Mám pocit, že jsem se stal královským kuchařem právě pro tento okamžik. Je čas na velkou oslavu, protože princezna Grea se zasnoubila. Všude kolem chodí hosté a hladově pokukují po mých specialitách. Vidím na nich, že by se nejraději pustili do jídla, jenže se pořád čeká na královnu. Alespoň mám čas připravit i překvapení večera, poctivě ukryté pod pokličkou na každém stole. Dobrou chuť!
Ke královské hostině a stolům prostřeným tak, až se prohýbají, nás zve designér Alain Rivollet, který vytvořil novou deskovou hru Banquet Royal. Její ilustrace svěřil Vincentu Joubertovi a distribuci si vzala na starost společnost Bankiiz Editions. Celý výtvor ve finální podobě pak vyšel v roce 2017.
Na víku vidíme pohled na nadšenou rodinu – krále, královnu i jejich potomky – jak sedí před záplavou dobrot a neví, kterou jíst dřív. Uvnitř na všechny hravé mlsouny čeká obdélníkový herní plán s obrovským královským stolem plným nablýskaných – ale zatím prázdných – táců. V každém rohu desky je jeden ze čtyř členů rodiny, přičemž nejmladšímu princi bude asi s jeho porcí pomáhat věrný pes Žeryk. Na začátku partie si hráči vedle plánu se stole rozloží všechny pospojované kartonové figurky jídel, poklopů a královských objednávek. To je kuchyně. Na stranu musí umístit také tři balíčky karet menu.
Hráči si každý zvolí svoji barvu a obdrží trojici šéfkuchařských čepic a položí je před sebe. Dostanou ale také po jedné kartě objednávek z každé dostupné hromádky. Teprve před samotnou partií rozloží na stůl šestici náhodných destiček s královskými objednávkami, které jsou překryté poklicí. Na úvod mohou ale všichni účastníci nahlédnout a pokusit se zapamatovat pozice jednotlivých obrázků. Ty jsou poté rovnoměrně rozmístěny po obvodu královského jídelního stolu.
Každý ze soupeřů odehraje kompletní tah, než předá slovo dalšímu v pořadí. A jeho snažení se skládá celkem ze čtyř fází. Nejdříve si může vybrat naprosto libovolné jídlo v kuchyni a přidat jej na stůl v jídelně. Musí při tom dodržet pouze pravidlo sousedství, takže na začátku lze přiložit jídlo pouze na jedno ze šesti polí kolem kytice ve středu stolu. Přesně tak se správně plní královský stůl. Místo jídla může hráč umístit na stůl také jednu ze svých dvou herních čepic. Ta třetí vždy zůstane ležet před ním jako připomínka barvy.
Jakmile umístěním nového jídla vznikne na stole řada jídel, která odpovídá objednávce na jedné z karet v hráčově ruce, může ji okamžitě obodovat. Souhlasit musí nejen samotná jídla, ale také jejich pořadí. Taková úspěšně zahraná objednávka přinese hráči na konci partie natištěný počet bodů.
Poslední dvě aktivity tahu jsou nepovinné. Hráč může zahodit jednu kartu objednávky z ruky a poté si dobrat novou ze stejného balíčku, tedy o stejné hodnotě, jako obodovaná nebo zahozená karta.
Později v partii přibude ještě jedna možnost. Hráč jako první akci svého tahu může ohlásit královskou objednávku. Celou činnost lze ale provést pouze v případě, že je figurka s objednávkou na obvodu stolu propojená jídly s kyticí ve středu. Aby ale hráč získal vítězné body z daného žetonu, musí ještě správně uhodnout jídlo, které se na žetonu ukrývá.
Partie pokračuje až do momentu, kdy je stůl zcela zaplněn. Nyní se královská rodina konečně může pustit do jídla a hráče čeká zasloužený odpočinek. Pouze jeden z nich si ale zaslouží opravdový vděk krále a to je ten, který má na svém kontě v součtu splněných objednávek a karet nejvyšší bodový zisk.
Banquet Royal je nenápadnou variací na snahu o spojování tří obrázků. Tentokrát ale hráči nedělají řadu ze stejných, aby vybuchli a zmizeli (jako ve Výbušných lektvarech), ale snaží se vytvořit sady jídel z objednávek, aby získali body. Při tom ale všechna jídla zůstávají ležet na stole a je možné je použít k bodování znovu v dalším tahu.
Úspěch ale z velké části závisí na tom, jaké karty objednávek zrovna hráč má v ruce. Především na začátku partie to rozhoduje o velkém počtu získaných bodů. Později je na stole hodně kombinací a možností, takže v tu chvíli více záleží na pozorovacích schopnostech a všímavosti hráče, který snadno svoji bodovací šanci může přehlédnout.
Partie má jasně stanovené meze, takže se snadno pohybuje kolem udávaných dvaceti minut. S přibývajícím počtem soupeřů se samozřejmě zvyšuje šance, že vám některý z nich vyfoukne bodovací šanci, na kterou si děláte sami zálusk. Nejtaktičtější bitva se tedy odehrává ve dvou, ale partie je zábavná i ve vyšších počtech.
Zajímavé jsou také varianty. Kromě té pokročilé pro gurmány, díky níž se do partie dostávají další poziční podmínky. Přidat ji mohou hráči kdykoliv podle svého přání, jedná se pouze o obohacení základní verze. Na konci pravidel jsou ale popsané i jiné varianty, které přináší další změny v bodování nebo přípravě. Tím se zlepší variace hry, která by jinak působila hodně podobně při každé partii. To je také asi naše největší výtka.
Hra je pravidly opravdu nenáročná. Co je na ní ale asi úplně nejzajímavější z hlediska cílové skupiny je zpracování. Spousta kartonových dílků, které spojením ze dvou částí vytvoří elegantní prostorový dojem v průběhu partie. Společně s barvitými ilustracemi je tak na hru příjemný pohled.
Banquet Royal je, ostatně i díky paměťovému elementu, desková hra zaměřená především na děti. A právě ony i s rodiči si ji užijí nejlépe. Jedná se o příjemně taktickou hru, ve které náhoda ovlivňuje výsledek pouze z části dobíráním karet. Ty lze navíc zahazovat. Celkově je tedy Banquet Royal moc pěknou a barvitou rodinnou hrou.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Alain Rivollet |
Ilustrace | Vincent Joubert |
Vydavatel | Bankiiiz Editions |
Rok vydání | 2018 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 20 |
Minimální věk | 7 and up |
Kategorie | Memory |
Mechanismy | Pattern Building |
Více o hře.
+ přístupnost
+ barevné a prostorové zpracování
+ výborné pro rodiny
+ dostatek možností na ovlivnění průběhu
+ varianty zlepšují znovuhratelnost
+ dobré v různých počtech
+ dodrží deklarovanou herní dobu
- hra je podobná v každé partii (až na varianty)