Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Creationary – kreativní hra z Lega

Stavěcí kostky Lego máme všichni rádi z podobných důvodů. Ať už se s nimi pojí vzpomínky na dětství, nebo nám přijdou prostě a jednoduše roztomilé. Když je před vás někdo položí, těžko odoláte nutkání si z nich něco postavit. Něco velkolepého a krásného nebo naopak překvapivě jednoduchého.

Lego má pozitivní vliv na kreativitu dítěte, které si z něj může vytvořit v podstatě vše, na co pomyslí. Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na důležitý rozvoj motoriky a představivosti. Ale co kdybyste hromádku kostek vzali, zavřeli je do krabice a obohatili kartičkami s obrázky, které slouží jako předloha? Pak nám nenápadným způsobem vznikne hra, která zaujme všechny věkové generace – Creationary.

Už v samotném názvu je obsažen jasný záměr, se kterým ke hře autor Cephas Howard přistupoval. Hra opět propaguje slogan, který provází všechny Lego hry „Postav hru, hraji si a změň pravidla“. Ke kreativitě ve stavění se tak přidává ještě uvolnění představivosti v oblasti samotné hry, která je navržena volně, aby si ji děti mohly měnit k obrazu svému.

Lego hry vstoupily na český trh v průběhu roku 2010 a přilákaly na sebe velkou pozornost. Jejich design má na svědomí většinou již zmiňovaný Cephas Howard. Jedinou výjimkou je Ramsesova pyramida, kterou jsme recenzovali v minulém článku o Lego hrách. Na ní totiž spolupracoval a svými myšlenkami ji obohatil i Reiner Knizia, proslulý deskovkový návrhář.

V krabici naleznete několik igelitových pytlíků plných 338 lego součástek, návod, balíček 96 karet a samozřejmě nesmí chybět ani skvělá lego kostka. Po rozbalení sáčků vás čeká třídění jednotlivých částí podle barev, protože krabice má uvnitř přihrádky, do kterých se dají rozdělit.

Na zadní straně karet vás na první pohled zaujmou otazníky. Na některých je pouze jeden, na některých dva a někde dokonce tři. Tyto otazníky rozdělují karty podle obtížnosti na lehké, středně obtížné a těžké. Jejich zařazení opravdu odpovídá a nad úkoly ze třetí hromádky se opravdu zapotíte.

Karty samotné jsou rozděleny na čtyři obdélníky a v každém je jiný obrázek olemovaný barevnou čárou. Jedná se o předměty různých kategorií – příroda, budovy, předměty a vozidla.

Pravidla se nachází v osmijazyčné příručce, kde každá řeč zabírá tři strany. Je tedy jasné, že nepůjde o žádné složitosti, ale o jednoduchou a přímočarou zábavu. Přesto existují hned čtyři způsoby, jak Creationary hrát.

Ovšem než se do samotného hraní pustíte, čeká vás ještě jedna příjemná povinnost – musíte sestavit lego kostku tak, že na ni nacvakáte šest barevných dílků, které budou při hře rozhodovat o kategorii, z níž budete muset předmět postavit. Jednotlivé karty zamícháte a rozdělíte podle obtížnosti na tři hromádky. Pro pokročilé nebo hru dospělých můžete úkoly nechat na jedné hromadě a tahat si je náhodně.

Základní způsob hry je naprosto jednoduchý a přišli byste na něj i bez pravidel. Jeden hráč hodí kostkou a vylosuje si kartu z balíčku. Podle kategorie, která mu padla na kostce, se snaží z kostek Lega co nejlépe postavit tento předmět tak, aby spoluhráči událi, co stavíte. Bod získá stavitel v případě, že se někomu podaří uhodnout, co staví a zároveň si bod připíše i hráč, který jako první správně uhodnul předmět.

Pokud chcete zvýšit obtížnost hry, můžete omezit počet pokusu hádání pouze na jeden nebo můžete za nesprávné tipy odečítat protivníkům body.
Ve všech případech se však u této varianty nevyhnete nepříjemnému čekání. Všichni účastníci, kteří nestaví, mohou pouze sledovat svého soupeře, čekat než najde správné dílky a než vymyslí, jak chce věc postavit. Zvlášť malé děti se mohou brzy začít nudit. Tento problém se prohlubuje s rostoucím počtem protivníků, protože se prodlužuje čas, než se hráč dostane na řadu.

