Bojuj se ctí. To mi rodiče vštěpovali od chvíle, kdy jsem byl schopný držet katanu ve svých malých dlaních. Příliš jsem tomu ale nerozuměl. Teprve později jsem se naučil rozdíl mezi čestným bojem a zákeřným útokem.
Oheň, vzduch, země, voda a prázdnota. Pět nových přátel, které vám přinese desková hra Legend of the Five Rings. Tu si pro nás připravila autorská trojice Nate French (Pán prstenů LCG), Brad Andres a Erik Dahlman. Jedná se o novou Living Card Game (LCG) z produkce Fantasy Flight Games, která byla dlouho očekávaná. A konečně jsme se na sklonku roku 2017 dočkali i v Evropě zásluhou společnosti Esdevium Games, která si vzala na starost její distribuci.
Celá hra je ukrytá uvnitř nenápadné bílé krabice s pořádným hurikánem ze všech dostupných živlů a v jejich centru stojí trojice záhadných postav. Uvnitř na hráče čekají více než dvě stovky karet, které se z velké většiny dělí na dva typy – dynastie a konflikt. A tady přichází první novinka, protože hráči (ostatně jako v každém LCG) budou budovat rovnou dva balíčky. Každý si ty své dvě vytvořené hromádky položí před sebe poté, co je každý pořádně zamíchá. Oba soupeři si také vezmou jeden svůj ukazatel cti, který budou používat hráči k tajné nabídce.
K tomu si oba protivníci ale zvolí také svoje provincie, což je samostatný typ karet. Z jedné z nich pak pomocí karty pevnosti udělá svoji základnu. Těch zbylých pět pak položí do řady mezi balíčky dynastie nalevo a konfliktu napravo. Vytvoří tak celou svoji herní řadu, která bude ale v průběhu partie potřebovat po stranách ještě místa pro odhazovací balíčky. Právě číslo v jejím levém dolním rohu určí, kolik žetonů cti dostane hráč do začátku. Na každou provincii pak hráč vyloží po jedné kartě dynastie obrázkem dolů. Jednou si je ale může prohlédnout a případně nevhodné karty vyměnit (mulligan). Z druhé hromádky si pak hráč dobere čtyři karty do ruky. Všechny ostatní komponenty, tedy titulní prsteny, žetony osudu (měna hry) a žetony přízně.
Každé kolo partie je plné zajímavých fází. Na začátku oba protivníci odhalí karty přiřazené do provincií a dostanou startovní příjem žetonů osudu (na kartě pevnosti). Právě v tuto chvíli ale mají hráči také možnost využít postavy, které jim přinesl balíček dynastie a nakoupit je do své bojové armády. Za to musí hráč zaplatit cenu v žetonech osudu. Tím si bojovníka připraví pro další fáze aktuálního kola, ale pokud by nechtěl obětovat další peníze, postava by na konci kola opustila stůl (na odhazovací balíček). K tomu, aby vydržela ve hře déle, musí hráč zaplatit další žetony osudu – za každé kolo jeden a položit tyto žetony na kartu.
Druhou fázi představuje možnost dobrat karty. Ale ani tady nebude nic probíhat v klidu a bez těžkých rozhodnutí. Hráči totiž musí zvednout svůj otočný ciferník cti a vybrat na něm číslici od jedné do pěti. Čím vyšší hodnotu vyberou, tím více karet si mohou dobrat ze svého balíčku konfliktu do ruky. Ale jak tušíte správně, má to nějaký háček. Oba soupeři zvolená čísla porovnají a ten, kdo se rozhodl hrát méně čestně (vybral vyšší hodnotu), ten musí odevzdat několik svých žetonů cti soupeři. Jejich počet je určen rozdílem obou zvolených čísel.
Nyní je už všechno připraveno a může začít opravdový boj. V tom poprvé má velký smysl to, kdo dostal do začátku roli začínajícího hráče (ta se po každém kole mění). Vybere si jednu ze soupeřových provincií a zaútočí na ni, ale současně musí ohlásit také element a typ boje (vojenská síla nebo politické schopnosti). Může k tomu využít libovolný počet svých nepokleknutých postav, které posune kupředu a oznámí útok. Obránce zvolí mezi svými bojovníky obránce. Poté oba soupeři mají možnost hrát karty z ruky, nakupovat nové postavy přímo do první linie, vybavovat je předměty nebo využívat jednorázových karet událostí.
Tím vším se snaží zlomit na svoji stranu převahu, která mu přinese nadvládu nad prstenem elementu. Pokud ale je rozdíl mezi oběma armádami dostatečně velký (alespoň tolik, kolik je její síla v levém horním rohu), má hráč šanci zlomit provincii. Ta je v tu chvíli otočena vzhůru nohama. A pouze rozbití tří provincií je předpokladem útoku na pevnost, která by znamenala šanci na vítězství. Navíc je vítěz duelu odměněn prstenem, který si vezme a využije jeho efekt (různá pomoc, například zisk cti nebo připravení jedné z pokleknutých postav). Každý z hráčů má možnost útočit dvakrát.
Pouze s bojovníky, kteří zůstali neutrální a nezapojili se do šarvátek, se může hráč zúčastnit souboje o přízeň císaře. Za to hráč dostane žeton, který mu v příštím kole poskytne bonus k jednomu typu konfliktu. Kolo končí a hráči musí ze všech svých aktivních postav odložit žeton osudu. Pokud už na kartě žádný neleží a není tedy co vracet, opouští tato karta partii a je přesunuta na odhazovací balíček.
