Myslel jsem si, že jsem už viděl všechny bitvy. Zúčastnil jsem se bitvy na Černovodě, bitvy v Šeptajícím lese i Střetu králů. Tolik kamarádů padlo po mém boku. Myslel jsem, že mám odslouženo, ale moje jediná právoplatná královna mne znovu povolala do služby. Ještě jednou zvednu meč za osud Západozemí!
Píseň ohně a ledu v televizních přijímačích se blíží k závěru, zatímco fanoušci knih stále marně čekají na to, až nastanou Vichry zimy. Čekání je teď spojuje, ačkoliv každý tábor vyhlíží něco jiného. Ale všichni mohou svoji pozornost zaměřit k deskové hře, kterou si pro nás připravil Robert Kouba. Jedná se o hru Battles of Westeros inspirovanou klasickou hrou Battlelore od Richarda Borga. Box vyšel pod logem společnosti Fantasy Flight Games.
Masivní krabice s králem severu i jeho vlkem vyjíždějícími společně do války nese razítko roku 2010. Nejedná se tedy o žádnou novinku, ale to nijak nemění nadšení při objevování jejího obsahu. Základem jsou samozřejmě figurky, které mají samostatně připravené podstavce. Je tedy na hráčích, aby postavičky zkompletovali. Nechybí ale ani záplava kostek a žetonů (ty první na útok, ty druhé na označování příkazů, cílů bitvy nebo kontrolu) a především karty. Ty hráčům přinesou jejich generály (Starky a Lannistery, jak jinak), karty vedení k rozdávání příkazů, a pak reference pro jednotlivé vojenské jednotky.
To všechno jde ale na začátku stranou, protože do středu stolu hráči položí společný plán (správnou stranou nahoru) s šestiúhelníkovými pozicemi, na které hráči podle zadaného scénáře rozloží destičky překážek a prostředí. Vedle mapy připraví stupnice kol, kde označí políčko s číslem jedna a morálky, která je připravena na přetahovanou pro obě strany. Ukazatel tedy začíná uprostřed. Vedle pak zůstanou ležet různé žetony. Hráči si vyberou strany, podle svých erbů rozeberou karty, zvolí generála a z nabídky karet velení vytvoří svůj startovní balíček (obecné plus specifické pro daného velitele). Poté rozmístí jednotky i s jejich praporci a každou chvíli padnou první rány!
Každá bitva má předem stanovený počet kol, v nichž dvojice soupeřů prochází společně čtyřmi velkými fázemi. V té úvodní se vždy mohou seskupit. Oba protivníci mohou provádět činnosti současně, respektive společně. Nejdřív totiž zjistí, kdo má výhodu prvního tahu a připraví své jednotky pro následující kolo (otočením praporce). Boj pokračuje druhou fází, ve které si hráči doberou karty velení do ruky a hodí kostkou na příjem žetonů příkazů.
Konečně se pak oba protivníci dostanou k příležitosti vydat svým jednotkám rozkazy. Využijí k tomu zdroje, které nabrali v minulé fázi. Hráči se v provádění střídají po jedné akci. Když je jednotka vyčerpaná, označí ji hráč otočením praporce směrem dozadu. Jednotky se podle pokynů svého generála mohou pohybovat a útočit v různých kombinacích. Žetony k těmto příkazům je možné ale používat jen na odpovídající úroveň jednotek, takže hráči nejsou schopní manévrovat se všemi v jednom tahu.
To ale neplatí pro karty velení, které dokáží kombinovat klidně i několik příkazů současně. Za její zahrání je ale třeba zaplatit. Kromě nich jsou ale v balíčku také karty taktiky, u nichž je nejdříve třeba splnit předpoklady a teprve pak může hráč využít schopnost karty. Každá jednotka má svoje vlastní statistiky, včetně rychlosti (určuje, jak daleko se dokáže přesunout v jednom tahu) a především útočných číslic. Útočník ohlásí svoji jednotku, která chce být agresorem a poté si vybere také svůj cíl. Pro určení výsledku boje použijí hráči kostky pro útočníka i obránce, porovnají jejich výsledky a podle ikon zaznamenají zásahy. To všechno je ale možné provést pouze, pokud je cíl v rámci dostřelu.
