Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Představení: Spielbox listopad 6/2010

Spielbox je německý časopis, který se zabývá deskovými hrami. Jeho první číslo vyšlo před neuvěřitelnými třiceti lety v roce 1981. Z toho vyplývá, že bude letos slavit krásné kulaté výročí. Při této příležitosti jsme s redakcí navázali spolupráci a budeme vám detailně přibližovat některé zajímavé informace obsažené v časopise a nezapomeneme také otestovat jeho bonusové přílohy.

Od začátku loňského roku je na trhu kromě klasické německé také anglická verze časopisu a právě tu máme v redakci i my. Vychází o čtrnáct dnů později než originální německá, tedy přibližně dva týdny po skončení měsíce, který stojí na jejím obalu.

Titul „spielbox“ poukazuje na hru (spiel) v krabici (box) a kombinuje tak již od svého počátku němčinu a angličtinu, ačkoliv box je tak trochu i německé slovo pouze s původem v angličtině. Motto časopisu, které naleznete hned na titulní straně, je „vše o hrách v krabici“.

Spielbox je dvouměsíčník, který má v průběhu roku celkem sedm čísel. Poslední sedmé bonusové číslo vychází za prosinec, protože v říjnu se v Německu odehrává obrovský deskový veletrh Spiel v Essenu a všechny nové informace se prostě do listopadového čísla s brzkou uzávěrkou nedají nacpat.

Dnes bude tedy ještě Essen pro nás, jako čtenáře listopadového čísla, hudbou budoucnosti. S naším článkem o tomto čísle časopisu jsme nabrali drobné zpoždění díky Vánocům, ale snad pro vás bude článek zajímavý i dnes, protože časopis obsahuje stále hromadu nových a zajímavých informací, které budete jinak shánět po všech čertech.

Jako hlavní lákadlo obsahuje Spielbox 6/2010 rozšíření s názvem Mor pro oblíbenou hru Carcassonne. O tomto rozšíření jsme již informovali dříve a na jeho pečlivé rozebrání si vyhradíme celý jeden další článek v následujících týdnech.

Klasických 64 stran je opět i v šestém čísle roku 2010 naplněno nejrůznějšími zajímavými články, recenzemi a informacemi. Naše představení časopisu si ovšem neklade za cíl přinést kompletní seznam všech titulků, které uvnitř najdete, protože tuto informaci můžete získat i jinde. Naopak vám chceme poskytnout v češtině některé zajímavé informace, které se na stránkách tohoto čísla nachází.

Jako téma celého časopisu a obálky zvolili redaktoři hru Loch Ness od Ronalda Wetteringa distribuovanou firmou Rio Grande Games. Tato firma zároveň značí určitou šanci, že by se mohla hra objevit i na našem trhu v češtině, protože s Rio Grande Games (Dominion, Carcassonne, Race for the Galaxy,..) spolupracují úzce firmy Albi i Mindok. Ovšem aby se to nepletlo, v roce 2010 byly představeny hned dvě hry se jménem Loch Ness. Ta druhá je od polské firmy Granna a je více zaměřená na děti.

Ale zpět k lochnesce, kterou se zabývá Spielbox. V časopisu totiž najdete rozhovor s autorem hravých ilustrací k této deskovce, Clausem Stephanem. Jeho obrázky provází hráče nejen na hracím plánu, ale i na akčních kartách, které jsou k partii třeba. Autor se grafiku snažil stylizovat do retro béčkových filmů, o čemž svědčí i postavy na obalu hry.

V závislosti na ilustracích bylo třeba dokonce předělat design karet tak, aby sadu dostal každý hráč, zatímco původně byl pouze jeden balíček pro všechny. Změna byla nutná z důvodu, aby byly do hry začleněny také osobnosti a jména postav, které jsou na obalu a v komiksových scénkách hry. Kromě samotné grafiky se musel Claus Stephan poprat také s návrhem dřevěných podobizen postav a především lochnesky, která se mu opravdu povedla. Nakonec se všechno, včetně neskutečně dlouhého jezera, podařilo do krabice poskládat a hra už zdobí poličky obchodů.

Když zalistujete o pár stránek dál, zjistíte, že i Uwe Rosenberg může šlápnout vedle! Před branami Loyangu, jak se jmenuje jeho hra s letopočtem 2010, se chlubí opět účelnými ilustracemi Klemenze Franze. Nečekejte však žádnou romantiku v krásném čínském balení, dočkáte se dalšího zemědělského simulátoru tentokrát s historickým nádechem. Spousta textu malým písmem na hromadě karet ztěžuje orientaci a jednotlivé partie si budou hodně podobné. Tedy alespoň podle uveřejněné recenze.

Fanoušky českých autorů určitě potěší kritika na Loděnici. Podle autora Wielanda Herolda se hra Vladimíra Suchého nedostala do TOP 10 Deutsche Spielepreis pouze díky opravdu velké konkurenci v loňském ročníku, ačkoliv si tam své místo zaslouží. V hodnocení pěti autorů dostala celkem známku 7,2 / 10, což je v krutém žebříčku Spielboxu velký úspěch. Podobně jako my jí vytknula pouze složitější vycvakávání kartonových komponent, nám se navíc nelíbilo špatné začlenění předváděcí plavby.

Do očí vás určitě uhodí i křiklavě červená dvojstrana. Vyváženější a ještě lepší Osadníci z Katanu? Nejspíš je to možné, jak slibuje recenze Settlers of America, jak se jmenuje nová hra Klause Teubera založená na oblíbeném principu dnes již 15 let staré deskové hry. Jenže nejlepší zážitek dosáhnete nejspíš pouze ve čtyřech hráčích, v minimálních třech to prý není ono.

V netradiční rubrice o historii jednotlivých typů her se zaměřili autoři na písmenka. Milujete hry, v nichž využijete slovní zásobu? Nevěřili byste, kolik jich je. Určitě by vás ale mohla zaujmout hra s názvem Skript (nebo také později Buzzle), ve které jste nejen tvořili slova, ale museli jste je také ukrývat před soupeři a hádat ty jejich. Co je však ještě zajímavější, v krabici jste nenašli ani jedno písmenko, ale pouze jejich menší součásti – čárky a půlkroužky, ze kterých jste teprve museli písmeno vytvořit.

Jak se blížíme ke konci, narazíme na zajímavou dvoustranu, na níž recenzent Matthias Hardel pro změnu vidí konkurenci pro dobrodružný karetní Thunderstone (a potažmo i pro Dominion) v další karetní hře, ve které si budujete co nejsilnější balíček. Nese název Ascension: Chronicle of the Godslayer, a ačkoliv se nejedná o takový hit, jako Dominion, je zasazena do dobrodružného a bojového prostředí, což může mnohé hráče zaujmout.

V závěrečné sekci věnované hrám pro děti pak najdeme doporučení zajímavé hry Wobble, která se hraje s pingpongovým míčkem, ačkoliv spíše připomíná strategický kulečník. Zvláštní a bláznivá hra pro děti od firmy Winning Moves, která si k nám asi cestu nenajde.

A touto dětskou zvláštností končí dnešní článek, kterým jsme začali svoji pouť jinými recenzemi, než pouze našemi. Snad se Vám náš nový seriál líbí a přinese vám zajímavé informace. Pokud máte nějaký námět nebo nápad k vylepšení této nové rubriky o časopisu Spielbox, budeme rádi, když nám jej sdělíte v komentářích.

Dobrá zpráva na závěr: Již brzy se můžete těšit na článek o sedmém Spielboxu, který právě dnes dorazil do naší schránky!

Představení: Spielbox listopad 6/2010
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Edenia – vesmírné ovce