Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tip of the Tongue – taky to máte na jazyku?

Tip of the Tongue - balení

Znáte pořekadlo: „Mám to na jazyku“? Ne? Vyplázněte ho a podívejte se na jeho špičku. Nic nevidíte? To nevadí. My vám řekneme, co tam je. „Chci si hrát“. Obvykle to ale znamená, že si nemůžete vzpomenout třeba na slovo, ale přitom máte pocit, že ho znáte a že už už musí být na dosah. Zrovna nedávno se mi to stalo s názvem hry. Prostě se můžete soustředit, jak chcete, ale slovo vám na jazyk nepřijde. Až dnes. Dnes tam opravdu bude.

Může za to hra Tip of the Tongue, která vyšla v produkci společnosti Paul Lamond Games, podobně jako již recenzované Storyonics (recenze) nebo Last Word Game (recenze). Pod jejím vznikem jsou podepsaní Bill Payne a Bar David a na pulty obchodů se dostala v roce 2005. Vy si ji můžete pořídit v naší zemi zásluhou společnosti Angličtina hry, která ji nabízí na svém internetovém obchodě. A dodá vám k ní česká pravidla na tenkém oranžovém papíře.

Jenže Tip of the Tongue je hra o pořekadlech a příslovích, které jsou v Anglii podobně oblíbené, jako u nás. Obsahuje ve své krabičce přesně dvě stovky nejrůznějších vět. Ty nejsou přeložené. Ale to je právě účelem celé hry. V Čechách totiž nepřijdete s těmito spojeními do styku a takto se s nimi můžete snadno obeznámit.

Tip of the Tongue - rozehraná hra

Právě to je smyslem celé hry a důvodem, proč se s ní nesetkáváte v rodném jazyce. Takto naopak plní přesně ten cíl, který společnost Angličtina hry má – naučit nás anglicky a poskytovat pomůcky, které nás v nejrozšířenějším cizím jazyce podpoří.

Tip of the Tongue se řadí mezi hry, které vás na první pohled zaujmou, podobně jako třeba Pass the Pud (recenze). Neukrývá se totiž úplně v krabici, ale její přední část je částečně průhledná. Můžete tedy vidět na zvláštní velkou žlutou postavičku, která se uvnitř ukrývá a která vás provede celou hrou.

Spolu s ní se uvnitř skrývá už jen balíček stovky oboustranných karet. Ty jsou ovšem zajímavé především jednou vlastností – vypadají totiž opravdu jako jazyk. Mají podlouhlý tvar zatočený do kulaté špičky. A vám už možná začíná pomalu docházet, jak se bude celá hra hrát.

Tip of the Tongue - rozehraná hra

Vaším úkolem v partii je získat jako první ze soupeřů celkem deset karet přísloví. Ale k tomuto vítězství vede trnitá cesta plná hádání, přemýšlení a především rychlosti, ve které musíte předehnat svoje soupeře.

Jinak jsou pravidla celé hry opravdu jednoduchá. Na začátku zamícháte karty přísloví a strčíte je do zásobníku v zadní straně žluté hlavy. Karty nastrčíte zakulacenou částí dopředu. To je důležité, protože jinak by se vám přísloví objevovala ve větném slovosledu a to není smyslem.

Hráči hrají současně, ale přitom se střídají v mačkání hlavy, aby nikdo nebyl znevýhodněn. Při každém stisku hlavy směrem dolů vyjede kartička o kousek víc dopředu a na viditelné části přibude jedno slovo.

Tip of the Tongue - karty

Přísloví se ale objevuje pozpátku, tedy od posledního slova. Pokud jej tedy neznáte přesně, je mnohem těžší ho takto uhodnout, než pokud byste hned na začátku věděli podstatné jméno, které obvykle uvozuje větu.

Ale protože jsme vám už řekli, že všichni hrají současně, můžete kdykoliv vykřiknout a přihlásit se o hádání. Pokud se mu podaří uhodnout frázi správně, získává tuto kartu jako odměnu. V případě špatné odpovědi se nic neděje a ostatní mohou hádat dál. A tady právě vzniká drobný problém – hráči sice mohou vykřikovat spousty vět, ale nemají v danou chvíli jak zkontrolovat správnost odpovědi. Musíte si pořadí prostě pamatovat a pokračovat v kole tak dlouho, dokud není řešení jasné.

To trochu snižuje požitek ze hry. Hráči se nemusí nijak omezovat a mohou vykřikovat, cokoliv je napadne. Pravidla jsou ale poměrně přísná v tom, že fráze musí PŘESNĚ odpovídat zadání. Nesmí zde být tedy jediné slovíčko jinak.

