Vesmír by se neměl podceňovat. Jeho neustálý přítok energie totiž může být tou nejlepší cestou, jak se nabít spoustou pozitivní energie. A především tak můžete posílit svoje čakry, abyste byli připraveni na jakékoliv nástrahy, které se na vás mohou v dalších dnech nalepit.
A srovnat své čakry budou moci i hráči v nové hře Čakra, kterou vytvořil Luka Krleža. Jeho nápad zaštítila společnost BLAM! a finální podobu mu dodala Claire Conanová. A pak si jí všimli ve firmě Pygmalino, kde jí dodali kompletní český kabátek a teď ji pouští do předvánočního boje.
Hra zaujme na první pohled už svým světlým designem a obrázkem jedné z hlavních představitelek, která přijímá vesmírnou energii. Uvnitř na hráče čekají čtyři hrací desky, které si účastníci rozeberou, každý dostane jednu, respektive dvě. To proto, že velký plán každého z hráčů je rozdělen na dvě poloviny. Tuto desku obsadí zatím pouze pěticí žetonů inspirace.
Ve středu stolu bude ležet lotosová hrací deska zaplněná náhodně rozmístěnými sedmi žetony naplnění. Aby mohli zaplnit i dolní část této společné plochy, musí hráči nejdříve naplnit pytlík energií, jejichž počet se odvíjí od počtu hráčů. Devět z nich pak vylosují a rozmístí do středu stolu na připravené kroužkové pozice symbolizující přítok energie, jehož proudy se jmenují májá. Stranou pak rozmístí žetony meditace, odkud si každý vylosuje jeden pro sebe.
Hráči se střídají na tahu, ve kterém si vždy musí vybrat jednu z dostupných tří akcí. Tou nejjednodušší je natáhnout ruce a čerpat energii. Může si tedy vzít jeden, dva nebo všechny tři kameny energie z jednoho sloupce. Ty ihned vkládá na pozici svého plánu, ale pouze do těch čaker, které musí být doplněny žetonem inspirace. Na každý řádek tak lze pokládat kameny energie pouze jedenkrát, příště už se na něj budou muset přesunout s pomocí jiné akce.
Při tom braní nových žetonů ale nikdy nesmí přesáhnout limit tří energií stejného typu na své herní ploše. Pokud nechce na svém plánu obsadit místo, může také kameny umístit do bublin nahoře nad všemi čakrami (nazývají se bhagjá). Poté doplní nabídku, tedy sloupec, ze kterého energii načerpal o nové vylosované kamínky.
Místo toho si může jako svoji akci vybrat hráč usměrnění energie, díky které může položit žeton inspirace na volné místečko na své ploše. Těch je na výběr celkem sedm a každé má zcela jiný dopad na rozmístění kamínků energie na hráčském plánu. Zvolené barevné energie se tak posunou podle výběru hráče o řádky nahoru nebo dolů.
V nabídce energií se ukrývají také černé negativní energie, kterých se hráči mohou zbavit pouze tím, že je uzemní. Musí je tedy přesunout sloupcem čaker až dolů do země. Do té doby budou dělat v rozložení energií neplechu. Kdykoliv navíc mohou nakouknout na žetony naplnění, které leží na společném plánu ve středu stolu, aby věděli, jaké bodové hodnoty jednotlivé barvy mají.
Zatímco tyto dvě akce jsou hlavní, dříve nebo později hráčům dojde zásoba jejich žetonů inspirace a budou se muset pustit do meditace. Všechny žetony na polích inspirace se vrátí zpět do zásoby. K tomu si vybere jeden žeton meditace z nabídky a položí jej k čakře stejné barvy.
Jednu po druhé se hráčům daří harmonizovat čakru, když ji zaplní trojicí kamínků energie stejné barvy. Takovou čakru mohou poté při přesunu přeskakovat. Tak postupně manipulují hráči se svými sloupci čaker a snaží se být tím prvním, kdo dosáhne cíle pěti harmonizovaných čaker. V tu chvíli se dokončí rozehrané kolo a hráči pak získají body za harmonizované čakry (za každou barvu tolik bodů, kolik předepisuje přiřazený žeton naplnění) a počet potlačených energií. Ten, kdo má nejvyšší počet body, se stává vítězem.
Čakra je parádní tematickou hrou, která prověří vaše schopnosti kombinovat a plánovat pohyby kamenů s energií. Hráči plní jednotlivé čakry a musí chytře využívat své tahy, aby mohli s kameny přeskakovat zablokované čakry a plnit jejich kolečka co nejefektivněji.
Tématem i průběhem nám překvapivě připomíná Tokaido. I tady máte pocit, jako byste v průběhu partie opravdu meditovali. Zpracování tématu a převedení atmosféry čaker a meditace do hry se podařilo na výtečnou a je to právě ten bod, který na této novince chceme nejvíce vyzdvihnout. Hra se v tomto směru opravdu podařila a podporuje to opravdu nádherné grafické zpracování.
Pocit z přesouvání kamínků po plánu je skvělý. Pokud vše dobře vymyslíte, pak je zadostiučinění z dalšího tahu vysoké. Při tom zůstává celý princip elegantní a kompaktně drží pohromadě, takže je snadné hru i přes vícestránková pravidla pochopit.
Největším problémem je náhoda v barevných kamenech. V nabídce jsou vždy tři proudy, takže si hráči mohou vybírat, ale na začátku neznají bodové hodnoty všech čaker. Musí se tak spolehnout na štěstí, které teprve později doplňuje znalost. To ale už může být pozdě, protože v tu chvíli hráč může mít plán zablokovaný řadou méně hodnotných kamenů.
Druhým podstatným problémem je, že byste od takovéto taktické hry očekávali alespoň špetku interakce. Jenže ve hře není žádná možnost, jak byste ovlivnili snažení soupeřů. Jediné místo, kde se potkávají všichni, je společná nabídka proudů energie. Můžete se sice snažit nechávat soupeřům proudy pro ně méně vhodné, ale obvykle dáte přednost kamenům, které se hodí vám.
Přestože chybí interakce, na počtu hráčů docela dost záleží a nejlepší zážitek si odnesete z duelu. I ve třech je hra stále dobrá, ale proudy energií se mění příliš rychle. Vyšší množství mírně protahuje celkovou herní dobu. Udržíte se v mezích třiceti minut, což je pro takovýto druh hry optimální hodnota.
Čakra je vlastně takovou hádankou na stole, kterou musí hráči vyřešit co nejlépe a nejrychleji oproti ostatním. S pomocí několika tahů musí chytře optimalizovat své přesuny a plnit barevnými kameny odpovídající čakry. A to opravdu mírumilovně, takže na konci partie Čakra budete také zrelaxovaní, i kdybyste prohráli.
+ chytré přesouvání čaker
+ atmosféra partie
+ nádherné zpracování
= ve čtyřech příliš nepředvídatelná