Úspěch a přežití každého plavidla je týmovým úspěchem. O to víc to ještě platí pro posádku ponorky, kde v obklopení nepředstavitelného vnějšího tlaku vody, daleko od hladiny, může být každá drobná chyba tou poslední. V takových situacích je souhra naprosto klíčovým prvkem. Vyzkoušeli jsme si to na vlastní kůži. Protože vám to povídám, je jasné, že jsme to zvládli. A proto vám říkám jediné pravidlo: vždy poslouchejte svého kapitána!
Do podmořského světa zasadil svoji novou hru oblíbený designér Roberto Fraga (River Dragons, Dr. Eureka, Doctor Panic) a Yoann Lemonnier a pojmenovali ji Captain Sonar. Jedná se o novinku, kterou si do svého portfolia zařadila společnost Matagot. Ilustrace vypracovali Ervin a Sabrina Tobal a jedná se o novinku vydanou ke konci roku 2016.
Tmavá krabice odpovídá tématu barvou a navíc na jejím víku vidíme napínavý výjev z kapitánského můstku, kde se dějí nedobré věci. O mnoho lepší všechno bude, jakmile odklopíte toto víko a podíváte se do nitra. Uvnitř na vás totiž čekají lahůdky. V první řadě tu je jako nejhlavnější a nejmohutnější součást obrovská rozkládací zástěna (respektive její dvě poloviny). Ta je potištěná nádhernými detailními ilustracemi a bude sloužit pouze jako zástěna oddělující dva týmy. Každý dostane do správy jednu vlastní ponorku.
Na začátku partie se tedy musí hráči rozdělit rovnoměrně na týmy a vybrat si jeden ze scénářů a tím si určí příběh na pozadí, jiné rozložení vod a občas také nějaká dodatková pravidla. Právě podle toho si týmy najdou odpovídající mapky a dají je svému kapitánovi. I ostatní účastníci si ale musí rozdělit role a stát se prvním důstojníkem, radistou a inženýrem. Pokud je hráčů méně, některé role jsou delegované na stejného člena posádky.
Inženýr dostane plán ponorky se zobrazenými všemi důležitými systémy, první důstojník získá list s bojovým vybavením podmořského stroje a radista si svoji mapku překryje průhledným listem. Každý z účastníků obdrží také jednu fixu.
Na začátku každé partie musí kapitán nakreslit značku na jednu pozici na mapě. Tím určí výchozí umístění ponorky. A od té chvíle a společného pokynu „Ponořit!“ obou kapitánů začíná bitva, ve které na úvod není vůbec nic jisté. Hlavním úkolem kapitána je navigovat ponorku vodami tak, aby ji nepřítel nevypátral.
V každém týmovém kole (druhý tým na nic nečeká a hraje svým vlastním tempem) tak ohlásí svým podřízeným jednu ze čtyř světových stran a zakreslí ji do svého plánku. V tu chvíli čeká na reakce od svého prvního důstojníka (ten udělá puntík na libovolné stupnici u dovednosti) a inženýra, jemuž se v tu chvíli rozbije jeden z interních systémů v sekci, která odpovídá směru ponorky. To znamená, že stroj najednou nemůže používat sonar, torpéda, drony nebo další vymoženosti. Navíc v důsledku narůstajících poškození může loď utrpět poškození. Po jeho zaznačení na plánu je celý stroj opraven a partie pokračuje. Oprava může být i automatická, pokud se inženýrovi podaří zranění rozvrstvit tak, aby byla na jednom okruhu zaškrtnuta všechna (obvykle různé typy).
Jediný, kdo se toho neúčastní, je radista. Ten totiž upřeně poslouchá nepřátelské vysílání (komunikaci) a do své mapy si zakresluje jednotlivé pohyby druhé ponorky. Při navigování nikdy nesmí dojít k tomu, že by se cesta ponorky překřížila. Díky tomu je možné po čase identifikovat se solidní pravděpodobností, kde by se stroj mohl opravdu nacházet.
Každé takové omezení v pohybu je možné vyřešit pokynem k vynoření. Ten obvykle vydává kapitán na základě průběžných informací o stavu ponorky, ale s tím také nepříteli sdělí sekci (jednu z devíti), ve které se ponorka nachází. To proto, že kromě smazání staré trasy je možné také opravit všechny poškozené systémy. Tohoto snažení se zúčastní všichni členové týmu – každý musí fixou postupně obkreslit jednu z částí lodě na inženýrově plánu, označit ji iniciálami a hotové dílo ukázat nepřátelskému týmu.
Kdykoliv je některá ze stupnic na plánu prvního důstojníka naplněna puntíky (tři, čtyři nebo pět), měl by se o tom dozvědět kapitán jednoduchým hlášením. Od té chvíle může kdykoliv aktivovat tento systém, pokud mu to stav ponorky (inženýr) dovolí. Může tak dojít k vystřelení torpéda. Kapitán označí místo, na které míří, ale střela putuje nejkratší cestou mezi puntíky a vybuchne. Poškození potká nejen loď, která stojí přesně na tom místě, ale i na sousedních políčkách.
