Když se dostanete do víru dění, váš tep se zrychlí, tlak vyskočí a všechno vnímáte zpomaleně. Čím to je? Přílivem adrenalinu do krve. A právě ten je hlavní komoditou na trhu futuristických bojových sportů, které se odehrávají v uzavřené aréně. Bez pořádné dávky adrenalinu nemůžete obstát ani na chvíli. Ale nebojte, o život nejde. Tak si píchněte jednu dávku a jde se na to!
Novou bojovou zábavu si pro všechny adrenalinem napumpované hráče připravil Filip Neduk a svoji hru pojmenoval stylově Adrenalin. Hra vyšla v produkci české společnosti Czech Games Edition a byla představena na veletrhu Spiel 2016 v Essenu. Jen o pár týdnů později se objevila na pultech i v češtině a to zásluhou firmy MindOK.
Velká podlouhlá krabice ukazuje bojový mumraj, kde kulky létají na všechny strany. Hráči uvnitř najdou mezi hromadou drobných komponent a plastové průhledné krabičky (k jejímu obsahu se ještě vrátíme) herní plán. Na něm se rozkládá několik barevných místností. Jenže protože se bojový prostor skládá ze dvou nezávislých oboustranných polovin, hráči mohou vybírat ze čtyř různých rozložení. Podle nálady si vyberou jedno z nich a položí plán do středu stolu. A hned jej vybaví osmi červenými průhlednými lebkami na stupnici killshotů (zabití), zamíchané balíčky umístí na jejich pozice (zbraně a akce). Z prvního jmenovaného odhalí trojici zbraní ke každému místu zrození (spawnpoint) a do místností rozdají po jednom žetonu munice.
Poté si každý hráč vybere bojovníka. S ním je mu přiřazena také barva, od které dostane odpovídající komponenty. V první řadě to je hráčský plán řádně vyzdobený zvoleným odstínem, na který si ihned položí po jedné kostičce munice od každé barvy do zásobníku střeliva v pravé části (na portrétu jeho zvoleného hrdiny), přičemž další dvě kostičky od každé barvy položí hned vedle. Hráči si ale vezmou také žetony zranění v podobě barevných kapek a svoji figurku. Žetony bodů a zbytek munice položí stranou na dosah všem.
Hráči se střídají na tahu, přičemž teprve v tom svém prvním si vyberou místo, kam postaví svoji figurku (jeden z dostupných spawnpointů). Za tím účelem si nejdříve doberou dvě akční karty, jednu z nich si ponechají a druhou zahodí. Právě ta vyložená určí svojí barvou, do jaké lokality hráč svoji figurku umístí.
Ve svém tahu pak má každý ze soupeřů k dispozici tři akce, ale může si vždy zvolit pouze dvě z nich (nebo lze provést i jednu dvakrát). V první řadě může hrdina popojít až o tři políčka. Pohyb šikmo je zakázaný a hráče výrazně omezují také všudypřítomné zdi. Procházet lze pouze dveřmi.
Druhou možností, jak využít energii svého hrdiny, je akce dozbrojení. Hráč tak může sebrat munici nebo zbraň, která leží na jeho pozici a dokonce se předtím může ještě jedenkrát svoji figurku posunout, aby se na nějaké výhodně zásobené místo dostal. Za sebranou destičku s municí si hráč může kostičky ležící vedle plánu přesunout do zásobníku. Ten má ale omezení a vejde se do něj pouze trojice nábojů každé barvy.
Kromě toho může zastavit také na spawnpointu a vybrat si z nabídky tří zbraní. Jednu kartu si vezme do ruky, ale ihned musí zaplatit potřebný počet nábojů (v levém horním rohu karty) a tyto kostičky munice ze zásobníku přesune vedle svého plánu. Hrdina unese vždy maximálně tři zbraně, později může nějaké zahazovat. V obou případech se zásoba doplní ihned, jak hráčův tah končí – na políčko tedy přistane nová destička s municí nebo je do nabídky otočena nová zbraň ze zásoby.
Pokud hráči mají na dostřel (to závisí na typu zbraně; někdy není třeba ani soupeře vidět) některého z protivníků, mohou střílet. Jednoduše zahrají kartu zbraně z ruky a vyloží si ji před sebe na znamení, že veškerou munici vystříleli. Zbraň jim sice zůstává ve vlastnictví, ale s prázdným zásobníkem, který budou mít příležitost za chvíli doplnit.
