Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Japanese Castle – návod na stavbu japonského paláce

japanese-castle-01

Ještě před několika týdny jsem nevěděl o stavbě takové asijské pevnosti vůbec nic. Jenže na půdě jsem po předcích našel knihu, která zcela změnila můj pohled na budování věžičkových staveb. A teď už plánuji svoji první budovu. Život je plný nepředvídatelných okamžiků, které vás mají tu správnou sílu naplnit.

My si takovou stavbu budeme moci vyzkoušet na vlastní kůži zásluhou karetní hry Japanese Castle, kterou si pro nás připravilo ruské vydavatelství RightGames a konkrétně pak designér Sergey Machin. Jeho dílo bylo vydané už v roce 2012.

Hra se ukrývá v kartonové krabici s obrázkem japonské zahrady pokryté sněhem. Pro objevení obsahu budou muset zájemci vytáhnout kartonový šuplík. Obsahuje stovku kartiček zdi a tři tucty stropů. Ty jsou vyrobené z tvrdšího materiálu, mají dva rozměry a na několika místech jsou v nich vyražené půlkruhy. Jejich ohnutím hráči dostanou oporu pro svoje zdi v každém patře. Při vybalení to chce spoustu snahy a práce. Při stavbě lze kromě malých karet zdí lze použít také velké karty zástěn.

japanese-castle-05

Každý z účastníků dostane do ruky určitou kombinaci druhů karet. Jejich výběr závisí čistě na zvolené variantě, kterých je v pravidlech hned deset. Vždy by se měli hráči v prvních tazích řídit doporučeným přístupem ke stavbě základů, který se jmenuje Antei.

Všichni staví současně a jde jen o rychlost. Hráči mají typem hry stanovené, jak jejich výsledné dílo má vypadat. To jsou závazná pravidla, která se musí vždy všichni jasně naučit a mít o nich přehled, aby nebylo možné na konci pochybovat o vítězi.

Jsou tu i týmové varianty nebo hry, ve kterých se testuje stabilita. To provedou hráči společně třesením stolem, což je nejspravedlivější způsob. Jindy se hraje na vítězné body. Verzí je opravdu hodně a některé se odlišují výrazně, jindy se jedná pouze o drobnou změnu. Platí ale, že se u hry pobavíte dost dřív, než opravdu na vlastní kůži otestujete všechny varianty.

japanese-castle-03

Ony se totiž liší také délkou a počtem hráčů, které je hra schopná hostovat. Počet samotný pak, pokud se vejde do povoleného rozsahu, nemá žádný vliv, protože hráči staví všichni společně. Není tedy žádné zpomalení. Ale zatímco ty první jednoduché hry jsou opravdu rychlé a během deseti minut je známý vítěz, jsou tu i partie, které mohou trvat násobky. A to u takto jednoduché hry je rozhodně příliš.

Bohužel samotná hra není nijak zábavná. Pokud ji postavíme vedle našeho oblíbeného Rhino Hero, pak nemá nejmenší šanci. Grafika samotná je solidní, ale hra není vůbec zábavná. Navíc některé varianty nedávají příliš velký smysl. Celkově je tak pro nás Japanese Castle velkým zklamáním, od kterého jsme si slibovali mnohem víc.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSergey Machin
VydavatelRightgames RBG SIA
Rok vydání2012
Počet hráčů1 - 4
Herní doba30
Minimální věk10 and up
KategorieAction / Dexterity, Card Game
RodinaCountry: Japan
Alternativní názvyЯпонский замок

Více o hře.

Recenze: Japanese Castle – návod na stavbu japonského paláce
Japanese Castle je hra, která je celá o stavbě japonských budov z karet. To zní velmi lákavě, ale bohužel ani spousta variant a současný průběh nezajistí, že se u hry budete bavit. Navíc po vás bude občas chtít příliš velkou časovou investici. Nepomůže tedy zajímavé zpracování. Japanese Castle je bohužel hrou bez pochyb slabou.
Klady:

+ grafika
+ spousta variant
+ rychlost
Zápory:

- chybí zábava
- některé partie příliš dlouhé
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Post the Most – barevní pošťáci z Anglie