Od chvíle, kdy jsme poprvé vstoupili do šera jeskyní, víme, že se jeden na druhého můžeme spolehnout. V každém boji si kryjeme navzájem záda. Ostatní by za mne dali ruku do ohně. Jenže to se pořádně pletou. Měli by si dát dobrý pozor, komu důvěřují. Rozhodně nemám v plánu se s nikým dělit o úlovek, který na nás čeká na konci naší cesty. Až se otevřou poslední dveře, nebudu váhat ani na chvíli a udělám všechno pro to, aby zlato bylo jen a jen moje.
Nikdo ale našemu hrdinovi nemůže zaručit, že zlato tam bude. Mnohem víc mu ale vrtá hlavou jiná otázka – co když ostatní mají v plánu přesně to samé? Tak přesně takové rozhodnutí bude ležet i před vámi v deskové hře Cutthroat Caverns od autora Curta Coverta a jeho malé firmy Smirk and Dagger. Před několika týdny jsme vám od nich představili hru Sutakku (recenze). Ilustrace z fantazie přenesl na papír Tim Wollweber.
Hru najdete v poměrně malé černé krabičce odpovídající převážně karetnímu zaměření hry. Na víku najdete skupinku hrdinů, kteří zdánlivě stojí společně proti nebezpečí. Ale ve skutečnosti čekají jen na příležitost, jak ostatní podrazit a získat z toho nějaký zisk jen a jen pro sebe. Toto jsou hrdinové ze skutečného svět a ne z žádných pohádek.
Pod víkem přikrývá všechno šedivým tajemstvím brožurka pravidel. Ta nám objasní, že zatímco hra pochází z roku 2007, naše verze je reprint z nedávného roku 2012. Pod ním je ještě jedna komponenta o plné dvaceticentimetrové výšce krabice – počítadlo životů pro příšery z tvrdého kartonu.
Teprve pod ním narazíme konečně na tři hromádky karet. Dvě z nich sloučíte snadno dohromady, protože to jsou v obou případech akční karty. Mezi nimi se ale přece jen ukrývá šestice karet iniciativy. Ostatní karty už rozeznáte podle většího (přibližně dvojnásobného) rozměru. Všech 25 představuje různé příšery, na které můžete v jeskyních narazit. Ale k tomu, abyste se tam vydali, potřebujete hrdiny. Těm patří poslední hromádka šesti karet s portrétem, jménem a především lemovaná počítadlem životů.
Akční karty můžete rozdělit podle typu na tři druhy – červené útoky, modré akce a zelené předměty. Dostávat je budete ale společně a záleží jen na vás, kdy je využijete. Útočným kartám dominuje hodnota zásahu, který může být ale modifikovaná, a proto po jejím obvodu najdete násobky, ale také polovičky této hodnoty. Ostatní dva druhy karet mají svoje funkce vždy popsané textem.
To ale pořád není všechno. V krabičce se ukrývá také hromádka žetonů. Kromě těch patřících k příšerám najdete v archu také losovací kolečko (panna a orel), nebo třeba žeton s lebkou pro sledování životů nepřátel. Poslední ve frontě na vaši pozornost jsou skleněné kamínky, které budou z větší části ukazovat počet životů u postav.
Je pochopitelné, že na začátku vaší pouti si musíte vybrat jednu postavu. Jako ta se vydáte do podzemí. K ní dostane každý hráč také zelený žeton, kterým bude označovat počet životů. Všechny postavy v základní hře mají shodně 100 životů a kameny tedy položíte právě na stovku. Do středu stolu podle počtu hráčů položíte karty iniciativy rozhodující o pořadí v každém kole náhodně.
Zamíchejte balíček 94 akčních karet. Z nich každý z protivníků dostane do ruky sedm, což je současně také maximální počet, který v průběhu partie můžete držet. Zbytek karet položíte na střed. Nyní zamícháte karty nepřátel a vyberete z nich devět náhodných protivníků, které položíte do balíčku vedle akčních karet obrázkem dolů. Zatím nevíte, co na vás v každé z devíti místností čeká.. Vedle hromádky položte ještě kartu se životy monster a k ní také dva žluté kameny – jeden na stupnici životů, druhý na počítadlo objevených nepřátel.
Partie se dělí na devět místností, které společně parta navštíví. V každé z nich se může ukrývat jedna z příšer. Na začátku každého takového kola (když nemáte s kým bojovat) odhalíte novou kartu z balíčku nepřátel. Údaje na kartě protivníka jasně udávají jeho počet životů, útočnou sílu, bodovou odměnu za jeho poražení a třeba i nějaké ty speciální dovednosti. První dvě nejdůležitější vlastnosti (útok a životy) se určují na základě počtu hrdinů, které čítala skupinka na začátku dobrodružství.
Před tím, než vkročíte do místnosti a do žáru boje máte šanci ještě vypít nějaký ten léčivý lektvar. Musíte také na destičce nastavit počet životů protivníka a tajně vylosovat iniciativu pro první kolo za pomoci karet.
Boj probíhá jednoduše tak, že každý z hráčů vybere tajně jednu útočnou kartu (pokud nemá, blafuje za pomoci karty akční), a pak je v pořadí podle iniciativy odhalují a provádí útoky. Karty většinou vezmou a pokládají je do řady tak, aby byly vždy vidět hodnoty útoku v horní části (v důsledku nějakého modifikátoru může být síla útoku změněná a karta natočená).
