„Vrum,“ ozval se tichý zvuk a na místě, kde před chvílí byl jen netečný kužel světla, se objevila postava. Nedaleko ležící toulavý pes zavrčel a vycenil zuby. Postava v ruce držela podivnou kovovou zbraň vydávající bzučivý tón.
Žena jen letmo věnovala pohled krčícímu se zvířeti. V okolí jinak nebyl nikdo, kdo by její příchod mohl zaregistrovat. To bylo dobře, protože podle vzhledu by určitě poznali, že není z této doby a zavřeli by ji do stázového vězení. Cestovatelka časem už v jednom takovém byla a neměla v plánu se vracet.
„Nina,“ zopakovala si své jméno z této reality. Její úkol byl jasný – najít artefakt, který zde nechal člen teroristického hnutí. Malý, zdánlivě bezvýznamný předmět. Tipovala to na nějakou minci nebo kovový kroužek, který bude někde pohozený. Vydává negativní energii a vysává ze světa všechnu radost. Nina žádné veselí necítila. Přestože byl svět prozářený světlem, byl zde jen smutek, který na ni dolehl. V duchu se proti němu obrnila, protože její úkol začíná.
Cestovatelé časem mají těžkou práci. Musí si dávat pozor na paradoxy a udržovat několik identit v závislosti na době, ve které se nachází. A takový náročný úkol čeká i na vás ve hře ARC, kterou vydala společnost Tech Lab Games v roce 2012. Za jejím vznikem stojí trio nadšenců – Greg Puzon, Thomas Rushing a Ryan Saplan. Hra je vyvíjena už delší dobu a v roce 2011 ještě ve vývojové fázi nesla označení Time Flux.
Hra těží z dnes velice populárního formátu Living Card Game, ve které si můžete koupit připravené balíčky, které nejsou sestavené náhodně, ale víte přesně, co si kupujete. Tyto balíčky jsou v případě ARCu rozdělené podle frakcí a každý z nich obsahuje kompletní balíček potřebný k hraní ARCu. Většina karet je zde zastoupená ve více exemplářích.
Každá připravený balíček s frakcí je trochu větší, než jsme zvyklí a na šířku má velikost karet položených naležato. Na výšku pak je ale naopak velikost také zvětšená, takže na první pohled byste mohli získat dojem, že karty jsou velké jako v Dixitu. Ale když se podíváte dovnitř, pochopíte, proč je krabička rozměry tak velká. Na dole zastrčeném balíčku karet totiž leží přeložená brožurka. Po rozbalení vám tak karty nestažené gumičkou budou v krabičce štěrchat.
Uvnitř je celkem 64 karet: jedna postava, která bude představovat vaši inkarnaci ve hře. Jmenuje se vždy aeon, což je označení pro cestovatele časem. A právě jedním z nich se stanete bez ohledu na to, jakou rasu budete ve hře zastupovat.
Kromě ní na vás v balíčku čeká ještě trojice karet éry. Dvě z nich jsou ve všech baleních stejné – jedná se o karty Minulost (Past) a Budoucnost (Future). Zbývá jedna, která je domácím světem a časem této konkrétní postavy – aeona – zde bude začínat partii a je vždy unikátní pro daný balíček.
Zbylých šedesát karet pak představuje akce, tedy váš balíček, z nějž budete používat a vykládat karty. Obsahují různé typy – jednorázové události, předměty pro vaši postavu, pasti nastražitelné na soupeře a také relikvie, které můžete zanechat v dané éře a využívat její schopnosti na dálku.
Začátek hry je velice jednoduchý a rychlý. Každý hráč zamíchá svůj balíček šedesáti karet a položí si je před sebe. Z nich si doberou do začátku čtyři listy, se kterými budou začínat. Nyní je třeba ale připravit časovou linii a umístit do ní vaše postavy. Jednoduše využijete jednu kartu minulosti, jednu budoucnosti, a mezi ně vložíte dvě jedinečné karty pro vaše zvolené postavy. K nim pak každý ze soupeřů přiloží svoji kartu, která začíná ve svojí éře. Nyní je vše připravené ke hře.
V rámci jednoho tahu máte možnost zahrát libovolný počet karet, dokud vám stačí energie k jejich vyložení. Každá z karet má v levém horním rohu jednoznačně určenou cenu. Potřebná energie odpovídá počet karet, které musíte mít v ruce ve chvíli, kdy kartu hrajete. V tu chvíli můžete jednoduše zahrát kartu a využít ji k tomu, k čemu ji její text a typ opravňuje.
