V minulém díle rubriky Ke stažení jsme se zabývali herními plány pro Dixit a ukázali jsme si i několik variant. Dnes budeme v objevování nových pohledů na hraní Dixitu pokračovat, takže s chutí do toho.
1) Zendo Dixit
Znáte Zendo? Na těchto stránkách jsme se o něm ještě nezmiňovali, ale budeme se zabývat hrou v podobném stylu v jedné recenzi plastových Pyramidek. V krátkosti se jedná o systém, v němž na sebe vezme jeden hráč roli vypravěče a stanoví jednoduchá pravidla. Pouze karty splňující konkrétní podmínku (třeba mají dveře, jsou oranžové nebo jsou na nich dvě postavy) mají Buddhovu podstatu. Všechny ostatní jsou nezajímavé. Úkolem všech ostatních hráčů (může být jeden nebo více) je zjistit a přesně uhodnout tuto podmínku. Mohou používat jednotlivé karty, aby se ptali, jestli vyhovují podstatě, nebo se mohou ptát opačným směrem, jestli na sobě mají karty s buddhovou podstatou třeba kytku.
Je pouze na vypravěči, jak těžkou hru vymyslí. Určitě jste si již snadno představili, jak na podobném principu lze hrát s kartami Dixitu. Vyhrává ten z hráčů, kterému se podaří uhodnout podstatu jako prvnímu nebo vypravěč, pokud se protivníci vzdají.
Odkaz na variantu: http://www.boardgamegeek.com/thread/528937/dixit-zendo
2) Nové Dixit karty (ke koupi)
Možná jste dosáhli stavu, kdy už znáte všechny karty nazpaměť a je už obtížné vymýšlet nové charakteristiky. Mohou pomoci témata pro charakteristiku karet (třeba hudba, filmy, atd.), ale pokud ani rozšíření nepomůže, jste nahraní. Ale ne ve světě Daniela Shultze, který si všiml existence terapeutických karet. Sice nejsou kreslené stejnou autorkou, ale mají také krásné ilustrace a mohly by být použité jako takové neoficiální rozšíření Dixitu.
Kromě toho Daniel zmínil také návrh, že by mohlo být zajímavou variantou vyzkoušet hraní Dixitu s pohlednicemi. Každý jich má doma hromady, většina na sobě má pěkné kresby. Jsou ovšem pouze ke koupi a stojí poměrně vysoké částky v britských librách.
Odkaz na variantu: http://www.boardgamegeek.com/thread/466115/diy-cards
Odkaz ke koupi terapeutických karet: http://www.transform-your-life.org/
3) Stejný počet tahů vypravěče
Možná jste si té situace už všimli. Ve chvíli, kdy dojde vyprávěcí balíček a hra náhle skončí, většinou nastane situace, že někteří hráči byli vypravěči víckrát než ostatní. Uživatel Hélio Andrade z Portugalska navrhuje zamíchat odkládací balíček a prodloužit hru, dokud se kruh vypravěčů neuzavře.
Je to celkem logické, protože kromě jednoduchého důkazu, že vypravěč má podstatnou výhodu při bodování, platí také pravidlo, že všichni chtějí vypravovat. Proto se někteří ze soupeřů mohou cítit ošizeni o ten jeden poslední tah.
Odkaz na variantu: http://www.boardgamegeek.com/thread/425767/number-of-turns-and-theme-variations
4) Karta navíc
Uživatel Mikhail Kruzhkov přišel na způsob, jak zaměstnat při hádání i samotného vypravěče. Poté, co do balíčku karet přispěje každý z hráčů, přidejte mezi karty ještě jednu náhodnou z dobíracího balíčku. Celý zbytek kola probíhá stejně s tou změnou, že vypravěč se snaží uhodnout tu poslední, náhodnou kartu. Pokud se mu to podaří, získá jeden bonusový bod. V ostatních případech se nic neděje.
Odkaz na variantu: http://www.boardgamegeek.com/thread/450712/variant-with-a-random-card-for-3-5-players
5) 1-2-3
První ze dvou variant pro dva hráče, která nás zaujala a dává smysl si ji opravdu zahrát. Jejím autorem je Belgičan Ben Verhaevert.
