Černé skříňky jsou obvykle malá zařízení, která se navenek tváří úplně obyčejně. Jen nějaká krychle nebo kvádr obklopený magií. Co se děje uvnitř vědí obvykle jen jeho tvůrci. A teď si představte situaci, že dostanete nějakou takovou krabičku z prakticky nezničitelného materiálu. Nelze se do ní dostat ani násilím. A vaším úkolem je zjistit, jak funguje. Už teď vás to láká? Tak čtěte dál, vítáme vás v místě, kam chodí černé skříňky spát..
Jedná se o krabici, která je shodou okolností také černá a na sobě nese prostý název Black Box+ s podtitulem Pure Logik. Kromě temnoty a nápisu křižují víko pouze nějaké lasery. Ale nechybí ani to nejdůležitější – jméno autora, kterým je fyzik a matematik Eric Solomon.
A jak už to u takovýchto vědeckých pracovníků bývá, jejich hry jsou promyšlené do posledního detailu. O tom nás ostatně přesvědčil i Phil Eklund se svými hrami Bios Megafauna (recenze) nebo High Frontier (recenze). Ale Black Box+ je mnohem skromnější hra, která má navíc hodně hlubokou historii.
Vyšla poprvé už v roce 1977 pod značkou firmy Waddington. Jeho vznik souvisí s vynálezem CAT skeneru, za který dostal Godfrey Hounsfield Nobelovu cenu v roce 1979. A jeho přítelem byl Eric Solomon, který později vytvořil i další hry, například Billabong, který budeme recenzovat někdy příště.
Black Box+ vychází pod hlavičkou vydavatelství franjos v roce 2007, tedy třicet let od vydání původní hry. Tahle nová, speciální edice (původní vyšla ve franjosu už v roce 1990!), s sebou přináší i nové možnosti, jak si hrát. Ale to už se všechno dozvíme brzy, jen stačí zvednout víko a žasnout, jak málo stačí k výtečné hře (teď jsme možná prozradili až příliš).
Hra o černé skříňce je v černé krabici. To už víme. Uvnitř najdete, jak jinak, černý herní plán. Ten je ale oboustranný. Na jedné straně najdete šachovnici o rozměrech osm krát osm polí očíslovaných od jedničky do 32. Na druhé straně je herní plán pro složitější variantu, který se skládá rovnou z šestiúhelníků.
Kromě něj jsou v krabici především dřevěné kostičky, kterých je 42 a mají nejrůznější barvy od bílé až po černou. S nimi leží na dně také šest červených kuliček s uříznutou špičkou. Ty ve hře představují atomy a kolem jejich pozice se bude všechno točit.
Zbytek komponent už vám bude jen pomáhat. Je zde trhací bloček pro kreslení diagramů. Z jedné strany má čtvercovou verzi, z druhé šestiúhelníkovou, takže jej hned po partii nevyhazujte! Tenhle deníček bude používat hráč, který je v roli autora černé skříňky. Ale protože je Black Box+ opravdu chytrým hlavolamem, obsahuje ještě knížku s čtyřicítkou hádanek, které lze řešit v jednom a trénovat svoje schopnosti.
Ale náš největší zájem přitahuje samotná černá skříňka, tedy vlastně její deskové provedení. Pravidla hry si vysvětlíme na jednodušší čtvercové straně. O šestistěnné si jako začátečníci můžete nechat jen a pouze zdát.
Na začátku partie si musí hráči určit, na kolik kol se utkají. Každý musí mít alespoň jednu šanci hádat a jednu možnost být tvůrcem černé skříňky. Hráči si mezi sebe položí herní plán a všechny barevné kostičky i dřevěné atomy umístí vedle něj.
Autor hádanky si přitáhne bloček a je na něm, aby připravil pro svého soupeře nějakou speciální hádanku. Vezme tedy tužku a tajně do šachovnice nakreslí čtyři kruhy. Ty představují čtveřici atomů umístěných v černé skříňce.
Úkolem luštitele je, pokusit se za pomoci co nejméně tahů určit jejich polohu. Na začátku tak má před sebou opravdu pouze černou skříňku, aniž by měl nejmenší potuchy o jejím obsahu. Naštěstí má k dispozici paprsek, který bude vysílat dovnitř a podle jeho reakcí může určit polohu atomů.
Hráč tedy jednoduše autorovi černé skříňky řekne, odkud vysílá do krabice paprsek. A ten mu na základě jasně daných zákonů řekne, jestli byl paprsek pohlcený uvnitř skříňky nebo ne. Pokud mezi atomy prokličkoval ven, prozradí mu místo, na němž černou krabičku opustil.
Ve skutečnosti tedy vlastně ani v průběhu partie není odhalené nic z obsahu skříňky. Hráči znají pouze fyzikální zákony, které uvnitř platí. Každý atom je obklopen svým silovým polem ve tvaru kružnice. To má v průměru velikost téměř tří čtverečků. Pokud paprsek narazí čelně do atomu, pak byl pohlcen.
