Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Battlelore Second Edition – Terrinoth čeká válka

Battlelore: Second Edition - balení

Šíp mi prosvištěl jen několik centimetrů od ucha. To byl signál, že už jsou opravdu blízko. A my pořád nemáme sestavenou formaci. Použil jsem všechen vzduch v plicích, abych vydal hlasitý rozkaz. Pohyb mužů se viditelně zrychlil. Bude to ale stačit? Manévry naší rase nikdy nešly, jen se zmateně motají. Jejich síla se prokáže až ve chvíli, kdy dojde na boj. Jenže to už může být pozdě..

I vy budete muset dávat pozor na svoje vojáky ve slavné deskové hře Battlelore, která se nedávno dočkala svojí druhé edice. A právě Battlelore Second Edition od Richarda Borga, přepracovaný pro druhou edici Robertem A. Koubou, máme už nějaký týden v redakci. Hra původně vyšla v roce 2013 a u nás je ke koupení prostřednictvím firmy ADC Blackfire.

Krabici uvnitř vévodí velký rozkládací herní plán, který je na první pohled rozdělený na tři oblasti. Menší dělení pak nabízí šestiúhelníky rozeseté po celé zelené louce, na které se bude bitva odehrávat. Ano, už teď víme dobře, že bitva bude, tomu už žádní vyjednavači nezabrání. A právě proto potřebujete jednotky – v krabici tak najdete celkem 92 miniatur. Pět druhů pro každou stranu od obrovského Chaos Lorda až po nejmenší lučištníky.

Battlelore: Second Edition - připravená hra

K bitvě s jistotou využijete také čtveřici kostek se symboly mečů, vlajky nebo helmy. A celou bitvu pak podpoří hromada kartonových dílků, mezi kterými jsou přídavné dílky terénu zvyšující variabilitu bojiště, žetony vlajek, vítězných bodů, učení (lore) a dalších efektů, jako je například jed.

Bitvou bude oba hráče provázet řada nejrůznějších karet. Většina balíčků tak je rozdělena právě podle strany bitvy na Daqan a Uthuk. Totéž platí i pro další podpůrné karty, ať už se jedná o scénáře, rozestavení, rozkazy nebo popisy jednotek a jejich schopností. Každá taková karta patřící k hráčovu vojákovi má na sobě uvedenou cenu za nástup na bojiště, zdraví, útočnou sílu (včetně druhu útoku) a rychlost pohybu.

Každý z hráčů svoji stranu a vezme si všechny komponenty s tím spojené (figurky, karty rozmístění a balíčky učení a scénářů). Už v tu chvíli oba protivníci zjistí, že začátek partie je tréninkem jejich taktických dovedností. Jakmile se do středu umístí herní plán, vyberou si (současně a tajně) jednu ze svých karet scénáře a rozmístí podle toho dílky terénu na svoji polovinu plánu, budou moci na plán rozmístit svoje jednotky tak, aby měli co nejlepší výchozí pozici pro bitvu.

Battlelore: Second Edition - připravená hra

Ovšem ještě předtím je třeba připravit zásobu žetonů vedle plánu a stejně tak zamíchaný balíček rozkazů. Teď nastává pravá chvíle, kdy oba generálové s použitím svého balíčku rozmístění jednotek vytvoří svoji armádu osmnácti jednotek. Jejich hodnota je omezena nahoře na padesát bodů a u každé jednotky její cenu lze najít v levém dolním rohu karty. Mezi kartami se nachází i návnady, které umožňují dosáhnout osmnáctky v libovolné kombinaci vojáků. Tyto karty pak podle svého uvážení rozmístí na políčka vyznačená na kartě scénáře obrázkem dolů. Teprve poté hráči společně odhalí identitu svých jednotek a nahradí je reálnými miniaturami svojí barvy. Vše je připraveno k bitvě, stačí už jen, aby každý z protivníků dostal do ruky čtyři karty rozkazů ze společného balíčku a dvě další si vezme ze své vlastní hromádky učení.

Hráči se střídají na tahu, ve kterém je vždy čekají přesně dvě fáze. Nejdříve si aktivní generál vybere a zahraje jednu kartu rozkazu z ruky, přečte její text soupeři a zařídí se podle něj. Kromě speciálních vlastností mu vždy poskytnou nějaké body rozkazů a určí, do kterého regionu je může směřovat.

Battlelore: Second Edition - připravená hra

Jednoduše tak mohou zavelet, ať se některá z jejich jednotek pohne a poté s ní může zaútočit. Obě činnosti tak mají horní limit stanovený kartou příkazu. Vzdálenost přesunu závisí na schopnosti jednotky, která má rychlost uvedenou na své kartě v modrém kroužku. Lze se přesunout pouze do míst, kde žádná jiná jednotka nestojí. Pohybu (i viditelnosti při útoku) mohou bránit různé terénní překážky.

Teprve poté je čas zavelet k útoku. A právě boj by měl být u této jasně vojensky zaměřené hry jedním ze stavebních kamenů. Opět se ovšem týká pouze jednotek, které dostaly příkaz na začátku kola a před chvílí měly možnost se přesunout. S použitím útočné hodnoty v červeném kruhu pak hráč hodí právě tolika kostkami, aby zjistil výsledek.

