Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Představení: Spielbox 2/2011

Po ostudě s minulým pozdním vydáním našeho pravidelného článku tentokrát společně otevřeme stránky nového Spielboxu trochu dříve. V prodeji je teprve 14 dnů. A cože to vlastně ten Spielbox je? Nejprodávanější a nejslavnější časopis o deskových hrách, který pochází s Německa a má dlouholetou tradici. A právě proto jsou jeho články tak vážené a oblíbené. Pod každým číslem je podepsaná doslova tlupa lidí, takže je variabilita článků zaručena.

Každá recenze má hned několik hodnocení od různých redaktorů, u horších pak najdete i zdůvodnění, takže si můžete udělat dobrý obrázek o kvalitách dané hry. Ovšem recenze nejsou tím nejzajímavějším obsahem Spielboxu. Těmi jsou různé rozhovory a novinkové články, tedy informace, které jinde budete těžko shánět. A právě tím směrem se ubírají i naše představení a výjimkou nebude ani toto.

Hlavním tématem tohoto čísla je výstava v Norimberku. Podle editorialu Christwarta Conrada ztrácí svoji důležitost v porovnání se zářijovým Essenem. Postupně se všechna síla a velká vydání směřují už jen na září a do Norimberku pojedou spíše ti, co se na říjnový veletrh SPIEL nedostali. Výjimku tvoří například Pantheon od společnosti Hans im Glück, která je enormně zajímavá i pro českou hráčskou obec. V těchto dnech ji totiž vydává společnost MindOK v češtině.

Aktuální specialitou, na kterou se Spielbox zaměřuje hned na začátku, je hra Wizard. Tato karetní štychová hra je k dispozici i v češtině, protože ji k nám přiváží společnost DinoToys. Více se o této hře můžete dočíst v naší recenzi Wizard: Čarodějovo proroctví. Článek je však zaměřený spíše na autora, Kena Fishera.

A k jaké události vlastně článek o Wizardovi vzniknul? V Německu se totiž dočkala své speciální výroční edice k 25 letům existence. V kovové krabičce, která je dnes velmi populární (Forbidden Island nebo v češtině dostupné Timeline od společnosti REXhry), najdete kromě klasických karet s fantaskními bytostmi také 25 kovových mincí. Ty slouží k zaznamenání tipů na vyhrané štychy. Právě podle nich se na konci hra boduje. Kovové součásti začínají být pomalu moderní. Již dříve jsme je chválili v modernizované verzi Dostihů a tento týden jejich nástup dokázal i Dominion: Pobřeží.

Ale považte, že Kanaďan Ken Fisher, který je autorem hry, se poprvé dočká svého jména na krabičce až u tohoto vydání! Hru vydal v roce 1986 na vlastní pěst a vytvořil ji modifikací jiné hry s cílem, aby měl co hrát s přáteli. Trochu nám to připomíná příběh karetní hry Flaps. Oproti podpisu autora byl domácí kreslíř Franz Vohwinkel jmenován už dříve. Asi nějaký paradox u vydavatelství AMIGO Spiele. Čeho jsme si však nevšimli v naší verzi, je fakt, že pokud karty poskládáte sestupně (Z, N a 13-1), získáte navazující panorama konkrétní krajiny. Paráda!

Ačkoliv jsme o několik řádků výše tvrdili, že v Norimberku nebyly žádné novinky, není to tak docela pravda. Spousta her se tam podívala v podobě prototypů a některé i ve finálních verzích. Podíváme se na ty, které nás při čtení reportáže něčím specifickým zaujaly.

Jako zajímavý následovník Doby kamenné a Pilířů země se jeví The Secret of Monte Cristo. Na hracím plánu objevíte krásné panorama pevnosti Chateau d If, z něhož se budete snažit odnést vzácné kamenné drahokamy. Zajímavou komponentou pak jsou skluzavky, na kterých se nacházejí kuličky různých barev.

O hře Pantheon od Hans im Glück jsme se již zmiňovali, tak přeskočíme naproti ke Kosmosu, který připravil novou hru s domorodou grafikou. V řadě doplní skvělé logické Ubongo novinka s názvem Uluru. V ní se budou hráči snažit opět logicky vyřešit požadavky karet a seřadit je tak, aby vyhovovaly daným podmínkám.

