Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Stowaway 52 – na cestě k sabotáži

stowaway-52-09

Na obloze visí jako předzvěst naší temné budoucnosti. Nebo spíš absence jakýchkoliv vyhlídek pro naši rasu. Vetřelci dorazili na orbitu a ohlásili konec světa. Dole na zemi začala panika. Naštěstí se našlo několik hrdinů, kteří se snažili o záchranu. Ale jedinému z nich se podařilo jakýmsi nepochopitelným způsobem proniknout na palubu mateřské lodi.

Odpočet běží, armageddon je na spadnutí a vy máte jedinou šanci zachránit celý svět v karetní hře Stowaway 52. Ono asi slovo hra je v tomto případě hodně přitažené za vlasy. Jedná se totiž spíš o karetní dobrodružství. Tomu odpovídá také řada Cardventures, do které tato nová krabička patří. Autorem konceptu je Floyd Pretz, o scifi ilustrace se postarala Melissa Manwill. Jedná se o novinku firmy Gamewright představenou v roce 2017.

Dobrodružství se nachází v malé dvoudílné krabičce ze dvou částí – víka a šuplíku. V jeho nitru se nachází šestapadesát karet. Podle zadní strany je hráč rozdělí na čtyři větší balíčky – modrý, zelený, červený a fialový. Tyto hromádky tedy vyloží na stůl před sebe a v ruce mu zůstanou čtyři poslední karty – dvě popisují textem pravidla a poslední dvě jsou karty zakončení podle dosažených bodů.

stowaway-52-05

Karty v jednotlivých barevných hromádkách je třeba seřadit podle čísel a poté si hráč může vybrat libovolnou z nich jako startovní. Právě na tomto místě začíná hrdinovo dobrodružství na palubě vesmírného plavidla.

Kartu si tedy položí před sebe a jeho vyprávění může začít první volbou. Na každé kartě je totiž popis nějakého dění a poté dvě možnosti, mezi kterými se lze rozhodnout pro pokračování. Každá varianta odkazuje na číslo a barvu. Právě podle této kombinace hráč najde novou kartu a dozví se, jak jeho dobrodružství na palubě lodi pokračuje.

Tímto způsobem hráč v hrdinově kůži postupuje po lodi a pokládá jednu kartu na druhou, čímž vytváří svůj balíček příběhu. Brzy určitě narazí na nějaký předmět, který si může vzít a položit stranou. Později se mu může nějaký objekt hodit. Musí dávat dobrý pozor, protože na některá místa se podívá i podruhé a musí znovu zvolit správnou volbu.

stowaway-52-03

Pokud totiž nastane moment, kdy v balíčku už není odkazovaná karta (protože už byla použita a je v balíčku příběhu), hráč okamžitě ve svém snažení o záchranu Země selhal. Podle součtu bodové hodnoty karet (uvedena v hvězdičkách v pravém horním rohu) se zařadí do jednoho z rozmezí a může si přečíst odpovídající zakončení.

Stowaway 52 je tedy velmi unikátní příběhovou hrou pro jednoho. Nebudeme se tajit tím, že jsme v dnešní době únikových her od černého pasažéra 52 očekávali hodně. A možná přímo úměrné tomuto očekávání bylo naše zklamání.

Hra totiž po vás chce, abyste našli jednu – optimální – cestu celým příběhem. Bez zapamatování a neúspěšných pokusů to jde jen s obrovskou dávkou štěstí. Na všechno má výrazný vliv také výběr první karty, protože podle toho dokážete nastřádat předměty. Ale postupně by hráč měl na cestě za úspěchem projít všechny karty v balíčku. Jen tak lze opravdu porazit vetřelce.

stowaway-52-07

Při prvním průchodu jde tedy čistě o náhodu. Ovšem opakované hraní vám zase nemůže nabídnout žádné překvapení. Dvě volby jsou jasně dané a cesty z nich také. Během třetího hraní už budete znát většinu karet velmi dobře (jejich náplň je hodně dobře zapamatovatelná) a celé vás to přestane bavit. To při tom každý průchod trvá nějakých deset až patnáct minut.

Hra by měla být hodně podobná klasickým knižním gamebookům. A příběh vypráví opravdu úspěšně, jenže takové opakované dobrodružství už zase taková zábava není. Chtěli byste hrát Lone Wolfa znovu? Možná ano, ale pokud by měl jen 52 odstavečků, mezi kterými byste se mohli pohybovat, tak by vám dlouho nevydržel. Není tu žádný boj, nic nečekaného.

Pokud vás tedy baví mapovat nepoznaný balíček karet a objevovat jej postupně i navzdory občasnému začínání odznova. V takovém případě by vás Stowaway 52 mohl bavit. Jinak počítejte s tím, že dokáže zabavit na pár minut, ale určitě u krabičky karet nevydržíte příliš dlouho. Stowaway 52 mělo rozhodně velký potenciál, ale krabička nenaplnila naše očekávání.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFloyd Pretz
VydavatelGamewright, Project Danger
Rok vydání2015
Počet hráčů1 - 5
Herní doba15
Minimální věk8 and up
KategorieAdventure, Card Game, Puzzle, Science Fiction
MechanismyPattern Recognition, Point to Point Movement, Solo / Solitaire Game, Storytelling
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Series: Cardventures

Více o hře.

Recenze: Stowaway 52 – na cestě k sabotáži
Stowaway 52 je karetní variantou na příběhové, rozvětvený knihy. Bohužel správný průchod hrou je jen jeden, a pokud uděláte jedno špatné rozhodnutí, znamená to začít odznova. Na konci ale bez ohledu na úspěch čekají různé konce. Stowaway 52 na každé kartě dává volbu mezi dvěma možnostmi a vy máte podobnou volbu. Tuhle krabičku vám ale s klidným svědomím doporučit nemůžeme.
Klady:

+ zajímavý princip
+ více zakončení
+ příběh
+ lze začít na libovolné kartě
Zápory:

- stále stejný průchod
- bez opakovaného hraní nedohrajete
- úspěch je určen jen body
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lords of Xidit – boj s plánováním