Teď ale jsou ve víru bitvy, takže po vyložení karty hráč oznámí cíl svojí střelby a danému hráči podá tolik žetonů zranění svojí barvy, jakou má jeho zbraň účinnost. Zasaženému hrdinovi položí tyto kapky krve na jeho stupnici zranění, která se postupně zaplňuje. Ke střelbě mohou náležet i další efekty. A se zraněními vstupuje do hry adrenalin. Čím více je zvíře (hrdina) postřelené, tím odhodlanější k přežití je. Hráči se tak mohou hýbat více před dozbrojením a dokonce i jednou před střelbou.
Teprve ve chvíli, kdy jeden z bojovníků dostane i svoje jedenácté a závěrečné zranění, rozdělí si všichni ostatní body za podíl na jeho vyřazení. Jeden bod dostane ten, kdo má kapku své barvy na první pozici (first blood!), o větší balík bodů se pak podělí hráči podle svého podílu – ten, kdo má nejvíce svých kapek na stupnici zranění dostane nejvíce bodů, a za něj se postupně zařadí i další hráči a inkasují patřičný počet bodů. Poslední kapka na poli střely, která vedla k vyřazení hrdiny, se přesune na počítadlo killshotů. Naopak lebku z této stupnice, kterou nahradí, si majitel poraženého hrdiny položí na hvězdičku s nejvyšším počtem bodů. Jeho další zabití bude tak ostatním přinese méně bodů.
Ovšem slovo vyřazení tu není úplně na místě, protože bojovník se opět objeví na náhodném místě na plánu. Jako bonus do začátku dostane jednu akční kartu, aby si mohl lépe vybírat místo pro svoje znovuzrození (respawn).
Na konci svého tahu pak hráč může dobít všechny své použité zbraně, ale může k tomu použít samozřejmě jen munici, kterou má v zásobníku. Poté doplní chybějící munice a zbraně, jak už jsme naznačili, a na řadě je další.
Dalo by se čekat, že jakmile si někdo vezme s počítadla poslední osmou lebku, je partie u konce. Jenže to je omyl, protože nastává čas na náhlou smrt! V tu chvíli jdou všechna dosavadní zranění stranou. Hráči totiž otočí svoje plány na druhou stranu a dostanou k dispozici poslední jeden tah. Tyto zabití přinesou do kapsičky soupeřů poslední bodíky. Poté už ale je opravdu čas na sečtení všech bodů. K nim si ale může autor nejvíce killshotů (má nejvíce lebek) přičíst dalších osm bodů, druhý v pořadí šest. Vyhrává ten, jehož závěrečný bodový zisk je nejvyšší.
Adrenalin je fantastická zábava, která se nese naprosto věrně v duchu počítačových deathmatchových stříleček. Pokud jste někdy hráli hry Unreal Tournament nebo Quake, pak tady budete jako doma od první chvíle, kdy vstoupíte se svým hrdinou do arény.
Partie je totálně konfliktní. Nejde o nic jiného, než střílet po ostatních a snažit se nasbírat u nich co nejvíce ran. Důležitá je převaha v kapkách, které si navzájem protivníci rozdávají a podle toho jsou pak odměněni. Velmi důležitá je pak manipulace s municí, protože té má každý pouze omezený počet a zbraně je neustále třeba dobíjet. Hráči tak běhají po plánu ve snaze sebrat správnou kombinaci kostiček a zbraní a teprve potom se mohou bonusovými pohyby dostat do výhodné útočné pozice.
Co je asi překvapivé, hra neobsahuje žádné kostky, tedy kromě těch barevných na sledování munice. Ale házení ani náhoda sem vůbec nepatří. Hráči mají po celou dobu všechny informace na očích a pouze na nich závisí, jak rychle jsou schopní manévrovat na plánu, využívat své výbavy a střílet na soupeře. Jde samozřejmě i o to, jaké zbraně hráč dokáže nasbírat.
