Ještě včera bych se takovému vyprávění smál, ale dnes je to všechno víc než skutečné. Za dveřmi do mého pokoje je zombie. Mručící, hladový a pomalý. Volání o pomoc nepomohlo. Jsme tu jen tři, ale čím delší dobu čekáme, tím víc je jasné, že neodejde. Zbývá jediné – utéct. Nevíme, jak to venku vypadá, ale třeba se nám podaří tu noční můru zastavit v počátcích. Teď se na chvilku rozhostilo na chodbě ticho. To je dobrá chvíle. Beru za kliku a vyrážíme…
Napínavý svět nemrtvých otevírá svoji náruč v jednoduché hře Zombie in my Pocket, která vyšla poprvé v roce 2007 ve verzi Print-and-Play zdarma. Stačilo, abyste si ji stáhli, vytiskli a mohli jste si ji zahrát. Jejím autorem je doby Jeremiah Lee a jeho jméno najdete i pod novou verzí, kterou vydala firma Cambridge Games Factory v roce 2010. A právě tuto verzi můžete na českém trhu koupit zásluhou společnosti Svět her.
Tentokrát se hra nachází už v krabičce, ale ne v tradiční kartonové. Místo toho na vás čeká těsný plastový kryt, ve kterém je tak akorát dostatek místa, aby se tam všechno potřebné směstnalo. Naštěstí se nejedná o jednorázové balení, jako vídáme u počítačových komponent, ale toto lze snadno otevřít a znovu do něj hru ukládat.
Na obou stranách tohoto průhledného plastu najdete obrázky. Horní je titulní list tvrdého papíru, která na své druhé straně současně slouží také jako herní deska pro zobrazování času ubíhajícího ve hře. Na opačném dně krabice vám ukrývá obsah krabice návod, s podobným obrázkem jako je vepředu – mapa budovy a několik portrétů nemrtvých nepřátel.
Už na začátku hra také jasně upozorňuje, že ačkoliv je už od jednoho hráče, jedná se o NEkooperativní hru o přežití. Tento pojem vám asi objasní až další popis hry, takže se do něj s chutí pustíme.
V průhledné krabičce tedy najdeme malý herní plán z tvrdého kartonu a složený návod, který nás zasvětí do všech tajů této zajímavé hry. Kromě něj jsou zde balíčky karet – události a předměty. Menší jsou čtvercové dílky místností a zahrady za domem. Menší karty pak představují rozhodnutí hráčů, jestli budou tváří v tvář zombíkovi utíkat nebo bojovat.
K tomu ještě můžeme započítat jednu kartu prokletého totemu s červeným stojánkem a jednu velkou kartu vůdce skupiny se stojánkem v barvě černé. Nyní zbývá už dodat do výpisu jen jednu figurku, která představuje celou skupinku přeživších, držící se pohromadě, jeden červený kamínek a také osm černých šestistranných kostek.
Venku se stmívá a vaší jedinou nadějí je, že stihnete před půlnocí najít tajnou posvátnou místnost zla, odnést odsud prokletý totem a zakopat jej na hřbitově. Pokud to všechno stihnete než odbije polovina noci a nesežerou vám mezitím mozek příšery, zachránili jste nejen sebe, ale možná i svět, který se mohl zítra probudit pod nadvládou zombie.
Hra Zombie in my Pocket je semikooperativní hra, ve které mohou hráči spolupracovat, ale záleží to čistě na jejich rozhodnutí. Mohou tak vyhrát společně nebo po cestě nechat několik svých kolegů jako potravu pro hladové nemrtvé a zvýšit tak své vlastní šance na přežití. Záleží jen na tom, jak solidární jste a jestli jste ochotní obětovat pro kamarády svůj mozek.
Kromě zakopání totemu musíte ještě v průběhu hry odkrýt obě karty, které ve vás vzbuzují podivné pocity (etching). Tím se hra pojišťuje, že nebude pro vás partie příliš jednoduchá, protože přijdou všechny dílky domu v rychlém pořadí. Ta šance tu sice stále existuje, ale je výrazně menší, než kdyby vše záleželo na pozici tří kartiček (dům totiž musíte opustit jediným východem přes patio).
Více hráčů může sdílet vítězství, ale pokud někomu na konci partie zbylo více životů než ostatním, stává se přesto hlavním vítězem právě on. Opravdové společné vítězství tak nastane pouze v případě, že bude hráčů s nejvyšším počtem životů více.
