Myslel jsem si, že to mrazení vzadu na krku je jen studený vzduch, který vane mezi stromy. Jak jsem se pletl. S skřípavým zvukem se mezi stromy začali pohybovat. Splývali s kmeny, které se v mihotavém světle měsíce zdály jako postavy vzrostlých lidí. Stínoví draci si se mnou hrají na schovávanou, a pokud mi někdo nepřijde na pomoc, je se mnou ámen.
Když jsem poprvé nahlédnul do světa deskových her, znal jsem jen pár her. Ale stačilo se rozhlédnout a měl jsem jasno. Někdy.. daleko v budoucnosti.. bych si chtěl zahrát Descent. Synonymum megalomanských RPG ve formě deskové hry. S příšerami, hrdiny, kampaní, předměty a vším, co si může každý přát. Takový byl sen.
Uplynulo osm let a sen se splnil. Postarala se o to firma ADC Blackfire, která vydala v češtině čerstvou druhou edici této hry. Krabice se zmenšila a změnil se i autor. Kevin Wilson (Civilizace – recenze) zůstal stát v pozadí a dal prostor Coreymu Konieczkovi, Adamu Sadlerovi a Danielu Lovat Clarkovi. Vydání této nové verze se datuje do roku 2012, ale české verzi to trvalo ještě o rok déle. A teď je na našem stole.
Descent: Výpravy do temnot se podařilo směstnat do čtvercové krabice, která je znatelně menší než ta z roku 2005. Na jeho víku najdeme dramatický výjev s hrdiny a drakem. Ovšem tentokrát bude nadšení tak velké, že si obrázek ani moc neprohlédneme. Místo toho ihned naše ruce natěšené zaplují do nitra krabice. A odsud vyloví hromadu mapových dílů, které mají různé nepravidelné tvary. Stejně tak se mění i prostředí, které na nich najdeme. Všechny jsou ale rozdělené do čtverečků a propojitelné pomocí puzzle ocásků.
Jenže pak tu je spousta figurek hrdinů i monster, záplava žetonů (únava, zranění, cíle, vesničani, velitelé nebo dveře) a samozřejmě velká spousta karet. Ty začínají už většími rozměry, které se věnují jednotlivým hrdinům, jež mohou do dobrodružství zasáhnout. Osm hrdinů má každý svoje vlastní karty specializací. Hráče v partii ovlivní také stavy, předměty či karty hledání. Většina z nich má na sobě pouze textový popis, podle kterého se jednoduše zachováte. Výjimkou jsou předměty s cenou a číselnými bonusy, ale také kategorizací do druhů výzbroje.
Změna nastává u karet nestvůr a velitelů, které ukazují rychlost, počet životů i útok nepřítele. Do hry zasahují i karty setkání, které jsou rozdělené na sekce a rozhodují o událostech, jež hrdiny na jejich cestě potká. To velká karta hrdiny je daleko podrobnější a nastavuje hned osm parametrů, k tomu postavě přidává i schopnost a hrdinský čin. Kromě příručky pravidel v krabici leží ještě mnohem silnější brožura s 44 stranami a mapou na zadní straně. Jmenuje se Almanach dobrodružství a obsahuje scénáře.
Na začátku partie si hráči musí zvolit scénář, který se pokusí pokořit. Tedy všichni až na jednoho. Právě v tuto chvíli je čas určit vládce zla, který se postaví všem hrdinům a bude jim házet klacky pod nohy. Podle zadání rozloží dílky mapy a to včetně případných dveří. Všechny žetony vytvoří zásobu vedle plánu, stejně jako balíčky hledání a stavů, které jsou předtím ještě zamíchané.
Každé kolo se na tahu střídají hrdinové a vládce zla. Ještě před samotnými akcemi mají hrdinové možnost změnit svoje vybavení a prověřit platnost efektů, které trvaly z minulých tahů. Poté už každý z bojovníků dobra má možnost provést dvě činnosti z široké nabídky. Mezi ně samozřejmě musí patřit pohyb a to i diagonálně, odpovídající jeho rychlosti (který lze navýšit za cenu žetonů únavy), útok na nestvůru nebo otevření a zavření dveří. Na některých místech lze hledat a nalézt nějakou cennou výbavu, ať už podle balíčku hledání nebo (v případě jedinečných předmětů) podle příběhu.
K boji se ještě vrátíme, ale teď se ještě podíváme na další možnosti. Dalším krokem k úspěchu jsou dovednosti postav, které lze za akci využít. Lze také léčit spoluhráče, vzpamatovat se po omráčení nebo odpočívat a tak se zbavit veškerých žetonů únavy. Poté, co hráči všichni dohrají svoje akce, může nastoupit tah pána zla. Ale my vás budeme ještě chvíli napínat a vrátíme se nejdříve k několika upřesněním.
