Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dark Horse – vybudujte civilizaci na Divokém západě

Dark Horse - balení

V Americe jednou přišel čas, kdy celému kontinentu vládli temní udýchaní oři. Byli celý z kovu a jejich pevná kola se řítila a převážela nové obyvatele do jejich zbrusu nových měst a domů. Amerika v devatenáctém století prostě vzkvétala, všichni se měli skvěle a civilizace rozšiřovala svá křídla na novém kontinentu.

I vy jste jedním takovým kolonizátorem, který zakládá města a vytváří domovy pro nově příchozí, kteří v Evropě nenalezli štěstí a hledají ho v zámoří. Dlouhá plavba je vyčerpala a jediné, o čem teď sní, je tichý klidný domov, ve kterém budou moci začít zcela nový život.

Role budovatele měst a jejich propojení na vás připadne v nové deskové hře Dark Horse, která se dostala na trh díky ochotě fanoušků. Tato hra totiž je po Sentinels of the Multiverse (recenze) další, kterou recenzujeme a byla zafinancována díky serveru Kickstarter.

Dark Horse - připravená hra

Jejím autorem je Don Lloyd a vydal ji pod hlavičkou vlastního vydavatelství Knight Works, LLC. Do jejího vývoje ale přispěli také Justin Guillory, Gary Olson, Dave Koster a Paul Incao. Prostředí divokého západu dotvořil svojí grafikou Carlos de Anda Lopez.

Hra Dark Horse se ukrývá v hnědé krabici z pevného kartonu a na jejím víku je krásně ilustrovaná lokomotiva toho starého romantického vzhledu. Ovšem Dark Horse jako takový neodkazuje k temnému oři jako vlaku, ale k černému koni, který překvapí všechny svým úspěchem. Vy jste takovým nováčkem na Divokém západě a musíte nyní rozšířit svoji působnost.

V krabici najdete luxusní herní plán z tvrdého kartonu, který na sobě obsahuje 76 šestistěnných pozic, na kterých hráči vybudují svoje impérium. Kolem samotného zeleného světa se vine po levé a dolní straně stupnice vítězných bodů (vlivu), po horní a pravé pak akční políčka, kterých je pozoruhodných patnáct.

Dark Horse - připravená hra

Kromě herního plánu samozřejmě uvnitř najdete pořádnou hromadu kartonových komponentů prozatím seřazených do archů. Z nich vytřídíte suroviny (jídlo, dřevo, rudu), zlato a především dvacítku šestidílných žetonů zdrojů, jejichž místo bude na herním plánu. Nechybí ani spousta dalších žetonů v malých počtech, které označují půjčky, obchody, možnost využívat žolíka na kostku a další.

Balíčky karet jsou tentokrát menší a obsahují sedm postav, za které můžete Dark Horse hrát a využívat jejich speciálních schopností. O trochu větší je balíček 27 akčních karet, ze kterých si můžete dobírat. Poslední karta je referenční a představuje rekapitulaci základních pravidel hry a jejich fází.

Všechno ostatní už je ze dřeva. Žetony měst a vesnic, ale i podlouhlé tyčinky značící železnice. Dřevěná kolečka a také figurky jsou pak v barvách jednotlivých hráčů, stejně jako kostky – každý z hráčů dostane tři z nich ve své barvě. Hráči si ale rozeberou i města a vesnice, které mají také různé barvy odpovídající těm hráčským.

Dark Horse - rozehraná hra

A když už víme, co patří hráčům a ti si to všechno rozebrali k sobě, můžeme začít s přípravou partie samotné. Na herní plán nyní rozložíte náhodným způsobem žetony zdrojů, které budou mít jednotliví hráči k dispozici. Pouze osm z nich ve středu herního plánu je odkrytých, zbylých dvanáct začíná hru tajně a hráči musí teprve objevit, co skrývají za poklady.

Jednotliví hráči začínají na herním plánu tam, kde si sami zvolí. Většinou se snaží udržet na začátku od sebe odstup, takže začínají často v rozích herního plánu. Díky tomu k sobě mají sousedi na jedné straně plánu o dvě políčka blíž, než k soupeřům naproti přes herní plochu. Tím máte zaručeno, že hned od začátku se budete muset potýkat se soupeřovým rozšiřováním impéria.

Ve hře jsou dva druhy zdrojů – obyčejné a zbrázděné. Zatímco první z nich je jednoduché získat, druhé vás budou stát nějaké zdroje navíc. Ty se ale obvykle nachází ve středu herního plánu a nebudeme se jimi tedy nějak podrobněji zabývat.

Dark Horse - detail herního plánu

Hráči na začátku partie určí náhodně pořadí a právě podle něj si zabydlí herní plán do počátečního stavu. Každý z nich má nárok na jedno město a dvě vesnice. Teď se zastavíme chvilku u terminologie, která v původních pravidlech hry může být matoucí. Autor totiž v pravidlech používá slovat city a town, které pro nás nejsou na první pohled tak snadno rozlošitelná, jako kdyby to bylo city a village. Proto v následujícím textu budeme používat rozdělení na město a vesnici, ačkoliv se nejedná o přesný překlad terminologie Dark Horse.