V mnoha případech ale také skončí snažení hráčů prohrou. V takovém případě se nejúspěšnějším z poražených stal hráč, který umřel jako poslední. To ale nic nemění na tom, že zlo vyhrálo, takže se nijak moc neradujte.
Na začátku partie dostane každý z hráčů jednu kostku, na které nastaví počáteční počet životů. Ten závisí na počtu zúčastněných parťáků – se zvyšujícím se množstvím hráčů pochopitelně klesá úvodní číslo na kostce. K tomu hráči dostanou také dvě karty rozhodnutí – jednu boje a jednu útěku.
Připravíte samozřejmě také dobírací balíček se čtvercovými kartičkami budovy a položíte jej na druhý balíček, který přijde na řadu později – venkovní prostory. Hráči tak postupně objevují budovu a hledají dvě místnosti – patio, které je propustí ven, a především svatyni zla, kde najdou totem.
Jeden z hráčů se stane vůdcem pro první kolo hry a červený kamínek položíte na devátou hodinu večerní. Půlnoc je jen 3 hodiny vzdálená a právě tolik času máte na svoje hrdinské činy.
Za celou skupinu vždy rozhoduje právě vůdce. Tato role se mění po každém kole a karta se stojánkem se posouvá po směru hodinových ručiček. Když má u sebe hráč kartu, rozhoduje, jestli se skupina bude krčit (doplní si život, ale vzdá se trochy cenného času), bude prozkoumávat nebo využije akci některé místnosti.
Při prozkoumávání vyberete směr, kterým opouštíte svoji současnou pozici a odkryjete na toto místo novou kartičku. Musíte ji položit tak, aby dveře navazovaly na dveře. Na cestu ven musíte objevit jídelnu, odkud vede cesta na terasu přes rozbité okno. Vchodové dveře nejsou bezpečné, ale za rozbití okna získá velitel skupinky jedno poškození.
Kdykoliv se pohybujete, následuje pak odhalení události, které obvykle pro hráče nemá žádné příjemné následky. Mohou tak sice získat poženání nebo předmět, ale čeká vás také prokletí a především útoky zombie. Na každé kartě události jsou tři různé texty pro tři různé časy. Vždy se děje právě ta věc, které odpovídá čas na vašich hodinkách.
Čas ubíhá ve hře právě odehráváním karet událostí. Ve chvíli, kdy vám dojde jejich zásoba (a je jich pouze devět), musíte posunout červený kamínek na další hodinu, zamíchat události a pokračovat v hraní. Tím se pohybem i léčením neustále přibližujete konci hry, což vás staví pod tlak.
V některých chvílích mohou hráči tušit přítomnost nějakého předmětu, který jim může pomoci v jejich snaze. Ovšem aby tento pocit přetavili v jeho nalezení, musí obětovat celý tah jeho hledání. To je pochopitelně stojí čas, ale mohou získat cenný předmět, který je na kartě události zobrazený. Motorová pila nebo kanystr s benzínem potřebuje palivo, které reprezentují ve hře čtyři černé žetony. Při nalezení předmětu má automaticky dvě použití – položíte na něj dva žetony.
Ale teprve teď se dostáváme k nejzábavnější části Zombie in my Pocket. K boji se zombíky! Jakmile totiž hráče napadne nějaký nemrtvý, každý z účastníků tajně zvolí jednu ze svých dvou karet – buď uteče, nebo bude bojovat. Výsledek pro každého závisí na tom, jak se rozhodli ostatní. Nejhorší situace nastane, pokud všichni utečou. V takovém případě totiž všichni ztrácí okamžitě jeden život.
Z útěku ale můžete těžit, pokud se nemrtvému někdo postavil. V té situaci všichni, kdo utekli, získávají jeden život. Ostatní ale musí bojovat tak, že sečtou svoji bojovou sílu – každý z hráčů má základní útok jedna plus případné předměty, které mu mohou přidávat bonusové body. Počet zombie porovnáte se silou skupiny a vyjde vám zranění, které si skupinka bojovníků musí spravedlivě rozdělit.
