Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Cink! Extreme – cinkejte extrémně

Asi víte, že prase je všežravec, protože to není žádné tajemství. Slupne všechno, co mu naservírujete a ještě bude spokojeně chrochtat blahem, jak má plné bříško. To naopak slon a opice jsou zvířata vybíravá a některé ovoce kupodivu nejí.

Není fáma, že sloni se bojí myší, ale ještě jedno tajemství nám o nich zoologové úspěšně až do dneška tajili: sloni totiž nemají rádi jahody! Nezkoušeli jsme to na vlastní kůži na žádném slonovi, měli jsme obavu, že by mu naskákaly červené pupínky a mohl by umřít. Takže to raději doma také nezkoušejte, ale věřte tomu, protože je to určitě pravda.

To takové opice si jahůdku na svém pravidelném obloženém košíčku ovoce dají, ale vůbec se jim nezavděčíte citrónem. Je to logické, protože opice mají rády především banány a citróny se jim s nimi pletou barvou a přitom mají takovou děsivě kyselou chuť! No brrrr… Takže pokud chcete nějakou opičku opravdu naštvat, podstrčte jí místo banánu citrón, a uvidíte, jak se zašklebí…

A kdeže jsme na tyhle tajemné objevy vlastně přišli, když se zabýváme jen deskovými hrami? Pravděpodobně autor Haim Shafir si dělal před vytvořením hry Cink! Extreme zoologický průzkum a na základě svých výzkumů zahrnul tato zjištění přímo do pravidel hry. Cink! Extreme je pokračováním zvonečkové hry s ještě prostším názvem Cink! (recenze), kterou jsme testovali v minulém roce. Pokud byste ji hledali v zahraničí, najdete ji pod exotickým názvem Halli Galli.

Stejně jako jejího staršího brášku, i extrémní variantu distribuuje v České republice firma Piatnik, možná proto, že její zaměstnanci mají rádi pěkná barevná zvířátka, obzvláště slony, opice, ale i prasátka.

Krabička má úplně stejný formát, jako původní Cink!. Uvnitř objevíte dvě přihrádky, jednu kulatou a jednu obdélníkovou. V té větší se nachází balíček karet s roztodivným ovocem, zatímco v druhé, menší, se ukrývá kovový cinkající zvoneček. Vše zakrývají krátká a jednoduchá pravidla, kterých se nemusí bát ani děti. Ačkoliv má hra v názvu slůvko „extreme“, nejsou principy nijak složité, pouze je hra ještě náročnější na pozornost zúčastněných při samotné partii.

Příprava partie zahrnuje jednoduché rozdání karet všem hráčům tak, aby měl každý stejně velkou hromádku. Ani hráč, ani jeho soupeři však nesmí znát obsah svého balíčku. Místo mezi soupeři uprostřed stolu by mělo být zarezervováno pro hlavní součást celé hry – zvoneček.

V průběhu hry se protivníci střídají v otáčení karet ze své hromádky. Měli by to dělat, podobně jako u podobně akčního Jungle Speed (recenze), obrázkem od sebe, aby neměli nesportovní výhodu. To, že uvidí obrázek karty dříve než soupeři, by jim totiž mohlo výrazně pomoci.

Všichni zúčastnění tak odhalují neustále nové a nové karty (a ty předchozí zakrývají), takže se stav hry neustále mění. Úkol mají všichni jednoduchý – mít napnuté všechny smysly a co nejrychleji zazvonit ve chvíli, kdy se na stole objeví dvě úplně stejné karty. Za odměnu si můžete všechny vyložené karty vzít a umístit je naspod svého balíčku. Do této chvíle je vše podobné, jako u klasického Cink! a zkušení hráči nevidí na této hře nic extrémního.

Jenže teď přijdou na řadu zvířátka a jejich hladové žaludky. Zazvonit totiž může kdokoliv ve chvíli, kdy se objeví na stole jakékoliv zvíře, a tak jej nakrmit. Jenže si musí zároveň dávat pozor, aby slonovi v jeho potravě nepodal jahodu nebo opici citrón, protože byste je mohli otrávit. Tyto ovoce nesmí být na právě odkrytých kartách vůbec zastoupené.

Pokud tedy nastane situace, že na stole leží například slon a kolem něj jen samé švestky, citróny a banány, můžete vesele zvonit, protože slonisko si s radostí dá do chobotu. Výjimkou z popsaného pravidla je prasátko, na které se zvoní vždy hned ve chvíli, kdy se objeví, protože to zbaští všechno, na co přijde. Nejrychlejší hráč získává okamžitě všechny karty na stole a zvětší si svůj balíček karet.

Jakmile některému ze zúčastněných soupeřů dojdou karty, vypadává ze hry a může se na zbytek souboje pouze nečinně koukat. Dokud však má před sebou ještě nějaké své vyložené karty, stále se může snažit zazvonit jako první, získat karty protihráčů a vrátit se ještě zpět do hry.