Pro základní rozestavení platí pravidlo, že města musí být od sebe alespoň dva hexy vzdálené. V dalším průběhu partie ale je toto číslo snížené pouze na vzdálenost jednoho prázdného políčka. Vyšší číslo slouží pouze pro přípravu partie. Poté, co mají všichni rozmístěná města, mohou kolem něj položit dvě vesnice. Ty musí naopak přímo s městem sousedit, aby jeho obyvatelé měli blízko k civilizaci a mohli prodávat natěžené suroviny. Hráčům se samozřejmě vyplatí pokládat vesnice na políčka, která přináší nějakou surovinu.

Příprava hry končí ve chvíli, kdy si všichni položí svůj žeton na počítadlo vlivu. Na něm také pomocí žetonu „Game End“ určí, do kolika vítězných bodů se bude partie odehrávat. Tak snadno nastavíte délku a náročnost partie. V základní verzi pravidla doporučují číslo 11, tedy číslo tři od nejvyšší čtrnáctky, která představuje dlouhou hru.

Dark Horse - akční karty

Samotný průběh hry je velice jednoduchý. Na začátku každého tahu si hráči hodí svými dvěma kostkami (třetí mohou získat pouze za specifických podmínek). Jejich čísla určí jasně, které akce si mohou v tomto kole vybrat. Tím vám hra určitě připomene hry Alien Frontiers (recenze) nebo Burgen von Burgund (recenze).

Akcí je opravdu spousta a nebudeme se jimi všemi zabývat, spíše se obecně podíváme na principy, které poskytují, bez konkrétních odkazů. Akční políčka ale ještě předtím rozdělíme podle počtu hráčů, kteří je mohou v jednom kole využívat. Některá odměňují prvního, kdo je využije víc. K některým dalším potřebujete přesné číslo, u jiných si je můžete s pomocí žetonu nebo speciální dovednosti změnit. Přesně hozené číslo se označuje jako přirozené (natural).

Obecně hráči mohou s kostkami dělat spoustu věcí, které vedou k vítězství v partii. Nejdůležitější do začátku bude rozhodně produkce surovin z vesnic, která leží na plánu. Právě tyto suroviny pak mohou stavět další města, vesnice a koleje. Právě kolejemi mohou svoje impérium hráči rozvíjet nejvíce, protože než postaví nové město, musí k němu dovést železnici. Pak může využít akci Builder, která mu umožní toto město postavit. V dalším kole pak může vyrobit i nějaké ty vesničky okolo, jež mu přinesou zisk v podobě surovin.

Dark Horse - rozehraná hra

Některé akce umožňují hráčům upravovat výsledek další kostky nebo dokonce upravit danou kostku a pak ji přesunout jinam. Na jiných místech hráči získají cenný vliv, bonusovou třetí kostku pro příští kolo, role šerifa nebo starosty, které spolu s odpovídajícími žetony hvězdy či klíče k městu přináší také určité výhody. Jeden neplatí zdroj za politickou akci, druhý pak dostane jednu kostku zástupce (deputy die), kterou může využívat jako svoji klasickou kostku. Obě pozice jsou ve hře pouze jedenkrát a hráči si je mohou navzájem krást.

Z předchozího textu jste mohli získat dojem, že vliv (influence) se rovná vítězné body. Není tomu tak. Vliv pouze určuje konec partie a dostanete jeden vítězný bod za každý získaný vliv. Vítězné body ale pochopitelně získáváte také za žetony zlata nebo za roli šerifa/starosty na konci partie. Nejdůležitější ranec bodů ale dostanete za vesnice připojené k městu. Každé město má takovou hodnotu, jako je počet vesnic, které jsou k němu připojeny za pomoci kolejí! Můžete tedy nasbírat opravdu hodně bodů. A ten, kdo po jejich sčítání má nejvíce, se stal vítězem partie.

Desková hra Dark Horse bere známý princip využívání hozených čísel na kostkách k volbě akcí. Jenže tentokrát se kromě samotných kostek na herním plánu děje ještě hromada dalších věcí, které ze hry dělají opravdu skvělý a zapamatování hodný zážitek. U hry ani nevadí, že nemáte rádi divoký západ, protože kromě role šerifa zde nic a ilustrací na kartách zde není žádný výrazný náznak, že se jedná zrovna o toto téma.

Dark Horse - pořadí hráčů

V každém tahu máte obrovské možnosti, které vám zúží samotné kostky. Ze svých hodů musíte tak vytáhnout opravdové maximum. Silnější akce vyžadují umístění obou kostek, zatímco občas prostě položíte každou kostku na jinou část plánu a vyberete tak rovnou dvě činnosti v jednom kole. Rozhodnutí závisí pouze na vás.