Tento problém řeší druhý způsob hry, ve kterém se role otáčí. Pouze jeden hráč hádá a všichni ostatní stavějí zároveň. Kategorii kostkou vybírá hádající hráč, všichni ostatní si vyberou kartu a staví předmět podle obrázku na ní. Pokud se podaří stavbu uhodnout, pak bod získává opět jak stavějící hráč, tak ten, který hádá.

Tato varianta nám při testování připadala zábavnější než první, protože někteří hráči jsou ve stavění rychlejší a někteří pomalejší. Přesto je hádání předmětů mnohem náročnější. Jen musí stavitelé odolat pokušení koukat po ostatních a hádat jejich výtvory, a především neříct nahlas správnou odpověď, pokud ji ví dříve než hadač.

Třetím způsobem je týmová hra, před níž se hráči rozdělí do týmů. Je důležité, aby měl každý tým alespoň dva hráče. V každém kole bude totiž jeden stavět a druhý se bude snažit uhodnout, co jeho výtvor představuje. Bod získá vždy tým, kterému se podaří jako prvnímu uhodnout skládanou věc.

I tohle je dobrý způsob, jak Creationary hrát. Jedinou nevýhodou je, že nestačí pouze tři hráči, jako ke klasické partii, ale sejít se musí alespoň čtveřice. Lichý počet není omezením, prostě bude jeden tým mít o hráče víc. Na hru to nemá žádný vliv, protože vždy se hádá pouze jeden výtvor v každém týmu.

Ve všech třech variantách se stává podle základních pravidel vítězem ten hráč (tým), který získal jako první pět bodů nebo hra končí ve chvíli, kdy se všichni hráči vystřídají ve všech rolích (tedy po jednom kole). V takovém případě vítězí samozřejmě hráč s nejvyšším bodovým ziskem. Samozřejmě je pouze na hráčích samotných, jak si tento bodový limit nastaví, a tím si ovlivní délku celé partie. Nerozhodné stavy pak rozhoduje dodatečné kolo.

Poslední čtvrtá varianta pak je kooperativní a jako jediná se dá hrát i ve dvou hráčích, ačkoliv toto číslo není na krabici uvedené a oficiálně je Creationary od tří. Staví opět jeden hráč a ostatní hádají, ale mají společný zájem co nejrychleji uhodnout stavěný předmět. Cílem je získat co nejvíce bodů (uhodnutých karet) za pevně stanovený časový limit.

Určitě se jedná o zajímavou variantu, kde spolu nemusí děti soupeřit, ale snaží se dosáhnout společného cíle. Navíc, jak již jsme zmínili, lze tento princip využít i ve dvou hráčích, což může být také někdy přínosem.

V žádné ze čtyř možností hry se nevyhnete využití kostky. Protože kostka má klasických šest stran a kategorie jsou pouze čtyři, určitě vás již napadlo, co je asi na těch zbylých dvou stranách. Jedno místo je obsazeno takzvaným žolíkem (černé políčko s otazníkem) a druhé políčko má na sobě napsáno x2 a znamená, že za správně uhodnutou kartu dostanou oba hráči dvojnásobek bodů.

Na poslední třetí straně jsou popsány varianty, které mohou použít zkušení hráči pro ozvláštnění zážitku. Nejjednodušším způsobem, který se od pohledu na různě obtížné karty přímo nabízí, je různý zisk bodů za různou složitost stavění i hádání. V takovém případě si po hodu kostky může hráč vybrat dle svých schopností kartu z jedné ze tří hromádek.

V případě, že vám padne symbol otazníku (žolík), navrhují pravidla, že můžete také vybrat předmět dle svého uvážení (vždy je v hodnotě pouze jednoho bodu). Jeho název napíšete před hádáním na papírek, který slouží po hádání k ověření správnosti řešení.

Poslední a také nejnáročnější úprava zahrnuje tuning lego kostky, na níž místo políčka dvojnásobku nebo žolíka dosadíte celý černý čtvereček. Ve chvíli, kdy padne na kostce toto políčko, musí se hráč rozhodnout pro některé zesložitění stavby – jednou rukou, se zavřenýma očima nebo pouze z dílků jedné barvy.

Jedná se o výborný nápad, který však je určen pokročilým a starším hráčům. Menší děti asi tuto výzvu nezvládnou až tak dobře. Přesto se určitě jedná o zajímavou možnost, která celou hru obohacuje.

