Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Čas dluhů – dávejte si pozor na půjčky

Dnešní doba je finančně velice náročná. Tedy alespoň pro obyčejné lidi, kteří nemají k dispozici statisícové platy. Všechno zdražuje a platy moc nerostou. Pokud nejste tedy zrovna nějakým poslancem, tak vás také určitě bude zajímat, jak si ve všech těch výdajích udělat pořádek. S tím vám Čas dluhů nepomůže.

Ale mohl by vám zachránit kůži, pokud jste někdy uvažovali o tom, že si na další živobytí někde půjčíte. Život na dluh je dnes velice moderní – jednou si půjčím tady na televizi, příště támhle na postel a najednou mi dluhy přerůstají přes hlavu a ze všech stran hrozí exekuce. Možná to neznáte, ale je to realita každodenního života pro spoustu lidí.

Občas jsou okamžiky, kdy se půjčce nevyhnete, třeba pokud si chcete zajistit nějaké lepší bydlení. Ale půjčovat si na obyčejné věci každodenní spotřeby? Bez většiny z nich se přece můžeme dočasně snadno obejít, našetřit si na ně, a pak si je se zadostiučiněním jít koupit. Ušetříte tak na poplatcích za půjčku a navíc budete mít dobrý pocit, že jste si na tu věc opravdu vydělali. Ale když ony ty peníze od bank a dalších institucí jsou tak blízko, stačí jen natáhnout ruku pro tisícikoruny a odcházet bohatší. Ale za jakou cenu? Právě tu cenu vám ukáže Čas dluhů.

Hra Čas dluhů vychází pod záštitou firmy MBA Finance, ale po Ekopolisu se jedná o další hru, která nepůjde do klasické distribuce. Je totiž neprodejná. V naší recenzi se dále dozvíme, jestli je to škoda. Bude využívána podle slov autorů při spolupráci se školami, s dluhovými poradnami a dětskými domovy. O lecčems vypovídá už jméno autora Jiřího Mikoláše, nezávislého českého designéra, který stojí za skvělými hrami jako Goal! Game, Fantastát nebo Bizzarie. Na vývoji se ale aktivně podílela i finanční společnost, konkrétně pak Jana Tatýrková a Kamil Kavka.

MBA Finance bude pravděpodobně poskytovat hru svým klientům, případně na svých akcích. Společnost působí v oblasti vymáhání pohledávek. Naše redakce měla to štěstí, že se nám jeden kousek krabičky dostal do rukou k otestování již krátce po křtu, který proběhl 24. února 2011.

Krabička je netradičně tenká a větší, než je obvyklý „mikolášovský“ formát. Jirka Mikoláš tentokrát nestojí jen za herním principem, ale vzal si na starost i grafickou stránku hry, která je naprosto odpovídající tématu a pěkně se k němu hodí. V podstatě na hře nebylo třeba nějak moc ilustrací, ty zde najdete jen na kartách institucí. A také na víku krabice, kde lákají k otevření.

Ačkoliv tedy krabička nemá ten standardní formát, uvnitř najdete komponenty, na které jsme si už všichni zvykli. První z nich jsou oranžové plastové žetonky dvou velikostí, které budou ve hře sloužit k označování splatnosti dluhů (menší žetony), ale také jako trestné body (větší). V pytlících se nachází dva typy měn – samotné bankovky, a pak také stejně malé kartičky se symbolem ruky odevzdávající peníze. Ty budou poznačovat výšku půjčky.

V obsahu nemůže chybět ani velký balíček karet, který tvoří srdce samotné hry. Najdete v něm hned několik nejrůznějších druhů karet od těch, kteří si hráči položí před sebe až po herní události. Karty jsou od sebe dobře odlišené, takže jejich třídění není žádný problém. V dalším prostoru krabice pak objevíte tři barvy žetonů spotřeby s různými ikonkami. Ze součástek potřebných k hraní nám zbývá pojmenovat už jen jednoduchý návod.

