Ačkoliv by měl být Ježíšek vševědoucí, ne všechno stíhá. Proto jsem se rozhodl mu letos pomoci. A jelikož rozumím akorát tak deskovým hrám (ačkoliv i o tom někteří pochybují), zkusím to tedy aspoň v této oblasti. Jednou z podmínek, které jsem si dal je aktuální sehnatelnost hry. V každém díle představím několik her a jednu navíc, které možná lehce překračuje v nějakém směru.
V prvním díle dáme Ježíškovi pár návrhů na hry pro předškolní děti.
Příšerky ze skříně
Vezměte princip pexesa. Přidejte krásnou grafiku, chytře vymyšlenou krabičku a líbivé téma. A máte tu koktejl, který baví i nejmenší děti. Pokud vaše dítě zvládne pexeso nebude mít problém ani s touto kooperativní hrou. Společně se budete snažit najít hračky, pro příšerky, aby přestaly strašit a schovaly se do skříně.
http://www.deskovehry.com/recenze-priserky-ze-skrine-vas-strasidelne-pobavi/
Králík Kuk
Králík Kuk je jednou z mnoha variací na solitérní rébusy. V krabici naleznete dřevěnou figurku králíčka a další tři dřevěné kostky. Na hromádce karet naleznete zadání, jak má vypadat dílo, které z kostek a králíka vytvářet. Nejednodušší úkoly zvládnou i menší děti a ty nejtěžší občas potrápí i dospělé. A ty úplně nejmenší děti prostě třískají kostkami o sebe…
http://www.deskovehry.com/recenze-smart-bunny-boo-aneb-kralik-kuk/
Magický labyrint
Procházet bludišti baví snad všechny děti. V Magickém labyrintu je to hlavním herním principem. Ovšem má to drobný háček, bludiště má neviditelné stěny. Bludiště vytvoříte z dřevěných destiček, zasunutých do připravené čtvercové sítě. Na tu potom položíte herní desku. V každém “pajdulákovi” je ukryt silný magnet, který drží zespodu desky kovovou kuličku. Pokud při pohybu mezi políčky, tak může narazit na připravenou zástěnu. Vzhledem k tomu, že stěny nevidíte, musíte si cestu pamatovat. A to je moment, kdy děti začnou mít navrch.
http://www.deskovehry.com/recenze-magicky-labyrint-neviditelne-bludiste/
Švábi v kuchyni (La Cucaracha)
Pořídit si šváby do kuchyně, bych vám určitě nedoporučil. Ale v deskoherní podobě jsou velmi zábavní. V krabici vytvoříte jakési bludiště tvořené otočnými modely lžic, nožů a příborů. Doprostřed toho všeho vypustíte mechanického brouka, který díky baterii freneticky poskakuje ze strany na stranu. Hodem kostkou určíte jakou část bludiště můžete otočit, aby se brouk postupně dostal a do vaší části a vy tak získali bod. Tedy teoreticky, brouk má totiž svoji hlavu a posunuje se kam chce.
http://www.deskovehry.com/recenze-la-cucaracha-svabi-v-kuchyni/
Looping Louie
Hra ve které se snažíte z letadla ukrást slepice. Jakkoliv šíleně téma zní, hra je velmi prostá a zábavná. Na mechanickém rameni, se točí kolem dokola zavěšené letadélko s Louiem. Přesně v jeho dráze jsou vaše kurníky se slepicemi. Ty představují plastová kolečka zařazená za sebou. Louie by vždy jedno shodil, pokud by jste před svým kurníkem neměli malou odpalovací plošinku. S její pomocí můžete nejen vystřelit letadlo do vzduchu, aby minulo vaše slepice, ale zároveň se vám může podařit je navést na slepice soupeře.Hra je velmi jednoduchá, ale opravdu zábavná. A komu nevoní kurníky, může zkusit alternativu ze světa Hvězdných válek Looping Chewie
A jako dnešní +1 budou tři hry (stanovit si sám pravidla a hned je porušit je přeci něco velmi lidského, ne?). Všechny mají v přívlastku Junior a všechny jsou spíše pro děti opravu těsně předškolní, možná až školní:
Scotland Yard Junior
První dětskou verzí je Scotland Yard Junior. Dospělou hru možná budete znát v české mutaci jako Fantoma Staré Prahy. V Londýně ovšem fantomy nemají a tak honí obyčejné zločince. Policisté se snaží dostat na stejné políčko jako zloděj “pan X”. Oproti dospělé verzi vidí, kde se naposledy nacházel a jedinou neznámou je, kam se pohne v dalším kole. Počet míst na mapě je omezen pouze na 8 a z každého vedou tři únikové cesty, které se snaží zablokovat dva policisté. Pravidla jsou opravdu jednoduchá a jako úvod do dedukčních hra funguje výborně.
http://www.deskovehry.com/recenze-scotland-yard-junior-jste-mlady-sherlock-holmes/
Ticket to Ride Junior
Druhou Junior hrou jsou vláčky! Ticket to Ride je hra, která dobyla svět. A její dětská verze je skvělou vstupenkou do světa propojování měst vlaky pro ty nejmenší. Úkolem hry je spojit města zadaná kartou lístku. Aby děti nemuseli umět číst, je ke každému městu přiřazen obrázek, takže se věková přístupnost velmi snižuje. Ke stavění je nutno dobírat karty vagonů a nasbírat je ve správných barvách, tady je opět změna proti velké verzi, karty se berou vždy náhodně. Všechno je barevné a rozjásané a osobně se mi vagonky líbí více než v dospělé verzi.
http://www.deskovehry.com/recenze-ticket-to-ride-junior-sotva-narozene-vlacky/
Doba Kamenná Junior
Třetí Junior hrou je dětská verze hry Doba kamenná. Úkolem hry je vystavět jako první tři chýše. Ty se staví za suroviny jako pazourek, ryba nebo bobule. Suroviny získáváte pohybem po plánu, případně jejich směnou v obchodě. K pohybu se používá u dětí velmi oblíbený princip pexesa, kdy otáčíte žetony a ty určují, kam se můžete vydat. Jako u všech dětských her je grafické zpracování velmi povedené a všechny komponenty jsou dostatečně robustní i pro méně šikovné prsty.