Trochu překvapivé (ale když se nad tím zamyslíte, tak vlastně vůbec) je doporučení pro počet hráčů. Nejnižší počet začíná až na třech, protože ve dvou hra vzhledem k převahovému mechanismu zásahů nedává smysl. Ovšem i ve třech musí hráči na mapu přizvat bota, který zahustí atmosféru na mapě a dodá dostatečnou míru konfliktu. Právě proto je asi jasné, že hra je nejlepší ve čtyřech či pěti soupeřích, kde není nouze o neustálou střelbu a hra je opravdu frenetická.
K dokonalému úspěchu potřebujete znát zbraně, abyste byli schopni využívat jejich speciálních módů, které se spustí při zaplacení extra kostiček munice. Módy jsme zatím vůbec nezdůraznili a při tom jich je opravdu spousta. Ony zbraně jsou tu základem zábavy, takže pokud by jich bylo pět, asi by vás hra rychle omrzela. Takhle je nabídka současně také zárukou dlouhověkosti celé hry. V nabídce je žhavá grilovačka s naváděním, motorové kladivo procházející zdí nebo raketomet s tříštivými střelami. Ale i obyčejné zbraně jsou super, ať už zabijácká snajperka, chladná elektrokosa nebo oblíbená brokovnice. Navíc i akční karty mají řadu zajímavých využití, umožní tak dobít zbraň v pravý čas nebo třeba manipulovat figurkou soupeře.
I když hrdina umře, narodí se znovu a může dále bojovat o body. Prostě přesně jako v klasické nekončící smršti kulek počítačové hry. A tahle lehkomyslnost dále dává důraz na střelbu, o které to je v první řadě.
Jenže to není všechno. Pravidla nabízí hned další varianty, které si opět berou inspiraci v počítačových verzích. Je tu mód dominace, kde hráči kontrolují místa na mapě a za to dostávají body nebo turret mód, kde naopak využívají věžičky, které po ostatních hráčích střílí za ně. Obě varianty jsou obohacující, ale ta nejlepší pořád zůstává klasický deathmatch.
Zpracování je naprosto fantastické. Na hráče čekají miniatury, průhledné kostičky i žetony ve tvaru kapek. Všechno to k sobě ladí možná až na samotnou počítačovou grafiku, která nemusí sednout každému, ale zůstává stále věrná již tolikrát zmiňovanému tématu.
Adrenalin je hra, ve které jde v první řadě o zábavu. A té si hráči užijí do sytosti, protože se mohou odvázat svými střeleckými a bojovými choutkami. Takto čistou a ničím neříznutou řežbu jsme tu asi ještě neměli. Hráči prostě běhají po plánu, střílí po sobě a u toho se snaží dělat taktická rozhodnutí ve stylu euro hry. Takové kosení kamarádů skýtá skvělé pocity na všechny způsoby. Adrenalin je parádní zábava a velmi originální počin, jen od něj nečekejte nějakou velkou míru taktiky nebo plánování.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Filip Neduk |
Ilustrace | Jakub Politzer |
Vydavatel | Czech Games Edition, Cranio Creations, Devir, DiceTree Games, GaGa Games, Heidelberger Spieleverlag, Hobby Japan, IELLO, Lex Games, MINDOK, Rebel Sp. z o.o. |
Rok vydání | 2016 |
Počet hráčů | 3 - 5 |
Herní doba | 60 |
Minimální věk | 12 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (7 voters) |
Kategorie | Fighting, Miniatures, Science Fiction, Video Game Theme |
Mechanismy | Action Points, Grid Movement, Hand Management, Kill Steal, Open Drafting |
Rozšíření | Adrenaline: Chainsaw, Adrenaline: Chaos Cannon, Adrenaline: Laser-Magnum, Adrenaline: Solo Play DLC, Adrenaline: Team Play DLC |
Rodina | Admin: Better Description Needed!, Components: Miniatures, Digital Implementations: Tabletopia, Players: Games with expansions that add solo play |
Alternativní názvy | Adrenalin, Adrenalină, Adrenalina, Адреналин, アドレナリン 日本語版, 아드레날린 |
Více o hře.
+ nádherně lehkomyslná zábava
+ při tom ale taktická
+ věrná předloze počítačových deathmatchových stříleček
+ parádní zpracování
+ čistá zábava
+ varianty
+ dostatek zbraní
+ hromada konfliktu
- ve třech je potřeba bot
- kombinace eura a střílečky není úplně pro každého