Současně můžete v rámci svého tahu také využívat schopnosti již vyložených karet a to vždy tak, že tuto kartu vyčerpáte, tedy otočíte o 90 stupňů doprava. Tím je jasné, že její schopnost v tomto tahu už nemůžete využít. Jedinou výjimkou jsou dovednosti vašich aeonů – ty můžete využít dvakrát za tah (libovolnou ze čtyř, které jsou k dispozici) a na konci kola tedy může být váš hrdina otočený až vzhůru nohama.
Stejně jako hraní karet, i schopnosti aeonů mají energetické požadavky. Oproti tomu všechny ostatní karty lze používat bez dalších nároků na karty v ruce. Oproti tomu mají ale jiné omezení a speciality. Hlavní z nich je časové označení nalevo od obrázku. Zde stojí buď „present“ nebo „timeless“, podle čehož poznáte snadno, jestli kartou můžete ovlivnit pouze postavy v dané éře, nebo kdekoliv na časovém vlákně.
Na stole najdete na každé straně od časové linie dva řádky (na začátku samozřejmě prázdné). Aeoni samotní svými kartami jsou položení tak, že částečně překrývají přímo kartu éry. Pod nimi je řádek, který obsahuje relikvie a pasti, jež jsou pevně vázané k éře, ve které byly umístěné. Jsou to fyzické objekty, které nejsou pohyblivé.
Oproti tomu spodní řada je připravená pro vybavení vaší postavy. To s vámi samozřejmě cestuje z času do času, provází vás a nabízí svoje schopnosti nebo vylepšuje vaše stávající vlastnosti. Většina těchto karet k využití svojí schopnosti vyžaduje vyčerpání (exhaust) a je tedy na jednorázové použití v každém kole.
Na konci vašeho tahu si můžete ponechat maximálně šest karet, všechny ostatní je třeba zahodit. Poté, co se na vás dostane znovu řada, tak na začátku svého tahu znovu všechny karty obnovíte do jejich původní pozice. Ty jsou nyní připravené k použití.
Kromě již zmíněných pojmů se setkáte ještě se dvěma slovy – nexus označuje dobírací balíček, ze kterého se mu zhmotňují karty do ruky. Oproti tomu prázdnota (void) je kód pro hromádku odkládací, kam mizí všechny jednorázové karty nebo zničené.
ARC je hra, která se hraje na život a na smrt. Pouze jeden z cestovatelů časem může přežít, zatímco druhému klesne jeho počet životů na nulu a zůstane navždy pohřben v éře, ve které v tu chvíli byl. Počet životů najdete v pravém dolním rohu karty aeona spolu s hodnotou síly, která označuje základní poškození, pokud dojde na osobní souboj s protivníkem.
Zajímavou možností k záludnému útoku jsou pasti. Ty vstupují do hry otočené obrázkem dolů a vyčerpané. V dalším kole je obnovíte a od té chvíle je můžete kdykoliv aktivovat, pokud k tomu máte zrovna dostatek energie. A protože se jedná o pasti, obvykle škodí vašemu protivníkovi, ačkoliv jsou hrané na vaší straně časové linie, někdy ale mohou současně pomoci i vám.
Některé karty vám ještě vyžadují po svém zahrání odhození karet nebo vám naopak umožní si nějaké do ruky přidat. Spolu s událostmi se jedná o jedinou situaci, kdy můžete ovlivnit situaci ve hře přímo zahráním karty. Pochopitelně ale můžete okamžitě využít i nově vyloženou kartu (s výjimkou pasti) a rovnou ji vyčerpat.
Poslední specialitou, která je pro ARC typická, je rychlost světla (lightspeed). Tyto karty můžete hrát kdykoliv, i mimo svůj tah jako reakci na určitou činnost protivníka. Hodnota vedle tohoto klíčového slova udává rychlost reakce a tedy i požadavek pro případnou další reakci, která musí být alespoň stejně rychlá.
ARC je překvapivě rychlá a nápaditá hra o cestování časem. S námětem času si hraje s lehkostí a nejde do žádných složitých a komplikovaných principů. Postavy jednoduše cestují sem a tam a mohou vykládat karty a útočit na sebe. Útok je u všech postav přímo součástí nabídky napsané na kartě aeona. Ten má možnost jako jednu akci buď cestovat časem, útočit, dobrat kartu nebo využít speciální schopnost pro danou postavu.
