Když jsme stavěli naše město Coimbra, bylo to jen několik domečků na řece Mondego. Jenže lidé přicházeli a celé uskupení začalo prosperovat. Ani jsme se nenadáli a najednou jsme bohatí, že nám to všichni naši sousedé závidí. Právě proto jsme museli zajistit hlídky a fungování našeho městečka není už tak samozřejmé. Různí návštěvníci jej přichází rozvracet. My se ale současně musíme snažit šířit jeho slávu prostřednictvím našich výprav. Pod naší vlajkou, které vévodí sada kostek.
A sláva města se dostala až k designérské dvojici Virginio Gigli a Flaminia Brasini, kteří po jejím vzoru vytvořili deskovou hru Coimbra. Jedná se o horkou novinku pro druhou polovinu roku 2018, která vychází pod značkou společnosti Eggertspiele. Kompletní ilustrace připravil Chris Quilliams a o distribuci po starém evropském kontinentu se stará společnost Esdevium Games.
Na ilustraci vidíme vysoké barvité město, které přesně odpovídá naší představě Portugalska. Uvnitř boxu se pak nachází jeden velký herní plán, kterému uprostřed vládne mapa pro poutníky. Obsahuje spoustu silnic, které propojují kláštery. Ty musí hráči náhodně rozložit na plán hned na začátku partie. Po levé straně je vertikální průřez titulním městem. Jeho části jsou vybaveny nejen kostkami (podle počtu hráčů), ale jsou zabydleny kartami postav. Pod tyto oblasti pak hráči rozloží karty cest, které jim stanoví cíle pro poutníky.
Jednotliví protivníci dostanou ale také svoji desku a k ní řadu barevných komponent – figurku poutníka, označovací žetony a dvojici kostiček pro označení stupnic mincí a stráží, které mají hráči na své straně. Současně musí hráči položit své kulaté žetony také na stupnice vlivu v jednotlivých oblastech života města – rada města, obchodníci, klerikové a učenci. Do hry vstoupí také destičky laskavostí a žetony koruny.
Na začátku každého kola jeden z hráčů hodí sadou barevných kostek, které vytvoří zásobu společnou pro všechny. Nyní si jeden po druhém hráči vybírají kostku, kterou ihned umístí do svého barevného stojanu a i s ním položí na jednu z dostupných pozic na plánu. Ta současně určí, jakou aktivitu bude moci hráč provést za chvíli. Zatím jde ale především o určení pořadí provádění jednotlivých akcí, protože z kostek hráči vytváří postupku. Na první pohled ale zůstává jasně viditelné, komu která kostka patří, díky barevným stojánkům.
Teprve, kdy si kostku z plánu berou, mohou poté využít zvolenou výhodu. Části města se vyhodnocují postupně odshora dolů. V rámci dané oblasti pak taková šance postupuje vždy zleva doprava v pořadí hodnot kostek, takže než přijde na hráče řada, už mohou být všechny zajímavé komponenty z nabídky fuč.
Díky tomu dostanou šanci si vzít destičku laskavosti (pro okamžitý bonus) nebo kartu postavy. Její cena se pak odvíjí od číslice na zahrané kostce, což musí hráči také při jejím umisťování zvažovat. Postavy s sebou mohou přinést okamžitý nebo pozdější efekt.
A zatímco koruny z vybraných laskavostí nebo případně přímo žetonů korun (na některých postavách) určí pořadí pro další kolo, samotné již využité kostky mají ještě jedno poslání. Za každou z nich hráč získá odměnu v podobě zbraní, mincí, vítězných bodů nebo šance posunout konečně poutníka po plánu. Hráči při tom obsazují svými barevnými žetony jednotlivá opatství, která navštíví.
Teprve na konci každého kola pak mají hráči možnost zainvestovat jeden ze svých barevných žetonů do některé z dostupných výprav. Tím si připravuje pozici pro případný bodový zisk na konci partie. Ten nastává po odehrání čtvrtého kola. Hráči si nyní obodují právě své výpravy, ale také pozice na stupnicích vlivu, dostanou odměny za karty postav i za sady diplomů z nich. Na závěr k tomu ještě přičtou drobné za mince, stráže a koruny. Celkovou sumu pak porovnají a zjistí tak, kdo je nejlepším politikem v Coimbře.