Na začátku hry si před sebe každý položí jednu barevnou kartu, na které se nachází čtyři řádky s číslicemi od jedné do šesti. Kromě toho si na ní všimněte také rozdělení barevných výsečí – každá barva směřuje k jednomu okraji karty.

Do středu mezi hráče patří pět postav reprezentujících finanční instituce. Najdete zde strýčka Lumíra, banku PSVZ, společnost Fintricks, s. r. o. i pana Lichváře. Všichni do jednoho mají samozřejmě jednoduchý záměr, který se shoduje s realitou – vydělat na vašem neštěstí. Počet karet událostí snížíte podle počtu hráčů, protože určují konec hry a zamíchané je položíte na stůl poblíž hráčů. Horních pět pak rozložíte na stůl jako počáteční nabídku.

Finance i ostatní balíčky malých karet položíte stranou a můžete se na ně jen koukat. Zatímco u dlužných částek vám to tolik vadit nebude, určitě je netradiční, že hráči nedostanou žádnou hotovost do začátku. Pouze jedno fiktivní zaměstnání, které jim přinese na začátku každého kola 3000 peněz. Měna ve hře není žádná konkrétní, takže si za ni může dosadit každý svoji oblíbenou.

Každý z hráčů si z hromádky rozdělených barevných žetonů vezme po jednom od každého druhu, aby měl pro svoji rodinu nějakou obživu na první kolo. Tím je celá partie připravená k zahájení.

Na začátku každého kola tedy získáte pevný finanční obnos, abyste mohli alespoň živořit. Pak ještě může následovat bonus ze všech vašich povolání, pokud jste nějaká v průběhu hry získali. Ve zbytku kola vás už čekají jen výdaje. Další fází tahu je společná aukce karet, ve které hrají všichni zároveň a oznamují svůj zájem o vyložené karty a navzájem se přehazují v případě zájmu více soupeřů.

Nakoupené karty mohou být celkem tří druhů: události pozitivní, negativní a především zaměstnání, které vám přinese nějaké opakované bonusy. Všechny karty si však ponecháváte před sebou, ať už jsou jejich události plněné okamžitě (pozitivní a negativní) nebo průběžně (zaměstnání). Ve spodní části karty najdete kromě ceny na štítku také počet žetonů potřeb, které po zakoupení karty dostanete. Právě tímto způsobem získáváte žetony pro závěr každého kola.

Na jeho konci totiž musí každý z účastníků zaplatit jeden žeton od každé barvy, aby uspokojil základní potřeby rodiny (benzín, jídlo, nájem). Všechny potřeby jsou na žetonech znázorněny v podobě malinkých ikonek, takže si můžete prohlédnout, za co platíte.

Ale srdcem celé hry jsou samozřejmě půjčky, protože bez nich nemůžete vůbec fungovat. Ty si můžete brát v průběhu dražby, ale smlouvu s bankou nelze uzavřít až po vyhrané aukci. Od každé ze čtyř institucí si můžete půjčit jeden obnos a až jej splatíte, tak si můžete půjčit znovu.

Na kartách uprostřed stolu najdete kromě portrétu zástupce společnosti, se kterým o půjčení prostředků jednáte, především úrovně půjček a také částku, kterou budete muset splatit. Vedle najdete také počet tahů, po které si peněz můžete beztrestně užívat. Po jeho uplynutí musíte půjčku splatit. Splátka je samozřejmě výrazně vyšší a liší se podle jednotlivých institucí – zatímco banka PSVZ je poměrně zajištěným způsobem půjčky s úrokem například „jen“ 20% na tři měsíce, a podobně i strejda Lumír, tak pan Lichvář si účtuje už 50%. Každý ale nabízí jiné období, aby si všichni hráči vybrali.

Vy si poznačíte všechny zásadní informace o půjčce díky svojí kartičce hráče. Počet týdnů, na které je vám ochotná společnost prostředky půjčit, označíte mrňavým oranžovým žetonem v řádku odpovídajícím barvou. Zároveň vedle výseče s touto barvou položí kartičky částek s rukou, která odpovídá půjčené částce. Tím si poznačí výši dluhu, který bude třeba splatit.