Zpočátku se zdá, že dodržovat energetické požadavky pro karty je jednoduché. Ale ve chvíli, kdy vyložíte kartu, už máte rovnou o jednu energii méně. Proto není snadné zahrát větší počet karet za kolo tak, jak byste chtěli. A pokud ano a podaří se vám nějaké pěkné kombo, budete z toho mít opravdu dobrý pocit.
Strategie je zde vždy jasně daná protivníkem, proti němuž stojíte, ale především nabídkou karet, které jste si zrovna nalosovali z dobíracího balíčku. Ale tak fungují všechny LCG, v nichž si dopředu sestavujete vyvážené balíčky. Tady je za vás tak trochu připravili tvůrci.
Mechanismus ceny v podobě karet, které nemusíte odhazovat je výborný, protože snižuje vliv náhody. V podstatě během několika kol jste schopní dosáhnout ceny a zahrát libovolnou kartu, která se vám zrovna hodí do strategie.
Jednotlivé postavy jsou dostatečně odlišné a jejich karty se zaměřují vždy na jiné prvky souboje. Někdo se soustředí na sílu, jiný na pasti a další na jiné triky. Texty na kartách jsou ke hraní nezbytné a právě ony vám dodávají všechny schopnosti. Bez znalosti angličtiny se tedy při hraní ARCu neobejdete.
ARC se nám při hraní líbí, je napínavý a partie netrvají dlouho. Přesto mu chybí nějaký motivační prvek, který by vás nutil hrát novou a novou partii. Pokud vám někdo nabídne, že si ARC zahrajete, neřeknete ne, protože má spád. Ale pokud byste měli na výběr více podobných her, pak byste možná sáhli po jiné. Možná to je proto, že ve skutečnosti nemáte dojem, že cestujete v čase.
V začátcích a seznamování s hrou si určitě vystačíte s výborně vyváženými balíčky, které si můžete zakoupit. Později můžete začít experimentovat a kombinovat karty. Ty jsou však někdy omezeny pouze na daný balíček. Samozřejmě je řešení koupit také dva stejné balíčky a namíchat si jejich karty podle své chuti.
Příručka pravidel je krátká a jednoduchá, se spoustou boxů a textem. Přesto je hra v podstatě jednoduchá, a ačkoliv v průběhu partie vzniknou některé otázky, snadno na ně najdete odpověď. Jinak je ve hře pouze několik typů karet, které se vždy hrají intuitivně, a není problém se hru naučit poměrně rychle.
Vzhledem k velikosti krabičky, ve které se jednotlivé postavy nachází, je pro nás trochu zklamáním, že si počet životů své postavy musíte poznamenávat na papír. Určitě by potěšilo, kdyby ve hře bylo zahrnuto nějaké počítadlo nebo byla alespoň možnost jej dokoupit.
Ovšem ilustrace na jednotlivých kartách zaslouží velkou pochvalu, stejně jako sci-fi ladění veškeré okolní grafiky. Všechno působí pěkně, kompaktně a představuje jeden z důvodů, proč se budete chtít ke hře vracet.
ARC je zajímavou karetní hrou, která umožňuje napínavé souboje mezi dvěma i více protivníky. Každá hra je velice vyrovnaná, protože šance všech jsou velice podobné. Partie ve dvou je otázkou maximálně půl hodiny, ve které se určitě nebudete nudit. Téma sice není dostatečně silně zanesené do hry a necítíte se úplně jako cestovatelé v čase, přesto se ARC opravdu povedl a patří do řady povedených karetek, které si najdou mnoho svých fanoušků.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Greg Puzon, Thomas Rushing, Ryan Saplan |
Vydavatel | (Self-Published), Tech Lab Games |
Rok vydání | 2012 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 15 |
Minimální věk | 13 and up |
Kategorie | Card Game, Fighting, Science Fiction, Territory Building |
Mechanismy | Action Points, Hand Management, Player Elimination, Variable Player Powers |
Rodina | Crowdfunding: Indiegogo, Crowdfunding: Kickstarter, Theme: Time Travel |
Alternativní názvy | Aeons: Rifts of Cronus, ARC: Cyborg Deck, ARC: Engineer Deck, ARC: Mercenary Deck, ARC: Politician Deck, ARC: Purist Deck, Time Flux: Origins of War |
Více o hře.
+ téma cestování časem
+ placení energií danou počtem karet v ruce
+ souboj na život a na smrt
+ možnost klást pasti
+ LCG formát
+ zajímavé postavy, každá s unikátní dobou
+ rychlé partie
- nepřipadáte si, jako byste cestovali v čase
- nic vás nenutí k opakovaným partiím
- chybí způsob sledování životů