Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Mathable Quattro – matematika pro čtyři karty

Mathable Quattro - balení

Matematika je ukrytá všude. V sedmikrásce, v očích psa i v lese. Pokud se dobře díváte, čísla nás obklopují těsně a ještě těsněji. Ale nebojte se, nejsou naši nepřátelé, stejně jako nejsou počty. Stačí je jen trochu ovládat a zkamarádit se s přátelskými znaménky.

Možná jste si stejně jako my mysleli, že už nejde s číselnými kartami vymyslet něco jednoduchého a přitom zábavného. No věřte tomu nebo ne, je tu Mathable Quattro, které nás chce přesvědčit o omylu podobně, jako to nedávno udělaly Číslohrátky (recenze).

Mathable je řada her, kterou pro český trh připravila společnost DinoToys. Quattro je nejmenším bratříčkem ze čtveřice a ukrývá se v malé krabičce pro karetní hry, ve dvou sloupečcích po 53 kartách. Pokud tedy dobře počítáte, znamená to celkovou nabídku 106 karet v balíčku.

Mathable Quattro - připravená hra

Pod hrou je v originále podepsaná společnost Wooky Entertainment pro rok 2010 a u nás se tedy hra objevuje s dvouletým zpožděním. Autor ale samozřejmě zůstává stejný a jmenuje se Francois Robillard. Původní myšlenka na velkou hru, která připomíná trochu Scrabble (recenze) a na kterou vám přineseme pochopitelně také recenzi, sahá až do roku 1987 ke společnosti Wrebbit.

Ale zpět ke karetnímu Quattru, které se tváří tak trochu nenápadně a vlastně klame i samotným názvem. Hra vychází ve spojené edici osmi jazyků, kde kromě češtiny nechybí ani slovenština, maďarština, ruština, ale cílem je také Litva, Lotyšsko nebo Estonsko.

Co je uvnitř krabičky jsme vám už sice prozradili, ale ještě pořád nevíte, jak vlastně vypadají karty. Všechny do jedné na sobě mají velkou číslici od nuly do padesátky. V levém horním a pravém dolním rohu pak tato číslovka je zopakovaná. To je velice chytré, protože ve skutečnosti pak nezáleží na tom, jestli kartu držíte dobře nebo vzhůru nohama. Místo toho se můžete plně soustředit na počty.

Mathable Quattro - rozehraná hra

S karetním systémem hry se pojí také jednoduchost pravidel. Ta jsou na jednu dvojstránku a naučíte se je během pár minut. Mnohem rychleji je pak ještě dokážete vysvětlit ostatním.

Na začátku každé partie pořádně zamíchejte balíček, ať nemáte příliš stejných čísel pohromadě. Nižších čísel je celkem v balíčku víc, než těch vysokých. Každý z hráčů dostane do ruky sedm karet, kterých se musí zbavit. Komu se to podaří jako prvnímu, se stává vítězem partie.

Nyní je třeba ještě připravit hrací plochu. Vezměte čtyři horní karty z hromádky a rozložte je tak, aby utvořily na stole čtverec. Každá z karet tak sousedí se dvěma dalšími – s jednou horizontálně a s jednou vertikálně. A právě tyto dvojice budou hrát v partii velice důležitou roli.

Mathable Quattro - rozehraná hra

Hráči nyní musí zkombinovat čísla ve své ruce s výsledky v některé řadě nebo sloupci na stole. Například pokud nad sebou leží dvanáctka a čtyřka, můžete zahrát šestnáctku (12+4=16), osmičku (12-4=8), trojku (12:4=3) nebo osmačtyřicítku (12×4=48).

Čtyři možnosti jsou až dost. A platí samozřejmě pro každý ze směrů s výjimkou násobení a dělení, které lze použít pouze v některých specifických případech. Některá čísla nejsou spolu dělitelná beze zbytku a některé násobky vychází už daleko nad maximální padesátku, kterou můžete držet v ruce.

V případě, že v ruce držíte jeden z výsledků a jste na řadě, můžete se karty zbavit tak, že ji položíte na jedno ze dvou čísel, z nichž jste příklad vypočítali. Tím jej překryjete a zcela změníte počty na herním plánu v jednom sloupci a řadě. Jenže pokud se vám podařilo, můžete umisťovat další karty tak dlouho, dokud to půjde. Časem se ale dostanete do situace, kdy už to nebude možné.