Pokud ve hře zbydou pouze dva poslední hráči, dohraje se kolo a partie končí. Vítězí ten ze soupeřů, kterému zůstalo více karet. Samozřejmě si mohou protivníci na začátku stanovit i pravidlo, že musí být znám jasný vítěz a jediný majitel všech karet, takže hra pokračuje i ve dvou.

Karty ovoce jsou si podobné, takže občas je problém je rozpoznat, zvlášť pokud jsou třeba vzhůru nohama. Díky tomu často nastávají legrační situace, že hráči zazvoní v nesprávnou chvíli, nebo třeba dva soupeři váhají se zazvoněním. Právě takovéto události přispívají k velké legraci při partii. Pokud dojde k zazvonění v nesprávný okamžik, musí provinilec dát všechny svoje vyložené karty pod zvoneček. Do hromádky je získá ten hráč, který jako první zazvoní na zvoneček ve správnou chvíli.

Kromě zvířátek najdete v pravidlech ještě jedno extrémní pravidlo, které se samozřejmě můžete rozhodnout nevyužít. V případě, že některý z hráčů zazvoní na zvoneček špatně dvakrát po sobě, okamžitě vypadává z celé hry. Můžete to brát podobně, jako ulité starty v atletice, kdy si také sportovci po jednom špatném startu musí dávat větší pozor.

Zpracování karet je povedené, ačkoliv využívá jednoduché grafiky, jejímž autorem je Oliver Freudenreich. Na grafice ovoce nebylo od základní verze co měnit, ale přibyly pěkné obrázky třech zvířat. U nich navíc pozadí karet odpovídá barvě ovoce, které zvířátko nemá rádo. Právě proto má prasátko bílé pozadí, slon rudě červené a opice se vyjímá na zelené, takže pokud náhodou zapomenete, stačí se spolehnout na tuto barvu.

Krabice je vyrobena kvalitně, není zbytečně velká a do prolisů se akorát vejde zvoneček a balíček karet. Jediné, co vás bude možná trochu trápit, bude přenášení Cink! Extreme někam na výlet. Pokud si totiž cinkátko nějak neupevníte, bude se vám z batohu neustále ozývat zvonění, až si budete připadat jako postava z Petra Pana.

Ačkoliv má hra v názvu „extreme“, určitě to neznamená, že by byla pouze pro starší děti. Je určena dětem od šesti let stejně jako původní Cink! a tentokrát dokonce nemusí umět počítat, protože není důležitý počet otočeného ovoce.

Vzhledem k tomu, že se perete o zvoneček, tak karty samotné nejsou v ohrožení. Právě ty těsné bitvy a napětí při každém tahu je tím, co podobné hry dělá tak zábavnými. A o Cink! Extreme to platí pochopitelně také. A to ani nemluvíme o lákavém zvonivém zvuku zvonečku, který přivábí všechny děti v dosahu jeho cinkání.

Hra vyšla v roce 2005, tedy o celých třináct let později než její vzor. Důvodem jejího vzniku bylo asi především udělat partii variabilnější pro zkušené zvonečkové karbaníky. V podstatě zůstal zcela stejný základ a pouze přibyla zvířátka. Takže si v podstatě můžete s touto verzí zahrát i původní Cink!

Cink! Extreme je o krapet lepší a zábavnější než původní verze. K veselosti hry přispívá přítomnost zvířátek, která do hry přidávají nové situace, při nichž je třeba zazvonit. Přitom v jádru se jedná o to samé zábavné Cink!, které už možná znáte. Pokud máte klasickou verzi, asi se vám koupě zvířátkové varianty příliš nevyplatí, pokud ale stále přemýšlíte o koupi zvonečku, pak vám můžeme doporučit právě tuto extrémnější verzi.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHaim Shafir
IlustraceOliver Freudenreich
Vydavatel999 Games, AMIGO, Asmodee, Gigamic, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, Piatnik, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2005
Počet hráčů2 - 6
Herní doba20
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieAction / Dexterity, Animals, Humor, Memory
MechanismyActing, Memory, Pattern Recognition
RodinaAnimals: Apes / Monkeys, Animals: Elephants, Animals: Pigs, Game: Halli-Galli
Alternativní názvyCink! Extreme, Cink! Extreme, 德國心臟病, 德國心臟病極限版, 할리갈리 익스트림

Více o hře.

Recenze: Cink! Extreme – cinkejte extrémně
Klady:

+ rychlá partie
+ nízká cena
+ učí postřeh
+ kvalitní zpracování
+ zvoneček
+ zvířátka dělají variabilnější hru
+ pěkné ilustrace
Zápory:

- slabší pro dva hráče
- cinká při přenášení
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Caminos – nezastavitelný vodní tok