Alespoň tak nám to slibovali vědci. Kroužek za kroužkem se vytvoří vazby a pouze v tom správném rozložení všechno zaklapne tak, jak má. A vznikne atom. Po něm druhý, třetí, až najednou řetězovou reakcí vytvoříte přesně to, co jste si předsevzali. Tak se tvoří svět.
To jsme si ale celé vymysleli. Kromě názvu Qarq, který se čte opravdu „kvark“, nenajdete v této novince žádný odkaz na atomy nebo fyziku. Jejími autory je dvojice Honza Vodička a Miloš Hába a hru vydává nová česká společnost ve světě deskových her – Milla Minis.
Celá hra se ukrývá v tubě z recyklovaného papíru a na jejím obvodu vidíme vlastně pohled na rozloženou hru. Samotní hráči po odejmutí plechového víka najdou plátěný herní plán se šestnácti poli (4×4). A každý z dvojice soupeřů dostane sadu červených nebo žlutých kroužků a koleček čtyř velikostí.
S výjimkou prvních dvou tahů, které jsou omezené kvůli výhodě začínajícího hráče, mohou poté hráči vždy umístit jeden, dva nebo tři žetony na jedno políčko. Protože kroužky jsou čtyřdílné, vždy alespoň jedna část chybí. Kroužky ale musí být soudržné, takže nelze položit třeba kombinaci pouze nejmenšího a největšího. Mohou je umisťovat nejen na volná pole, ale také doplňovat již existující skupinky a to i jiné barvy. Po vyložení na plán sice stále hráči žetony náleží, ale to nijak neomezuje manipulaci s nimi.
Dřív nebo později ale dojde k situaci, kdy hráč má vyloženy všechny kroužky na herním plánu, ale při tom ještě neskončila bitva vítězstvím žádné strany. V tu chvíli nahrazuje původní akci možnost nová a to přesouvání kroužků z jednoho políčka na druhé.
Oběma akcemi se protivníci snaží o totéž. Být tím, kdo jako první vytvoří řadu čtyř stejných žetonů. Ty musí mít nejen stejnou barvu (resp. Kombinaci barev), ale také velikost. Hráč, kterému se to podaří, se stává vítězem.
Qarq jsou vlastně takové složitější piškvorky. To ale neznamená nutně nic špatného. Právě práce s kroužky, které do sebe elegantně zapadají a drží pospolu, ji dělá zajímavou. Hráči sami ve svém tahu určují, jaké a kolik žetonů zahrají. Tím se snaží samozřejmě připravit půdu pro vznik vítězné kombinace.
Nejde jim tedy o to se co nejrychleji kroužků zbavit. I když někdy i toto je taktické, protože čím víc kroužků, tím větší zmatek, ale také více možností. Navíc hráči mohou pro tvorbu vítězné čtveřice použít nejen svoje, ale i protivníkovy dílky. Tím je partie po vyložení několika kroužků rovná z hlediska šancí.
Tím, že je ve hře spousta možností kombinování, vypadají pravidla na první pohled trochu složitě. Hlavně proto, že obsahuje spoustu názorných ilustrací, jako by bylo mnohem složitější, než ve skutečnosti je. Bohužel samotná pravidla ani s ukázkami nejsou na první pohled úplně zřejmá a je tedy lepší využít nabídky videonávodu.
Na hře samozřejmě není nic složitého, ale ani podstatně originálního. A tak jí nezbývá než bodovat v klasických kategoriích, jako je zpracování. A tady Qarq získává výrazné plusové body, protože pěnové dílky jsou skvělé na hru. Dělá ji totiž přístupnou už pro děti začínající školní docházku, kdy už děti zvládnou pravidla i nutnou manipulaci. Rodiče o ně nemusí mít strach, protože jim nehrozí nebezpečí ani při hře o samotě. Navíc lze kroužky vyprat v pračce, pokud se ušpiní.
Jedná se o duel a ten jako takový netrvá nikdy přehnaně dlouho. Hráči se dočkají konce někdy po patnácti minutách snažení.
Qarq je solidní zábavou pro děti a rodiny, která umožní taktický duel s kroužky. Hráči se snaží vytvořit linii jako v piškvorkách, ale jejich stavební prvky jsou výrazně složitější. Díky tomu je za hrou vidět zajímavé zážitky. Qarq je logická hra a jako taková funguje dobře.
+ zajímavé taktické možnosti
+ není náročná pravidly
+ rychlé partie
+ přístupná
+ solidní znovuhratelnost
- ne úplně dobře napsaná pravidla