Pokud náhodou ve hře umřete (vaše zdraví klesne na nulu), můžete svoje věci odkázat libovolnému z hráčů, kteří ještě zůstali naživu. Hra končí, pokud všichni umřou, nebo se vám podaří s totemem najít hřbitov a zakopat jej tam.
Zombie in my Pocket je jednoduchou hrou, čemuž odpovídají nejen pravidla, ale i cena. Přitom ale obsahuje zajímavé myšlenky. Objevování pokaždé jiného domu, ale především souboje s nemrtvými, ve kterých hráči tajně volí svoje rozhodnutí. Mohou preferovat dobro skupiny, nebo pouze svoje. Zde se hraje hodně na věrnost a některými rozhodnutími naštvete zbytek skupinky.
Z toho ale vyplývá, že boje jsou nejzábavnější ve více hráčích, kde Zombie in my Pocket nejvíce exceluje. V jednom nebo dvou hráčích je to spíše klidná zábava, zatímco ve čtyřech a více je od začátku napínavá, protože hráči začínají také s výrazně menším počtem životů.
Při hraní se může stát, že objevíte všechny směry a ve všech z nich najdete jen uzavřené místnosti, které nikam nevedou. V takovém případě si můžete prosekat svoji cestu dál, ale pouze za cenu zranění jednoho z hráčů.
Nutno uznat, že hra Zombie in my Pocket si vás asi nezíská svým vzhledem. Může za to možná nepříliš vzhledné balení a zvláštně kreslené ilustrace. Jenže jakmile začnete zombíky hrát, dýchne na vás poctivá atmosféra všech těch béčkových filmů.
Skvělé je, že v každém tahu je vůdcem a rozhodujícím hráčem někdo jiný. Díky tomu má hlavní slovo a hráči se nemohou dohadovat, co si myslí, že je pro ně nejlepší. To přece vždycky ví vůdce! Interakce hráčů a volby karet při každém boji jsou zdrojem spousty zajímavých okamžiků.
Pojem „in my pocket“ (v mojí kapse) není ve hře pochopitelně jen tak pro legraci zombíkům. Hra je totiž opravdu skladná a ani na stole nezabírá příliš místa. Právě proto se skvěle hodí na cesty a na zkrácení času někde při dlouhém kodrcání, třeba vlakem. Komponenty jsou provedené poctivě a pěkně a naprosto dostačují, ačkoliv někomu bude chybět klasická krabicová verze.
Ze systému hry událostí je zřejmé, že v každé hře odehrajete většinu událostí, kromě karet odhozených při občasném léčení. To znamená, že navzdory náhodnému rozložení místností má hra poměrně velký potenciál k obehrání. Právě proto je opravdu vhodná nejvíce jako příjemná výplň na cesty nebo jen tak na pobavení. Ale nikdy ji asi nebudete brát nějak extra vážně, ale to ostatně ani není jejím cílem.
Zombie in my Pocket je tedy velice zajímavou a zvláštní hrou, která potěší především všechny milovníky béčkových filmů a s nimi spojených zážitků. Téma a atmosféra zde opravdu fungují. Můžete spolupracovat, nebo vrazit svým partnerům kudlu do zad, záleží jen na vás. Na závěr tedy zbývá jen trochu pozměnit název hry – zombie is in YOUR pocket.
Hru k recenzi poskytla společnost Svět her. Děkujeme.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Jeremiah Lee |
Ilustrace | Kwanchai Moriya, Jenn Silverman, Yuio |
Vydavatel | Cambridge Games Factory, Psykéludique |
Rok vydání | 2010 |
Počet hráčů | 1 - 8 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 11 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (5 voters) |
Kategorie | Fighting, Horror, Zombies |
Mechanismy | Cooperative Game, Player Elimination, Prisoner's Dilemma, Simultaneous Action Selection |
Rozšíření | Zombie in My Pocket: Masque maya |
Rodina | Creatures: Zombies, Series: ... in my Pocket |
Více o hře.
+ kooperativně kompetitivní
+ zombíci s nadhledem
+ herní plán z kartiček je pokaždé jiný
+ svérázný grafický styl
+ malý rozměr hry
+ nestačí odkrýt jen jednu kartičku uvnitř a jednu venku, což snižuje jinak výrazný vliv náhody při objevování lokací
- náhoda vám může hodně zjednodušit i ztížit hru
- poměrně vysoká cena na to, že si můžete hru stáhnout a sami vytisknout