Útok opět může probíhat na blízko nebo na dálku, v závislosti na zaměření konkrétní jednotky. Dostřel udává dodatečná hodnota nad útočnou číslicí. Symboly na kostkách také rozlišují typ útoku, takže nablízko potřebujete jiný symbol než na dálku, přitom střelba je méně přesná. Kromě různého druhu zásahů mohou získat hráči žetony učení, mohou spustit nějaké speciální schopnosti jednotky a také připravit bránící se jednotku o morálku. Jako výsledek tohoto strachu pak musí napadení vojáci po útoku ustoupit několik políček. V případě, že jednotka není zničena, může útok okamžitě oplatit.

Battlelore: Second Edition - rozehraná hra

Jednotky se obvykle skládají z více postaviček a každý zásah pak odstraňuje z plánu jednu z nich. Takové jednotky se stávají slabé ve chvíli, kdy z nich zbude pouze jedna figurka a jejich možnosti zásahu jsou pak omezené (jedna strana kostky se zásahem pro ně neplatí). V bitvě se setkáte i s jednotkami samostatnými, které pak mají svůj vlastní počet životů a po zásahu dostanou žeton zranění.

Po útoku následuje fáze správy. V té hráči získávají vítězné body za kontrolované pozice s vlajkou a vezme si tedy počet žetonů odpovídající hodnotě na vlajce. Hráč získá také jednu novou kartu příkazu a především má možnost získat karty nebo žetony učení dle své volby. Jednotlivé karty lze pak po zaplacení dostatečného počtu žetonů učení zahrát v některý moment partie (popsaný na kartě) a vyhodnotit její efekt. Tyto události mají často sílu zvrátit výsledek bitvy.

Partie pokračuje vojenskými potyčkami dál až do chvíle, kdy některý z hráčů získá šestnáctý vítězný bod. Výjimkou je situace, kdy stačí jedna strana zcela zničit druhou a té už nezbude na bojišti žádná jednotka. V obou případech je pak vítěz zcela jasný.

Battlelore: Second Edition - karty

Battlelore: Second Edition je poctivou vojenskou zábavou s hromadou fantasy prvků. Ty hru příjemně obohacují a dělají z ní velmi napínavý zážitek. Nemáme žádné zkušenosti s předchozí verzí z roku 2006, proto nebudeme porovnávat. Co víme ale jistě je, že nové Battlelore je vynikající zábavou a skvělou taktickou hrou.

Většina herních prvků je vlastně stejná, jako jsme u podobných her zvyklí. Pohyb vojska, jeho souboje, hráči házející kostkami. To všechno už tu bylo. Ale je tu hned několik zajímavých vylepšení, které zaručují zajímavý a jedinečný zážitek. Prvním z nich je rozdělení herního plánu na třetiny. Ty omezují volbu jednotky, kterou hráč může aktivovat spolu s dobráním správných karet rozkazů.

Základní jednotky seskupovány do formací o třech figurkách, které teprve umí reprezentovat sílu danou kartou. Jakmile je jednotka oslabena, projeví se to také na její bojové schopnosti na blízko. Střelba z dálky pak je řešena klasicky, ale šance zásahu je logicky nižší než u boje zblízka. To kladně podporuje celkový dojem ze hry.

Battlelore: Second Edition - rozehraná hra

Na partii samozřejmě má vliv i náhodné dobírání karet rozkazů. Ty teprve hráčům umožňují vydávat rozkazy. Tahle náhoda ale není tak velká, aby dokázala zmařit správné plány. Generálové si s ní musí prostě umět poradit. On i samotný systém rozkazů, kdy hráči mohou aktivovat pouze několik jednotek za kolo je zajímavý, právě ve spojení s již zmíněnými sekcemi.

Ovšem právě to hraní jedné karty je elegantně jednoduché a hráči mají své rozhodování jasné od začátku. Těch možností v tahu není příliš a hráči jimi nejsou zaplaveni jako v jiných hrách. Prostě vyloží jednu kartu, aktivují jednotky a jede se dál. To skvěle přispívá k plynulosti hry a hráčům zaručuje pocit skvělé zábavy.

A pak jsou tu karty učení a dokonce i speciální schopnosti jednotek. Tyto dvě věci zase dodávají hře ten fantasy pocit, o který se snaží a takové to potřebné koření zajímavých situací. Najednou se začne kouzlit a provádět neuvěřitelné věci. Tady je pak určitě dobře, pokud hráči navzájem svoje balíčky znají, aby věděli, co mají od druhé strany čekat. Ostatně samotná jedinečnost obou frakcí je na výtečné úrovni, každá je zaměřena jiným směrem a přitom jsou většinou dobře vyvážené v konečných šancích na vítězství. V některých scénářích má přesto drobnou výhodu rychlý Daqan nad brutální silou Uthuku.