Totéž platí i pro miny, které jsou ale položeny na konkrétním místě z dřívějška (zaznačeny na kapitánově plánku) a čekají na řízené odpálení. To může kapitán zahlásit v libovolnou chvíli. Drony pak pomáhají odhalovat soupeře, stejně jako sonar. Poslední základní možností je ticho, kterým znemožní soupeřovu radistovi na dočasnou chvíli odposlouchávat pohybová hlášení.
Oba týmy si navzájem uštědřují zranění. Každá z ponorek je postavena stejně a dokáže přestát tři zásahy, ale čtvrtý už je finální. Kterákoliv ponorka dostane čtvrtý bod poškození je vyřazena a druhý tým slaví vítězství.
Captain Sonar je jednoduše fantastická týmová hra! Řekneme to už v této chvíli, protože hned následující věty by nás stejně z tohoto názoru usvědčily. Tahle novinka prostě nabízí zážitek, který nikde jinde nedostanete. Opravdový pocit spolupráce a především atmosféru podmořské bitvy. Famózní v každém ohledu.
Všechno je to o čase, rychlosti domluvy, ale především schopnostech jednotlivých hráčů. Každý úkon sice trvá jen několik vteřin, ale díky tomu se manévrování stává nedílnou součástí celé taktiky. Ale především se s každým pohybem stále zhoršuje stav ponorky, se kterým se musí celý tým a kapitán dobře vypořádat.
Přívaly adrenalinu jsou v této hře skutečné! Každý výstřel či výbuch na základě pocitu radisty nebo kolektivního rozhodnutí. Všechno se počítá! Důležité je správně kombinovat dostupné informace s odhady, protože jen tak můžete překonat druhý tým. Jen nezapomínejte, že po aktivaci je nový výstřel nebo mina vzdálená hned několik kol.
Skvělým prvkem je nutnost vynoření. Sedíte si tam na vodě jako kachny na střelnici a čekáte, kdy se soupeř objeví. Stihnete to? Úkonů potřebných pro kompletní opravdu je hromada, ale někdy to musíte udělat. Je na kapitánovi, aby vybral správné místo.
V popisu pravidel jsme zmínili pouze variantu, která se odehrává v reálném čase. V nabídce tu je ještě (na druhé straně každého hráčského plánku) možnost hrát celou bitvu tahově. Jenže bez toho časového presu a chvilkových rozhodnutí to není zdaleka tak dobré. Berte tedy tuto přemýšlivou verzi spíš jako výukovou možnost než jako plnohodnotný způsob, jak si zahrát Captain Sonar.
Scénářů je hned několik, takže o variabilitu si nemusíte dělat obavy. Díky různému rozložení ostrovů je jasné, že pokaždé bude hledání nepřátelského plavidla trochu jiné. Každá verze přináší do hry něco jiného (méně ostrovů, zamrzlé moře). A navíc díky svému průběhu v reálném čase netrvá žádné manévrování a partie nikdy déle než hodinu.
Komunikace je základem úspěchu. Ale už na začátku byste si měli být jistí, že každý z účastníků partie zná velmi dobře své možnosti a pravidla. V průběhu partie totiž není čas něco takového řešit. Pokud si členové týmu neříkají, co dělají a jaké důsledky to všechno má, může se vám celá taktika sesypat jako domeček z karet. Ale nezapomeňte i na druhou stranu mince každého domlouvání. Nepřítel sedí na rádiu a slyší každé vaše slovo!
Jediným opravdovým nedostatkem tak zůstává zdánlivá podpora menšího počtu hráčů. Na krabici je dokonce číslovka dvě, která ovšem nenabízí nic blízkého opravdovému zážitku z této hry. Ani tři nebo čtyři nejsou stále ideální. Vše začíná opravdu klapat až od šesti účastníků, kdy je většina zásadních rolí rozdělená. Ale pro opravdu plný zážitek sežeňte sedm kamarádů a uvrtejte je do tohoto podvodního dobrodružství. Věřte nám, že nikdo z nich nebude litovat!
Captain Sonar je úžasná zábava a, přesně jak kdosi zmínil, jedná se o Lodě nového tisíciletí. Jenže jejich hraní je omezeno na vysoký počet hráčů, který není vůbec snadné dostat k jednomu stolu. Pokud ale takovou skupinku máte, pak vlastně není vůbec o čem uvažovat. Captain Sonar nabídne atmosféru, která by se dala krájet a zážitky, které vás absolutně pohltí a na něž budete ještě dlouho vzpomínat.
Více o hře.
+ ohromná zábava
+ záplava adrenalinu
+ různé scénáře
+ oprava ponorky
+ hledání nepřítele podle pokynů z rádia a pocitu
+ herní doba
- počet hráčů pro kvalitní zážitek