Po obnovení sil všech bojovníků, šanci odhodit karty z některých provincií (v rozbitých provinciích nevydrží nikdo déle než kolo, takže zde jsou odhozeny karty pokaždé) a posunu žetonu začínajícího hráče začíná další kolo. Hráči mají oba jasný cíl – dobít a zničit domovskou provincii soupeře, ve které postavil na začátku souboje pevnost. Vyhrát lze ale také ziskem pětadvaceti bodů cti nebo naopak vyčerpáním žetonů cti soupeře.
Legend of the Five Rings byla velmi očekávanou hrou. Z nějakého důvodu nás ale všechny zprávy úspěšně míjely, proto jsme vůbec nevěděli, co od hry vlastně očekávat. Nové LCG je vždy pořádná výzva, ale také šance na vznik opravdu zapamatováníhodné hry. A čím víc času jsme v čínském prostředí hry strávili, tím více jsme přesvědčeni, že právě tato hra je tou šlehačkou na dortu.
Tahle hra nabízí tři naprosto famózní fáze, každou prakticky stejně silnou a při tom úplně odlišnou. A pouze pokud dokážete spojit své výkony ve všech, můžete pomýšlet na vítězství. Jenže tomu všemu předchází ještě jeden krok, který je typický pro tento typ hry a je třeba mu věnovat stejnou pozornost. Stavba balíčku sice nemusí být náplní prvních výukových partií, ale jakmile se s hrou dostatečně seznámíte, budete chtít sestavu změnit. Ve hře je na výběr celkem sedm klanů Rokuganu a každý je jiný.
Hráči ovšem nově staví dva balíčky. Každý z nich je využívaný trochu jinak – zatímco karty dynastie naplňují vaše provincie a jsou mezi nimi především postavy a budovy, karty konfliktu jsou mnohem víc zaměřené na boj a okamžité efekty. Jak se tyto dva balíčky doplňují, je třeba důsledně promyslet.
Management bojovníků a jejich výdrže na plánu je naprostým základem. Musíte dobře investovat omezené prostředky žetonů osudu. Je tak možné udržet v partii napříč koly pouze několik postav, zatímco mnohé z nich po nákupu bojiště zase rychle opustí. Naprosto zásadní je také čtení úmyslů soupeře. A to nejen při konfliktech, kdy hráči využívají řady karet a jejich schopností. Ještě důležitější je dobrý cit ve fázi dobírání karet. Tady hráči potřebují ideálně vyvážit výhody dobrání více karet a negativa ze ztráty cti.
Pokud má někdo rozbitou provincii, je obsazena kartami pouze dočasně. To s sebou přináší nejen neustále se měnící situaci, kterou nelze předvídat. Dochází tím ale především k rychlejšímu protáčení balíčku dynastie. Tím současně hrozí penalizace ztrátou pěti bodů cti, pokud hráč zcela vyčerpá svoji dobírací hromádku. To platí i pro druhý balíček karet konfliktu. Titulní pětice prstenů hraje také velmi důležitou roli. Navíc pokud si některý hráči v kole nezvolí, je tento kruh pro příští kolo zatraktivněn jedním žetonem cti z banku.
I tentokrát s sebou hra přináší řadu drobných pravidel a dotazů. Není tedy vůbec jednoduché se ji naučit hrát bez nakukování do pravidel. Pro úspěšnou hru je třeba, aby hráči měli dostatek zkušeností s podobným typem her. Jedná se o nekompromisně kompetitivní hru, ve které si navzájem soupeři nedají nic zadarmo. Jenže právě tou složitostí a přetahováním o vítězství se duely protáhnou klidně i přes hodinu.
LCG od Fantasy Flight Games jsou s každou novou krabicí lepší a lepší. Už Hvězdné války nás při nedávné recenzi nadchly a teď tu máme snad ještě o řád lepší duelovku. Obrovské možnosti taktizování a spousta těžkých voleb, to je přesně to, co by mělo patřit k pořádně hutným karetním hrám. A tady vás voleb čeká opravdu řada.
Zpracování se točí zcela pochopitelně kolem grafiky na kartách. Ty plní absolutní většinu krabice a partie. Ale jedna krabice je vhodná tak na seznámení s Legend of the Five Rings. Pokud chcete jít opravdu do hloubky, budete potřebovat několik základních boxů (pro možnost komplexní tvorby balíčků) a hromadu rozšiřujících krabiček. Těch bude vycházet opravdu hodně a navíc krabičky budou obsahovat pouze po jednom exempláři každé karty. To pro stavěče balíčků je naprosto nedostačující.
Legend of the Five Rings je naprosto geniálním a prakticky bezchybným počinem. Snad jediným, co se dá hře vytknout, je trochu delší herní doba. Tedy alespoň z pohledu zábavnosti. Vaše peněženka si bude o hodnotě této hry myslet něco jiného. To ale nic nemění na tom, že každá partie Legend of the Five Rings je absolutním zážitkem. K téhle hře se budete chtít vracet a na nákupy rozšíření se budete nejspíš koukat jako na investici do ohromné porce zábavy.
Více o hře.
+ fantastické taktické možnosti
+ herně působí opravdu unikátně
+ neustále balancování na hraně
+ dva balíčky
+ tři možnosti konce partie
+ bojovníci vydrží na stole jen několik kol
+ útok je jen prostředkem k bourání provincií
- delší herní doba
- zátěž na peněženku