Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Chicago – tam kde kvete zločin

V Chicagské společné bance se právě zavíralo. Byl pátek a všichni už byli myšlenkami úplně jinde. I policista Freddy, který měl dnes na starosti bezpečnost uložených peněz v sejfu se už viděl na pláži u vody. Poslední návštěvníci odcházeli spokojení domů a správce banky se zrovna blížil k hlavním dveřím s cinkajícím svazkem klíčů.

Už mu chybělo jen pár kroků, když se dveře rozletěly a v nich stály dvě maskované postavy.

„Ani hnout, tohle je přepadení,“ vykřiknul jeden z nich.

O dvě ulice dál se rozsvítilo červené světlo na policejní služebně. Na poplach reagoval celý policejní sbor prakticky okamžitě, všech šest policistů vyběhlo směrem k bance. Jenže to nevěděli, že lupiči mají nedaleko ukrytou zálohu dalších kompliců.

Po divoké přestřelce se nakonec mužům zákona podařilo probojovat až k bance včas, aby viděli vybíhající postavy s pytli peněz na ramenou.

Pronásledování přes celé Chicago trvalo několik minut, lupiči se schovávali v úzkých uličkách, na dvorcích a využívali každé příležitosti, aby na pronásledovatele vystřelili.

Najednou se ocitli na ulici, která vedla až k pobřeží. V přístavu stála zakotvená jediná loď a padouchové se na sebe začali spokojeně usmívat. Vidina zdařilého útěku je tak zaslepila, že si vůbec nevšimli stínů, které se krčily nedaleko.

„FBI!“ vstoupila jim jedna z postav do cesty a než se lupiči zmohli na jakoukoliv obranu několik rychlých ran jim vyrazilo pistole z rukou.
Za pár vteřin dorazili na místo udýchaní policisté.

„No už bylo na čase,“ vyrazil ze sebe jeden z nich, „už jsme mysleli, že se nám je nepodaří dost dlouho zdržet.“

A tak končí další den v Chicagu, městu mafie, kde podsvětí roztahuje dennodenně svoje drápky.

Bývaly doby, kdy Chicago bylo srdcem gangsterů. Mafie zde kvetla v každém ročním období a podloudné kšefty se dařily všem, kdo měli tu správnou podporu. Do této doby se dnes vrátíme s firmou Efko a její hrou Chicago.

Po otevření vcelku rozměrné krabice na vás vykoukne velký hrací plán složený na čtyři díly a především velké množství různých figurek. Jedná se o 2D modely, které před první hrou zkompletujete zasunutím kartonových figurek do stojánků. Na obrázcích jsou vyvedeni policisté, FBI, mafiáni a pašeráci.

Zpracování zaujme především kresbou figurek, protože v každé barvě naleznete hned několik různých postaviček, což přispívá k pozitivnímu dojmu ze hry. Samotný obal hry tvoří klasická česká satirická kresba, která znázorňuje přestřelku policie a gangsterů na ulicích Chicaga. Bohužel nikde v pravidlech ani na krabici není zmíněn samotný autor kreseb.

Grafickým stylem se trochu vymyká pouze hrací plán. Ten je rozdělen na 24 budov propletených sítí cest, a ačkoliv je při bližším pohledu patrný rukopis stejného kreslíře, tak při vzdálenějším pohledu působí ulice Chicaga trochu odtažitým a strohým dojmem.

Na začátku hry si soupeři rozdělí role a podle nich se budou také odlišovat jejich cíle. Někteří si vezmou do ruky pytle, nasadí si na hlavu masku a pokusí se vykrást banku, zatímco další dostanou do ruky obušek, do úst píšťalku a budou muset město před nájezdem gangsterů ubránit. A pak tu je ještě FBI, která má o něco větší pravomoci než samostatní policisté, ale přes všechny neshody, které mezi těmito dvěma tábory bývají, by měli spolupracovat na společném cíli.

V každém rohu herního plánu, který představuje letecký pohled na Chicago, se skrývá výchozí bod pro jednu skupinu – pašeráci začínají v přístavu u lodi, policisté v rohu nalevo od nich (s policejní hvězdičkou) a gangsteři na políčku se srdcovou kartou. Pouze agenti FBI mají speciální výchozí pozici. Tou je budova přímo uprostřed s vlající americkou vlajkou.

Počet figurek v partii se liší podle toho, kolik hráčů se jí účastní. Ve dvou se budou po Chicagu honit pouze gangsteři s policajty – obě skupinky budou mít stejnou sílu deseti mužů. Ve třech zůstane policejní síla stejná, ale záporáci se rozdělí na pět gangsterů a pět pašeráků. Plná hra ve čtyřech pak zahrnuje neomezený počet figurek, což je patnáct policistů, deset gangsterů a deset pašeráků. Čtvrtý hráč dostane do vínku čtyři figurky agentů FBI.

