Opevnění je jedinou stavbou, které se zub času nedotkl. To, co se za ním ukrývá, totiž nemá důvod chtít ven. V rozvalinách města se nachází všechno, co monstra potřebují ke svému životu a nehrozí jim žádné nebezpečí. Tedy alespoň dosud, protože teď proslulé hrdiny Terrinothu přivedla jejich výprava k jeho branám. A dočkají se určitě vřelého uvítání.
Na český trh v roce 2016 vtrhla horda monster v rozšíření hry Descent: Výpravy do temnot. Nese název Labyrint zkázy (Labyrint of Ruin) a jeho autorem je Adam Sadler. Na vývoji spolupracovali i další autoři, ale právě Sadler je jediným z autorů, kteří zůstali ze čtveřice (dále Daneil Clark, Corey Konieczka a Kevin Wilson) původních designerů. Za vznikem nové krabice samozřejmě stojí firma Fantasy Flight Games a českou verzi nám do rukou dodal ADC Blackfire.
Krabice rozhodně svými rozměry nevzbuzuje nějaká malá očekávání a za její velikost se nestydí ani řada plných her (třeba Zaklínač). Její nitro nebude vyplněné úplně dokonale, ale na hráče i tak čeká dostatek nových komponent. Těmi nejdůležitějšími pro zážitek jsou samozřejmě nové desky mapy různých rozměrů. Ale součástí je také řada různých karet, žetonů a kostek. A co by to bylo za dobrodružnou hru, ve které by chyběly miniatury.
Descent je hrou, ve které se proti sobě postaví vládce zla, který bude mít na povel všechny příšery, a ostatní hráči si každý zvolí svého vlastního hrdinu. Ten bude mít k dispozici své speciální dovednosti, pohyb, sílu i životy. Hráči se pohybují po čtverečcích mapy, otevírají a zavírají za sebou dveře a především mohou útočit. K tomu je třeba kostky, na kterých se porovnávají obranné a útočné hody. Jejich protivník aktivuje svoje monstra na mapě. Dobro i zlo má každé svoji vlastní podmínku vítězství. Komu se podaří dosáhnout cíle dřív, zaznamená do bloku úspěch a může zvolit následující příběh z těch, které jsou na výběr.
Prvním důsledkem pořízení nové krabice je okamžitý nárůst variability. Většinu komponent mohou hráči zamíchat v klidu do stávajících balíčků a tím si vylepšit nabídku předmětů, výběr vládce zla, ale i nestvůry, specializace a hrdiny! To všechno jsou věci, které už dávno znáte. A pokud je máte prolezlé hraním základní sady skrz naskrz, tak nový výběr oceníte (zhruba kolem deseti nových karet na balíček).
Naprostým středobodem celého rozšíření je ale nová kampaň. Ta přináší celkem jednadvacet příběhů, které jsou různě provázané do pavouka. Hráči tedy podle výsledků soubojů mezi dobrem a zlem projdou některou z větví a celkem je čeká osm příběhů, než se dostanou k jednomu ze dvou možných závěrečných scénářů (Nekonečná noc a Záblesk naděje). Celkem tak odehrají devět partií v jednom příběhu. A jakou cestu zvolí na jejím začátku, takovou pak musí sledovat.
Jenže na zadní straně pravidel je mapa. Na cestě ze startovního tábora Pylie může hráče potkat hned několik nečekaných událostí a setkání. Odhalí totiž kartu z nového balíčku a podle ikon na cestě pak přečtou jeden z možných efektů. Hráči tak musí nečekaně provádět testy, jejich hrdinové mohou být zranění dříve, než vstoupí do mise nebo naopak lze získat i nějakou výhodu (třeba lektvar).
Pro almanach dobrodružství, který je součástí brožury pravidel, zvolili v tisku velmi malý font. Řada hráčů tak může mít problémy s jejich čtením. Jednotlivá dobrodružství totiž obsahují i nápisy kurzívou, které je postupně třeba číst, jak se hra vyvíjí. Dodávají celkovému zážitku opravdovost a hráčů se atmosféra celé kampaně rozhodně dotkne.
Hlavní novinkou jsou spojenci. Postavy, které se k hráčům dobra připojí na jejich cestě kampaní. Mají svoje vlastní statistiky a hráči je budou moci dokonce kontrolovat. Může tak dělat většinu akcí, jako klasický hrdina. To přináší celému týmu velkou výhodu. Navíc i tito noví členové skupiny mají nějaké speciální dovednosti.
