Za čtrnáct dní (28. června) budou v Berlíně vyhlášeny výsledky letošní německé ceny Spiel des Jahres. Už nyní jsou ovšem známí kandidáti na toto ocenění. Porota vybrala pět her, z nichž jedna je již k dostání u nás v nabídce firmy Blackfire a v nejbližších dnech se dočká také kompletní české lokalizace (krabice a pravidla, herní materiál neobsahuje žádné cizojazyčné materiály). Jedná se o hru DixIt. Ve hře se stanete vypravěčem příběhu na základě jedné vylosované kartičky s obrázkem.
Další hrou je Identik, která má jako hlavní téma kreslení. Snad s výjimkou Pictionary nám podobná hra na trhu dlouho chyběla a doufáme, že bude jednou z kandidátů na lokalizaci pro některou z českých distribučních firem (vzhledem k tomu, že se jedná o sortiment firmy Asmodée, pak pravděpodobně Blackfire). Hra je kromě kreslení založená také na komunikaci a může se v ní utkat tři až šest hráčů od osmi let. Jeden z hráčů vždy popisuje nějakou šílenou scénu a ostatní z ní vytváří obrázek. Hra byla již v roce 2005 vydána pod křídly firmy Braincog Inc pod názvem Portrayal.
Ilustrací na obalu zaujme třetí nominovaná A la carte. I tato hra jde hrát až ve třech hráčích a jedná se o kuchařskou záležitost. Na první pohled se nabízí spojitost s Mamma Mia! od Uwe Rosenberga, ale tato hra přichází z hlavy Karla-Heinze Schmiela. Tentokrát nebudete připravovat pizzu, ale různé recepty pomocí opravdové pánve na sporáku v miniaturní kuchyni. Každé kolo pak můžete například kořenit jídlo nebo zvyšovat teplotu sporáku. Jedná se původně o hru z roku 1989 v novém kabátu a vypadá podle obrázků opravdu luxusně.
Naprosto jiná je už u nás prodávaná (bez lokalizace) kostková Im Wandel der Zeiten – Das Würfelspiel – Bronzezeit. Jejím autorem je velmi oblíbený herní designér Matt Leacock, autor povedeného kooperativního Pandemicu nebo horké novinky jménem Forbidden Island. Hra je určena pro jednoho až čtyři hráče. Vaším úkolem je na základě hodu kostkou získávat zboží a pracovníky, a tak vybudovat funkční civilizaci. Hra obsahuje dřevěné komponenty a je na první pohled velmi zajímavá. Jménem těží ze hry Through the Ages: A Story of Civilization od Vládi Chvátila, kterou u nás distribuuje firma MindOK.
Na závěr hlavní kategorie si nechávám asi největšího favorita soutěže, hru Fresco, o které asi většina deskovkových fanoušků už slyšela v souvislosti s jejím uvedením na loňském festivalu v Essenu. Úkolem hráčů je restaurovat fresku v renesančním kostele. Jedná se o strategickou hru, ve které plánujete práci pěti dělníků s nastavitelnou obtížností hry. Troufám si tvrdit, že s touto hrou se na českém trhu také setkáme, vzhledem k vydavateli Queen Games ji vydá pravděpodobně brněnský Corfix.
Bohužel z českých vynikajících her, které v loňském roce vyšly, žádná nominaci nezískala. Je to velká škoda, protože ať Insula Radima Jurdy, tak i úžasní Vládce podzemí Vládi Chvátila, by si nějaké uznání zasloužily. Nedostaly se však ani mezi desítku doporučených her, kde se vyjímá například lákavé Tobago.
V kategorii pro děti byly nominovány hry Diego Drachenzahn, Kraken-Alarm, Panic Tower!, Vampire der Nacht a Turi Tour, je ovšem pravděpodobné, že ani jedna z nich si nenajde cestu na český trh. Výsledky téte části ocenění budou vyhlášeny o čtyři dny později na tiskové konferenci v Hamburku.
Speciální cenu poroty pro rok 2010 získala hra Kena Folletta Die Tore der Welt (v angličtině World Without End), vydávaná firmou Kosmos. Jedná se o hru od designérů deskovky Pilíře země (Pillars of the Earth), kterou u nás distribuuje firma Albi, a snad se tak dočkáme i lokalizace jejího pokračovatele.
Oficiální stránky v němčině: http://www.spiel-des-jahres.com
Zdroj obrázků: http://www.boardgamegeek.com