Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Co na to Češi? – skoro jako v televizi

co-na-to-cesi-10

Ať se lidí zeptáte na sebejasnější otázku, nikdy nedostanete stejnou odpověď. Každý máme svůj názor, ať už je správný nebo špatný. A právě proto, když dáte hlas lidu, dostanete odpovědi, které vás mohou překvapit.

Je na čase se naladit na vlny českého myšlení, protože na naše stoly míří hra Co na to Češi. Pokud vám je ten název povědomý, pak je to správně. Jedná se totiž o populární televizní show, kterou vysílá už nějaký ten měsíc TV Nova. Ale tentokrát se budete muset obejít bez moderátora. Soutěž má předlohu v pořadu Family Feud, který také jako první dostal do vínku tuto deskovou hru. Naštěstí společnost Albi využila možnost a rozhodla se ji lokalizovat i s odpověďmi stovky místních.

Krabice láká víkem s grafikou samotného pořadu. Není třeba žádná grafika, stačí nápis, který je každému povědomý. Uvnitř se předně nachází dvě mazací desky (jednu pro sledování stavu kola, druhou pro bodování celé hry). Před partií se musí hráči rozdělit na dva týmy a pro každé kolo musí ze svých řad zvolit jednoho moderátora, který se jej nezúčastní. Místo toho si právě vezme obě zmiňované desky. Poblíž stačí připravit fixu, hromadu zamíchaných karet (tři stovky) s otázkami a tři karty křížků. Kapitáni obou týmů by měli sedět naproti sobě a právě sem položí bzučák (před první partií do něj nesmí zapomenout dát dvě tužkové baterie AAA.

co-na-to-cesi-04

Jedna partie má celkem pět kol. Na začátku každého z nich musí tým obětovat svého hráče, který se pro danou otázku stane moderátorem. Ve výběru role se týmy střídají pravidelně napříč jednotlivými koly. Právě tento hráč vezme na úvod kola horní kartu z balíčku otázek a přečte zadání oběma skupinám hráčů. Kartu nikomu dalšímu neukazuje, protože jsou na ní natištěné také správné odpovědi.

V tu chvíli začne diskuse v obou týmech, kteří se snaží vymyslet co možná nejčastější odpověď, kterou mohli dotazovaní Češi na tuto otázku odpovědět. Kapitán týmu, který se dohodne rychleji, stiskne bzučák a ohlásí společně zvolenou odpověď. Moderátor ohlásí, jestli se pojem v tabulce správných odpovědí nachází a na jakém místě. Pokud to není nejčastější odpověď, dostává svoji šanci druhý tým.

Skupina hráčů, která zvolila hodnotnější odpověď, má nyní možnost se rozhodnout. Buď bude pokračovat pokusem o další odpověď, nebo nechá slovo protivníkům. Ten, kdo bude pokračovat, má jasně daný úkol – uhodnout všechny zbývající řádky na kartě. Moderátor správné odpovědi u týmu označuje na mazací destičce. Každá nesprávná odpověď znamená jeden červený křížek.

co-na-to-cesi-01

Pokud týmu zahouká křížek i potřetí, přichází o možnost dále odpovídat. Navíc tímto dají šanci nepřátelské straně k zisku kompletní sady bodů z kola. K tomu jim stačí jmenovat jednu chybějící možnost. V takovém případě získává tým kompletní bodový součet.

Ať už získá body jeden nebo druhý tým, je třeba výsledné skóre zanést do druhé tabulky. Totéž se pak odehraje celkem pětkrát, než se výsledky všech pěti kol posčítají a určí, který tým má v celkové sumě více bodů. Tato skupina může slavit vítězství.

Co na to Češi je tak trochu jinou vědomostní hrou, ve které hraje dominantní roli týmový faktor. Hráči se mohou radit a vymýšlet tu nejvhodnější odpověď. Při tom jde samozřejmě o schopnost nějakou další možnost vůbec vymyslet. Teprve pak je třeba uspořádat možnosti podle toho, jaká je pravděpodobnost, že ji řekne někdo jiný.

co-na-to-cesi-07

Veškeré debatování by se navíc mělo odehrávat v tichosti, aby soupeři nemohli opisovat. Ale především co nejrychleji, alespoň v první fázi. Tento takzvaný rozstřel na úvod každého kola má totiž výrazně rozhodující vliv. Pouze tento tým se může rozhodnout, jestli mu dané téma vyhovuje nebo ne a to je cenná možnost.

Pokud jste náš popis pravidel četli pozorně, pak jste zaregistrovali, že ve hře se mohou týmy radit. Tím se odlišuje od televizní předlohy, kde každý musí hádat sám za sebe, a to vždy pouze jedenkrát za kolo.

Na hráče čekají zajímavé otázky, například na kterém zvířeti se dá v pohádce létat. Někdy je otázka zajímavá i s ohledem na objevování, například se tak hráči dozví, co lidé dělají jako první, když nasednou do auta.

co-na-to-cesi-05

Hra nabízí i variantu pro tři, ale tam se žádné debatování konat nebude. Jeden hráč je moderátor a na každé straně je pouze jeden člen týmu. Už z této věty je jasné, že takový počet hráčů nemá nic společného s opravdovou zábavou. Rozumné minimum jsou čtyři, ale až v šesti budete mít jistotu, že v každém kole budou na obou stranách budou v každou chvíli alespoň dva hráči pro opravdový zážitek.

Protože je lichý počet kol, jeden z týmů bude mít nevýhodu a odehraje tři kola bez některého ze svých hráčů, zatímco druhý tým bude muset tuto potíž překonávat pouze dvakrát. Řešením je samozřejmě zvolit jednoho moderátora, který se nebude účastnit partie vůbec, ale taková role není zrovna populární.

co-na-to-cesi-08

Karet jsou tři stovky. Nejsou sice oboustranné, ale i tento počet témat je zárukou spousty zábavných partií. To proto, že v jednotlivých partiích se mihne celkem vždy pět karet. Z toho si jednoduše umíte spočítat, kolik různorodých partií vás čeká. A je otázkou, jestli si po takové době budete pamatovat správné odpovědi z těch prvních. Mazací destičky i klakson potěší a doplňují pozitivní dojem.

Co na to Češi? je hra, která jasně bude těžit z fanouškovské základny televizního pořadu. Jeho branami prošla už obrovská spousta rodin. Jeho mechanismus je jednoduchý a zábavný, což je pro párty hru zárukou úspěchu. A tahle není až tolik vědomostní, takže její základna hráčů bude opravdu široká. Může za to i fakt, že Co na to Češi jsou založené na zábavné premise, kde se těžko odolává možnosti objevovat odpovědi jiných.

Recenze: Co na to Češi? – skoro jako v televizi
Co na to Češi? je solidním zpracováním televizního pořadu do párty verze. Hráči musí spolupracovat jako tým, vymýšlet zajímavé možnosti a při tom se trefit do odpovědí ukrytých na kartičce. Kolo má dvě fáze, z nichž hlavně první je velmi důležitá s ohledem na další vývoj kola. Partie je jednoduchá, ale je naprosto zásadní, aby se jí účastnil dostatečný počet hráčů. Potom umí být hra Co na to Češi? opravdu zábavná.
Klady:

+ hromada odpovědí
+ jednoduchá pravidla
+ týmová zábava
+ dvě rozdílné fáze
Zápory:

- v nižším počtu není zážitek srovnatelný
- jeden hráč vždy musí být moderátor
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Savannah Park – ráj zvířat v Africe