Každý, kdo je v nesprávnou chvíli na nesprávném místě, může být kořist. Zvlášť, pokud se někde v okolí pohybuje rys. Jeho bystré uši a smrtící reflexy spojují to nejlepší z říše koček a dodávají mu výtečné proporce díky vzrůstu velkých koček.
Tentokrát se ale kořistí stane malá krabička, jejíž obsah vymyslela autorská dvojice Wolfgang Kramer a Michael Kiesling. A dostala prozaické a jednoduché jméno Kořist. Ilustrace s chlupatýma ouškama si vzal na starost Sergi Macet. Hra vyšla pod hlavičkou Amigo Spiel a rysové se zatoulali i k nám díky lokalizaci od společnosti Albi.
Malý box ukrývá jednoduše více než stovku karet pěkně uspořádaných a očíslovaných. Hráči z balíčku vytřídí jednu kartu tlapy a začínající hráč si ji položí před sebe. Všechny ostatní karty je třeba zamíchat dohromady a rozdat každému z účastníků třináct karet do ruky. Ze zbývajícího balíčku otočí účastníci v rámci přípravy dalších šest karet do společné nabídky.
Účastníci se postupně stávají aktivními hráči a vždy nejdříve začnou svoje snažení vykládáním karet. Položit před sebe může hráč ale pouze sadu karet se stejnou hodnotou a je pouze na něm, kolik přesně to bude karet. Zahrané sady se postupně překrývají směrem vzhůru a vytváří tak jakési karetní řady.
Druhou fází je kořistění. Hráči mohou zaútočit na ty soupeře, kteří mají v aktivní horní řadě stejný počet karet, ale nižší hodnotu. Úspěšný hráč takové karty okamžitě získává a může se rozhodnout, jestli si je ponechá nebo je vrátí zpět protivníkovi.
V obou případech je ale není možné položit na stůl, hráči si je musí vzít do ruky. Pokud si je zloděj ponechá, okradený si může dobrat stejný počet karet z balíčku jako kompenzaci. Pro dobírání z balíčku platí pravidlo, že lze získávat karty ze společné nabídky nebo přímo naslepo z hromádky.
V situaci, kdy ani jeden z nepřátel nemá vhodnou kombinaci karet, aby mohlo nastat kořistění, může si hráč pouze dobrat jednu kartu z nabídky nebo z balíčku a přidat si ji do ruky. Poté předá tlapu sousedovi, který zahájí svůj tah vyložením sady karet.
Jakmile dojde k vyprázdnění dobíracího balíčku, nastává konec partie. Hráči dostanou bod za každou kartu, kterou se jim podařilo před soupeři uchránit. Ale naopak si body odečtou za ty, které nestihli vyložit a zůstaly jim v ruce. Ten z hráčů, který na konec tohoto počítání sečetl nejvíce bodů, se stává vítězem.
Kořist je rychlou a dramatickou karetní hrou o sbírání sad. Hráči mohou opět vykládat a vytvářet řady, jenže současně musí také myslet na to, že si i na ty jejich karty mohou dělat soupeři docela snadno zálusk.
Hra obsahuje velmi originální a zajímavé nápady. Nejde ani tak o to vykládání sad se stejnými hodnotami, ale především o to, že hráči mohou v každém kole také krást soupeřům. A díky tomu je to velmi konfliktní hra, která je ale současně i velmi rychlá s ohledem na celkovou potřebnou dobu k dokončení.
Kořist trochu sráží fakt, že se snaží tématem být o špetku něco víc, než jen číselnou počítačkou. Dosazuje téma hře, která ve skutečnosti stejně nebude ničím jiným než přebíjením karet a hledáním nejlepších číselných kombinací.
V pravidlech hráči najdou i další varianty. Zatímco ta základní je už sama o sobě dost zajímavá, brožura umožňuje návrat k původní verzi pravidel z roku 2015. Jsou to drobné omezení, která se týkají kořistění žolíka nebo zákazu dobírání karty bez úspěšného kořistění.
Pro dva speciální varianta, která využívá stínovou nabídku v podobě další sady karet. Díky tomu se přibližuje hra i dalšímu publiku, které by mu uteklo v případě, že by se spolehla hra pouze na základní pravidla.
Kořist je nakonec moc pěkná karetní hra, která v malé krabičce přináší zajímavé a soupeřivé snažení pro všechny milovníky rychlé partie.
+ konflikty
+ varianta pro nižší počet