V novince jménem Coimbra se krásným způsobem snoubí taktika s kostkami a všem hráčům dělá při hraní radost z toho, jak jsou jednotlivé části hry propojeny. Všemu samozřejmě zcela dominují kostky a jejich vícevrstevné využití. Nejdříve určí pořadí hráče v rámci akce, poté stanoví cenu pořizované postavy a na závěr ještě barva rozhodne o tom, která stupnice vlivu poskytne svůj příjem. Dohromady tak jsou kostky tou hlavní komponentou a to zcela zaslouženě.
Z minulých odstavců je naprosto zřejmé, že hra nabízí spoustu cest, jak získat nějaké ty bodíky. Hráči se mohou zaměřovat na cesty, postavy, sbírat diplomy, těch možností je dost. Obvykle je ale třeba je chytře kombinovat.
Velká síla hry totiž tkví ve variabilitě. Karet s různými schopnostmi je dost a jejich výběr bude pokaždé jinak rozmístěn. Všechno ale podtrhují hlavně kostky, se kterými se hráči musí prostě vypořádat. Ještě zajímavější pak je situace s výpravami, které jsou pro partii použité náhodně. Hráči tak nemusí mít strach, že by našli nějakou ideální cestu za vítězstvím. To rozhodně není nic reálného, obzvlášť v situaci, kdy se musíte přizpůsobovat v každém kole výsledkům kostek.
Nakonec je to všechno o sbírání bodů. Tentokrát je ale i samotná cesta zážitkem a ne pouze snahou vymyslet tu nejlepší cestu k maximalizaci zisku. Jednotliví hráči samozřejmě mají tendenci protahovat své tahy a hledat Tomu odpovídá i herní doba, kterou spíš očekávejte přes devadesát minut. Není jednoduché se hru naučit a příprava trvá trochu déle, hlavně z hlediska karet postav.
Hra funguje v libovolných z doporučených počtů, od dvou až po čtyři protivníky v partii. Je jasné, že z hlediska konkurence je lepší vyšší počet, ale z pohledu herní doby vás zase potěší čísla v případě menšího počtu obsazených židlí.
Potěšilo nás také zpracování, které na první pohled zaujme a je neotřelé. Skvělé jsou stojánky na kostky, ale krásní jsou také dřevění lvi označující pořadí hráčů v kole. Všechny komponenty jsou barevně dostatečně odlišené a i samotná mapa je výborně provedená. Hra vypadá moc pěkně na první, i mnoho dalších pohledů.
Coimbra je lahůdkou, pokud máte rádi propojení různých mechanismů. Autoři skvělého Lorenza il Magnifico to opět dokázali. Dostanete tu kostky, sbírání sad, putování po mapě a to všechno dává dohromady smysl. Pokud tedy holdujete náročnějším deskovým hrám, pak by Coimbra měla být vaším novým objevem.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Flaminia Brasini, Virginio Gigli |
Ilustrace | Chris Quilliams |
Vydavatel | eggertspiele, Broadway Toys LTD, Galápagos Jogos, Ghenos Games, Hobby Japan, Pegasus Spiele, Rebel Sp. z o.o., sternenschimmermeer |
Rok vydání | 2018 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 90 |
Minimální věk | 14 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (27 voters) |
Kategorie | Dice, Renaissance |
Mechanismy | Action Drafting, Auction / Bidding, Dice Rolling, End Game Bonuses, Income, Open Drafting, Point to Point Movement, Set Collection, Tech Trees / Tech Tracks, Turn Order: Stat-Based, Variable Set-up, Worker Placement with Dice Workers |
Rozšíření | Coimbra: Royal Treatment |
Rodina | Components: Map (Continental / National scale), Country: Portugal, History: Age of Discovery, Mechanism: Dice Drafting |
Alternativní názvy | コインブラ, 科英布拉, 코임브라 |
Více o hře.
+ dost cest k vítězným bodům
+ kvalitní zpracování
+ dobré propojení mechanik
+ cestování po mapě
+ zajímavý boj o pořadí v kole
- někomu připadá překombinované
- delší tahy hráčů