Vládce zla dostane možnost vybrat si ze dvou balíčků – buď patnáct karet ze základní sady, nebo nové z této krabice. Volba závisí vždy na něm. Dveře jsou v zarostlém zbořeném městě nahrazeny dílky porostu ve stojáncích. Fungují stejně, ale není třeba je otevírat. Jen blokují výhled a znemožňují útok skrz. Druhou novinkou na mapě je převýšení označené červenou linkou. To ovlivňuje boj, protože útočník může využít výhodu a získat tak jednu kostku navíc.
A do boje přichází i čtveřice zajímavých hrdinů, jejichž vyzkoušení vás bude lákat. Zaklínačka Dezra ověšená lebkami se umí léčit energií nepřátel a především dokáže proklít příšery. Ty jsou označeny speciálním žetonem, který při boji vylepšuje útočné šance. Stopař umí probíhat políčky s netvůrami a bylinkářka Ulma Grimstone umí uvařit lektvar prakticky z čehokoliv. S ní do hry vstupují nové žetony elixírů umožňující léčení. Každý z hrdinů tu má svoje zajímavé místo a rozhodně nejsou jen do počtu. Neméně skvělí jsou také noví nepřátelé.
Za tu dobu, co trvalo vydání prvního rozšíření v češtině (a co trvalo vydání naší recenze na něj) se stala řada zajímavých věcí. A tou nejdůležitější je asi vydání aplikace Road to Legendy (Zrození Legendy) pro Android. Tento software umožňuje hrát Descent kooperativně proti umělé inteligenci představované telefonem. Pro její použití hráči potřebují vlastnit fyzickou kopii hry, protože se zde registruje podle jedinečného čísla. Hrajete ale specifické kampaně a dobrodružství přímo z aplikace a ne tedy ty, které najdete v krabici.
Z organizačního hlediska je ještě třeba dodat, že se chystá dotisk základní krabice Descent: Výpravy do temnot. A v novém boxu bude také nová kampaň, která pro majitele starší edice bude ke stažení na webu. Pokud tedy ještě nemáte Descent, chvilku počkejte.
Několik nových pravidel ale nijak neovlivňuje potřebnou herní dobu. Stále můžete počítat s tím, že partie trvají mezi jednou a dvěma hodinami. Všechno zůstává při starém.
S recenze Labyrintu zkázy trochu doháníme ostudné zpoždění. Ale i pozdě je lépe než vůbec. A právě proto bychom chtěli tuto příležitost využít a doporučit nové komponenty všem, kdo mají Descent nebo o něm uvažují. Nová kampaň je totiž o dost lepší než ta původní, je dlouhá a větví se i její příběh. Díky tomu se k ní určitě rádi vrátíte znovu. Labyrint zkázy je parádní rozšíření.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Adam Sadler |
Ilustrace | Henning Ludvigsen, Dallas Mehlhoff, WiL Springer |
Vydavatel | Fantasy Flight Games, ADC Blackfire Entertainment, Arclight Games, Edge Entertainment, Galakta, Giochi Uniti, Heidelberger Spieleverlag, Wargames Club Publishing |
Rok vydání | 2013 |
Počet hráčů | 2 - 5 |
Herní doba | 180 |
Minimální věk | 14 and up |
Jazyková závislost | Extensive use of text - massive conversion needed to be playable (6 voters) |
Kategorie | Expansion for Base-game, Adventure, Dice, Exploration, Fantasy, Fighting, Miniatures |
Mechanismy | Action Points, Dice Rolling, Grid Movement, Hand Management, Modular Board, Pick-up and Deliver, Role Playing, Team-Based Game, Variable Player Powers |
Rozšíření | Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) |
Rodina | Game: Descent – Journeys in the Dark, Mechanism: Campaign Games, Setting: The Realms of Terrinoth |
Alternativní názvy | Descent: Die Reise ins Dunkel (Zweite Edition) – Labyrinth des Verderbens, Descent: le Labyrinthe des ruines, Descent: Viaggi nelle Tenebre (Seconda Edizione) – Il Labirinto della Rovina, Descent: Viaje a las Tinieblas (Segunda Edición) – Laberinto de Perdición, Descent: Voyages dans les Ténèbres (Seconde Édition) – Le Labyrinthe des ruines, Descent: Voyages dans les Ténèbres (Seconde Édition) – Le Labyrinthe des ruines (2013), Descent: Výpravy do temnot (druhá edice) – Labyrint zkázy, Descent: Wędrówki w mroku (Druga edycja) – Labirynt Zagłady, ディセント第2版拡張 廃墟の迷宮, 深入絕地: 遺跡迷宮 |
Více o hře.
+ spousta nového materiálu obohatí původní balíčky
+ skvělá kampaň
+ famózní zpracování
+ zajímaví hrdinové
+ společníci
+ herní doba není dotčená
- není co vytknout