Když už zmiňujeme příbuzné hry, pak určitě za zmínku stojí letadýlkové Airlines Europe, které u nás distribuují opět REXhry a již brzy (příští týden) se dočkáte jejich recenze. Hra je od Alana R. Moona a vzdáleně připomíná nejen Ticket to Ride, ale především svého opravdového bratříčka, Union Pacific. Zbývá snad zmínit už jen Mondo, které se také dočká českého vydání (dnes tu máme opravdu český Spielbox), které je svým systémem vzdáleně podobný Galaxy Truckeru, ale jeho autorem není Vláďa Chvátil.

Graficky určitě zaujme i Olympus od italských Stratelibri, v níž vás čeká trnitá cesta na Olymp. Komu by se nelíbily legrácky s bohy? Na tom přece staví Kyklády i nastávající Pantheon. Rok 2011 tak bude asi letopočtem řeckých bohů.

Na festivalu v Norimberku jste mohli narazit také na hromadu nových rozšíření. Všechny bude určitě zajímat novinka ze světa Dixitu, české hry roku 2010. Kromě 84 nových karet od dvorní kreslířky Marie Cardouat obsahuje především nejrůznější varianty pravidel a také rozšíření až pro dvanáct hráčů! Tím se z Dixitu oficiálně stává party hra..

Carcassonne se dočkalo nejen luxusní výroční edice, ale také kostkové varianty. Podobně i jejich konkurent Osadníci z Katanu si své místo našli pro změnu výhradně na líci karet. Dobrodružná karetní hra Thunderstone, která byla dříve ohlášená v češtině, ale její vydání bylo společností MindOK zrušeno, se dočkala rozšíření s názvem Wrath of the Elements.

Mezi abstraktními hrami vystupuje z řady vizuálně Kabaleo, které se hraje se špičatými čepičkami. A protože je autorem Gigamic, můžeme si dělat naděje, že by se mohla hra objevit i v distribuci společnosti Billard Centrum.

V dalším textu kritiku Toscany střídá chválení nového Katanu (rychlá karetní hra, která bude opět v distribuci Albi ještě o prázdninách) se prokoušete k Černému pátku. Tak se jmenuje nová hra od Friedemanna Frieseho, která simuluje akciový trh. Hra má opět tak trochu strohou grafiku, ale přesto obsahuje údajně spoustu zajímavých principů a myšlenek.

Ačkoliv hra Grand Cru v hodnocení Spielboxu poměrně propadla, v průběhu své tvorby lákala hodně pozornosti a tak se o stránku dál dočkáme rozhovoru s jejím autorem, Ulrichem Blumem. Hra o výrobě vína vyhrála podporu a sponzorství od poroty Spiel des Jahres. Portrét vypráví především o životě tohoto švýcara, který prošel filmovým průmyslem jako herec a zakotvil u tvorby deskových her.

Co do hodnocení kraluje Spielboxu hra Navegador od Walthera Gerdtse, která na první pohled zaujme krásným herním plánem. Samotným průběhem hry pak zaujala také nová podobizna Agricoly s názvem Key Market.

Samozřejmě jedním z nejdůležitějších obsahů celého nového Spielboxu je hra Great Western od Martina Wallace. Tu dostanete přímo na prostředním dvojlistu, uvnitř se ukrývá hrací plán, na venkovních listech pak pravidla. Jedná se o první z řady Wallaceových her speciálně vytvořených pro Spielbox v letošním roce, a proto právě u tohoto čísla najdete také žetony, které lze využít k hraní všech těchto her. Ve hře se potkáte s vláčky, ale tohle setkání odložíme, protože hrou se budeme zabývat ve zvláštním článku.

V příštím, třetím čísle roku 2011, se dočkáme další hry od Martina Wallace, ale také reportáže z francouzského herního festivalu v přímořském luxusním Cannes. Recenzenti si vezmou pod svůj drobnohled také českou hru Vladimíra Suchého, 20. století. Uvidíme, jak se bude německým hráčům líbit v porovnání s naší recenzí. Do doby než vyjde nové číslo, budeme netrpělivě vyhlížet novinky českých vydavatelství.

Představení: Spielbox 2/2011
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Představ si! – animace na stole