Rohová políčka v dosahu atomu pak protíná jeho gravitační pole obloukem. Ve chvíli, kdy do něj paprsek narazí, odpíchne se zcela novým směrem pod úhlem devadesáti stupňů. A to ve směru, ve kterém se gravitační pole stáčí.
A pak je tu ještě jedna specifická situace. Když spolu dva atomy sousedí a jejich pole se překrývají, může se paprsek dokonce odrazit do stejného místa, odkud přišel! Tím je zmatení soupeře naprosto dokonalé.
Kouzelné je, že všechno závisí na tom, jak vám hráč atomy ve skříňce rozložil. A správným a taktickým vysíláním paprsků se snažíte jej zjistit. Vícebarevné kostičky pak použijete k označení místa vstupu a případně výstupu laseru. Pokud byl pohlcen, pak označujete také místo černým a pokud se vrátil zpět do místa startu, tak samostatným bílým žetonem.
Jakmile má luštitel představu, kde se atom nachází, může si jej na herní desku položit. A za jeho pomoci si lépe znázornit a prověřit svoje teorie. Tak se postupně vysíláním paprsků dopracuje až k řešení, které přednese tvůrci hádanky. Ten mu odhalí svůj nákres a po porovnání se rozdělí body.
Za každý žeton označující vstup a výstup paprsku z krabičky dostane trestný bod. Špatně umístěný atom tuto částku navýší o pět dalších bodů. Hráči by měli zkontrolovat také, jestli sedí správně všechny chování paprsku ohlášené autorem hádanky. Pokud v některé informaci soupeře (chtěně či nechtěně) mystifikoval, z celkového bodového součtu se za každou takovou chybu odečte pět bodů.
Hráči si následně vymění role a odehrají další kolo hádání. Případně můžete hrát na více kol, ale oba hráči vždy musí mít stejný počet obou rolí. Vítězem se pak stává ten hráč, který má nižší počet získaných trestných bodů.
Black Box+ je naprosto úžasným a elegantním hlavolamem pro dva. Z jednoduchého principu pěti atomů umístěných na desce se vyklubala opravdu návyková zábava pro dva protivníky. Oba hráči se neustále účastní partie a nemají šanci se nudit.
Chování paprsků je logické a po prohlédnutí obrázků v pravidlech vám bude naprosto jasné. Pak už bude všechno záležet jen a jen na vaší schopnosti dedukce. Právě o ní to je nejvíc, protože čím rychleji a za využití méně paprsků uhodnete správné řešení, tím méně trestných bodů dostanete. Jenže současně nesmíte riskovat příliš, protože za špatně umístěný atom je větší penalizace, než za dva další pokusy, kterými se ujistíte.
No a pak je tu ještě navíc úžasná a kouzelně obtížná šestiúhelníková verze. U té je těžší všechno. Pohyby paprsku se mohou měnit v různých úhlech v závislosti na kombinaci dvou silových polí atomů. Budete tak potřebovat mnohem víc pokusů, abyste zjistili jejich polohu.
Navíc pokud vás třeba víc bavila čtverečková varianta, ale současně byste chtěli vyzkoušet něco těžšího, stačí navýšit počet atomů. Jak se zvyšuje jejich počet, zlepšují se vám také možnosti, jak některý z nich schovat za jiná pole a zmást soupeře. Je to tedy oboustranná hádanka. Není to pouze o správném hádání, ale i tvůrce hlavolamu musí přemýšlet, jak co nejvíce soupeři zamotat hlavu.
Black Box+ je hlavolam pro dva hráče. Ačkoliv bychom nevěřili, že něco takového může existovat, leží tady tato černá krabice před námi a neustále nás udivuje svojí dokonalostí. Pokud rádi přemýšlíte a současně soupeříte, nebudete se moci téhle logické lahůdky nabažit..
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Eric Solomon |
Ilustrace | Klaus Wilinski |
Vydavatel | franjos Spieleverlag |
Rok vydání | 2007 |
Počet hráčů | 2 - 2 |
Herní doba | 15 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (4 voters) |
Kategorie | Abstract Strategy, Deduction |
Mechanismy | Hexagon Grid, Square Grid |
Rozšíření | Black Box Game Book |
Rodina | Admin: Better Description Needed!, Components: 8 x 8 Grids, Components: HexHex5 Grids, Components: Wooden pieces & boards, Players: Two-Player Only Games |
Více o hře.
+ skvěle jednoduchý logický princip
+ herní desku používá jeden hráč na zaznamenání svých tipů
+ dedukce nade vše
+ boduje se počet potřebných tahů
+ přípravou hlavolamu lze hodně ovlivnit
+ náhoda vám bez dedukce nepomůže
+ dvě strany plánu
+ nastavitelná obtížnost
- není k dostání v ČR