Battlelore: Second Edition - karty

Variabilita mezi partiemi je zaručena už na začátku výběrem scénáře, který hráči řekne jeho rozložení figurek. Sestavení vlastní armády pak je třeba uzpůsobit prostředí a podmínkám boje, které se mohou podle daného příběhu lišit. Hodně to záleží také na umístění vlajek, které je třeba ve hře kontrolovat k získání tak důležitých vítězných bodů. Hráče to nutí k taktickému přístupu.

Hra není nijak náročná na vysvětlení a ani pravidla nejsou dlouhá. A kdo by měl po jejich přečtení nějaké otázky, pro toho je tu druhá knížečka, která se detailně zabývá konkrétními mechanismy a zodpoví vše. Battlelore: Second Edition tak je vhodnou hrou i pro méně zkušené hráče, kteří se o oblast bojových deskových her teprve začínají zajímat. A protože je určena přímo pro dvě znesvářené strany, vždy je to čistě taktický souboj. Ten trvá celkem kolem hodiny a jediným nedostatkem tak zůstává delší příprava, která vám snadno zabere i deset minut.

Celá hra vypadá fantasticky, na šestiúhelníkových polích je dostatek místa pro jednotky a díky velikosti i přídavné dílky terénu drží na svých místech. A pak tu jsou samozřejmě krásné a detailní miniatury. Na trhu už se připravují drobná rozšíření (ohlášeny na 2015) pro stávající strany a v plánu určitě je i přidání celých nových armád.

Battlelore: Second Edition - karty

Battlelore: Second Edition se odehrává ve světě Terrinoth, který je domovem i dalších her (Descent: Výpravy do temnot). Její fantasy tematika tak je zřejmá a dýchá ze hry na všechny strany, ale to hlavní je zábava. A té je uvnitř této krabice opravdový kopec. Na hře sice najdete nedostatky, které mírně nadšení sráží, ale přesto je jako celek Battlelor: Second Edition skvělou volbou pro hráče milující taktické souboje nebo hledající cestu do světa, kde rozkazy znamenají vše.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRichard Borg, Robert A. Kouba
IlustraceHenning Ludvigsen
VydavatelFantasy Flight Games, Edge Entertainment, Giochi Uniti, Heidelberger Spieleverlag, Hobby World, Wargames Club Publishing
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 2
Herní doba90
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(19 voters)
KategorieFantasy, Miniatures, Wargame
MechanismyCampaign / Battle Card Driven, Command Cards, Dice Rolling, Grid Movement, Modular Board, Secret Unit Deployment, Variable Player Powers
RozšířeníBattleLore: Second Edition – Great Dragon Reinforcement Pack, BattleLore: Second Edition – Heralds of Dreadfall Army Pack, BattleLore: Second Edition – Hernfar Guardians Army Pack, BattleLore: Second Edition – Mountain Giant Reinforcement Pack, BattleLore: Second Edition – Razorwings Reinforcement Pack, BattleLore: Second Edition – Terrors of the Mists Army Pack, BattleLore: Second Edition – Warband of Scorn Army Pack
RodinaComponents: Miniatures, Creatures: Monsters, Digital Implementations: Steam, Digital Implementations: VASSAL, Game: BattleLore, Game: BattleLore (Second Edition), Players: Two-Player Only Games, Series: Commands & Colors, Setting: The Realms of Terrinoth
Alternativní názvyBattleLore: Seconda Edizione, BattleLore: Seconde Édition, 戰爭之道 第二版

Více o hře.

Recenze: Battlelore Second Edition – Terrinoth čeká válka
Battlelore: Second Edition je taktická hra s miniaturami, která jde cestou zjednodušování. Všechno je zde velmi přímočaré a hráči nemají ve svém tahu zbytečné množství možností. Hra je tak plynulá a celá velice rychlá, dokončená během jedné hodiny. V té si hráči užijí zajímavých taktických manévrů, které jsou prováděny pomocí karet. Ty vždy určují pouze jednu třetinu bojiště, která se může pohybovat. Partii přímo určenou a vyváženou pro dva hráče dále obohacují karty učení, které přidávají další úroveň fantasy soubojů a jsou často vázané na konkrétní jednotky. Náhoda v kostkách i získávání karet je dost velká, ale díky rychlosti celé partie to nevadí. Mnohem větším nedostatkem je fakt, že lidská strana má v některých scénářích na vrch díky svojí rychlosti. I přesto je ale Battlelore: Second Edition zážitkem a výbornou vstupní branou do světa taktických her. Pobaví ale zaručeně také velkou část náročnějšího publika.
Klady:

+ dvě jedinečné strany a široká možnost rozšíření
+ omezené možnosti rozhodování zrychlují hru
+ scénáře zaručují variabilitu
+ výborná pravidla s druhou referenční brožurou
+ rozdělení bojiště na třetiny
+ karty učení dodávají hře atmosféru
+ jednoduchá hra
+ rychlé partie
Zápory:

- delší příprava
- náhoda v kostkách a kartách učení i rozkazů
- v některých scénářích má výhodu Daqan
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mage Wars Forged in Fire – ohnivé rozšíření