Tip of the Tongue - místo pro karty

V menším počtu hráčů se ještě tipy dají sledovat, ale pro více účastníků už samotná pravidla doporučují, aby se hráči střídali v roli sudího. Ten mačká hlavu v určitém intervalu a především kontroluje odpovědi. V této roli by se protivníci měli střídat tak, aby každý hrál stejný počet kol a pouze občas byl sudím.

Tip of the Tongue je jednoduchou hrou, která vás zaujme především principem a jeho zpracováním. Žlutá hlava na stole vypadá tak trochu, jako by vypadla z filmu Despicable Me (Já padouch). A právě díky tomu nalákáte snáze ke hře i menší zájemce, kteří by jinak nad naučnou hrou v angličtině ohrnuli nos.

Všechny věty mají celkem pět slov, takže je poměrně jasné, kdy už se fráze blíží ke konci. Pokud ji v tu chvíli neznáte, těžko můžete vyhrát.
Ale naštěstí je tu pokročilá verze. V té hráči mohou hrát samostatně nebo v týmech. Jak věta vylézá hlavě z pusy, mohou se přihlásit o slovo a pokusit se uhodnout celou frázi. V tuto chvíli však už nikdo jiný nehádá a jejich odpověď rovnou zkontrolujete. Na základě správnosti pak získají nebo ztratí body, které si poznačí na papír.

Tip of the Tongue - rozehraná hra

Počet bodů, které za správnou odpověď získají, záleží na tom, kolik slov bylo v té chvíli viditelných. Pokud pouze jedno, je to pět bodů, v případě dvou slov se jedná už pouze o tři. Jakýkoliv pozdější tip má hodnotu jednoho bodu. Hádat může samozřejmě vždy pouze tým, který se jako první přihlásí. Kromě zisku může ale stejný počet také ztratit, pokud hádá špatně.

Jediný vážnějším nedostatkem celého principu hry je fakt, že na hlavu nevidí všichni hráči stejně dobře, čímž mohou být někteří z nich znevýhodnění. Tento efekt se projeví hlavně ve chvíli, kdy hrajete partii ve více hráčích, například v pěti či šesti.

Z technických důvodů se vám může stát, že pokud nedoplníte karty do postavičky zpět, může vám přestat uprostřed hry podávat karty. Proto se vždy ujistěte, že je jednotka dostatečně naplněná, protože pokud počet karet klesne pod 25 (což se vám normálně stane pouze pokud hrajete více partií po sobě), už nefunguje tak, jak má.

Tip of the Tongue - karty

Zpracování je ozdobou Tip of the Tongue a bude nejspíš tím hlavním důvodem, proč si hru budete chtít pořídit. Samozřejmě její herní princip je jednoduchý, ale v nutnosti rychle se rozhodnout a tipovat je často ukrytá zábava. A nejinak tomu je i tady. Partie jsou rychlé a legrační.

Tip of the Tongue je jednoduchou party hrou v angličtině, která vás nenásilně naučí spoustu zajímavých anglických frází a pořekadel. Přitom se ale výborně pobavíte. Pokud tedy máte rádi přísloví a neznáte ty cizokrajné, pak určitě Tip of the Tongue nevynechejte ze svého seznamu na Vánoce.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
IlustraceBill Payne
VydavatelPaul Lamond Games Ltd
Rok vydání2010
Počet hráčů2 - 0
Herní doba0
Minimální věk6 and up
KategorieChildren's Game, Word Game

Více o hře.

Recenze: Tip of the Tongue – taky to máte na jazyku?
Tip of the Tongue je jednoduchá hra založená na příslovích a hláškách, ale ty jsou všechny v angličtině. Originální je způsob jejího zpracování, který zahrnuje hlavu vystrkující podlouhlou kartu ve tvaru jazyka vždy o jedno slovo víc a víc. A hráči musí co nejrychleji uhodnout, o jakou větu se jedná. V podstatě se jedná o party hru založenou na rychlosti reakcí a znalosti frází. Právě to je největším přínosem – naučení se frází a nových anglických slovíček, čímž se ze hry stává výborná výuková pomůcka. Přitom ale nezapomíná na to, že je hrou, takže se u ní dobře i pobavíte. Jen počítejte s tím, že ve více hráčích neuvidí všichni na vylézající jazyk stejně dobře, a pokud poslechnete základní pravidla, budete hrát všichni současně, což není úplně vhodná verze. Tip of the Tongue těží ale především ze zajímavého zpracování, které vás určitě zaujme na první pohled.
Klady:

+ pěkný princip vysouvání papírového přísloví
+ anglická přísloví
+ velké množství různých hlášek
+ originální zpracování
+ jednoduchá párty hra o rychlosti
+ týmová varianta
Zápory:

- podle základních pravidel hrají všichni současně
- na kartu nevidí všichni hráči
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tribes Úsvit lidstva – o budoucnosti kmenů