Pravidla umožňují taktické blokování jednotek, protiútoky, útěk nebo dokonce získávání zajatců. Za každou vyřazenou jednotku se pak upraví ukazatel morálky ve prospěch úspěšně útočící strany. Každý scénář si stanovuje svoje vlastní vítězné podmínky pro obě znepřátelené strany, ať už se jedná o kontrolu nějakých pozic, poražení konkrétních jednotek soupeře nebo například získání zajatce.
Battles of Westeros je vynikající bojovou duelovkou. Hráči zde mají skvělou nabídku deseti různých scénářů, které rekonstruují slavné bitvy Západozemí. A to všechno dělají opravdu taktickým a napínavým způsobem.
Ono to vlastně není až takové překvapení, protože hra je založena na populárním Battlelore systému. Hráči tedy mají úspěch svého vojska doslova v ruce, protože právě karty a jejich hraní je tím hlavním způsobem, jak se dostat k výhře. Jenže v partii je to o něčem víc. Hráči musí hlídat spoustu prvků, které mají potenciál změnit vše. Například morálka nebo omezení žetonů příkazů na úrovně jednotek.
Jednotlivé scénáře jsou variabilní. A nejde pouze o rozložení mapy a překážek, které už samy o sobě výrazně ovlivňují taktiku, ale také o předem určeného vůdce. Tím se hráči mění také složení karet velení v ruce a tedy i nabídka možností, jak přechytračit soupeře. K vítězství je ale pochopitelně třeba také trocha štěstí, protože při bojích se hází kostkami.
Současně velmi dobrou zprávou je, že ačkoliv je hra na motivy populární hry Battlelore, bere si z ní pouze část a jinde přichází s vlastními myšlenkami. Tady jde hlavně o zmiňované vůdce, kteří nahradili umisťování příkazů do sekcí bojiště.
Souboje jsou velmi taktické a přináší řadu zvratů. To je také chvíle, kde Battles of Westeros opravdu září. Velmi přehledné je označování jednotek, které už mají svoji akci za sebou. Prapory navíc vypadají moc pěkně a dodávají hře opravdu válečný vzhled.
Největší potíží je čas. Ten začne být vaším nepřítelem už na začátku, když budete obsah krabice rozkládat. Příprava je totiž opravdu dlouhá. Ale to platí nakonec i pro samotnou partii, která se snadno natáhne i na dvě hodiny, což ve dvou soupeřích je hodně dlouhé klání.
Na krabici najdete ve spodní části také sousloví Core Set, tedy Základní sada. To znamená, že Battles of Westeros se v průběhu dalších let dočkalo rozšíření. Ta přinesly všechny myslitelné armády od rodu Baratheonů, přes strážce západu až po Greyjoye. Rozšíření je prostě dost, aby vám hra vystačila na pořádnou dávku zábavy, která zahrnuje ohromných 37 scénářů.
Chtěli bychom zpracování pouze chválit. Jenže bohužel figurky nedrží dobře v podstavcích. Abyste si tedy partii užili, potřebujete je přilepit. My to zatím pro účely recenze neudělali, abychom vám na fotkách mohli představit původní vzhled obsahu. Zbytek komponent je ale výborný, počínaje grafikou karet a konče pevnými kartony.
Battles of Westeros je ukázkovou taktickou zábavou pro dva, která se ale nevyvarovala drobných zakopnutí. Sice nabízí spoustu scénářů a rozšíření, skvělé téma a výborný systém hraní vůdcovských karet, ale současně už její příprava vám vezme vítr z plachet. Přičteme k tomu figurky nedržící v podstavcích a délku samotné partie a dostaneme tak trochu zklamání. I tak je ale Battles of Westeros unikátní a zábavná válečná hra pro dva.
Více o hře.
+ téma a atmosféra
+ vyrovnaná partie pro dva
+ karty vůdců dělají hru pokaždé jinou
+ taktické bitvy
+ spousta scénářů
+ řada drobných detailů, které hru posouvají ještě dál
- dlouhá příprava
- dlouhá partie
- figurky nedrží v podstavcích (bez lepení)