Není o tom pochyb. V tomhle hradě konečně opravdu žije drak. Takovou dobu jsem se vláčel s katapultem z jednoho místa na druhé a teď se zdá, že jsem u cíle. Je to tu. Jeden výstřel všechno rozhodne. Natáhnu lano, mečem ho přeseknu a vystřelím se za hradby. Překvapím oheň chrlící příšeru přímo v jejím doupěti.
Desková hra Burg Drachengold (Dragon Gold Castle) nám nabízí právě takové otočené role. Jejím autorem je Sabine Kubesch, Markus Nikisch a Laura Walk, kteří ji vytvořili pod značkou společnosti HABA. Vyšla už v roce 2011 s ilustracemi Felixe Scheinbergera a Sebastiana Kocha.
Velikostí krabice se tenhle žlutý box řadí k těm větším hrám a její čtvercový box zabere opravdu dost místa. A znovu to je tak trochu tím, že dno bude současně i herním prostředím. Tentokrát se čtyři stěny krabice stanou zdmi hradu. Z jeho rohů do středu míří čtyři kartonové paprsky, které mají jediný význam – držet ve středu podpůrný sloup.
Ten je největší komponentou ze všech a tvoří ho pořádně silný dřevěný válec. I ten je ale potištěný. Z kartonu pak ale natěšení hráči vysvobodí další kartičky různých tvarů a obrázků . Jen některé z nich budou použity na základní verzi hry. To konkrétně žetony představující rytíře, které mají na jedné straně zadání (písmeno nebo dvoucifernou číslici). V balení je ale také figurka draka, další postavička krále a jedna žlutá dřevěná kostka. Hráče pak překvapí také katapult, který představuje destička s připevněnou kuličkou. Po ní se zhoupne a vystřelí rytíře do nitra hradu.
Ale to předbíháme, protože hráči si nejdřív musí mezi sebe položit dno krabice a do každé ze čtyř místností položit jednu postavičku – draka, šaška a kouzelníka. Střed pak obsadí již zmíněný sloup, na který se postaví figurka draka. Hráči si vezmou pouze katapult a žetony rytíře. Všechny ostatní komponenty nebudou nyní potřeba.
Hráči se střídají ve vystřelování rytířů do hradu. Nejdříve si ale musí takový jeden žeton vzít, prohlédnout a přečíst všem hráčům, co je na něm napsané. Může se jednat o písmeno nebo číslici. Teprve poté žeton vezme a pokusí se (klidně i několikrát) trefit jednu ze čtyř dostupných místností hradu.
Teprve poté, co se žeton opravdu zastaví uvnitř kamenné pevnosti, mohou všichni účastníci mezi sebou začít soupeřit. Vše závisí na tom, ve které místnosti se destička nachází. Podle toho musí hráči splnit různé úkoly, ať už pouze zopakování zadání, nebo složitější úkoly: vymyšlení slova na písmeno či sečtení obou cifer z čísla. Rychlá reakce je třeba pokaždé, ale nejvíc v případě, že rytíř spadl do části hradu s drakem. V tu chvíli vítězí v kole ten, kdo jako první chytí jeho figurku stojící na sloupě.
Hráč s nejlepší reakcí (a správnou odpovědí) dostane za odměnu vystřelený žeton rytíře. Vítězem se pak stává ten, kdo jako první nasbírá čtyři žetony rytířů. Takový drak už nebude mít hlad a může jít spokojeně na kutě.
Burg Drachengold je v základní verzi pouze obyčejnou reakční hrou. Kombinuje nutnost vykřikovat různá hesla a vymýšlení slov začínající na konkrétní písmeno s rychlým natažením se po společném cíli. To všechno dohromady je zábavné už jen proto, že tomu předchází výstřel z katapultu.
Jenže to zdaleka není všechno, co tentokrát draci mohou nabídnout. V pravidlech najdeme pořádnou hromadu variant, které postupně hru ztěžují. Jsou tu destičky, které posouvají cíl o jednu pozici některým směrem, odlišné matematické operace, ale především více obyvatel hradu. Více kartiček znamená více možností a najednou je z toho úplně jiná hra. Mnohem obtížnější.
Celkově tuto zábavu lze vyzkoušet už na šestiletých dětech, kterým pomůže rozvíjet jejich reflexy a upevní koncentraci i odhad. Není žádných pochyb o tom, že na děti má kladný vliv. Při tom se nemusíte bát, že by byla pro tyto malé hráče příliš těžká. Její pravidla umožňují velmi jemné upravování obtížnosti, které naopak umožní zapojit do partie i mnohem starší hráče nebo samotné rodiče.
Ale všechno není pouze o té reakci. Hráči se naučí mířit s katapultem do požadované místnosti a mají oproti ostatním výhodu. Mohou se tak připravit a v případě, že všechno dopadne podle plánu, shrábnou obvykle sladkou odměnu právě oni.
Ani s nejsložitějšími pravidly ale hra netrvá nijak přehnaně dlouho. Pokud hráčům netrvá příliš dlouho trefa do hradu (stačí jedna či dvě partie a budou umět i mířit), všechno končí ziskem čtvrtého rytíře a tedy během čtvrt hodiny. Pokud by vám to připadalo příliš málo, jednoduše lze partii prodloužit do doby, než dojde zásoba rytířů k vystřelování. Noví hráči mají šanci porazit i zkušené soupeře, pokud se jim podaří trefy nebo budou dostatečně pozorní.
Takovéto podařené zábavě pro mrňousy se těžko dá něco vytknout. Jediný nedostatek tak lze spatřit v tom, že velká část hry se točí kolem písmen a číslic. A jakmile se je děti naučí, představují už jen prostředek, jak otestovat postřeh hráčů, což může být trochu málo.
Hru rozhodně zdobí zpracování. Různé komponenty slouží všechny výborně svému účelu, celá krabice je pokrytá ilustracemi a všechny důležité prvky jsou provedeny z pevného dřeva.
Burg Drachengold se zaměřuje především na děti, kterým poskytuje zaručenou zábavu. Má naprosto jednoduchá pravidla a díky tomu ji zvládnou i šestiletí prcci. Burg Drachengold je ale hrou přístupnou úplně všem a i s tou trochou komponent umí pobavit.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Sabine Kubesch, Markus Nikisch, Laura Walk |
Ilustrace | Felix Scheinberger |
Vydavatel | HABA |
Rok vydání | 2011 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 15 |
Minimální věk | 6 and up |
Kategorie | Action / Dexterity, Children's Game, Fantasy, Medieval, Memory |
Mechanismy | Memory |
Rodina | Components: Game Box Used In Play, Series: Fex (HABA) |
Alternativní názvy | Il castello Dragodoro, El Castillo del Dragón Dorado, Le château Dragonor, Dragon Gold Castle, Kasteel Drakengoud |
Více o hře.
+ spousta rozšiřujících pravidel
+ jednoduché
+ od šesti let po dospělé
+ skloubení šikovnosti a reflexů
+ trénuje výkonné funkce u dětí
- část hry učí děti písmenka a počítání, což jim časem může připadat jednoduché