Určitě jste někdy zažili situaci, že se chcete pro něco rozhodnout, ale pořád váháte. Je to ono? Není to ono? Nejste si jistí do poslední chvíle a pak „frrr“ a ta šance je pryč. Připravte se, že podobná rozhodnutí vás čekají i v party hře Crazy Mix, kterou vám dnes představíme.
Crazy Mix je další krásně tvarovanou plechovou krabičkou ze stáje společnosti Hazgaard a v českém jazyce nám ji přináší REXHry. Vlastně ji spíš přibližují českému hráči, protože krabička češtinu neobsahuje. Ale to ničemu nevadí, protože s balíčkem vám dorazí česká pravidla, podle kterých se hru snadno naučíte.
Za vznikem Crazy Mix stojí podepsaní dva autoři – Guillaume Blossier a Frédéric Henry. Především druhý jmenovaný vám je určitě povědomý, protože stojí za vznikem populární a úspěšné série Timeline, startující hrou Timeline: Vynálezy (recenze) a pokračující na podzim loňského roku Timeline: Objevy (recenze).
Ale zpět ke Crazy Mix. Už obrázek na přední straně naznačuje hravost a experimentování s tvary. Trojúhelníky, kolečka, čtverečky, to vše v různých velikostech a barvách. Uvnitř krabičky jsou pohodlně usazené čtvercové karty překryté brožurkou cizojazyčných pravidel. Nic víc tentokrát nedostanete.
A přesto karty lze rozdělit hned do několika skupinek – největší obsahující 36 karet patří kódům, které na sobě mají číslo v kroužku a různé šipky a tvary. Ty vám asi zatím nebudou dávat smysl. Na druhé straně těchto karet je nakreslený nějaký barevný tvar, který představuje odpověď na otázku.
Další velký balíček tvoří karty cílů, kterých je osmnáct, a jsou opět oboustranné. Na jedné straně naleznete základní barvy, na druhé jsou pak pro zvýšení obtížnosti barvy namíchané do jiných odstínů. Tím nám hra trochu připomněla Fresco (recenze), kde jste jako umělci také míchali barvy. Jenže zde jde o něco zcela jiného. Zbylé tři karty obsahují loga Crazy Mix a přijdou zamíchat do balíčků.
Teď už si ale vysvětlíme, jak se Crazy Mix hraje. Na začátku musíte na stůl rozložit všech osmnáct karet cílů s obrázky tvarů. Položte je jejich základními barvami (červená, žlutá, modrá) nahoru. Mezi ně náhodně rozložte také dvě karty cílů Crazy Mix. Tím dostanete čtverec o straně dlouhé šest karet, kde budete hledat odpovědi.
Ještě ale musíme připravit ty otázky. To je však velice jednoduché, stačí do středu čtverce položit zbylých 36 karet kódu a to stranou s číslem nahoru. Ještě při míchání ale dejte pozor, aby byly všechny karty stejně otočené. Mezi ně zamíchejte také poslední kartu Crazy Mix, která vypadá z obou stran hodně podobně.
A nyní konečně může začít hra. Nemusíte mít strach, že když je horní karta zadání viditelná, že mohou hráči podvádět a předem si hledat kartu, protože ještě nemají indicie. Právě ty totiž, podobně jako v Pevnosti Boyard, potřebujete k rozluštění hádanky. Hráči jsou však skromní a budou jim stačit čtyři nápovědy, které vždy ukazují na jednu kartu ze čtverce.
Jak ty nápovědy získáte? Otáčíte postupně z balíčku karty a pokládáte je do všech čtyř světových stran kolem něj – nahoru, dolu, doleva a doprava. A protože je otočíte, objeví se na nich nějaký geometrický tvar, který představuje nápovědu. Jakmile máte všechny čtyři karty rozložené, všichni hráči mohou současně začít hledat odpovídající kartu.
K luštění kódu a nalezení správné karty však potřebujete také horní kartu na hromádce. Její bláznivé symboly, o kterých jsme psali dříve, totiž konečně přijdou k užitku. Na každou stranu karty ukazuje nějaký shluk znaků – jeden označuje barvu, druhý tvar, třetí velikost a čtvrtý plnost tvaru. Právě tyto čtyři parametry od sebe odlišují také karty cílů rozmístěné do čtverce.
Vy musíte tedy ze čtveřice rozložených karet indicií vybrat vždy tu správnou vlastnost podle natočení karty na hromádce. A součtem těchto čtyř vlastností dostanete nějaký jednoznačný tvar – například velký červený čtverec s dírou uprostřed. Pak už jej stačí pouze najít mezi kartami cílů a položit na kartu prst jako první ze všech.
Pokud jste byli úspěšní, nejrychlejší a ještě navíc máte pravdu, dostanete odměnu v podobě karet. Teď se může zdát, že jsme vám odhalili všechna tajemství Crazy Mix, ale není to pravda, protože jste zapomněli na míchání karet. Jakmile totiž v balíčku kódů narazíte na kartu Crazy Mix, hra se mění na ještě obtížnější.