Někdy si ale můžete s pomocí speciálních útočných karet připravovat pouze půdu pro další kolo. Takovou kartu nepokládáte přímo do středu, ale před sebe, kde čeká na druhou do páru, kterou zahrajete v příštím útoku. Takové chvíle se ale nemusíte dočkat, pokud některý z hráčů dokáže zabít příšeru dřív a získat tak odměnu pro sebe.
Mnohem častěji ale příšera nájezd všech hrdinů přežije a dočká se šance na pomstu. Někdy útočí na konkrétního hráče, jindy si vezme slovo náhoda a to podle čísla na kartě iniciativy. Jenže ne těch hodnot, které držíte. Teď nastává chvíle na určení nového pořadí boje a teprve po novém rozdělení iniciativy se rozdělí takováto poškození.
Na konci boje, když konečně příšera leží v tratolišti krve, slaví pouze hráč, který ji srazil k zemi. Ten si vezme kartu a získá body na ní uvedené. Pak mohou všichni zahodit libovolný počet karet z ruky a dobrat zpět do sedmi. Tím se připraví na další setkání v nové místnosti. Takto partie pokračuje, dokud všichni hrdinové nezahynou nebo neprojdou celým labyrintem. V takovém případě vítězí hráč s nejvyšším bodovým ziskem za zabité příšery.
Cutthroat Caverns je v podstatě jednoduchá hra, ve které nenarazíte na žádná záludná a složitá pravidla. Přitom ale má velkou hloubku především ve svojí myšlence. Staví hráče do rozhodování mezi přežitím často visícím na vlásku a svým vlastním vítězstvím. Karet je dostatek, aby vše bylo variabilní i při častém opakování. A pokud by vám to nestačilo, na trhu jsou i rozšíření, které snad budeme mít možnost otestovat i my a podělit se s vámi o naše dojmy.
Je pěkně záludné, že ačkoliv v první fázi třeba ztratíte některého z hráčů, musíte si poradit s příšerami stavěnými na váš plný počet. Právě to je jedna z motivací, proč se hráči sice snaží podkopávat si navzájem nohy, ale musí to dělat s rozumem, aby jejich snaha vůbec k něčemu bylo. Není problém, aby hra skončila neúspěchem všech, když hrdinové zůstanou ležet zranění na podlaze jeskyně.
Nalezení správné hranice mezi spoluprací a zradou je tím prvním krokem, který musíte v této hře učinit. O vítězi rozhodují body za příšery určené jen hráči, který zasadí monstru finální ránu. To s sebou nese spoustu taktizování a napínavých situací. Ale kol je dost a obludy v posledních kolech jsou za více bodů, takže ani ke konci nejsou bez šance hráči, kterým se dosud nedařilo.
Tady by si hráči mohli postesknout nad nespravedlností herního systému. Přitom ale s postupující partií můžete lépe kompenzovat smůlu a špatné karty, zatímco na začátku s tím příliš neuděláte. A náhoda do Cutthroat Caverns neodmyslitelně patří.
Problémem při opakovaném hraní je nutnost opravdu pečlivého zamíchání akčního balíčku. Stejné karty by neměly být pospolu, což se stává často především u útočných karet. Ty jsou vždy hrané po skupinkách a díky tomu pak není jednoduché je oddělit pro následující partii. S tím také souvisí velká závislost hry na štěstí, protože někdy vám prostě budou chybět v ruce ty správné karty. Dávejte si ale dobrý pozor na to, abyste ve hře neměli mezi devíti kartami příliš pastí, které ve větším počtu mají tendenci kazit jinak skvělou atmosféru a tempo partie.
Partii si užijete už ve třech hráčích, kdy ale nezažijete tolik zrad. U této hry platí zaručeně, že čím víc hrdinů se bojů účastní, tím větší zábava to nakonec je. Ale bojovat s příšerami nás bavilo i s pouhými dvěma soudruhy po svém boku, protože i tak v jeskyních čeká spousta zábavy.
V rámci zachování jednoduchosti se hrdinové nikam nevyvíjí a pouze používají jednorázové předměty, obvykle lahvičky s lektvary. Příšery jsou naprosto unikátní a každá vyžaduje jiný přístup, což je skvělé. Třeba vlky musíte porazit jako skupinku, která se rozprostře kolem vás (proto žetony), zatímco krvavý mág přivolává nové příšery.
Technické zpracování je do detailů promyšlené především z funkčního hlediska (například otáčení karet při modifikaci zásahu). Akční karty nemají žádné ilustrace, což by mohlo některým náročnějším hráčům vadit.
Cutthroat Caverns nejsou žádná mírumilovná hra, ve které by hráči spolupracovali se snahou dobrat se cíle. Tak to může vypadat na začátku, ale najednou začnou meče nečekaně míjet svůj terč, kouzla uhýbat a všechno se bude dít podle podivného scénáře plného podrazů. A věřte nám, že je to celé ohromná zábava!
Více o hře.
+ hráči se společně pouští na cestu do nitra jeskyně
+ různé postavy a příšery s odlišnými schopnostmi
+ jednoduchá pravidla
+ navzájem si budete podrážet nohy
+ jen jeden hráč získá odměnu za poražení příšery
+ hra je stavěná na velikost party, takže nesmíte ztratit kolegu hned na začátku
+ nejlepší ve více hráčích
+ opravdu zábavné se skvělou atmosférou
+ otáčení karet kvůli modifikaci zásahu
- ve hře je důležitá i náhoda (zisk karet)
- musíte si hlídat, abyste neměli ve hře příliš pastí