Každý z hráčů dostane na začátku žetony s čísly 1 až 3, pomocí kterých bude označovat karty a tipovat. Do začátku oba dostanou 8 karet a začínající hráč z nich vybere tři, které spojí pomocí slova, věty, příběhu nebo třeba písničky. Všechny tři položí vedle sebe obrázkem nahoru a pomocí žetonu skrytě vybere tu z nich, která podle něj nejvíce vyhovuje jeho vyprávění.
Nyní je na řadě soupeř, který musí správně uhodnout zvolenou kartu. Na trojici rozmístí žetony s hodnotou jedna až tři. Trojku na kartu, na kterou se podle něj nejlépe hodí vyprávění, dvojku na tu, která je druhá v pořadí a jedničku na tu, o které je přesvědčený, že jeho soupeř rozhodně nezvolil.
V případě, že se mu podařilo uhodnout kartu, kterou zvolil vypravěč, získá hádající hráč tři body. V opačném případě získává body vypravěč a to podle hodnoty žetonu, který leží na jím vybrané kartě.
Odkaz na variantu: http://www.boardgamegeek.com/thread/515087/two-variants-for-playing-dixit-in-just-2-players
6) Dvojice
Druhou, neméně zajímavou variantu, připravil Joo Kas z Finska a je zmíněná ve stejném tématu na serveru BoardGameGeek jako ta předchozí. Každý z hráčů dostane do ruky šestici karet. Vypravěč vybere z ruky jednu kartu a charakterizuje ji stejně jako v klasickém Dixitu. Ke zvolené kartě pak přidá dalších pět náhodných z balíčku a zamíchá je. Nyní všech šest dostane soupeř, který je má za úkol seřadit v pořadí od nejvíce podobné až po tu nejméně podobnou příběhu nebo slovu.
Bodování záleží na pozici, na které se nachází vypravěčova karta:
– první místo: dva body pro hádajícího, nula pro vypravěče
– druhé místo: jeden bod pro hádajícího, nula pro vypravěče
– třetí místo: nula pro oba
– čtvrté místo: nula pro hádajícího, jeden pro vypravěče
– páté místo: nula pro oba
– šesté (poslední) místo: nula pro hádajícího, -1 pro vypravěče
Hra končí ve chvíli, kdy dojde balíček karet a vítězí ten, kdo získal více bodů.
Pro ozvláštnění si může hráč, který je na řadě vybrat mezi vyprávěním o jedné kartě, nebo může vzít všech šest svých karet a vytvořit z nich dvojice pomocí jednoduchých krátkých vět. Protihráč musí uhodnout, která věta spojuje které dvě karty. Získá tolik bodů, kolik se mu podaří odhalit správně dvojic.
Odkaz na variantu: http://www.boardgamegeek.com/thread/515087/two-variants-for-playing-dixit-in-just-2-players
7) Dixit pro rychlíky
Pokud toužíte trochu urychlit partie Dixitu, zvýšit bodové zisky obyčejných hráčů oproti vypravěči nebo jen přiostřit celou partii, pak můžete vyzkoušet následující postup.
– na začátku kola dostane každý hráč nových pět karet
– první, kdo vymyslí nějaké vhodné slovo nebo příběh pro svoji kartu, ji co nejrychleji položí do středu stolu a stane se tak vypravěčem. Za svoji rychlost je ihned odměněn jedním bodem na bodovací stupnici.
– nyní řekne vypravěč ostatním svůj příběh nebo slovo, která charakterizuje jeho vybranou kartu
– hráči se snaží nyní co nejrychleji vybrat odpovídající karty a položit je vedle vypravěčovy. Opět pouze první z nich získá jeden bod navíc za svoji bleskurychlou reakci, naopak toho, kdo se rozhoduje nejdéle, to bude jeden bod stát a posune svoji figurku o jedno zpět (nelze se dostat do mínusu)
– nyní hra pokračuje už klasickým způsobem nebo můžete jedním bodem odměnit i nejrychlejšího a zároveň správně tipujícího hráče
Odkaz na variantu: http://www.boardgamegeek.com/thread/396078/vvvvariation
Tímto končí dnešní díl naší oblíbené rubriky. Znovu se setkáme až po Vánocích, tak se zatím nechte překvapit, co si pro vás připravíme tentokrát…