Po pastvinách pobíhají spousty různě velkých stád krav. Jako pasáček se musíte pustit za nimi, ale máte pouze čtyři honácké psy. Jsou dobře vycvičení a každý dokáže uhlídat jednu malou skupinku krav. Pokud najdete šesté stádo, všechny kravičky se vám rozprchnou a vy můžete začít hledat od začátku.
To všechno zažil na vlastní kůži designér Wolfgang Kramer, když připravoval karetní hru 6 bere, která se v originále nazývá 6 nimmt! (Take 6). Jejím vydavatelem v rodném Německu je AMIGO Spiele a u nás ji už před několika lety poprvé vydala firma Albi. Historie hry se ale táhne až do roku 1994, kdy poprvé vznikla a zavdala tak důvod pro vydání nové edice v roce 2014. Je čas oslavit dvacet let její existence a to s ilustracemi Franze Vohwinkela.
Hra se ukrývá v klasické karetní krabičce se zlatým potiskem. Nikdo tak nemůže ani na chvíli pochybovat, že se jedná o výroční balení. Limitovaná edice tak obsahuje všechny karty známé z předchozí verze a k tomu ještě deset dalších, bonusových.
Ale pěkně od začátku a příručky s pravidly. Pod nimi se nachází celkem 114 karet, které jsou všechny poctivě očíslované, ačkoliv někdy možná trochu bláznivě. Nejsou ale důležité barvy nebo obrázky na kartách, místo toho budou hráče zajímat počty kravích hlav v horním řádku.
Na začátku partie hráči vyřadí pro základní hru nové karty žolíků. Zbytek karet promíchají a rozdají každému účastníkovi souboje deset z nich. Na stole pak vytvoří čtyři řady otočením horních karet z balíčku. Tyto karty zahajují číselné počty, které jediné mohou krávy dostat pod kontrolu. A nebo je to naopak?
Ve svém tahu vezme každý z účastníků jednu kartu z ruky a vyloží ji prozatím číslicí dolů. Jakmile všichni provedli výběr, hráči odhalí svoji volbu a porovnají. Nyní je na čase, aby v pořadí od nejnižší hodnoty přiřadili karty k řadám. Vždy ale musí hodnotu připojit do řady, jejíž poslední číslo je nové kartě hodnotou nejblíže (má nejnižší rozdíl), ale nová karta současně musí být vyšší. Ostatní soupeři také rozdělí postupně svoje karty.
Tak se na stole zaplňují řady až do chvíle, kdy se v některé linii nachází rovnou pět karet kravích stád. Už předtím ale musí hráči dávat dobrý pozor, protože v tento moment začínají být důležité počty krav v záhlaví každé karty. Kdokoliv z hráčů teď bude mít tu smůlu a přiloží šestou kartu do řady, musí si všech pět stád vzít a svoji zahranou kartu použít jako začátek nové řady.
Občas se může stát, že hráč vyloží kartu, kterou už v okamžik, kdy přijde na řadu, nelze nikam přiložit. Jako trest si může vybrat a vzít libovolnou řadu z nabídky. Partie pak pokračuje tak dlouho, dokud se všichni účastníci nezbaví svých deseti karet. To znamená, že zbývající karty ze zamíchaného balíčku v souboji vůbec nepřijdou na řadu, protože ve hře není žádné dobírání. Nyní si každý z hráčů sečte svoje trestné body a zapíše se skóre. Souboj pokračuje tak dlouho, dokud někdo nenasbírá 66 krav. Ten prohrál. Vítězem se ale naopak stává ten, kdo nasbíral krav nejméně.
6 bere je jednoduchá a elegantní karetní hra, která svoji zábavnost staví na blafování a snaze prokouknout soupeře. Z podobného těsta je upečena také hra Himmel, A… und Zwirn (recenze), která u nás v redakci měla velký úspěch. A právě proto byla zábavnost díla Wolfgang Kramera v podstatě sázkou na jistotu.
A opravdu je to tak. Hra je velmi zábavná a neustále nabízí zajímavé a nečekané situace. Při tom všichni vykládají karty společně a nemusí na sebe čekat. Celá partie ale trvá na takto jednoduchou hru překvapivě dlouho, protože dosažení 66 bodů bude obvykle trvat více než půl hodiny. Hráči si tak často nastaví svoje vlastní číslo podle toho, kolik zrovna mají času.
To, že zahrajete správné číslo, ještě automaticky neznamená, že jej dokážete přiložit tam, kam si naplánujete. Stačí, aby vás přeskočil jiný hráč s nižším vhodným číslem, a najednou se můžete ocitnout ve zcela jiné situaci. Často tak můžete být třeba donuceni zahrát kartu úplně jinam, kam jste vůbec nechtěli a může vám to zhatit celé plány. V tom je krása této hry, kterou ale někteří nedocení.
Bohužel není všechno zlato, co se třpytí. A právě tak u 6 bere! jsme našli jeden podstatný nedostatek. Ačkoliv je na krabici napsaný rozsah dva až deset hráčů, ve dvou je hra dost statická a nezajímavá. Opravdu správné obrátky dostává až ve čtyřech nebo pěti, přičemž v deseti je to zase příliš velký chaos, bez šance cokoliv ovlivnit a vítěz je čistě dílem náhody. Ve snaze obsáhnout co největší počet účastníků nasadil autor tato čísla, ale podle nás to je už příliš.
Ovšem to se všechno týká hry popisované v pravidlech výše. Nebyla by to jubilejní edice, kdyby pro nás neměla nachystaná nějaká překvapení. Tím prvním jsou žolíci, kteří mají na sobě desetinná čísla. Každý z hráčů jednoho takového dostane na začátku partie a umožní mu jednou za kolo hrát téměř jistě první (překonat ho mohou ostatní hráči pouze jiným žolíkem). Karta navyšuje řadu o svoji hodnotu.
Varianty nabízí ale také taktické možnosti s přesně daným složením karet, jindy si mohou dokonce vybrat karty do ruky. Nejzajímavější je ale možnost Profesionál, ve které se karty přikládají na obě strany. To je opravdu zajímavé, protože to dále rozšiřuje možnosti hry a docela dost mění potřebný přístup. Celkově verze hry opravdu obohacují hru a doporučujeme je vyzkoušet.
6 bere je klasika a jako taková se opravdu i hraje. Jen potřebujete správný počet účastníků, abyste se nedočkali pouze nudy nebo naopak nekontrolovatelného chaosu. Jinak je ale hraní stále se zvyšujících čísel příjemným odreagováním, které možná trvá ve verzi podle pravidel až příliš dlouho. Pokud 6 bere ještě neznáte, pak byste si jej určitě měli zahrát.
Více o hře.
+ zábavné
+ nečekané výsledky kol
+ všichni hrají současně
+ klasická hra v novém balení
+ varianty
- ideální jen střední počet hráčů (4
-7)
- příliš dlouhé