Svět kostek se obrací vzhůru nohama. Všemi čtyřmi povolenými směry se šíří obrovskou rychlostí informace, že jakmile se postaví čtyři kostičky stejné barvy do řady, přinese to všem čtyřem členům linie nesmírné bohatství. Jenže současně je také známo, že to musí být na přesně daném místě, jinak kouzlo nefunguje. Spousty kostiček se vydávají na pouť a hledají toto místo.
Hráči ale hledat nemusí. Dorazí jim přímo pod nos v podobě plastové podložky. V té jsou všechny kostky srovnané uvnitř krabice s názvem 4mation. Hru vytvořila designérka Melanie Houmer a svým logem její vydání zaštítila společnost Piatnik.
Tmavá krabička je překvapivě malá na to, že uvnitř se ukrývají dvě sady po čtyřiadvaceti barevných kostičkách. Z toho je už zřejmé, že si tyto kostky rozdělí dva hráči podle barvy, jeden si vezme modré a druhý růžové. Položí si je před sebe na stůl, zatímco uprostřed zůstane ležet dno krabice s plastovou podložkou. Ta obsahuje stejný osmačtyřicet políček čekajících na obsazení, a to devětačtyřicáté uprostřed zůstane vždy volné.
Hráči jeden po druhém přikládají jednu ze svých kostek na plán. S výjimkou té první musí všechny ostatní přikládat tak, aby nově přiložený kámen sousedil alespoň rohem s jedním z jeho dříve umístěných kostek.
Výjimečně se může stát, že se některý z hráčů nechá svými pohyby zahnat do rohu a další kámen už nemůže podle zmíněných pravidel přiložit. Žádná z jeho kostek nemá dostupnou hranu ani roh, ke kterému by šlo další přiložit. V tu chvíli si může zvolit libovolnou volnou pozici a tam začít.
Obvykle se ale rozrůstá barevná skvrna obou soupeřů, jak se střídají v přikládání svých kostek. Každý se snaží tímto způsobem poskládat ze svých kostiček řadu čtyř kostek. Taková linie může vzniknout vodorovně, svisle nebo dokonce šikmo. A vždy to znamená totéž – okamžité a neoddiskutovatelné vítězství tohoto hráče.
4mation byste mohli odbýt jako další piškvorky. Jenže protože hráči jsou svázaní umisťováním kamenů pěkně postupně jeden ke druhému, je hra pocitově úplně jiná, i když výsledek by měl teoreticky být stejný.
Staré známé blokování z klasických volných piškvorek tady jednoduše není tak snadné. Je to mnohem víc o přípravě pozice, se kterou často soupeř už nemůže nic dělat. Ale současně to není tak o hledání varianty v chumlu.
My jsme se zmínili, že se hráč může nechat zahnat do rohu. A možná to vyznělo, že je to od něj chyba, ale to vůbec není pravda. Právě tato situace je součástí regulérní taktiky, protože hráči umožní začít zcela znovu na libovolném místě. A to může být často zlom, i když nemá žádné kameny, na které by mohl tvorbou řady navazovat.
Partie je rychlá a dynamická. Možností sice vždy je při tahu více, ale hráči se obvykle před očima odvíjí vzor, o kterém má jasnou představu. Díky tomu je také partie otázkou patnácti minut.
Velkou zbraní hry je její zpracování. Kameny jsou pěkné a opravdu dobře se s nimi manipuluje. Navíc herní plocha ve dně krabice také funguje výtečně. Příprava je blesková, stačí kostičky vysypat a rozdělit podle barev. 4mation je nápad, který se zajímavě ovinul kolem klasických piškvorek a nabízí něco trochu jiného. Více taktiky, stejná rychlost. Pokud máte rádi piškvorky, máte rádi abstraktní hry, pak si s kostičkami z 4mation užijete zábavu ve dvou.
+ taktika pro dva
+ chytře jiné od piškvorek
+ rychlost