Mathable Quattro - karty

Nyní je řada na dalším hráči, který se může pokusit umístit svoji kartu z ruky. Jenže stane se, že mu to nejde. Pokud v rámci svého tahu nedokáže vyložit ani jednu kartu, dobere jednu kartu z balíčku a může ji vyložit na jakoukoliv kartu na stole. A nemusí dodržet matematické podmínky! Jen změní zadání pro svoje soupeře, ale především pro sebe. Když se k němu příště hra vrátí, může tohoto čísla využít, pokud si jej položil chytře.

Jak hráčům ubývají karty, začíná být hra těžší. Proto je důležité pečlivě promýšlet, kterou kartu se vám vyplatí odhodit v jakém okamžiku. Pokud to zahrajete dobře, můžete se zbavit hodně karet v jednom tahu.

Jednou za tah můžete kromě klasických řad využít i šikmý tah. Výsledek tedy můžete spočítat z čísel, které spolu vlastně přímo nesousedí. Tyto dvě možnosti přidávají ještě vyšší pravděpodobnost, že najdete nějaký odpovídající výsledek.

Mathable Quattro - rozehraná hra

Mathable Quattro je jednoduchou matematickou hrou, která potrénuje skvěle malou násobilku, sčítání a odčítání. A ruku na srdce, často to nepotřebují jen děti, ale i dospělí.

Ale v této hře nestačí, aby soupeři uměli dobře počítat. Musí být také všímaví a mít postřeh, protože k dispozici jsou čtyři karty, šest kombinací a čtyři matematické operace. To dohromady znamená, že se vám klidně může stát, že nějakou šanci k vyložení karty přehlédnete.

Hráči se střídají na tahu, ačkoliv akční povahy by mohly zkusit hrát i všichni současně. V naší redakci tento styl hry není příliš v oblibě, takže jsme tuto variant, která není v pravidlech zdokumentovaná, nezkoušeli.

Mathable Quattro - karty

Koneckonců když už jsme u variant, máme tu pro vás ještě jednu. Partie nemusí zůstat pouze na čtverci z původních čtyř karet. Místo pokládání karet na sebe můžete herní plochu rozšiřovat. V takovém případě musí výsledek zahrnovat libovolný počet karet směrem od místa, kam pokládáte svoji novou kartu. Může to být tedy hodnota sečtených čtyř sousedních karet, ale vždy pouze v jednom směru.

Zpracování Mathable už jsme chválili. Hra sice neobsahuje žádnou grafiku, ale je vidět, že se autoři zamýšleli při designu karet. I když je držíte klasicky v překryvu, vždy máte na první pohled jasný přehled o tom, jaká čísla máte v ruce.

Mathable Quattro je nečekaně povedeným přírůstkem do řady vzdělávacích her pro děti. Je sice doporučená až od devíti, ale věříme, že děti si s ní začnou hrát i dříve. I kdybyste měli používat pravidla bez násobení a dělení. Navíc karty nabízí řadu jiných variant, některé jsme zmínili i v našem článku. Pokud tedy pátráte po nějaké hře, která umí zábavnou formou procvičit matematiku, pak už nemusíte. Tahle karetka je opravdu fajn.

Recenze: Mathable Quattro – matematika pro čtyři karty
Mathable Quattro je překvapivě zábavnou a přitom opravdu hezky jednoduchou hrou, která má současně i naučný vliv. Na čtyři vyložené karty můžete vykládat výsledky jednotlivých sousedních dvojic čísel a to sčítání, násobení, odečítání i dělení. Záleží jen na tom, co máte v ruce. Jednoduchý a rychlý princip se současně hraje také velice příjemně. Hra pobaví snadno děti i dospělé a to za výtečnou cenu. Naučte se počítat bez kalkulačky, uvidíte, že to jde!
Klady:

+ pěkný nápad přebíjení karet výsledky
+ vždy dostatek možností a příkladů k řešení
+ trénuje základní početní operace
+ dostatek různých čísel
+ možnost vlastních variant
+ přehledná grafika
+ cena
Zápory:

- díky smůle vám v ruce mohou chybět potřebné karty s čísly
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hau Weg / Hammer Time – nadešel čas kladiva!