Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Der Isses – blafovací figurky

der-isses-01

Tajné plány jsou vždy důležité. A kdo z nás si někdy nějaké nedělal? Je jedno, jestli jsou ohledně svatby, stavby domu nebo kariéry. Každý nějaké má a ostatním o nich neřekne. Takové tajné plány je možné využít i při hraní.

Svoje o tom věděl designér Alex Randolph, který vytvořil už v roce 1998 a dlouhou dobu byla známá pod názvem Xe queo! Jako takovou ji publikovala společnost Drei Magier Spiele. Ale dnes tu máme její přepracovanou verzi, která si změnila i název. Ve vydavatelství Drei Hasen in der Abendsonne ji označili jako Der Isses. Tato reedice vznikla v roce 2012 s ilustracemi Johanna Rüttingera.

Tahle blafovací zábava se ukrývá v malé tmavě modré krabičce se dvěma záludně se tvářícími figurkami na víku. V balení najdeme rozkládací herní plán s hromadou puntíků, sedm barevných dřevěných figurek, stříbrné žetony mincí a pak také dvě sady kulatých karet. Každá obsahuje sedm kusů a jejich barva odpovídá zmíněným figurkám.

der-isses-06

Na začátku partie každý hráč dostane jednu sadu karet. Do středu stolu pak společnými silami položí plán na stůl a na něj náhodně rozestaví figurky. Do volného prostoru pak někam na plánu umístí zvolený hráč jednu stříbrnou minci, zatímco zbylé vytvoří zásobu vedle desky.

Každé kolo ale začne jednou důležitou činností. Hráči si zvolí svoji tajnou sázku na jednu figurku, jejíž kartu umístí dospod svého balíčku. Od té chvíle se hráči budou střídat na tahu, ve kterém mohou pohnout jednou libovolnou postavičkou na plánu. Pohyb je možné libovolným směrem s jedinou podmínkou. Figurka se tak musí dostat blíž k minci, než byla před přesunem. Je možné se posouvat na sousední políčko nebo přeskakovat ostatní figurky. Volba závisí pouze na hráčích.

Jejich cíl může být různý. Všichni mají jasně dané, že chtějí získat stříbrňák pro sebe. Jenže cesta k němu není jednoduchá. Pokud totiž hráč dokáže posunout na jeho pozici figurku, na kterou si vsadil, ještě nemá zdaleka vyhráno. Musí totiž doufat, že nikdo další stejnou sázku neudělal. Pokud je jediný, získává žeton stříbrňáku. Jestli ale zvolil stejnou barvu i další hráč, dostane minci právě on.

der-isses-03

Je tu ale druhý způsob, jak si naplnit kapsy. To hráč musí uhodnout tajnou sázku protivníka. V případě, že má pravdu, získá minci a nemusí k ní ani dojít. Jenže pokud se zmýlí, daruje zadarmo žeton soupeři. Souboj pokračuje dál, o každé sebrané minci je potřeba umístit novou. Vítězem se stává ten, kdo nasbírá hned čtyři stříbrňáky.

Der Isses je v první řadě blafovací hrou. Každý má svoji tajnou sázku, kterou se ale snaží současně chytrými tahy prosadit. Figurka, která dorazí na stříbrňák, může svému majiteli přinést bohatství. Jenže je tu důležité ale, které závisí na tom, jak sázeli ostatní. To ale bohužel sám hráč nemůže ovlivnit.

Místo toho musí mezi volbami soupeřů zkusit poznat, kdo hraje pro kterou barvu. Po celou dobu partie po sobě oba hráči po očku pokukují a snaží se zjistit, o kterou figurku jim ve skutečnosti jde. Hra je plná odvádění pozornosti, taktických pohybů, ale také přípravy možných komb. Všechno je to tu a může vést k vítězství. Šance, že oba hráči zvolí stejnou barvu, tu je podstatná, ale určitě ne rozhodující. Opakované hraní je u abstraktních her vždy poměrně sporné, ale tady jde především o taktickou bitvu.

der-isses-11

K vítězství je tak možné se dostat pouze s využitím obou možností. Samotné nařčení soupeře ze lži je náročné, protože omyl mu poskytne okamžitý zisk mince. Tak si hráči dávají dobrý pozor a musí se ujišťovat, že mají pravdu.

Ve hře je naprosto podstatný dobrý odhad. Stačí celou dobu sledovat protivníka, protože hráči tu jsou vždy jen a pouze dva, stejně jako sady karet. Díky tomu vše ubíhá na abstraktní zábavu velmi rychle. Jenže tohle není vlastně příliš logická hra, místo toho pouze kombinační a především blafovací.

der-isses-13

Ne, Der Isses není něčím převratným nebo originálním. Samozřejmě to je dané také tím, že vznikla už před téměř dvaceti lety, kdy ještě nebyla taková konkurence. O to větší poklonu si ale autor na tehdejší dobu zaslouží, protože i po letech hra baví. Jen je pouze o čtení soupeře a ne o samotné taktice. Der Isses je tedy solidní a čistě blafovací hrou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAlex Randolph
IlustraceJohann Rüttinger
VydavatelDrei Hasen in der Abendsonne, Drei Magier Spiele, UBO CnC, Venice Connection
Rok vydání1998
Počet hráčů2 - 2
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieAbstract Strategy, Bluffing
MechanismySecret Unit Deployment
RodinaComponents: 7 x 7 Grids, Players: Two-Player Only Games
Alternativní názvyXe Queo!, 윌유메리미

Více o hře.

Recenze: Der Isses – blafovací figurky
Der Isses se snaží tvářit jako abstraktní hra, ve skutečnosti s ní ale nemá příliš společného. Místo toho se jedná o blafovací souboj pro dva soupeře, kteří jsou proti sobě postaveni se sadou figurek. Každý s nimi může pohybovat, ale cíl obou je stejný – stříbrná mince někde na plánu. Jenže ani to nestačí k jejímu zisku a někdy je lepší se pokusit uhodnout už dříve, kterou figurku si hráč tajně zvolil a podporuje ji. Hra je to rychlá a pro dva zajímavá. A to přesto, že vlastně nepřináší nic zásadního a nového. Ale to je u Der Isses dané především rokem vzniku. A jako na takovou je třeba se na tuto hru dívat.
Klady:

+ klasika
+ pro dva
+ blafování a tajná sázka
+ možnosti pohybu
+ délka partie
Zápory:

- nepřináší nic podstatného
- znovuhratelnost
- jen o čtení úmyslu ostatních
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Aya – krása vody