Celý průběh partie ale musíte mít na paměti jedno – všechno se točí kolem stavby měst, vesnic a jejich propojování. Této podmínce byste měli vše podřídit. Sice můžete získávat vítězné body i jinak, ale na konci stejně rozhodne především počet měst.

Ovšem způsobů, jak toho vítězství a největšího počtu bodů dosáhnout je nespočet. Obrovská šíře voleb je to největší kouzlo Dark Horse. Na začátku vám pomůže navíc variabilní rozložení surovin, které vás donutí pokaždé k jiné taktice. O odlišný průběh se pak dále už postarají hráči a výsledky jejich hodů kostkou, kterým musí svá rozhodnutí přizpůsobit.

Během hry si těžko spočítáte, jak na tom vlastně ve skutečnosti jste. Počet připojených vesnic pomocí železnic se neustále mění a stejně tak se přesouvá i pořadí hráčů. Souboj je tak opravdu napínavý až do konce a budete z něj mít skvělý zážitek.

Dark Horse - města a vesnice

Dark Horse je poměrně těžká a také relativně dlouhá hra. Pokud se podíváme na principy, které se za ní ukrývají, po pečlivém vysvětlení jej pochopí i začátečníci. Ale hru jim musí vysvětlit někdo zkušený a předvést jim několik ukázkových tahů. Pokud by se totiž měli všechno učit sami, pravděpodobně je odradí úctyhodná dvacetistránková pravidla, která obsahují opravdu velké množství textu. Přitom je vše opravdu jednoduché, jen autoři použili hodně slov, aby popsali, jak to funguje a pokryli všechny případné dotazy a mezery. Snadno se k pravidlům můžete vracet i později ve hře, kdy všechno najdete přehledně na svém místě.

Naštěstí na webu najdete k dispozici také výborný video návod v angličtině, který vám na ploše 73 minut (!!) vysvětlí celou hru a ušetří čtení pravidel. Najdete jej na této adrese: http://boardgamegeek.com/video/13940/dark-horse/dark-horse-tutorial

Dark Horse je výbornou hrou spojující tématiku stavění s využitím výsledků hodu kostek naprosto strategicky. Jediný náhodný prvek tak je samotný hod, který však můžete snížit tím, že s kostkami lze operovat, sčítat je nebo je použít zvlášť. Partie Dark Horse je určitě skvělým strategickým zážitkem, který ještě podpoří výborné zpracování. Pokud tedy máte rádi stavění a kostky, pak je tahle nenápadná novinka rozhodně dobrou volbou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDon Lloyd
IlustraceThomas P. Reidy, III
VydavatelKnight Works, LLC
Rok vydání2012
Počet hráčů1 - 4
Herní doba90
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(5 voters)
KategorieAmerican West, Dice, Territory Building, Trains
MechanismyDice Rolling, Network and Route Building, Variable Player Powers, Worker Placement, Worker Placement with Dice Workers
RozšířeníDark Horse: 5 Player Expansion, Dark Horse: Outlaw, Dark Horse: Rebels & Rogues, Dark Horse: The Kickstarter, Dark Horse: The Salty Troll
RodinaCrowdfunding: Kickstarter

Více o hře.

Recenze: Dark Horse – vybudujte civilizaci na Divokém západě
Dark Horse je povedená strategická hra s tématem Divokého západu. Ten se však ve hře příliš nevyskytuje, takže se všechno točí především kolem stavby měst a okolních vesnic, které jej zásobují surovinami. K jejich vybudování budete potřebovat dvojici kostek, s jejichž využitím si můžete vybírat z patnácti nejrůznějších akcí. Způsobů, jak ve hře získat nejen vliv, ale také vítězné body, je opravdu spousta. A právě to dělá z Dark Horse zajímavou hru, která má pokaždé jiný průběh. Hráči musí udržovat mezi svými městy spojení pomocí železnic, protože právě to vede k největšímu zisku bodů. Současně se ale mohou stát také šerifem nebo starostou. Celou hru si užijí v roli některé z vylosovaných postav se speciálními schopnostmi. Máte rádi vláčky? Máte rádi Divoký západ? Máte rádi stavění a propojování měst? Máte rádi široké strategické možnosti? Máte rádi kostky? Stačí jedno ano. Běžte si pro Dark Horse!
Klady:

+ strategické využití kostek
+ nastavitelná délka
+ akce vedou ke stavění měst
+ jsou tam koleje
+ rychlé tahy hráčů – dvě kostky >= dvě akce
+ vítězné body se neustále mění stejně jako situace ve hře
+ variabilní žetony zdrojů
Zápory:

- podobný systém už tu byl
- dlouhá pravidla
- někomu může chybět více tématu
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Citadela – staňte se strážcem citadely