Nejzajímavější součást při celém skládání pro všechny bude asi představovat krásný policejní vrtulník s pohyblivou vrtulí.

Ale i celé město je na první pohled pěkné a obsahuje spoustu unikátních budov i s logem. Snadno tak poznáte pekařství, banku i poštu. Jedinou nevýhodou tak je první sestavení, které se díky množství drobných budov trochu protáhne. Ačkoliv podle návodu můžete budovy na začátku rozmístit, v konečném důsledku si je můžete po městě postavit, jak budete chtít. Zloději totiž stejně stačí postavit se vedle nějakého obchodu, aby jej během několika chvilek připravil o stokoruny.

Právě drobnosti, které neleží přímo na herním plánu, jsou další speciální součástí City Alarmu. Z mrňavých dílků totiž složíte podlouhlé zelené bankovky a obložíte jimi LEGO kostku, která ovšem oproti ostatním hrám nebude mít na svých stranách puntíky k pohybu. K chození figurkami totiž tentokrát využijete jiný a mnohem lepší systém, který je v LEGO hrách použitý poprvé. Na stole bude ležet sedm kostiček s čísly od jedné do šesti, ovšem zamíchaných a puntíky dolů.

City Alarm - rozehraná hra

Ale k pohybu policie i zlodějů se ještě vrátíme. Teď máme před sebou sestavené všechny dílky a především město. Do jeho rohů postavíte zloděje, kteří do města právě přijíždějí. Na dvou policejních stanicích čekají na svoji šanci dvě figurky strážníků a nad městem čeká helikoptéra. Hráči si rozeberou svoje role – jeden se vžije do role lupičů, druhý bude představovat zákon. Pokud by jich bylo více, mohou se rozdělit do týmu a každý ovládat některou figurku nebo se prostě společně radit. Vedle města rozložíte deset balíčků peněz, které jsou cílem pro chtivé zloděje.

Hra probíhá velice jednoduše, podobně jako všechny LEGO hry, ale tah hráče se tentokrát skládá rovnou ze dvou akcí, tedy alespoň pro padouchy. Zloději začínají. Tah policie i zlodějů je obvykle stejný – otočí jednu z připravených kostiček s čísly a posunou libovolnou ze svých figurek o tolik polí, kolik naznačuje počet teček. Pak hraje druhá strana. Jeden ze sedmi dílků neobsahuje číslo, ale obrázek vlaku, který přesune jednu z vašich postav okamžitě na vlakové nádraží.

Pohyb však musí postavičky vždy využít celý a nesmí se otáčet o 180 stupňů. Tím je pro policisty těžší chytit zloděje, protože musí jejich četníci zastavit přesně na tom místě, kde stojí zloděj. Přesto ze zlodějů už zpátky žádné bankovky nedostanou, jen mohou tuto figurku umístit do vězení a nechat ji tam až do konce hry.

City Alarm - rozehraná hra

Kdykoliv se však zloděj zastaví na svém pohybu vedle některé budovy (na některé z jejích čtyř světových stran), pokusí se ukrást nějaké peníze. Stačí k tomu hodit kostkou, která ukáže jeden ze tří výsledků loupeže.

Nejlepší pro zloděje je bílá strana se dvěma bankovkami. V takovém případě byla loupež úspěšná a zloději si mohou z banku hry vzít dva žetony peněz. V ostatních případech vždy do hry vstoupí helikoptéra. V prvním případě ještě zloději dostanou stále jednu bankovku, ale v druhém pouze spustí alarm a vyjdou naprázdno.

Pokud se zlodějům podaří spustit alarm, může hráč za policii přesunout helikoptéru na libovolnou budovu ve městě. Ta je nyní chráněná před krádežemi. Pravidla poskytují všem zájemcům také další varianty, které přidávají například možnost pro zloděje znovu osvobodit svého zajatého kumpána.
Hra končí ve dvou případech – pokud se zlodějům podaří získat všechny bankovky, tedy deset žetonů. Policisté naopak musí zatknout všechny čtyři zloděje.

City Alarm - vězení

City Tycoon je jednoduchou hrou na policajty a zloděje, ve které se všechno děje velice rychle. Náhoda sice hraje ve hře podstatnou roli, ale není jí příliš. Hráči mohou plánovat podle otočených kostek, jaké čísla pro pohyb jim ještě mohou přijít. A to je právě zároveň ta největší změna oproti LEGO hrám, které jsme měli tu možnost recenzovat dříve. Všechny měli kostky a figurky se pohybovali právě podle nich, tedy čistě náhodně.

Právě tahle troška strategie dělá ze hry, ve které proti sobě stojí dva hráči, skvělou napínavou zábavu. Každý z hráčů má svůj úkol, který plní svými způsoby. Šance jsou hodně vyrovnané a hra je poměrně pěkně vyvážená tak, že obě strany mají šanci na vítězství. Jen je třeba dodržovat základní strategie, které se na jejich roli vážou. Zatímco zloději převyšují policisty v počtu a měli by toho být schopní využít, strážníci mají k dispozici supersilnou helikoptéru, která stav ve městě vyrovnává.

Pochvalu si určitě zaslouží zpracování. Město vypadá na pohled velice pěkně, protože je plné nejrůznějších budov a pěkně barevné. Vše krásně doplňuje modrý záliv. Samozřejmě potěší krásná helikoptéra i zvláštní vězení, které není přímo součástí herního plánu, ale máte jej položené vedle.

City Alarm - kostky

City Alarm je pěkná LEGO desková hra, která potěší všechny děti mající oblibu v hraní na policajty a lupiče. Tím je tak trochu omezeno publikum spíše na chlapecké hráče, ale určitě i děvčata se rády postaví do role přísných strážců zákona. Mohou využívat strategie a bojovat mezi sebou v napínavém souboji dobra a zla.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorNicolas Assenbrunner, Bastiaan Brederode, Cephas Howard, Jesper C. Nielsen
IlustraceTore Magelund Alexandersen, Emilie Røndal Nielsen, Martin Rathschau, Thomas Robert Van der Heiden
VydavatelLEGO
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieChildren's Game, Deduction, Dice, Racing
MechanismyArea Movement, Dice Rolling
RodinaSeries: LEGO Games, Theme: Burglary and Heists, Toys: LEGO
Alternativní názvyCity Alarm, LEGO City Alarm, LEGO CITY Alarm

Více o hře.

Recenze: City Alarm – policajti a zloději LEGO
City Alarm je velice povedenou LEGO hrou. Nijak by se od ostatních nelišila, kdyby nebylo nově představeného systému pro pohyb figurek policistů a zlodějů. Hráči totiž vybírají z nabídky kostek otočených hodnotou dolů, ale vždy mají jistotu, že se jim nebude číslo už vytažené soupeři opakovat. Tím je výrazně snížená náhodnost, kterou způsobovala kostka. Hráči tak mohou lépe plánovat svá přepadení či zatčení. Zloději mají za úkol ukrást z města všechny bankovky, policisté naopak postupně zabásnout všechny vetřelce. Nad městem hlídá pěkně provedená helikoptéra, která umí chránit některou budovu. Další varianty hry zvyšují znovuhratelnost, ale City Alarm je tak i tak vhodnou hrou pro všechny fanoušky hry na policajty a zloděje.
Klady:

+ helikoptéra
+ spousta budov a přístav, možnost přestavovat město
+ pohyb nezávisí na hodu kostkou
+ dobré pro dva hráče
+ ve více nutnost spolupracovat v týmu
+ varianty
Zápory:

- konec hry se může protáhnout
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zum Kuckuck! – ptačí hnízdo