Ve chvíli, kdy je hrdina blízko nepřítele, může jej vyzvat k souboji a to buď na dálku, nebo na blízko. Zde hraje důležitou roli také zbraň, kterou si hráč musel připravit na začátku kola. Na základě svojí vybavené zbraně si hráč připraví sadu kostek, zatímco napadený se pokusí útok vykrýt s pomocí obranných kostek (obrana postavy plus případné bonusy z výbavy). Po útoku lze ještě využít dalších speciálních schopností, po jejichž aktivaci si bránící strana poznačí zranění.
Temný pán má k dispozici karty zla. Na začátku každého tahu dostane jednu novou (každá má jasně daný okamžik, kdy ji lze použít) a může poté využít akce vázané na úvod kola. Mnohem důležitější je ale aktivace příšer a to vždy po skupinách podle jejich druhu. Na každou figurku pak připadají rovnou dvě akce a mohou se tedy pohybovat v závislosti na své rychlosti, útočit na hrdiny, využívat své akce, ale umí i otevírat a zavírat dveře.
Protože se každé dobrodružství skládá hned ze dvou částí, není hned jasné, kdo vyhrál. Obě strany mají ale svoje vítězné podmínky, které jsou jedinou cestou k výhře. Ta strana, která bude sledovat svoji cestu odhodlaněji a zvládne souboj s časem, bude moci slavit vítězství.
Druhý Descent se za těch pár měsíců na trhu stihl stát opravdovým fenoménem. A nevyhnulo se to ani naší redakci, kde mu většina z nás propadla. Několik hráčů se znalostí původní verze jej zavrhlo z lásky k originálu, ale všichni ostatní si myslíme, že jeho mechanismy jsou vyladěné. Asi není takovou peckou, jaká se z něj dělá. Ale k úspěchu stačí otevřený hladový trh a kvalitní hra. A tou bezesporu hra Descent: Výpravy do temnot je.
Má svoje nesporné kvality. A ty plynou z její komplexnosti, která ale současně není na úkor plynulosti. Celkově je zábava jasná a nekompromisní ve všech počtech hráčů. Výborná je samozřejmě role pána zla, který si bude svoji zápornou roli užívat se vším všudy. Možnosti obou stran ale zůstávají vyrovnané a ani s jednou výhrou temnoty nic nekončí. Délka jednotlivých scénářů se liší a variuje mezi jednou hodinou a sto padesáti minutami.
Mnoho činností ve hře rozhodují kostky, které jsou barevné a obsahují speciální symboly. Ty ukazují zásahy, obranné štíty nebo úplnou ránu vedle. Ovšem dokonce i na dostřel se musí házet a přízeň kostek se nedá koupit. Takovéto zjednodušení dostřelu je vítané, ačkoliv dále prohlubuje závislost na náhodě.
Ale štěstí k Descentu prostě nerozlučně patří. Hra z něj těží svoji atmosféru. Napětí je citelné s každým útokem a obranou, které mohou dopadnout všelijak. To je ale společné pro většinu her, které mají za svoje téma procházení nějakých temných chodeb, například Mice and Mystics (recenze).
V popisu pravidel jsme úmyslně nezabíhali do detailů. Ovšem těch je v této hře požehnaně a právě ony z ní vytváří skvělý zážitek i pro hráče v roli hrdinů. Vybavení každého bojovníka je například omezeno symboly výbavy v levém dolním rohu karty předmětu – prostor k výbavě jsou dvě ruce, zbroj a ostatní (a ve hře jsou i obouruční zbraně). Věci lze dokonce i nakupovat, když nastane ta pravá chvíle.
Tahounem celého zážitku je ale kampaň. Právě na tu je Descent postaven a ta přinese tu nejlepší možnou atmosféru. Hráči totiž společně prochází velkolepým příběhem, který se větví podle výsledků jednotlivých scénářů a vypráví opravdový příběh. Pohádku o boji dobra a zla. Na pokračování, které si užijete od začátku do konce.
Hra je parádně zpracovaná a to od miniatur, přes detailní pravidla až pro krásně ilustrované karty. Je radost se na ni koukat a to je dalším krůčkem ke spokojenosti. Teď už nám nezbývá než doufat, že se na trhu v češtině objeví také rozšíření, která ke hře vyšla.
Descent: Výpravy do temnot není pecka při pohledu na jeho originalitu. Vlastně jen bere prověřené nápady a svoji původní verzi, mění, vypouští a dolaďuje. Pravé kouzlo je ukryto v tom, jak je všechno pospojované do návykového a zábavného celku. Takového, kterému těžko řeknete ne, když dostanete šanci zahrát si znovu. I taková může být definice pecky. Buďte rádi, že si našla v češtině cestu na naše stoly. Naše Výpravy do temnot zdaleka nekončí!
Více o hře.
+ parádní atmosféra
+ kampaň s vývojem
+ zábavná hra za obě strany
+ krásné zpracování
+ variabilní (i scénář lze hrát znovu s různými zážitky)
+ vypráví příběh
+ vybavování postav předměty
- snad jen ta náhoda (která ale podporuje atmosféru)
- vyšší cena (kompenzovaná obsahem)