V každém kole si pak hráč posunuje malý žeton na počítadle k o jedna nižšímu číslu, až nakonec dosáhne nuly. V tu chvíli je jeho smluvní povinností splatit dluh v plné výši. Pokud nemá dostatek hotovosti, může si půjčit od jiného ústavu (pokud ještě nemá půjčku) nebo si vzít upomínku. Tato upomínka oddálí splacení o tři týdny, ale prodraží půjčku o dva tisíce.

Další tři týdny utečou jako voda. Pokud nemáte ani pak na splacení, čeká vás exekuce. Musíte odevzdat všechny nasbírané hmotné prostředky, tedy všechny karty a máte poslední dva týdny na splacení dluhu. V případě neúspěchu pro vás hra pak končí.

Ze hry můžete vypadnout i na konci kola, kdy odevzdáváte žetony spotřeby. Pokud jich totiž nemáte dostatek (od každého jeden), musíte si vzít jeden trestný oranžový puntík. V případě, že jich nasbíráte za hru více než dva, musíte okamžitě ze souboje o nejlepší hospodaření odstoupit.

Na konci partie (= spotřebování karet událostí) si hráči spočítají všechnu svoji hotovost, ale i majetek tvořený nakoupenými kartičkami. Ten s nejvyšší celkovou částkou se stává vítězem a nejspořivějším hráčem.

Pokud rádi hazardujete, můžete si zajít jednou za kolo i do kasína a zkusit svoje štěstí. To je druhý okamžik, ve kterém využijete přibalenou šestistěnnou kostku. Za jednu vsazenou tisícovku můžete získat s trochou štěstí jednoho jejího bratříčka.

Partie Času dluhů je velice napínavá. Neustále se musíte potýkat s nedostatkem peněz nebo něčeho. Tím se daří hře skvěle přibližovat stres ze splácení opravdových půjček. A právě to je jejím hlavním cílem, který dokonale plní.

Její herní princip je velice elegantní, všechno do sebe zapadá a v podstatě si ani neuvědomíte, že hrajete finanční hru. Na rozdíl od konkurentů Cashflow či Finanční svoboda se nesnaží hra pouze simulovat realitu, ale zároveň je také příjemnou zábavou, ze které prostě získáte ponaučení. V první řadě se stále ale jedná o hru a to je třeba chválit.

Je vysoce pravděpodobné, že svoji první hru skončíte ještě před dobráním balíčku karet událostí, protože je třeba opravdu pečlivě dávat pozor na vyrovnanost investic. Musíte mít neustále zásobu žetonů spotřeby, aby vaše vyživovaná rodina netrpěla nedostatkem a nerozpadlo se vám manželství. Zároveň ale musíte pořizovat kartičky a splácet dluhy, které si budete muset rozhodně vzít.

Autorovi Jiřímu Mikolášovi se podařilo opět navrhnout elegantní herní systém, který splňuje zadání investora a přitom bude hráče bavit. Právě tahle hratelnost a obtížnost vás bude ke hře vracet, ale přitom budete mít díky široké nabídce karet událostí jistotu, že žádná partie nebude stejná.

Zpracování plně odpovídá zaměření hry, postavičky na kartách jsou pěkné, všechny dílky jsou od sebe snadno rozeznatelné. Kartička pro hráče s evidencí půjček je vyřešená velice elegantně. Chválíme i provedení návodu, který je stručný a snadno pochopitelný.

Čas dluhů se překvapivě povedl a je nejlepší finanční hrou na českém trhu. Tedy byl by, pokud by se dostal do volného prodeje. Takto se k vám dostane jen s trochou štěstí, ale přesto se jedná o zajímavý přírůstek do autorského portfolia Jirky Mikoláše. Konečně jsme se přesvědčili, že s financemi a dluhy může být kromě starostí kupodivu i zábava..

Recenze: Čas dluhů – dávejte si pozor na půjčky
Klady:

+ originální princip
+ napínavé
+ udrží vás na hraně bankrotu
+ obtížnost
+ poučí
Zápory:

- hru nelze koupit
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zoologic – když zvířátka mají jeden dům