Změna se bude týkat pouze jediné karty indicie a tou je barva. Karta, na kterou z karty kódu ukazuje šestice barevných šipek, se změní. Na okolních fotografiích jste si mohli všimnout, že karty indicií s tvary se liší také svým barevným pozadím. A barva tvaru na kartě je od této chvíle součtem barvy pozadí a samotného objektu. Existují celkem tři kombinace: žlutá + červená, žlutá + modrá a červená + modrá. Určitě jste již odhalili, že výsledkem budou oranžová, zelená a fialová. K další hře ještě nesmíte zapomenout otočit karty cílů ve čtvercovém okolí, aby odpovídaly vyšší obtížnosti.
Za každé ukončené kolo dostane některý z hráčů karty za odměnu. Ovšem odměny nejsou vždy stejné – vezmete si totiž tolik karet tvarů, kolik ukazuje číslo v kroužku na odhalené kartě kódu. Právě počet získaných karet na konci partie rozhodne o vítězi.
Crazy Mix je vynikající hrou o barvách. Když už dnes neustále přirovnáváme, tak nejblíž z námi dosud hraných her má asi ke skvělému Duchovi (recenze). Jeho zbraní byly dřevěné figurky. Vedle nich Crazy Mix sice poskytuje pouze čtvercové karty, ale ve finále je mnohem náročnější.
Ačkoliv to nevypadá, kombinování čtyř vlastností do jednoho výsledného tvaru není jednoduché. V průběhu partie tak vidíte několik postav skloněných nad stolem a neustále si mumlajících pro sebe zjištěné vlastnosti. Zdálky to může vypadat až trochu jako bláznovství.
Ale především to je skvělá zábava. Skvělý nápad je, že šipky neustále mění svůj směr, takže vůbec nevíte, na které straně bude příště barva a kde bude velikost. Musíte tedy neustále dávat velký pozor a být ve střehu. Každá chybička se počítá, a pokud ukážete na špatný tvar, přijdete o jednu ze svých pracně získaných karet.
Dále stupňovaná obtížnost v podobě míchání karet lze ze hry elegantně vypustit, pokud hrajete s mladšími hráči. Tím je mnohem přístupnější a bez problémů ji opravdu mohou hrát i na krabičce doporučení osmiletí caparti. Naopak pokud chcete obtížnější hru hned od začátku, není nic jednoduššího, než začít míchat barvy okamžitě. Celkem tedy v podstatě má Crazy Mix tři obtížnosti.
Skvělá je také variabilita, protože vedle nezapamatovatelných tvarů se mění směr, kterým se nachází tvar nebo barva. A protože karty kódů používáte také jako indicie, tak v každé hře budete mít jiné se zadáním.
Grafika na kartičkách slouží přesně svému účelu, všechny symboly jsou jasné a rozeznatelné, stejně jako vybírané barvy. V tomto směru tedy rozhodně nedojde k žádným nedorozuměním nebo přehlédnutím.
Pozitivní zprávou je určitě také herní doba, která se pohybuje bez problémů na hranici patnácti minut. A protože se jedná o postřehovou hru, ke které nejsou třeba žádné speciální rekvizity, může se souboje zúčastnit prakticky neomezený počet osob. Stačí jen, aby všichni měli výhled a dosáhli na stůl. Tím je omezení vyřešeno. Ale nebojte se, hra je zábavná i ve dvou, protože hry o rychlosti reakcí a uvažování prostě už takové jsou. Hráči za každou cenu chtějí vyhrát a dokázat, že právě oni jsou ti nejlepší.
Crazy Mix je opravdu povedenou postřehovou hrou, která si zaslouží více pozornosti, než se jí zatím dostalo. Jako rychlé odreagování najde svoje místo ve sbírce každého hráče, ale přitom se neztratí ani v rodině, která moc hrám neholduje. Je sice trochu náročnější na místo, ale blesková herní doba to vynahradí. Takže se třeba časem vžije prohlášení: zahrát Crazy Mix a spát!
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Guillaume Blossier, Frédéric Henry |
Vydavatel | Hazgaard Editions, Tilsit |
Rok vydání | 2006 |
Počet hráčů | 2 - 8 |
Herní doba | 15 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (1 voters) |
Kategorie | Card Game, Deduction, Real-time |
Mechanismy | Pattern Recognition |
Alternativní názvy | Mega Mix |
Více o hře.
+ kovová krabička
+ kombinování barev a tvarů
+ skvělý nápad se čtyřmi kartami nápověd
+ náročnější postřehová hra
+ snadno odlišitelné barvy
+ v podstatě tři obtížnosti
- různý počet karet za odměnu nezávisí na obtížnosti