Do začátku každý hráč dostane nasazenou jednu figurku a jednu šestistrannou kostku. Zbylé figurky bude muset nasadit hodem šestky, není ovšem povinen tuto šestku využít k posílení skupiny, ale může o šest políček také pohnout některou ze svých figurek, které jsou již ve hře.

Jak již vyplynulo z předchozího odstavce, hráč může po hodu kostkou pohnout jakoukoliv ze svých figurek o tolik polí, kolik je hodnota na kostce. V rámci svého pohybu mohou měnit směr pohybu.

Na hracím plánu se navíc nachází čtyři strategické budovy, do kterých se při svých nájezdech na banku mohou gangsteři i pašeráci schovat. V takovém úkrytu je síly dobra nemohou dostihnout, ale na to, aby odsud znovu vystrčili nos, je potřeba opět hodit šestku.

Ve čtvrtém rohu hracího plánu se nachází banka, tedy cíl všech lupičů. Pouze zde mohou získat pytlík s penězi, který ale stále není v bezpečí. Musí jej nejdříve v pořádku dopravit do přístavu a naložit na loď. Vaků s kořistí je celkem deset, a pokud se je podaří přenést na palubu lodi, pak vyhrála mafie.

Protože agentů FBI je méně, musí mít nějakou výhodu. Tou je, že vyhazují nepřátele po celé dráze svého pohybu a ne pouze na políčku, na které dojdou. Tím se z nich stává důležitý jazýček na vahách pro rovnováhu dobra a zla ve hře.

Co je kořením každé správné honičky, je vyhazování. V Chicagu se figurky navzájem ze hry vyřadí, pokud skončí figurka bránící zákon na pozici některého z padouchů nebo naopak. Tato postavička je vyřazena ze hry a síly tohoto hráče jsou o to nižší.

Ve chvíli, kdy na hracím plánu nezbude žádný zlosyn, stávají se zaslouženými vítězi ochránci pořádku z řad policie. V některých herních kombinacích se tak budou hráči o vítězství muset dělit s partnerem.

V jedné ze speciálních schovávacích budov na mapě může být ukryto i více postaviček padouchů, ale nájezd na banku nemusí být ani tak úspěšný, protože na jejich opětovné zařazení do hry potřebuje hráč více šestek.

Hra podporuje kooperaci mezi hráči, protože kromě partie ve dvou se vždy z některých účastníků stanou partneři. V takovém případě nezbývá než koordinovat postup, hlídat strategická místa a odříznout padouchy od jakýchkoliv možností pohybu.

Chicago sice nabízí zajímavé možnosti taktizování, ale zábavu hodně ovlivňuje náhoda. Kostky jsou vrtkavé, a tak se snadno z partie může stát nekonečná honička, která výrazně přesáhne uváděný půlhodinový časový limit. To hrozí především při soupeření tří a čtyř hráčů, kdy je počet figurek v zásobě každého z účastníků vysoký. Proto doporučujeme i u takovéto partie snížit počet figurek tak, aby byla hra vyrovnaná.

Navíc obvykle není reálné, aby hráči nasadili všechny figurky, a spíše se budou zaměřovat na správné ovládání několika málo a posily budou vyvolávat pouze v případě vyhození.

Velmi kladně hodnotíme fakt, že v krabici naleznete kromě základní sady gangsterů a policistů také náhradní figurky. To se dnes moc často nevidí.
Figurky padouchů i žetonky s lupem jsou naříznuty tak, aby je v případě vykradení banky mohla daná postavička nést s sebou na loď. Bohužel se nám nepodařilo přijít na způsob, jakým měl být měšec s pokladem na padoucha připevněn.

Jak již jsme zmínili, v Chicagu má na všechno velký vliv náhoda. Přesto má v každé partii místo i strategie, ale pokud vám nebudou padat správné puntíky na kostce, nebude vám ani ta nejlepší taktika nic platná.

Chicago je jednoduchá hra, u které se pobaví menší hráči kolem minimálního věku sedmi let doporučovaného na obalu. Větší pravděpodobně odradí podobnost partií a velký vliv náhody. Pokud vám házení kostkou a štěstí nevadí a máte menší dítě, které má rádo Člověče nezlob se, mohlo by u Chicaga zažít zajímavé chvíle.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10% za dětský pohled.

Recenze: Chicago – tam kde kvete zločin
Klady:

+ svérázná grafika
+ různé figurky
+ náhradní figurky
+ skrývání v budovách
Zápory:

- může se strhnout v dlouhou partii
- velký vliv náhody
- grafika plánu nezaujme
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ticket to Ride Asia – stavba kolejí je týmový sport