Trocha nebezpečí za ten zážitek stojí. Myslím na to, že kdysi dávno se tu proháněly pirátské lodě. Hrdlořezové věděli, proč si právě tuto zátoku zvolili jako domov, protože oplývá neobyčejnou krásou pod vodou. A právě korálový útes je naším cílem, ačkoliv všichni potají doufáme, že někde mezi těmi barvičkami se bude schovávat i nějaké truhla zapomenutá v čase.
Právě takový korálový útes u pirátského ostrova nám odhalí desková hra Coralia, kterou vytvořil Michael Rieneck pod záštitou společností Huch. O grafické zpracování se postaral oblíbený Miguel Coimbra. Hra vyšla v roce 2019 a do své distribuční sítě ji zařadila společnost Esdevium Games.
Krabice je celá ponořená pod vodou, v obklopení pestrobarevných rybek a k tomu pohledu hráčům svítí výzkumná ponorka. Než se pustí do objevování a lovení pokladů, musí hráči rozložit do středu stolu herní plán plný barev a v rámci přípravy jej naplní šesti truhlicemi a také zamíchanými destičkami želv.
Vedle toho všeho rozloží přehledové karty, ale především hromádky korálů, perel a ryb. Ty je třeba připravit zamícháním každou zvlášť, protože z každé vezmou po třech kartách a vytvoří z nich hromádku ostrova. Zásoba kostek musí být také všem na dosah. Potom už si každý vybere barvu a dostane od ní jednoho potapěče, jednu loď a dvě chobotnice. Svojí figurkou lodi pak označí startovní pozici nulu.
Začínající hráč si vezme kartonovou výzkumnou stanici a vybere si libovolné čtyři kostky. Z těch si musí vždy aktivní podvodní průzkumník vybrat jednu a použít ji k akci. To provede tak, že kostku položí na vhodné místo na plánu, a to v závislosti na barvě a ikoně. To znamená, že v ideálním případě má v každém tahu na výběr čtyři různé možnosti, pokud kostky nejsou proti.
Akce jednoduše znamenají zisk některé z karet, respektive prozkoumání části korálového útesu. Hráč tak může vybírat z karet ryb, hvězdic nebo perel a vždy si ponechá tu, kterou by si nejvíc přál (a jež se mu také hodí do plánů). Svoje nálezy si ponechávají soupeři ukryté obrázkem dolů.
Ale kostky mají šest stran, takže to ještě zdaleka není vše, protože nyní dostanou účastníci šanci zasáhnout přímo na mapě. Díky správné ikoně může tak hráč umístit svoji figurku chobotnice společně s kostkou a získá tak ihned body za každou kostku, která leží na daném útesu. Ikona želvy znamená, že průzkumník narazil na toto stvoření a připíše si ihned body z destičky.
Hlavním prvkem celé hry je ale figurka potapěče, který opět na plán doprovodí kostku. Jenže i později se může mezi útesy přesunovat za lepší podívanou, pokud to tak jeho majitel chce. Může si tím zajistit nějaký ten poklad ukrytý na dně útesu, ze kterého připlaval. To proto, že podle jeho umístění dostane hráč body.
Další hráč dostane průzkumnický modul se třemi kostkami a vybere si jednu libovolnou, kterou sadu doplní a všemi čtyřmi zase hodí. Tak pokračuje kolo za kolem a korálový útes odtajňuje svoje tajemství. Jakmile se přiblíží vyčerpání zásoby kostek, partie končí. Potom už hráči dostanou body za své nastřádané kartičky objevů, ale také za lokaci potapěče, sady ryb a perel. Ten, kdo má bodů nejvíce, se stává vítězem.
Coralia je velmi dobře tematicky zpracovanou hrou, ve které jde o spolupráci kostek, taktiky a sbírání sad. Hráči mají v každém tahu na výběr ze čtyř možností, protože každá kombinace barvy kostky a ikony je na plánu pouze jedenkrát. Proto je třeba dobře zvážit, co chce hráč udělat. Velmi často totiž na ty další akce už nedostane příležitost až do konce partie.
Jenže zatímco ty volby vypadají chytře, bohužel jsou většinou naprosto evidentní. Hráč si z těch čtyř kostek dokáže vždy vybrat jasně jednu, která se mu vyplatí. A to bohužel kazí celkový prožitek z kontroly nad vývojem, protože o zbytek už se starají kostky a náhoda.
Jedinou opravdu zajímavou volbou tak zůstává výběr kostky na začátku tahu. Tím totiž hráč zkouší ovlivnit pravděpodobnost, že se mu podaří to, co by si přál. Jakmile už je ale vše hotovo a ikony jsou známé, pak se dokáže velmi rychle přizpůsobit a to především v závislosti na tom, kde v průběhu partie se aktuálně nachází.
Ke zmiňovanému sběru sad karet hraje v Coralii důležitou roli také snaha získat převahu v oblastech korálových útesů. Jenže i tady chybí trochu napětí, protože jednotlivé oblasti nenabízí dostatek polí a hlavně tady znovu přichází výrazně role na štěstí. Pouze s jeho pomocí může hráč dotáhnout do úspěšného konce boj o body za některou lokaci.
Hra je ale velmi rychlá, což je evidentní v každém tahu. Partie trvá příjemných třicet minut, které dokáže i zabavit. Hlavně ve čtyřech, protože rychlost tahů ji přesně pro vyšší množství soupeřů předurčuje. Současně ale právě s tolika soupeři se kostky rychleji mění.
V partii je spousta šancí, jak získávat vítězné body. Z každého mechanismu si bere trochu, a tak je výsledný mix docela chutný. Z hlediska zábavy je partie docela příjemná a to i přes výše zmiňované problémy.
Pravidla jsou velice jednoduchá, ačkoliv to od prvního pohledu na pravidla nevypadá. Připadají nám totiž napsaná zbytečně komplikovaně. Celkový dojem tak zachraňuje hlavně zpracování, které je od kostek až po grafiku naprosto perfektní. Kartonová výzkumná stanice je tu sice pouze na efekt, ale i to se daří. Potěší pak řada dřevěných figurek.
Coralia je hrou protikladů. Ačkoliv vás bude bavit, budete si současně vědomi toho, že mohla být lepší. Ale pokud vezmeme v potaz, že partii zvládnou klidně i osmileté děti a budeme počítat rodiny jako hlavní cílovou skupinu, pak se výtky k jasným volbám a náhodě dají rychle smést ze stolu. Pokud ale Coralii chcete hrát v náročnějším kolektivu, pak budete asi zklamaní.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Michael Rieneck |
Ilustrace | Miguel Coimbra |
Vydavatel | HUCH!, R&R Games |
Rok vydání | 2019 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 35 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (1 voters) |
Kategorie | Animals, Dice |
Mechanismy | Dice Rolling, Open Drafting, Set Collection |
Rodina | Animals: Coral / Jellyfish / Anemones, Animals: Fish / Fishes, Animals: Octopuses, Components: Dice with Icons, Theme: Treasure Diving, Theme: Under the Sea |
Více o hře.
+ rychlé tahy
+ zábavné pro začátečníky
+ kombinace více stylů bodování
+ krásné zpracování
- jednoduchá pravidla popsaná komplikovaně
- pro starší to není úplně zábava