Kromě zmíněných způsobů hraní nabádají všechny lego hry k vytváření vlastních pravidel a úpravě stávajících. Tím se teprve hráči nejvíce zapojí do hry samotné. Nás napadla jednoduchá variace na Dixit, kdy hráč lízne kartu, postaví podle vylosované kategorie předmět a před soupeře rozloží svoji kartu se čtyřmi dalšími náhodnými kartami. Úkolem ostatních hráčů je uhodnout, kterou kartu měl hráč jako předlohu.

Ve hře nejsou žádné žetony nebo nějaké jiné součástky, kterými by se dal sledovat bodový zisk jednotlivých hráčů, takže vám nezbude než použít papír a tužku. Druhou možností, kterou trochu pravidla naznačují je využití karet – při získání bodu sejmout kartu z hromádky a položit si ji před sebe.

Je jasné, že stanovit pro takovéto stavění jednoznačný časový limit, po němž se předmět bere jako neuhádnutý, je nemožné. Přesto je škoda, že Creationary alespoň nějaký měřící prostředek (přesýpací hodiny nebo jinou časomíru) neobsahuje. Hráčům nezbývá, než využívat jiných dostupných prostředků, protože jinak se některá kola mohou stát nekonečnými. Stejně tak domluva na konci kola je vždy velmi obtížná, obzvláště pokud se partie účastní pouze děti, které se nechtějí vzdát a pořád hádají.

Celkově vymyšlení Creationary a jeho sestavení nedalo asi velkou práci, stačilo vzít již existující dílky lega, dát je do jedné krabice, přidat kostku a karty. V podstatě by každý vlastník stavebnice Lego mohl hru vytvořit i ze svých vlastních součástek. Přesto je Creationary zábavnou hrou plnou legrace, v krabici naleznete veškeré potřebné prvky k sestavení všech 384 obrázků na kartách. Variabilitu zaručuje náhodné losování kategorie, takže se karty jen tak snadno neohrají.

Rezervy vidíme v samotné krabici, ve které se Creationary nachází. Přihrádky totiž nesahají až k víku, takže pokud s balením nějak pohnete, snadno se rozdělené kostky pomíchají. To může být nepříjemné především při přenášení, kde lze zaručit vodorovná poloha velmi obtížně. Navíc ke hře je výrazně lepší mít dílky roztříděné.

Na kartách nejvyšší obtížnosti naleznou hráči v sekci budov více i méně známé stavby z celého světa, jako je Tower Bridge, Taj Mahal, Socha svobody nebo budova opery v Sydney. U některých mohou mít děti problém je pojmenovat, takže je v podstatě nebudou moci uhodnout. Naštěstí se jedná pouze o několik karet, které lze vyřadit nebo za ně vzít náhradu, když si je někdo vytáhne a padne mu na kostce téma budov.

Často narazíte na problém nedostatku kostiček některého druhu, ovšem v tom vidíme úmysl autorů. Správné sestavení jednotlivých předmětů tak není úplně jednoduché, protože musíte nejen přemýšlet, jak chcete obrázek sestavit, ale také nesmíte zapomenout dávat pozor na to, z čeho jej chcete sestavit.

Přes všechny drobné nedostatky ve zpracování je Creationary stále zábavnou a tvořivou hrou, která zaujme všechny generace. Při soupeření určitě využijete různých variant hraní a odlišných obtížností kartiček. Pro rodiny s dětmi je Creationary velmi zajímavou volbou, která nabídne spoustu legrace a napětí a to vše v roztomilých hranatých tvarech kostek.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCynthia Bodin, Bastiaan Brederode, Cephas Howard
VydavatelLEGO
Rok vydání2009
Počet hráčů3 - 8
Herní doba60
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(12 voters)
KategorieParty Game
MechanismyStorytelling
RozšířeníCreationary: Booster Pack
RodinaSeries: LEGO Games, Toys: LEGO
Alternativní názvyLEGO Creationary

Více o hře.

Recenze: Creationary – kreativní hra z Lega
Klady:

+ cvičí představivost i stavitelské schopnosti
+ více obtížností
+ velký výběr variant hry
+ lego kostka
+ pro všechny věkové kategorie
+ je to lego
Zápory:

- dílky se vám v krabici pomíchají
- neobsahuje žádné žetony pro počítání bodů
- není čím měřit časový limit
- pro děti neznámé budovy v nejvyšší obtížnosti
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: 3 náklaďáky čekají, který chytrák je naloží