Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Chicken Out – jen pro slepice

chicken-out-01

Na dvoře máme malou ohrádku, která byla ještě před nedávnem prázdná. Pejsek ani kočka tady ale bydlet nechtěli, a tak jsme pořídili slepice. Speciální rasu, která má červená a černá pírka. Pobíhají kolem a já se bojím, že když půjdu spát, přijde na ně liška. A tak se je snažím alespoň spočítat, abych ráno věděl, jestli některá nechybí.

Kuřátka i slepičky jsou hlavními postavami nové karetní hry, kterou si pro nás připravil David Parlett. Jeho výtvor pak zastřešila společnost Piatnik. To vše se stalo v roce 2017 a v této době dorazila hra v českém jazyce do místních obchodů.

Jedná se o malou modrou krabičku, na jejímž víku najdeme mazaného lišáka v sedmém nebi. Je totiž obklopený slepicemi, které se mu podařilo přemluvit, že je jejich nejlepší kamarád. Pravda je ale samozřejmě někde úplně jinde, jak nám naznačí nitro krabice, kde najdeme celkem padesát karet. Na nich jsou nakreslené postavičky červených a zelených kvočen a podle jejich počtu má také každá karta číslo ve svých rozích. K tomu jako nášup dostanou hráči také deset karet lišky.  Všechny karty mají ale stejnou zadní stranu, takže je stačí zamíchat do jednoho balíčku a rovnoměrně rozdat mezi všechny účastníky partie.

chicken-out-04

Hráči se postupně dostávají k tahu po směru hodinových ručiček. Ten, kdo se dostane na tah, vyloží dvě horní karty ze svého balíčku obrázkem nahoru do středu stolu. Jeho jediným úkolem pak je sečíst dvě číslice na kartách a ohlásit celkovou sumu soupeřům. Ostatní účastníci partie dostanou šanci každý přiložit jednu další kartu.

Všechny číslice se postupně dále přičítají až do chvíle, kdy suma přesáhne jednadvacet. Tohle ale není pro hráče vůbec dobrá zpráva, protože to znamená, že si bude muset celý balíček vzít a položit jej pod svoji stávající hromádku. To ale neplatí, pokud nově přiložená karta má číslici červené barvy.  Její přebytečná hodnota se totiž od čísla jednadvacet zpět odečte. Výjimkou jsou lišky, které umí manipulovat celkovou hodnotu různými směry (třeba nulovat).

S desítku jako nejvyšší hodnotou na kartách se mohou hráči rozhodnout z vyložení nové karty vycouvat. Právě tato akce dala celé hře jméno. Ale takové rozhodnutí lze udělat pouze v případě, že je aktuální suma (před tahem hráče) vyšší než jedenáct a hráč je tedy v reálném nebezpečí přeskočení hraniční hodnoty.

chicken-out-05

Největší radost ale hráči udělá, pokud dokáže svojí kartou trefit přímo cílovou číslici jednadvacet. Balíček karet nikdo nedostane. Místo toho opustí partii a hráč, kterému se tento tah podařil, má možnost hrát znovu. Tentokrát ale může vyložit ne pouze jednu kartu, ale libovolný počet, dokud není spokojený (nebo nersikuje příliš a nepřesáhne 21). Partie pokračuje tak dlouho, dokud se jeden po druhém hráči nezbaví všech karet ve svém balíčku. Tedy až na posledního z nich, který si spočítá trestné body za karty, jež mu zůstaly v ruce. Hraje se na více kol a na konci se vítězem stává ten, kdo má nejméně trestných bodů.

Chicken Out je hrou, která se inspirovala jednoduchým principem blackjacku a tedy dosahování čísla jednadvacet. Není na ní nic originálního, ale to neznamená, že byste se nemohli s jednoduchou karetní hrou bavit. Tahle je ale určená především pro děti, protože dospělé tolik nezaujme.

chicken-out-06

To proto, že veškeré otáčení čísel je zcela náhodné. Hráči sami nemohou ovlivnit, jestli se do cílových jednadvaceti jejich součet ještě vejde nebo už jej přesáhnou. Všechno to závisí pouze na štěstí a na tom, jak dobře si zamíchali svoje karty. Díky tomu spousta starších hráčů bude s touto hrou nespokojená a raději se poohlédne po jiné.

Dětem ale bude její náplň stačit. Slepičky mají prcci rádi, lišky také a počítání je důležité. Právě jeho trénování je nejlepším důvodem, proč tuto hru svému potomkovi pořídit. Nejde totiž jen o neustálé přičítání, ale čas od času budou měnit hodnoty i směrem dolů.

Zpracování je fajn. Odpovídá přesně cílovému publiku, takže kdákalky jsou veselé a lišky roztomilé. To všechno dohromady trochu kazí pravidla, protože na tak jednoduchou hru přičítání čísel vysvětlují dost nejasně.

chicken-out-07

Chicken Out je prostou dětskou hrou. Jde v ní jen o náhodu a počítání, které dohromady neznamenají nic víc. Dětem radost udělá, ale rodiče příliš nepobaví. Chicken Out nakonec je ale spíš pouze nevýrazným výtvorem.

Recenze: Chicken Out – jen pro slepice
Chicken Out je karetní hrou, která neumí dostatečně zaujmout. Jedná se totiž pouze o průměrnou dětskou hru, která jednoduše trénuje počítání. Větší cíl nemá. A u dětí na nějakou dobu uspěje, ale rodiče se jí příliš bavit nebudou. Chicken Out je náhodnou počítací hrou s kartami.
Klady:

+ pěkné ilustrace
+ trénuje počítání
+ jednoduchá hra
Zápory:

- dospělé nebaví
- ničím nevynikne
- různá délka partie
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Basilica – přispějte při stavbě svatostánku